Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πάντως εγώ έχω διαβάσει πολλά για τις μετεγγραφές.. ας πούμε για παράδειγμα
https://www.orosimo.gr/www/index.php/ekpaideytika-nea/204-metagrafes-triteknoi-politeknoi
τώρα πόσο έμπιστη είναι η ιστοσελίδα στο λινκ, δεν ξέρω.
εδιτ: έψαξα γενικά στο google, ναι μάλλον δεν θα υπάρχουν μετεγγραφές για εμάς που δίνουμε φέτος :/

Όπως είναι γνωστό, από πέρυσι το σύστημα μετεγγραφών σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ έχει καταργηθεί.Οι υποψήφιοι που ανήκαν σε ειδικές κατηγορίες μπορούσαν να διεκδικήσουν το σύνολο των θέσεων που απευθύνονταν σε όλους τους υποψήφιους, αλλά ταυτόχρονα είχαν και ένα ποσοστό 20% επιπλέον του αριθμού των εισακτέων που διατίθονταν στην κατηγορία τους. Αυτό με τρία κριτήρια: τα μόρια στις εξετάσεις, τη σειρά προτίμησης στο μηχανογραφικό και το οικογενειακό εισόδημα.
Οι μεταγραφές τέλος! Στην θέση τους μπήκαν οι ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι και κοινωνικά κριτήρια). Αυτό που έστειλες ισχύει. Απλά αυτές γίνονται ΜΟΝΟ γιατί ανήκεις σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες. * :) (Αν θυμάσαι πριν 2 χρόνια - αν δε με απατά η μνήμη μου :P - υπήρχαν ΓΕΝΙΚΑ οι μεταγραφές!)

* Άσχετα αν αργότερα η κυβέρνηση ανακοίνωνε ότι θα γίνουν πάλι... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα! Γράφω σε αυτό το θέμα γιατί δίνω δεύτερη χρονιά πανελλαδικές και ενδέχεται να χρειαστώ μετεγγραφή ως φοιτήτρια. Έψαξα πολύ στο google αλλά δε βρήκα κάτι που να αφορά την περίπτωσή μου. Παρακολουθούμαι ιατρικά εβδομαδιαία και δεν μπορώ να φύγω από την Αθήνα. Ξέρει κάποιος αν μπορώ εν τέλει σε περίπτωση που περάσω λ.χ Πάτρα να έρθω στην Αθήνα στην αντίστοιχη σχολή;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Μηπως εχουμε καμια εγκυρη πληροφορια για το θεμα; Φετος εδινα Πανελλαδικες το ιδιο και ο διδυμος αδερφος μου και εχουμε αναγκη την μεταγραφη. Ξερουμε κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christ0s1993

Νεοφερμένος

Ο Christ0s1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που έχω καιρό απορία.
Σε περίπτωση μεταγραφής ατόμου που έδωσε το 2012,τα περασμένα μαθήματα της σχολής χάνονται ή μεταφέρονται στην αντίστοιχη σχολή μεταγραφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Βγήκαν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών. https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...n-main/deltia-typoy-main/9875-05-07-2013.html
Μπαίνετε με τον αριθμό υποψηφίου και τον κωδικό που φτιάξατε στο σχολείο. Καλά αποτελέσματα!

Υ.Γ. Αν είναι κανείς για ΤΕΑΠΗ ΕΚΠΑ μου στέλνει προσωπικό μήνυμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
BingoBongi αυτά τα παιδιά που παραπονιούνται στο edu4u,είναι οι πρωτοετείς του 2012 ;
Για αυτούς δεν ειχαν φτιάξει εκεινο το νομοσχέδιο περι μετεγγραφών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
BingoBongi αυτά τα παιδιά που παραπονιούνται στο edu4u,είναι οι πρωτοετείς του 2012 ;
Για αυτούς δεν ειχαν φτιάξει εκεινο το νομοσχέδιο περι μετεγγραφών ;
Το νομοσχέδιο των μετεγγραφών ήταν για τους πρωτοετείς του ακαδημαικού έτος 2012-2013 και σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα, Δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για κάτι αντίστοιχο που να αφορά τους πρωτοετείς που θα εισαχθούν στις σχολές τους απο Οκτώβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilie

