Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δε κάνω κανένα λάθος αγαπητέ.2 Χρόνια έδωσα πανελλήνιες νομίζω κάτι ξέρω...


Αυτό ότι σώζουν 300 μόρια τι βλακεία είναι πάλι; :eek:

PS.Κάποτα όταν εξήγησα στον προπονητή μου τι είναι ειδικές κατηγορίες,άρχισε να αναρωτιέται τι φταίμε εμείς που κάποιοι δεν είχαν τηλεόραση. :P

ας πούμε πληροφορική θεσσαλονίκης 16322... με κοινωνικά κριτήρια 16.200..
η ρύθμιση λέει ότι σπουδάζει η αδερφή σου σαλόνικα? υπάρχει πληροφορική 16322 θεσσαλονική και π.χ Πληροφορική στα χανιά με 12.000. άμα γράψεις 13.000 μόρια περνάς θεσσαλονίκη.. σωστά δεν τα λέω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Όχι, λάθος τα λες.Κάτσε να επανέλθει όντως και μετά σχεδίαζε.


Δεν υπάρχει αει πληροφορικής στα χανιά με 12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όχι, λάθος τα λες.Κάτσε να επανέλθει όντως και μετά σχεδίαζε.

.

αφού και στην τηλεόραση το είπαν...
υ.γ δεν έχω πρόβλημα να περιμένω άλλον ένα χρονο άμα δεν βγεί φέτος..

Δεν υπάρχει αει πληροφορικής στα χανιά με 12

παράδειγμα έδωσα.. υπάρχει ιωάννινα με 13.500



Ακόμα να μου απαντήσει κάποιος.. η ρύθμιση αυτό δεν λέει? περνάς ιωάννινα άρα περνάς θεσσαλονικη... σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
αφού και στην τηλεόραση το είπαν...
υ.γ δεν έχω πρόβλημα να περιμένω άλλον ένα χρονο άμα δεν βγεί φέτος..





Ακόμα να μου απαντήσει κάποιος.. η ρύθμιση αυτό δεν λέει? περνάς ιωάννινα άρα περνάς θεσσαλονικη... σωστα?

Για να καταλάβω εσύ θέλεις οπωσδήποτε να περάσεις πληροφορική Θεσσαλονίκη και όχι με πολλά μόρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για να καταλάβω εσύ θέλεις οπωσδήποτε να περάσεις πληροφορική Θεσσαλονίκη και όχι με πολλά μόρια?

Απίστευτο.. Γιατί κανείς δεν απαντάει αυτό που ρωτάω? :/
H ρύθμιση αυτό δεν λέει?

Και ξέρω τι θα μου πεις ότι δεν θα είμαι αντάξιος να τελειώσω την σχολή... σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αει πληροφορικής στα χανιά με 12.

Μάλλον εννοεί αυτό: ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 13308



Και ξέρω τι θα μου πεις ότι δεν θα είμαι αντάξιος να τελειώσω την σχολή... σωστά?


Γιατί να μην μπορέσεις?να καταλάβω ήθελα γιαυτό και η ερώτηση

της Κέρκυρας έχει 12738......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μάλλον εννοεί αυτό: ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 13308
Όχι έδωσα απλά ένα παράδειγμα, αν υπήρχε πληροφορική χανίων με 12.000

Γιατί να μην μπορέσεις?να καταλάβω ήθελα γιαυτό και η ερώτηση

Ααα.. Ούτε εγώ έχω καταλάβει.. περιμένω κάποιος να απαντήσει... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 13462
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 13082
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ 15537
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 13927
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16322
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 15025
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΟΝΙΟΥ (ΚΕΡΚΥΡΑ) 12738

Άλλες σχολές πληροφορικής σκέτο δεν υπάρχουν οπότε αν τυχόν επανέλθει ο θεσμός των μετεγγραφών πρόσεχε μην την ''πατήσεις'' στα ονόματα και δηλώσεις κάτι παραπλήσιο που δεν θα μπορείς να πάρεις μετεγγραφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 13462
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 13082
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ 15537
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 13927
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16322
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 15025
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΟΝΙΟΥ (ΚΕΡΚΥΡΑ) 12738

