Με ποιον πήγατε για την εγγραφή σας;

Στην εγγραφή σας πήγατε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 248)
  • με γονείς

    Ψήφοι: 87 35.1%
  • με φίλο

    Ψήφοι: 37 14.9%
  • άλλο συγγενή (π.χ. κανενα ξαδερφο)

    Ψήφοι: 15 6.0%
  • γνωστό

    Ψήφοι: 4 1.6%
  • μόνος

    Ψήφοι: 105 42.3%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Επειδή ΘΑ πάω με μπαμπά σίγουρα θέλω να δω τι θα αντιμετωπίσω. Δεν ξέρω τι παίζει με το κλίμα της εγγραφής.

Άλλη σκέψη δεν είχαν, να δουν εσένα...:P Το Πανεπιστήμιο έχει πάρα πολύ κόσμο και δεν υπάρχει το "οικογενειακό" κλίμα του Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εμείς θα πάμε μπούγιο με την παρέα από το σχολείο, αρκετοί περάσαμε Ιατρική/Οδοντιατρική/Φαρμακευτική εδώ πέρα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
παντως η μερα της εγγραφης δεν ειναι καθολου ιδιαιτερη. εννοειται πως θα εχετε αγωνια αλλα βασικα η εγγραφη θα τελειωσει τοσο γρηγορα που δεν θα γινει τιποτα :worry: βεβαια ακομα την θυμαμαι αλλα κυριως λογω της αδικαιολογητης αγωνιας που ειχα. με οποιον θελετε να πατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ωραία εμπειρία ήταν. Μπήκα στο ΑΠΘ σε κάποια Φιλολογική σχολή. Ο τύπος στη Γραμματεία μου έδειξε έξω από το παράθυρο ένα γκρίζο κτήριο και μου είπε ότι αυτή ήταν η Πολυτεχνική. Τελικά ήταν η Βιβλιβοθήκη. :P
Ρωτώντας αριστερά και δεξία όποιον έβρισκα έφτασα τελικά στο Πολυτεχνείο και προσπάθησα να διαβάσω τον χάρτη στην είσοδο... Ούτε καν....:whistle:
Μπήκα μέσα στην πρώτη είσοδο που βρήκα, ρώτησα έναν Καθηγητή για τη Γραμματεία και τελικά έφτασα. Και με το που διάβηκα την πρώτη πόρτα, τσουπ: "Φίλε, ήρθες για την εγγραφή σου?". Ναι, του απάντησα και με συνόδευσε στο διάδρομο. Μάζεψα ένα κάρο κομματικά φυλλάδια και έφτασα μπροστά στο γραφείο που γίνονταν οι εγγραφές. Ο "φίλος" με βοήθησε να συμπληρώσω τα φυλλάδια του ΑΠΘ (για στατιστικούς λόγους είπε ότι τα θέλουν....) και άρχισε να με ρωτάει από πού είμαι, τι μουσική ακούω, αν βρήκα σπίτι και τα σχετικά. Εγώ μπήκα στη συζήτηση και τον ρώτησα τι παίζει με τα μαθήματα, ποια είναι εύκολα, δύσκολα, ποιο λεωφορείο βολεύει από την περιοχή μου κτλπ.
Η αλήθεια είναι ότι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ εξυπηρετικοί. Εγώ ρώτησα μόνο ποιο λεωφορείο να παίρνω για να με αφήνει μπροστά στη σχολή και αυτός μου εξήγησε ολόκληρο το σύστημα (δεν με χάλασε καθόλου, απλώς, μην ντρέπεστε να ρωτήσετε, είναι παραπάνω από πρόθυμοι).
Μέτα μπήκα στη Γραμματεία, μια κυρία μου ζήτησε τα πιστοποιητικά σε σπαστά Ελληνικά και σε 7-8 λεπτά ήμουν οκ. Όταν βγήκα, ο "φίλος" με γνώρισε και σε 2-3 ακόμα γνωστούς τους και μου είπε να κανονίσουμε να βγούμε το βράδακυ, σε "ένα καινούργιο μαζαγί που άνοιξε ένα φιλαράκι του"...

Εδώ, όπως έχει πει και ο Sourotiri, ΜΗΝ δώσετε τον αριθμό σας. Ζητήστε να σας δώσουν το δικό τους, αποθήκευσε το και, αν σας ζητήσουν αναπάντητη, ρωτήστε σε τι δίκτυο είναι και πείτε ότι δεν έχετε κάρτα. Αν επιμείνουν για τον αριθμό σας, δώστε τον αλλαγμένο. Σε εμένα απλώς με πέρασε στις επαφές και δεν με κάλεσε να τσεκάρει. Ευτυχώς...:whistle:

Σε τελικό απολογισμό, κατέβηκα, έκοψα μια σύντομη βόλτα Φιλολογία-Βιβλιοθήκη-Πολυτεχνείο, συμπλήρωσα τα χαρτιά μου τσάκα-τσάκα, γνώρισα λίγο κόσμο (μάλλον ΔΑΠίτες, αλλά δεν παίρνω όρκο), συγκέντρωσα ό,τι πληροφορίες χρειαζόμουν και όλα κομπλέ. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να δείξει ότι ξέρετε 1-2 βασικά μεν, αλλά είστε ότι και λίγο χαμένοι/ψαρωμένοι και θέλετε βοήθεια.