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία Σταθάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε για τις μετεγγραφές, ή να με παραπέμψετε σε κάποια σελίδα που να αναφερει αναλυτικά το θέμα; Εδωσα φέτος πανελλαδικές και δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω για να πάρω μετεγγραφή. έπρεπε ήδη να έχω καταθέσει δικαιολογητικα; Άν όχι, τί χρειάζεται και μέχρι ποτε μπορώ; Ό,,,τι γνωρίζει κάποιος είναι χρήσιμο. :) Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mae19

Νεοφερμένος

Η mae19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις μεταγραφές των δευτεροετών φοιτητών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω και θα εκτιμήσω πολύ την απάντησή σας: Σε περίπτωση που περάσω Πάτρα σε μία συγκεκριμένη σχολή, μπορώ να έρθω Αθήνα στην αντίστοιχη, διότι παρακολουθούμαι (υποχρεωτικά) ιατρικά εβδομαδιαία και δεν μπορώ να λείπω από την Αθήνα για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Γίνουν δε γίνουν μετεγγραφές, αν προκύπτει θέμα υγείας τι γίνεται;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω και θα εκτιμήσω πολύ την απάντησή σας: Σε περίπτωση που περάσω Πάτρα σε μία συγκεκριμένη σχολή, μπορώ να έρθω Αθήνα στην αντίστοιχη, διότι παρακολουθούμαι (υποχρεωτικά) ιατρικά εβδομαδιαία και δεν μπορώ να λείπω από την Αθήνα για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Γίνουν δε γίνουν μετεγγραφές, αν προκύπτει θέμα υγείας τι γίνεται;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για 'σενα που εισαι ειδικη κατηγορια θα ισχυσουν λογικα.
Αρκει να κανεις δικαιολογητικα...παρε και τηλ. στην σχολη (που πιστυεις οτι θα μπεις) να σιγουρευτης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Παιδιά μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε για τις μετεγγραφές, ή να με παραπέμψετε σε κάποια σελίδα που να αναφερει αναλυτικά το θέμα; Εδωσα φέτος πανελλαδικές και δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω για να πάρω μετεγγραφή. έπρεπε ήδη να έχω καταθέσει δικαιολογητικα; Άν όχι, τί χρειάζεται και μέχρι ποτε μπορώ; Ό,,,τι γνωρίζει κάποιος είναι χρήσιμο. :) Ευχαριστώ.

δεν νομίζω φέτος να βάλουν μεταγραφές και να έβαζαν, είναι δύσκολα τα πράγματα.. Εδω απέρριψαν παιδιά με 2.500 εισόδημα..
Δίνει όμως το υπουργείο μια δυνατότητα φέτος. Αυτοί που έκαναν λάθος στο μηχανογραφικό, μπορούν να απευθυνθούν στο λύκειο και να το αλλάξουν!.. Άρα εάν κάποιος δήλωσε σχολές που ΔΕΝ ΘΑ μπορεί να πάει, το έκανε για πλάκα και το έχουν οριστικοποιήσει .. Μπορεί να πάει να το αλλάξει μέχρι της 12 Ιουλίου. Τουλάχιστον έτσι έγραψαν στο εντου, κάποιοι υποψήφιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
απο σεπτεμβρη λενε οτι θα ισχυσουν οχι οτι με νοιαζει απλα λεω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
καλησπερα,εχω χασει το κωδικο ασφαλειας,ωστοσο εχω το πιστοποιητικο μεταφορας θεσεων ,με ολα τα στοιχεια,υπαρχει τροπος να τον αποκτησω πχ αν βαλω τα στοιχεια που συμπληρωσα σε καποια φορμα στο site του υπουργειου παιδειας?Γνωριζει κανεις?Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Το νομοσχέδιο των μετεγγραφών ήταν για τους πρωτοετείς του ακαδημαικού έτος 2012-2013 και σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα, Δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για κάτι αντίστοιχο που να αφορά τους πρωτοετείς που θα εισαχθούν στις σχολές τους απο Οκτώβρη.