Άλλες σχολές πληροφορικής σκέτο δεν υπάρχουν οπότε αν τυχόν επανέλθει ο θεσμός των μετεγγραφών πρόσεχε μην την ''πατήσεις'' στα ονόματα και δηλώσεις κάτι παραπλήσιο που δεν θα μπορείς να πάρεις μετεγγραφή

Εννοείτε ότι θα προσέχω.. δηλαδή μου λές ότι με 12.700 περνώ θεσσολίνκη? ( εντάξει δεν θα πάω για 12.700 ξέρω ), στοχεύουμε ψηλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
αν τυχόν επανέλθει ο θεσμός των μετεγγραφών

Εννοείτε ότι θα προσέχω.. δηλαδή μου λές ότι με 12.700 περνώ θεσσολίνκη? ( εντάξει δεν θα πάω για 12.700 ξέρω ), στοχεύουμε ψηλά..

πρόσεχε καλύτερα τι γράφω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,414 μηνύματα.
Μην επαναπαύεστε στις ειδικές κατηγορίες και τις μεταγραφές. Γράψτε εσείς καλά στις πανελλαδικές και αυτά θα έχετε καιρό να τα σκεφτείτε/ψάξετε τον Ιούνιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΤΥΠΟΣ: Καθημερινή

Το σύστημα με «επισκέπτες φοιτητές» ή αλλιώς ένα «Erasmus μεταξύ των ελληνικών ΑΕΙ» καθιερώνει το υπουργείο Παιδείας για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα ορισμένων οικογενειών που έχουν δύο ή τρία παιδιά να φοιτούν σε σχολές διαφορετικών πόλεων και λόγω της οικονομικής κρίσης δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τα έξοδα διαβίωσης. Ηδη, πρυτάνεις αναφέρουν ότι έχει αυξηθεί ο αριθμός των «μεταναστών» φοιτητών που δεν μένουν στην πόλη και άρα δεν παρακολουθούν τα μαθήματα, αλλά μόνο δίνουν εξετάσεις. Ειδικότερα, ο υπουργός Παιδείας, Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, μιλώντας στη Βουλή προανήγγειλε ρύθμιση για τις οικογένειες με «πολλά σπίτια», δηλαδή με παιδιά-φοιτητές σε διαφορετικές πόλεις. Πληροφορίες αναφέρουν ότι δεν προκρίνεται η επαναφορά του συστήματος των μετεγγραφών, που κατηργήθησαν από το 2010. Αντίθετα, το υπουργείο προσανατολίζεται στη λύση του «επισκέπτη φοιτητή». Το σύστημα θα λειτουργήσει όπως το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus. Κάθε φοιτητής της κατηγορίας αυτής θα είναι εγγεγραμμένος στο τμήμα που έχει εισαχθεί, όμως θα μπορεί να παρακολουθεί τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο που βρίσκεται κοντά στον τόπο της οικογενειακής κατοικίας. Βέβαια, καθώς σε διάφορες περιφέρειες υπάρχουν πανεπιστήμια που καλύπτουν ένα μέρος των γνωστικών αντικειμένων (π.χ. το Πανεπιστήμιο Αιγαίου), το συγκεκριμένο σύστημα δεν μπορεί να εφαρμοστεί για τους φοιτητές των περιοχών αυτών που π.χ. έχουν εισαχθεί στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας ή το Ιόνιο.


https://www.alfavita.gr/arthra/ρύθμιση-για-αδέρφια-φοιτητές-σε-διαφορετικές-πόλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοεί? γιατί δεν μπορώ να καταλάβω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 13462
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 13082
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ 15537
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 13927
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16322
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 15025
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΟΝΙΟΥ (ΚΕΡΚΥΡΑ) 12738

Άλλες σχολές πληροφορικής σκέτο δεν υπάρχουν οπότε αν τυχόν επανέλθει ο θεσμός των μετεγγραφών πρόσεχε μην την ''πατήσεις'' στα ονόματα και δηλώσεις κάτι παραπλήσιο που δεν θα μπορείς να πάρεις μετεγγραφή