Άντε να δούμε πότε ξεκινάν και τα μάθήματα τώρα...:clapup:

Edit: Για το ΑΠΘ, κάθε τμήματα έχει τη δική του Γραμματεία και ώρες λειτουργίας. Για τις ώρες λειτουργίας πάρτε τηλέφωνο να ρωτήστε. Ένας φίλος μου κατέβηκε να γραφτεί τη Δευτέρα στην Πληροφορική και διαπίστωσε ότι η Πληροφορική εγγράφεται 10-11 το πρωί, ενώ 11-12 έχει σειρά η Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γνώρισα λίγο κόσμο (μάλλον ΔΑΠίτες, αλλά δεν παίρνω όρκο)

Αποκλείεται ΔΑΠίτες στο Πολυτεχνείο και μάλιστα με τέτοιο αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποφασίσω να πάω για εγγραφή με τον πατέρα μου ή μόνος...
Από τη μια με τον πατέρα μου δε θα χρειάζεται να πληρώσω λεωφορείο και ούτε να ψάχνω αστικά κτλ
Αλλά από την άλλη μόνος νομίζω πως θα είναι ποιο ωραία εμπειρία.
προτείνετε κάτι :D

υ.γ. εντάξει δεν το λες και φοιτητική απορία... αλλά είμαι σε δίλημμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ευχομαι να ειχα τετοιο σοβαρο ζητημα να με απασχολει. :P

Περα απο πλακα πηγαινε με το αμαξι να ξεμπερδευεις. Σιγα την εμπειρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποφασίσω να πάω για εγγραφή με τον πατέρα μου ή μόνος...
Από τη μια με τον πατέρα μου δε θα χρειάζεται να πληρώσω λεωφορείο και ούτε να ψάχνω αστικά κτλ
Αλλά από την άλλη μόνος νομίζω πως θα είναι ποιο ωραία εμπειρία.
προτείνετε κάτι :D

υ.γ. εντάξει δεν το λες και φοιτητική απορία... αλλά είμαι σε δίλημμα :P


Πήγαινε με τον πατέρα σου. Εγώ με τη μητέρα μου πήγα, σχεδόν όλοι με τους γονείς τους είχαν έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ok με πείσατε :)
thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ποια ηταν η πρωτη σας εντυπωση ; Εγω δεν εχω παει ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Όχι και τόσο καλή περιμένα να είναι καλυτερα τα πράγματα!!
Κανείς αλλος για Καποδιστριακο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleniKat

Νεοφερμένος

Η EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν εξαιρεσεις την ''επιθεση'' απο μελη διαφορων παραταξεων τα πραγματα ηταν μια χαρα! :P Aρκετα οργανωμενη η διαδικασια των εγγραφων αν και λιγο κουραστικη!! ο χωρος και το περιβαλον γενικα μου αρεσε και το κλιμα απο τους υπολοιπους φοιτητες πολυ φιλικο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Εγω σημερα πηγα..εδωσαν ενα φυλλαδιο ΚΝΕ στη μαμα μου ενω εγω εκανα την εγγραφη αλλα κατα τ'αλλα δεν ειδα επιθεσεις απο κομματοσκυλα σε κανεναν πρωτοετη:P...στη γραμματεια ηταν πολυ εξυπηρετικοι..το πανεπιστημιο ειναι παρα πολυ ωραιο...καινουριες εγκαταστασεις..επαθα πλακα με το γυμναστηριο..το αθλητικο κεντρο γενικοτερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν γράφτηκα ακόμα άλλα πήγα στο φυσικό εκπα παρά τα κομματόσκυλα που προθυμοποιήθηκαν να μου δείξουν τον χώρο,οι τοίχοι ήταν μες τη μουτζούρα αλλά το περιβάλλον ταν φιλικό :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
εγώ την πέμπτη θα πάω αλλά δεν ξέρω ακόμα με ποιον. ήταν χρονοβόρα διαδικασία; έκτος από τα χαρτιά που έπρεπε να πάτε κάνατε και τίποτα άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ πήγα μόνη μου τελικά. Πριν καλά καλά στρίψω με περίμενε η πρώτη κομματού και ούτε που θυμάμαι τι μου είπε. Μετά μου λέει "θες να μου δώσεις το τηλ σου να σε ενημερώσω για τα μαθήματα κλπ;" Εγώ αιφνιδιάστηκα και ήμουν έτοιμη να της πω ότι δεν έχω κινητό αλλά η χαζή το κρατούσα στο χέρι μου :redface: τέλος πάντων της το έδωσα, σιγά, θα μάθω και τις εξελίξεις...
Μετά πέρασα από μια σήραγγα αποτελούμενη από ΚΝίτες, ΔΑΠίτες και άλλες ομοειδείς παρατάξεις και ίσαμε να μπω στη γραμματεία είχα γεμίσει με τρελή χαρτούρα. Ύστερα συνέχισαν να μου δίνουν αλλά τους ξεκαθάρισα ότι "είπαμε, μπάστα έχω και μια εγγραφή!" Πάντως κανένας τους δεν ήταν πολύ πιεστικός, οκ σε πρήζανε μέχρι να φτάσεις στον όροφο αλλά με ένα ευγενικό "όχι ευχαριστώ" ξεμπέρδευες.
Το τραγικό της όλης διαδικασίας ήταν τα παιδιά που είχαν έρθει με τους γονείς οι οποίοι ήθελαν εκείνοι να συμπληρώσουν τα χαρτιά, εκείνοι να ρωτήσουν για τα μαθήματα, εκείνοι να δουν μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος... Άσε ρε φίλε το παιδί σου να πάρει λίγο αέρα! Εξάλλου η διαδικασία της εγγραφής ήταν πολύ απλή και κράτησε τουλάχιστον 10-15 λεπτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο ως πολυ αστειο το θεαμα να βλεπεις μαντραχαλαδες 18 χρονων να πηγαινουν με τη μανα τους για εγγραφη, λες και ειναι καμια τρομερη διαδικασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο ως πολυ αστειο το θεαμα να βλεπεις μαντραχαλαδες 18 χρονων να πηγαινουν με τη μανα τους για εγγραφη, λες και ειναι καμια τρομερη διαδικασια...

