Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Tα παιδιά χάσανε σε μια νύχτα ένα προνόμιο το οποίο δικαούνται (άδικο ή δίκαιο). Είναι λογικό να αναστατώνονται για κάτι τόσο ξαφνικό.
Πωπω τα καημενα τα παιδακια... :(
Τοσοι και τοσοι δινουνε ξεροντας οτι δεν δικαιονται μεταγγραφη , δεν τους φταιει σε τιποτα το υπουργειο που το ανακοινωσε τοσο ξαφνικα. Το διαβασμα τους δεν θα επρεπε να ερχεται σε αναλογια με το οτι ειχαν μια μεταγγραφη καβατζα, αλλα με το οτι εχουν την θεληση να περασουν στη σχολη που επιθυμουν. Οσοι κανανε το 1ο συγγνωμη αλλα ειναι καθαρα θεμα βλακειας. Και εξαλλου απο που και ως που θα επρεπε να το παρουν ως δεδομενο απο την αρχη οτι θα διακαιουνταν μεταγγραφη ;
Και οσοι δεν εκαναν το 1ο δεν νομιζω να τους εχει προβληματισει τοσο αυτη η αλλαγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Πωπω τα καημενα τα παιδακια... :(
Τοσοι και τοσοι δινουνε ξεροντας οτι δεν δικαιονται μεταγγραφη , δεν τους φταιει σε τιποτα το υπουργειο που το ανακοινωσε τοσο ξαφνικα. Το διαβασμα τους δεν θα επρεπε να ερχεται σε αναλογια με το οτι ειχαν μια μεταγγραφη καβατζα, αλλα με το οτι εχουν την θεληση να περασουν στη σχολη που επιθυμουν. Οσοι κανανε το 1ο συγγνωμη αλλα ειναι καθαρα θεμα βλακειας. Και εξαλλου απο που και ως που θα επρεπε να το παρουν ως δεδομενο απο την αρχη οτι θα διακαιουνταν μεταγγραφη ;
Και οσοι δεν εκαναν το 1ο δεν νομιζω να τους εχει προβληματισει τοσο αυτη η αλλαγη.

Οποιαδήποτε αλλαγή δεν πρέπει να εφαρμόζεται ξαφνικά. Φαντάσου να γνωρίζει κάποιος από 1η Γυμνασίου ότι δικαιούται μετεγγραφή και 1 μήνα πριν δώσει να του λέει το υπουργείο ότι δεν δικαιούται. Του χαλάει όλη τη ψυχολογία.


Υπάρχουν αρκετά παιδιά που οργάνωσαν το διάβασμα τους ξέροντας ότι δικαιούνται μετεγγραφή 100%. Έπρεπε να ξέρουν και αυτοί όπως και οι υπόλοιποι από την αρχή της χρονιάς ότι δεν δικαιούνται μετεγγραφή.


Και εξαλλου απο που και ως που θα επρεπε να το παρουν ως δεδομενο απο την αρχη οτι θα διακαιουνταν μεταγγραφη ;
Από την νομοθεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Από την νομοθεσία.
Καθε χρονο βγαινουν καινουργιες εγκυκλιοι στις οποιες δεν ισχυουν απαραιτητα τα ιδια , ετσι δεν ειναι ;
Οι μεταγγραφες δεν καταργηθηκαν, αλλα εγινε πολυ πιο δυσκολο στο να αποκτησεις μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Καθε χρονο βγαινουν καινουργιες εγκυκλιοι στις οποιες δεν ισχυουν απαραιτητα τα ιδια , ετσι δεν ειναι ;
Οι μεταγγραφες δεν καταργηθηκαν, αλλα εγινε πολυ πιο δυσκολο στο να αποκτησεις μια.
Οι μετεγγραφές σκοπεύουν να τις καταργήσουν και να τις αντικαταστήσουν με extra θέσεις οπου τα παιδιά θα μπαίνουν κατευθείαν. Από τη στιγμή που θα εισάγονται κατευθείαν στη σχολή και δεν πηγαίνουν σε μια άλλη πρώτα τότε πρακτικά δεν θα μεταγράφονται.