επιστημης υπολογιστων=πληροφορικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πάντως οι γονείς μου μου λένε ότι σίγουρα θα το επαναφέρουν.. με την κρίση που έχουμε..
και για να έχει βγει και στην τηλεόραση δεν νομίζω να μην το εφαρμόσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,414 μηνύματα.
ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!
Καλά είμαστε με τις ειδικές κατηγορίες. Μειωμένα μόρια = μια, μικρή, δεύτερη ευκαιρία για να πιάσεις την πόλη σου.
Θα γράψει ο άλλος 13.000 ίσα ίσα να πιάσει παιδαγωγικό Ρόδου και θα πηγαίνει μετά Θεσσαλονίκη/Αθήνα που είναι η βάση 17.500+ ???

και για να έχει βγει και στην τηλεόραση δεν νομίζω να μην το εφαρμόσουν...
Ξέρεις πόσες μ@λακίες βγαίνουν καθημερινά στην τηλεόραση; Ισχύουν-εφαρμόζονται όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!
Καλά είμαστε με τις ειδικές κατηγορίες. Μειωμένα μόρια = μια, μικρή, δεύτερη ευκαιρία για να πιάσεις την πόλη σου.
Θα γράψει ο άλλος 13.000 ίσα ίσα να πιάσει παιδαγωγικό Ρόδου και θα πηγαίνει μετά Θεσσαλονίκη/Αθήνα που είναι η βάση 17.500+ ???


Ξέρεις πόσες μ@λακίες βγαίνουν καθημερινά στην τηλεόραση; Ισχύουν-εφαρμόζονται όλα;

Δεν ξέρεις πόσο αδικημένος νιώθω εγώ που είδα Πληροφορική θεσσαλονίκης με 5.500 για τους πολύτεκνους.. 5.500 πλάκα μου κάνεις?
Συμφωνώ κατά πάρα πολύ ότι είναι άδικο, αλλά από την άλλη σκέψου λίγο.. αν ένας από τους γονείς μου χάσει την δουλειά του, ή ο ένας πέρνει 300 ευρώ πιο κάτω μου είπαν ότι και να περάσω αθήνα, δεν θα πάω.. θα περάσω ή εδώ που μένω ή αν τα καταφέρω στα 16.300 θεσσοαλίνκη ( που ήταν λίγο αδύνατο ) για να μείνω με την αδερφή μου..

Προσωπικά αυτή η ρύθμιση είναι κάτι πολύ σημαντικό στην εποχή που ζούμε και ελπίζω να εφαρμοστεί.. :worry:

Υ.Γ Λες για το παιδαγωγικό.. σκέψου ότι πρέπει να έχουν αδελφό/αδελφή που να σπουδάζει θεσσαλονίκη/αθήνα.. δεν κατάφεραν πολύ να περάσουν σε αυτές τις πόλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!
Καλά είμαστε με τις ειδικές κατηγορίες. Μειωμένα μόρια = μια, μικρή, δεύτερη ευκαιρία για να πιάσεις την πόλη σου.
Θα γράψει ο άλλος 13.000 ίσα ίσα να πιάσει παιδαγωγικό Ρόδου και θα πηγαίνει μετά Θεσσαλονίκη/Αθήνα που είναι η βάση 17.500+ ???


Ξέρεις πόσες μ@λακίες βγαίνουν καθημερινά στην τηλεόραση; Ισχύουν-εφαρμόζονται όλα;
το θεμα ειναι οτι στην Ελλαδα ειναι στερεοτυπο οτι μεγαλυτερη βαση σημαινει και καλυτερο επιπεδο σπουδων,οπως επισης και το γεγονος οτι η περισσοτεροι φοιτητες απο την επαρχια προτιμουν να διαλεξουν την σχολη που θελουν στην Αθηνα αντι την αντιστοιχει που βρισκεται κοντα στον τοπο μονιμης κατοικιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top