Ενταξει, το θεμα δεν ειναι οτι ειναι δύσκολη η εγγραφη... Αλλα αν κάποιος δεν ειναι απο την πόλη στην οποία πέρασε και δεν εχει εξοικειωθεί ακομα με τις συγκοινωνίες, ειναι πιο εύκολο να τον πανε οι γονείς με το αυτοκίνητο... Και μετα το θα τους πει, σταθείτε απ'εξω; :P Εγω γνώρισα για παράδειγμα ενα παιδί που ήρθε απο την Κύπρο και ήρθε με τη μητέρα του. Σχεδόν ολοι με τους γονείς τους ηταν τωρα που το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
εγω παρασκευη παω για εγγραφη κ 8α παω με τον μπαμπα μ :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ πήγα μόνη μου τελικά. Πριν καλά καλά στρίψω με περίμενε η πρώτη κομματού και ούτε που θυμάμαι τι μου είπε. Μετά μου λέει "θες να μου δώσεις το τηλ σου να σε ενημερώσω για τα μαθήματα κλπ;" Εγώ αιφνιδιάστηκα και ήμουν έτοιμη να της πω ότι δεν έχω κινητό αλλά η χαζή το κρατούσα στο χέρι μου :redface: τέλος πάντων της το έδωσα, σιγά, θα μάθω και τις εξελίξεις...
Μετά πέρασα από μια σήραγγα αποτελούμενη από ΚΝίτες, ΔΑΠίτες και άλλες ομοειδείς παρατάξεις και ίσαμε να μπω στη γραμματεία είχα γεμίσει με τρελή χαρτούρα. Ύστερα συνέχισαν να μου δίνουν αλλά τους ξεκαθάρισα ότι "είπαμε, μπάστα έχω και μια εγγραφή!" Πάντως κανένας τους δεν ήταν πολύ πιεστικός, οκ σε πρήζανε μέχρι να φτάσεις στον όροφο αλλά με ένα ευγενικό "όχι ευχαριστώ" ξεμπέρδευες.
Το τραγικό της όλης διαδικασίας ήταν τα παιδιά που είχαν έρθει με τους γονείς οι οποίοι ήθελαν εκείνοι να συμπληρώσουν τα χαρτιά, εκείνοι να ρωτήσουν για τα μαθήματα, εκείνοι να δουν μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος... Άσε ρε φίλε το παιδί σου να πάρει λίγο αέρα! Εξάλλου η διαδικασία της εγγραφής ήταν πολύ απλή και κράτησε τουλάχιστον 10-15 λεπτά :)

Ένα αγόρι, το οποίο ήταν και συμμαθητής μου και περάσαμε στην ίδια σχολή, άφηνε τη μάνα του να τη συμπληρώσει τα χαρτιά.:confused:

Πάντως σχεδόν όλοι με τους γονείς μας πήγαμε. Εντάξει, δεν έκαναν και τίποτα οι άνθρωποι. Εγώ με τον ξάδερφό μου πήγα και με βοήθησε πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top