Oi εγκύκλιοι δεν μπορούν να αλλάξουν το σύνταγμα απλώς ενημερώνουν

Συκεκριμένα τα άρθρα του συντάγματος που αναφέρονται για τις μετεγγραφές είναι τα εξής:
άρθρου 1 του ν.3282/2004, άρθρου 14 του ν. 3404/2005 (Α΄ 260), άρθρου 5 του ν. 3418/2005 (Ά 287), άρθρου 16 του ν.3443/2006 (Α’ 41), άρθρου12 του ν.3577/2007 (Α’ 130), άρθρου 18 του ν. 3708/2008 (Ά210), άρθρου 33 του ν. 3794/2009 (Ά 156), άρθρου 25 του ν3879/2010(Α168) και με τις διατάξεις των αριθΦ.5/127421/Β3/04(Β΄ 1702),Φ1/62398/Β3/08(Β’938),Φ5/120703/Β3/09(΄Β2217) καιΦ.5/121055/Β3/10 υπουργικών αποφάσεων.

Για να αλλάξουν τις μετεγγραφές πρέπει να αλλάξουν το σύνταγμα μέσω Βουλής και θα το κάνουν μετά το Πάσχα λίγο πριν δώσουν οι δικαιούχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα σας. Ειμαι φοιτητης στην Πατρα. Η αδελφη μου φετος δινει πανλλαδικες. Αμα περασει π.χ. Κομοτηνη εχει το δικαιωμα μεταγραφης στην Πατρα? Ειματε 2 αδελφια και το εισοδημα ειναι 35χιλ και εργαζετε μονο ο πατερας μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχει γίνει ήδη πολλή συζήτηση για τις επιπτώσεις που θα έχουν τα νέα μέτρα στις οικογένειες των μετεγγραφόμενων φοιτητών και συμφωνώ σε αρκετά από αυτά. Χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε κάποια κατηγορία συγκεκριμένα, θα πάρω το εξής παράδειγμα που ειπώθηκε αρκετές φορές: πώς θα τα βγάλει πέρα μια οικογένεια η οποία έχει 3 παιδιά και το καθένα σπουδάζει σε διαφορετική πόλη; Πιστεύω, όμως, πως ένα εκπαιδευτικό ζήτημα πρέπει να εξεταστεί πρωτίστως από εκπαιδευτική και ύστερα από μια γενικότερη κοινωνική άποψη.

Γενικά πιστεύω πως οι μετεγγραφές χωρίς ποσοτικό περιορισμό δεν έχουν να προσφέρουν κάτι στην ποιότητα της εκπαίδευσης. Π.χ. ένα τμήμα έχει αξιολογήσει πως μπορεί να δεχτεί 80 νέους φοιτητές. Το να γίνουν με τις μετεγγραφές 130 οι εισακτέοι, προφανώς κάπως θα επηρεάσει το εκπαιδευτικό έργο του τμήματος. Αλλιώς θα έλεγαν εξ αρχής ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν σε 130 νέους φοιτητές. Με το να μπαίνουν σε μια σχολή περισσότεροι φοιτητές απ' όσους μπορεί να υποστηρίξει το τμήμα, καταπατώνται δικαιώματα τόσο του φοιτητή όσο και του καθηγητή. Μπορεί το τμήμα αυτό να προσφέρει στους φοιτητές του την ίδια ποιότητα εκπαίδευσης που θα μπορούσε να προσφέρει, εάν είχε εισαχθεί μόνο ο προκαθορισμένος αριθμός εισακτέων; Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τα περιφερειακά τμήματα, τα οποία, λόγω και των μετεγγραφών (αλλά όχι μόνο), καταλήγουν να έχουν 2 φοιτητές. Και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση η μάθηση δεν έχει να κάνει μόνο με την επικοινωνία φοιτητή με καθηγητή, αλλά και φοιτητή με φοιτητή, κάτι που ένα τμήμα με 2 εισακτέους δεν μπορεί να προσφέρει.

Εν ολίγοις, από άποψη ποιότητας της εκπαίδευσης θεωρώ το νέο σύστημα καλύτερο, διότι στα τμήματα δε θα εισάγονται περισσότεροι φοιτητές απ' όσους μπορούν να υποστηρίξουν. Όσο για τις δυσκολίες που θα επιφέρει το νέο μέτρο σε πολλές οικογένειες, πιστεύω πως την κατάσταση θα εξυπηρετούσε καλύτερα η παροχή μιας άμεσης υποστήριξης (π.χ. οικονομικής) κι όχι μια τέτοια έμμεση υποστήριξη που έχει επιπτώσεις στην ποιότητα της παιδείας. Ας μην ξεχνάμε, πως η ποιότητα στην εκπαίδευση αποτελεί δικαίωμα του κάθε πολίτη. Η δουλειά του υπουργείου παιδείας είναι να φροντίζει για το πώς θα εκπληρωθεί ο στόχος αυτός της ποιοτικής παιδείας και μόρφωσης. Οι οικονομικές δυσκολίες μιας οικογένειας φυσικά και δεν πρέπει να επηρεάζουν τις δυνατότητες σπουδών των παιδιών, αλλά η διευθέτηση αυτών των ζητημάτων είναι δουλειά άλλου υπουργείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΒΙΑΝ

