Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ γ την απαντηση :) ναι ξερω γ ποιους ισχυουν απλα μ φαινοταν περιεργο τ γεγονος οτι δν υπαρχει ποσοτικος περιορισμος χδ τελοσπαντων καλα αποτελεσματα σε ολους , δεν αντεχεται αλλο αυτη η αναμονη !!!

παρακαλώ:)
στην αρχή λέγαν κάθε σχολή θα δεχτεί 10% επιπλέον άτομα από τις μετεγγραφές..τώρα από ότι παρακολούθησα θα είναι ελεύθερες..
Καλά αποτελέσματα και υπομονή μια βδομαδούλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Θα απαντησω στο καθε σου ερωτημα αμεσως:
Ένα άτομο που δικαιούται μεταγραφή που μπορεί να πάει ;
Θέλω να πω μπορεί να πάει σε οποιαδήποτε πόλη αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή, σε πόλη που έχει αδερφό φοιτητή ή σε πόλη που έχει μόνιμη κατοικία ή κάτι άλλο ;
Ναι, δικαιουται να παει σε οποιο πανεπηστημιο της επικρατειας επιθυμει, με την προυποθεση να υπαρχει αντιστοιχο τμημα, και φυσικα αν πληρη καποιο απο τα κριτηρια του νομου Νόμου 4264 Άρθρο53. Οριστε και η πηγη:https://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/467729/ayta-einai-ta-kritiria-gia-tis-meteggrafes-foititon. H αληθεια ειναι πως τεμπελιασα λιγο να βρω το κομματι που αναφερεται στις προυποθεσεις του Νόμου 4264 Άρθρο53 γιατι στη σελιδα του υπουργειου εχει μονο το ενα μερος της πηγης, ενω η πηγη τα εχει μαζι :P(εδω ειναι η ανακοινωση του υπουργου https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...ypoy-main/11440-02-07-14-to-2014-4264-53.html). Παρεπιπτοντως, στο σημειο οπου η πηγη αναφερεται στο κατακεφαλην οικογενειακο εισοδημα των 9000 ευρω, αξιζει να διευκρινιστει οτι αναφερεται σε υποψηφιους οι οποιοι δεν ανηκουν σε καποιες απο τις αναφερομενες κατηγοριες. Το λεω γιατι υπηρξε καποια παραξηγηση.
Όταν λέμε μόνιμη κατοικία προφανώς δεν πιάνεται να είναι ενοικιαζόμενη έτσι ;
Για να ειμαι ειληκρινης δεν ξερω για το αν η ενοικιαζομενη κατοικια πιανεται και σαν μονιμη γιατι δεν με απασχολησε, ομως φανταζομαι οτι αν ψαξεις θα βρεις
Επισης καλο site για ο,τι νεοτερο αφορα την παιδεια ειναι το esos.gr. το συγκεκριμενο link εχει περισσοτερες λεπτομερειες και παραπομπες στο site του υπουργειου https://www.esos.gr/arthra/paneladik...athgories-polyteknvn-kai-koinvnikvn-krithrivn
Ελπιζω να σε βοηθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδια αυτο εχει ξαναγινει και δεν εκανε ο κοσμος ετσι!! Εχετε λυσσαξει πια!!

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Θέλετε να κάνετε μετεγγραφή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια αυτο εχει ξαναγινει και δεν εκανε ο κοσμος ετσι!! Εχετε λυσσαξει πια!!

Eσύ μάλλον δε θες να αποδεχτείς το γεγονός ότι οι μετεγγραφές ίσως εξελιχθούν σε μια τεράστια προεκλογική φούσκα.

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Θέλετε να κάνετε μετεγγραφή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Eσύ μάλλον δε θες να αποδεχτείς το γεγονός ότι οι μετεγγραφές ίσως εξελιχθούν σε μια τεράστια προεκλογική φούσκα.
Απλουστατα χωριζομαστε σε στρατοπεδα επειδη οι δικαιουχοι καβαλανε το καλαμι και οι αλλοι δεν κατανοουν οτι αν ηταν στη θεση τους θα διεκδικουσαν μετεγγραφη!

* Αν ειναι ευκολο διορθωστε τον τιτλο ειτε σβηνοντας τη λεξη δημοσκοπιση ειτε γραφοντας ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ!! * Θερμη παρακληση!