Ααα,μάλιστα.
Να 'σαι καλά Νηρηίς (ωραίο νικνεημ),σε ευχαριστώ για την απάντησή σου ! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
καλησπερα,εχω χασει το κωδικο ασφαλειας,ωστοσο εχω το πιστοποιητικο μεταφορας θεσεων ,με ολα τα στοιχεια,υπαρχει τροπος να τον αποκτησω πχ αν βαλω τα στοιχεια που συμπληρωσα σε καποια φορμα στο site του υπουργειου παιδειας?Γνωριζει κανεις?Ευχαριστω εκ των προτερων!
Θα ήταν προτιμότερο να επικοινωνήσεις αύριο με τις υπηρεσίες του Υπουργείου για να διευθετηθεί το ζήτημά σου. Λογικά κάποια λύση θα βρεθεί. Κι εγώ που εισήλθα στο σύστημα πληκτρολογώντας τα αντίστοιχα δεδομένα που απαιτούνταν, στη σελίδα των αποτελεσμάτων αναφέρονταν τα προσωπικά μου στοιχεία και το τμήμα στο οποίο θα μετεγγραφώ(δηλαδή η αίτησή μου έγινε δεκτή). Επομένως, σημασία έχουν τα στοιχεία κι όχι ο κωδικός, άρα αν επικοινωνήσεις, θα βρείς κάποια λύση.:)

Καλημέρα σε όλους! Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω και θα εκτιμήσω πολύ την απάντησή σας: Σε περίπτωση που περάσω Πάτρα σε μία συγκεκριμένη σχολή, μπορώ να έρθω Αθήνα στην αντίστοιχη, διότι παρακολουθούμαι (υποχρεωτικά) ιατρικά εβδομαδιαία και δεν μπορώ να λείπω από την Αθήνα για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Γίνουν δε γίνουν μετεγγραφές, αν προκύπτει θέμα υγείας τι γίνεται;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για να επανέλθει και για εσάς ο θεσμός των μετεγγραφών θα πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση. Υπάρχει και η αναστολή σπουδών σε περίπτωση προβλημάτων υγείας που την επιτάσσουν, μέχρι λογικά να αντιμετωπιστούν και να είσαι σε θέση να επανέλθεις στις σπουδές σου.:) Περαστικά σου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αν παρεις μεταγραφη και εχεις περασει τα μαθηματα στο προιγουμενοο τμημα θα ανγνωριστουν στο επομενω με το βαθμο που τα εχεις περασει ξερεις κανεις τιποτα σχετικα με αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αν παρεις μεταγραφη και εχεις περασει τα μαθηματα στο προιγουμενοο τμημα θα ανγνωριστουν στο επομενω με το βαθμο που τα εχεις περασει ξερεις κανεις τιποτα σχετικα με αυτο;

ε λογικά αυτό θα γίνει. Το θέμα είναι αν χρωστάς μαθήματα, σε ποιο πανεπιστήμιο θα τα δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι θα αναγνωριστουν αλλα με φοβιζει ο βαθμος που θα αναγνωριστουν μην ειναι διαφωρετικος απο το βαθμο που εχω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
ε λογικά αυτό θα γίνει. Το θέμα είναι αν χρωστάς μαθήματα, σε ποιο πανεπιστήμιο θα τα δώσεις;
Αν υπάρχει πλήρη αντιστοιχία, όπως στο δικό μου τμήμα, λογικά τα μαθήματα θα δοθούν στο νέο τμήμα στο αντίστοιχο εξάμηνο όπου θα διδαχθούν. Βασικά αυτό θα εξαρτηθεί απο το πότε θα γίνει η εγγραφή στο νέο τμήμα που προυποθέτει τη διαγραφή απο το προηγούμενο.
και εγω πιστευω οτι θα αναγνωριστουν αλλα με φοβιζει ο βαθμος που θα αναγνωριστουν μην ειναι διαφωρετικος απο το βαθμο που εχω τωρα
Με τον ίδιο βαθμό λογικά. Στη δική μου σχολή που υπάρχει πλήρη αντιστοιχία τα περισσότερα μαθήματα που έδωσα τα διδάχτηκαν και στο άλλο τμήμα στο πρώτο έτος. Να φανταστείς θέματα για εξάσκηση έβρισκα και απο τα άλλα 2 τμήματα που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Γιατί να μην αναγνωριστούν και οι βαθμοί;! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top