Νεοφερμένος

Η ΒΙΒΙΑΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι φοιτήτρια στη Νομική Κομοτηνής, και θα ήθελα να μάθω εάν γίνεται με κάποιο τρόπο να πάω στη Νομική Αθηνών από το δεύτερο έτος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sigano potamaki

Νεοφερμένος

Η sigano potamaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως με τις μετεγγραφές πλέον ή πρέπει να έχεις γερό μέσος ή να μην έχεις στον ήλιο μοίρα που λένε.. Είμαι από Ρέθυμνο, σπουδάζω στο ΤΕΙ της Πάτρας και έκανα τα χαρτιά μου πέρυσι στο 3ο εξάμηνο για ΤΕΙ Αθήνας και ΤΕΙ Πειραιά.. Λόγοι οικονομικοί αλλά και αναπηρίας άνω του 67% του πατέρα μου επειδή πάσχει από καρκίνο ..Κατέθεσα τα χαρτιά τα οποία λένε πως πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον 2 φορές το μήνα στην Αθήνα να προμηθεύεται το φάρμακό του και να εξετάζεται και αυθημερόν να επιστρέφει στην Κρήτη.. Θα μπορούσε να έχει ένα σπίτι στην Αθήνα να μένει όταν ανεβαίνει ή να πηγαίνω να εγώ να παίρνω το φάρμακο και να το στέλνω αλλά και να έχουμε ένα σπίτι όταν επιβάλλεται να χειρουργηθεί πράγμα που έγινε 2 φορές πέρυσι μέσα σε σένα 9 μήνες ! Το αποτέλεσμα ήταν να μην εξετάσουν καν το πρόβλημα υγείας επειδή η αναπηρία άνω του 67% σημαίνει απαραίτητα κινητικά προβλήματα.. Εδώ στη γραμματεία του ΤΕΙ Πειραιά μου είπαν χαρακτηριστικά :''Αφού δεν είσαι από Αθήνα δε θα καταφέρεις τίποτα, στα σκουπίδια θα πετάζουν τα χαρτιά σου.''
Κάθε χρόνο αλλάζουν την εγκύκλιο των μετεγγραφών όμως πάντα τα ίδια ευνοημένα άτομαι θα παίρνουν..
Ελπίζω όσοι έχετε ανάκγη πραγματικά να τα καταφέρετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα σας. Ειμαι φοιτητης στην Πατρα. Η αδελφη μου φετος δινει πανλλαδικες. Αμα περασει π.χ. Κομοτηνη εχει το δικαιωμα μεταγραφης στην Πατρα? Ειματε 2 αδελφια και το εισοδημα ειναι 35χιλ και εργαζετε μονο ο πατερας μου
Πάμε πάλι. [Καλά, διαβάζετε καθόλου τα πρώτα posts, απορία το 'χω :p]

Άμα περάσει Κομοτηνή, ΜΕΝΕΙ Κομοτηνή. Για να έρθει στην Πάτρα θα πρέπει να περάσει απευθείας εκεί - είτε από τις θέσεις που είναι για όλους είτε μέσω των εξτρά θέσεων για τις παραπληγικές κατηγορίες. Εάν δικαιούται αυτές τις θέσεις θα το μάθεις όταν βγει το επίσημο νομοσχέδιο.