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Θέλετε να κάνετε μετεγγραφή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλουστατα χωριζομαστε σε στρατοπεδα επειδη οι δικαιουχοι καβαλανε το καλαμι και οι αλλοι δεν κατανοουν οτι αν ηταν στη θεση τους θα διεκδικουσαν μετεγγραφη!

Αν δεν είχα περάσει εδώ που πέρασα, θα είχα και εγώ δικαίωμα μετεγγραφής. Και ναι, έχεις δίκιο. Αν ήταν καθαρά για οικονομικούς λόγους, θα διεκδικούσα και εγώ μετεγγραφή. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα το είχα 100% σίγουρο ότι θα πάρω. :P Γι' αυτό λέμε μερικοί από εδώ ότι η εφαρμογή του νόμου, έτσι όπως έχει ανακοινωθεί, είναι τουλάχιστιον ουτοπική.

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Θέλετε να κάνετε μετεγγραφή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αν δεν είχα περάσει εδώ που πέρασα, θα είχα και εγώ δικαίωμα μετεγγραφής. Και ναι, έχεις δίκιο. Αν ήταν καθαρά για οικονομικούς λόγους, θα διεκδικούσα και εγώ μετεγγραφή. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα το είχα 100% σίγουρο ότι θα πάρω. :P Γι' αυτό λέμε μερικοί από εδώ ότι η εφαρμογή του νόμου, έτσι όπως έχει ανακοινωθεί, είναι τουλάχιστιον ουτοπική.
Εγω ξερω που πριν καποια χρονια γινοταν ετσι!! Και ενας τριτεκνος φιλος μου περασε στην πολη του και πηρε μετεγγραφη για Αθηνα επειδη δηλωσε το σπιτι μιας θειας του!! Δεν ειμαι 100% υπερ,αλλα εχοντας το δικαιωμα για κατι το διεκδικεις! Αρα καταρχας δε φταιμε εμεις που τη θελουμε!! Απλα τωρα οι βασεις βγηκαν και ηδη παρουσιαστηκαν τα αντικτυπα των υποτιθεμενων μετεγγραφων!! Το μονο που μενει ειναι να επικυρωθει!! Επομενως ΕΜΕΙΣ που δεν καθοριζουμε το νομο ειναι μκριμα να τσακωνομαστε..ΚΑΚΩΣ,στην Ελλαδα οπως βλεπετε δεν υπαρχει αξιοκρατια στην Τριτοβαθμια Εκπαιδευση!

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Θέλετε να κάνετε μετεγγραφή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω ξερω που πριν καποια χρονια γινοταν ετσι!!

Οκ γινόταν και πιο παλιά. Το ξέρουμε αυτό. Και;;; Επειδή ίσχυε κάτι παλιά πάει να πει ότι είναι καλό ή κάτι τέτοιο; Το αν αντιδρούν περισσότερο τώρα κάποιοι είναι πλήρως κατανοητό και λογικό. Σκέψου σε τι εποχή ζούμε τώρα και σε τι ίσχυσαν εξαρχής οι μετεγγραφές.

Και ενας τριτεκνος φιλος μου περασε στην πολη του και πηρε μετεγγραφη για Αθηνα επειδη δηλωσε το σπιτι μιας θειας του!!

Για την λαμογιά του φίλου σου, συγγνώμη αλλά προσωπικά το θεωρώ γελοίο και ανήθικο. Μπορεί όντως κάποιος δικαιούχος μετεγγραφής να έπρεπε να πάει Αθήνα γιατί εκεί είναι ο τόπος μόνιμης κατοικίας του και να του πήρε ο άλλος τη θέση γιατί απλά γούσταρε να περάσει στην πρωτεύουσα. Μην πεις ότι ήταν οικονομικό το θέμα, γιατί αν πραγματικά ήταν θα καθόταν εκεί που πέρασε που είναι κιόλας "η πόλη του" όπως λες. :P

Δεν ειμαι 100% υπερ,αλλα εχοντας το δικαιωμα για κατι το διεκδικεις! Αρα καταρχας δε φταιμε εμεις που τη θελουμε!! Απλα τωρα οι βασεις βγηκαν και ηδη παρουσιαστηκαν τα αντικτυπα των υποτιθεμενων μετεγγραφων!! Το μονο που μενει ειναι να επικυρωθει!! Επομενως ΕΜΕΙΣ που δεν καθοριζουμε το νομο ειναι μκριμα να τσακωνομαστε..ΚΑΚΩΣ,στην Ελλαδα οπως βλεπετε δεν υπαρχει αξιοκρατια στην Τριτοβαθμια Εκπαιδευση!