Για να μην αγχώνεστε, το πράγμα είναι απλό: στρώστε τον ποπό σας και διαβάστε. Μην περιμένετε να περάσετε με αλχημείες όπως κάνανε τόσα και τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Η τροπολογία των μεταγραφών (ουσιαστικά η κατάργησή τους) βγήκε επίσημα ή όχι ακόμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidwrospao1908

Νεοφερμένος

Ο isidwrospao1908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι φοιτητής τεφαα στην θεσσαλονίκη και θέλω να κάνω μεταγραφή στην Αθήνα. Είμαστε 2 παιδιά στην οικογένεια.Είμαι από την Λέρο και έχω μια αδερφή που σπουδάζει στην Πάτρα.Ο πατέρας μου έχει αναπηρία 67% επίσης το οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις13000 ευρώ το χρόνο. Δικαιούμαι μεταγραφή?και αν ναι πότε μπορώ να υποβάλλω τα χαρτιά. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red.army07

Νεοφερμένος

Ο red.army07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπερα.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.περασα φετος και δικαιωμουν μετεγγραφη για αθηνα αλλα δεν την πηρα και τωρα το μετανιωσα.Τωρα μπορει να γινει?απο το 3ο εξαμηνο δηλαδη...

ρε παιδια τι θα γινει επιτελουσ με τισ μετεγγραφες?ποτε θα βγαλουν επισημη ανακοινωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας να ρωτήσω σχετικά με όλο αυτό το νέο θέμα των μεταγγραφών και μου είπαν ότι όλα αυτά τα νέα μέτρα που συζητώνται δεν έχουν ακόμη ψηφιστεί και το νομοσχέδιο είναι ακόμη στη Βουλή. Με ενημέρωσαν ότι πρόκειται να ψηφιστεί αυτή την εβδομάδα και σε περίπτωση που τελικά πλειοψηφήσει πιθανότατα να μην ισχύει για μας (τη χρονια του 2011) αλλά για 2 χρόνια αργότερα. Γι αυτό μην αγχώνεστε. Όσοι θέλουν μεταγγραφή για φέτος χρειάζεται να πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια και οπως και πέρσι οι μεταγγραφές θα γίνουν ηλεκτρονικά. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείται αυτο το site https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html . Αναμένουμε και για επίσημη ανακοίνωση να μας φύγει το άγχος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αυτή η εγκύκλιος είναι περσινή, δεν ισχύει πια. Για όσους δίνουν φέτος θα ισχύσει η εγκύκλιος του 2011-2012 η οποία το τι θα λέει, ένας Θεός ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Η εγκύκλιος ειναι περσινή και δεν έχει βγει ακόμη νέα για την χρονια 2011-2012 αλλά στο υπουργείο μου είπαν ότι θα παραμείνει η ίδια... Αν έπεσα σε άσχετο τι να πω ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μακάρι να ισχύει ό,τι ίσχυε και πέρυσι, αλλά τόσο στη ΝΕΤ πριν μερικές εβδομάδες, τόσο και σε διάφορες εφημερίδες, είδα ότι τα νέα μέτρα θα ισχύσουν από φέτος. Για να δούμε... Το σίγουρο πάντως είναι ότι θα μας φάει η αγωνία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα το νέο συστημα "μεταγγραφών" μπάζει απο παντού. Είναι δύσκολο πάντως να ψηφιστεί νόμος και να ισχύει από την ίδια χρονιά για την οποία ψηφίστηκε. Και η καταργηση του 10 % είχε φηφιστεί 2 χρόνια πριν για να ισχύσει από του χρόνου. Όσον αφορα το διαχωρισμό των πανελλαδικών απο τις εισαγωγικές δεν αποτελεί αλλαγή κάποιου νομου αλλά κάποιου εσωτερικού κανονισμού... Θα ήταν τελείως αντισυνταγματικό να ισχύσει για φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τόσο μαλάκες που είναι, όλα να τα περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τα περιμένω... Αγόραζε την εφημερίδα της κυβερνήσεως αν δεις ότι δημοσιεύεται ο νόμος θα ισχύσει ! Δεν ξέρω πως αλλιώς θα το διαπιστώσουμε το σίγουρο είναι ότι δεν έχει ψηφιστεί ακόμη... Κάνας δικηγόρος ρε παιδια να μας βοηθησει ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklispap

Νεοφερμένος

Ο Periklispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τα λέει όλα εδώ https://www.hellenicparliament.gr/No...u?law_id=fdfb30c2-1d8b-4ecb-ba83-d955d445eefc. Κατεβάστε τα PDF Για τις μεταγραφές είναι στο έγγραφο της αιτιολογικής (νομίζω σελίδα 70) και στο σχέδιο νόμου και στις τροποποιήσεις. Προσπάθησα να τα διαβάσω αλλά δεν βγάζω άκρη. (εμένα με ενδιαφέρει αν θα είναι ισάξιο το απολυτήριο από ενδοσχολικές). Ένας δικηγόρος όντως θα βοηθούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top