Δε λέμε πουθενά ότι φταίτε που την θέλετε. Ξαναλέω ότι φαίνεται πως κάτι τρέχει με το όλο θέμα... Κάτσε να δεις τι μπάχαλο θα γίνει.

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Θέλετε να κάνετε μετεγγραφή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Συγγνωμη αν εχει ηδη ειπωθεί αλλα οι μετεγγραφές θα ισχυουν μονο για τους πρωτοετείς φέτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνωμη αν εχει ηδη ειπωθεί αλλα οι μετεγγραφές θα ισχυουν μονο για τους πρωτοετείς φέτος?
Ναι, και μόνο για φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skel

Νεοφερμένος

Ο skel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι, και μόνο για φέτος.



και εμείς οι δευτεροετής τριτεκνοι ποτε θα πάρουμε μεταγραφή ? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και εμείς οι δευτεροετής τριτεκνοι ποτε θα πάρουμε μεταγραφή ? :S

Εσείς δεν μπορούσατε πέρσι; Εννοώ στο προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skel

Νεοφερμένος

Ο skel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εσείς δεν μπορούσατε πέρσι; Εννοώ στο προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος... :hmm:
πέρσι δεν υπήρχε τέτοιο πλεονέκτημα για τους τριτεκνους οποτε δεν την πήρα εγώ και ακόμα πολλά άτομα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthraxos

Νεοφερμένος

Ο Anthraxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα και Καλη σχολικη χρονια να εχουμε!..Θα ηθελα να ρωτησω, ποια ειναι τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για να κανω την αιτηση μεταγγραφης με το φορολογικο εισοδημα στην σχολη μου;;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Από τη στιγμή που γίνεται η αίτηση,πόσος καιρός περίπου χρειάζεται μέχρι να γίνει η έγκριση και να αλλάξεις σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Από τη στιγμή που γίνεται η αίτηση,πόσος καιρός περίπου χρειάζεται μέχρι να γίνει η έγκριση και να αλλάξεις σχολή;

περσυ,οι αιτησεις εγιναν δεκεμβριο και οι μεταγραφες βγηκαν τον μαρτιο.φετος που αλλαξε ο νομος,δε γνωριζω να σου πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenitygk

Νεοφερμένος

Η serenitygk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας και απο μενα! ειμαι διδυμη και εδινα φετος πανελληνιες! ενδιαφερομαι για μεταγραφη για τον τοπο κατοικιας μου(αθηνα). παρολα αυτα στην πατρα που περασε ο αδερφος μου, υπαρχει η σχολη που περασα εγω (ιατρικη) και αποτι εμαθα απο το υπ.παιδ. αναγκαστικα θα παω εκει. Ξερεις κανεις κατι? Επισης θα ηθελα αλλα διδυμα που ειναι σε παρομοια κατασταση να επικοινωνησουν μαζι μου στο Φειςμπουκ! https://www.facebook.com/galini.gk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓεωργιαΛ.

Νεοφερμένος

Η ΓεωργιαΛ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα!!υπαρχει δυνατοτητα αν δηλωσω τει μαιευτικης στη πτολεμαιδα να παρω μετεγγραφη μετα για αθηνα που ειναι το πιο κοντινο ακαδημαικο ιδρυμα στη περιοχη μονιμης κατοικιας μου;;(επειδη τα 15.000 μορια δε τα φτανω!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
γεια σας και απο μενα! ειμαι διδυμη και εδινα φετος πανελληνιες! ενδιαφερομαι για μεταγραφη για τον τοπο κατοικιας μου(αθηνα). παρολα αυτα στην πατρα που περασε ο αδερφος μου, υπαρχει η σχολη που περασα εγω (ιατρικη) και αποτι εμαθα απο το υπ.παιδ. αναγκαστικα θα παω εκει. Ξερεις κανεις κατι? Επισης θα ηθελα αλλα διδυμα που ειναι σε παρομοια κατασταση να επικοινωνησουν μαζι μου στο Φειςμπουκ! https://www.facebook.com/galini.gk

Επειδή ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή θα ήθελα να μάθω αν τελικά πήρες για Πάτρα ή για Αθήνα....είχε περάσει αρκετό διάστημα ή μες τον οκτώβρη??....ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Με 5 μορια υπαρχει πιθανοτητα να παρω μεταγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top