Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι μεταγραφή,ο πατέρας μου έπαθε ένα σοβαρό ατύχημα στη δουλειά και ουσιαστικά είναι ανάπηρος,οποτε εργάζεται μονο η μητέρα μου ,πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω τη μεταγραφή?
οποιος γνωρίζει ας απαντήσει ευχαριστώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κωνσταντινα07

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εχω καποιες ερωτησεις να κανω για μεταγραφη
καταρχας σπουδαζω στο Παννεπιστημιο της Κυπρου και μπηκα φετος αρα δεν εχω ολοκληρωσει ουτε το πρωτο εξαμηνο
ποτε μπορω να κανω την αιτηση;
οι λογοι ειναι οικονομικοι !!
ποσες πιθανοτητες εχω να με δεχτουν;
εχουν σημασια τα μορια που εβγαλα ;
Sos !!Ας μ απαντησει οποιος ξερει !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Καίγομαι παιδιά! Έχασα τον πατέρα μου φέτος, πήρα στη γραμματεία της σχολής πριν την ανακοίνωση της εγκυκλίου και μου είπαν ότι δικαιούμαι μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό.Σίγουρα δικαιούμαι ή θα φάω πόρτα?


Επειδή όμως έχω ήδη φοιτήσει στην σχολή μου(Π.Τ.Δ.Ε. Φλώρινα) 1 χρονιά παίρνω μεταγραφή στο Γ' εξάμηνο , ε? Οι δευτεροετείς λέει υποβάλλουν τις αιτήσεις τους στις Γραμματείες των Τμημάτων σωστά? Μόνο που η σχολή είναι υπό κατάληψη λόγω της διαμαρτυρίας για τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς και η Γραμματεία ήταν κλειστή 3 μέρες για αυτό το λόγο.Το καλό που τους θέλω να γίνει η δουλειά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μια ερωτηση καποιος πολυτεκνος ( 4 παιδια) που ενα απο αυτα πηρε μεττεγραφη πριν 2 χρονια σε σχολη της κατοικιας τους γινετε να παρει φετος και αλλο παιδι; Επειδη πηρε αλλο παιδι παλιοτερα μηπως δεν γινεται;
Ακομα δεν εχει ολοκληρωσει την φοιτηση του.

υγ: οσοι περασαν στο τμημα της χαλκιδας και θελουν πειραια γινεται; το λεω επειδη στον νομο αττικης ειναι και το τει χαλκιδας μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εφόσον το μεγαλύτερο παιδί της οικογένειας δεν είναι πάνω από 26 ετών, οι μετεγγραφές γίνονται χωρίς κανένα περιορισμό!

Η εγκύκλιος αναφέρει ότι παρόλο που το ΤΕΙ Χαλκίδας ανήκει στον νομό Αττικής (:mad:), μπορούν οι φοιτητές που πέρασαν εκεί να ζητήσουν μετεγγραφή - εφόσον πληρούν τις προυποθέσεις - για ΤΕΙ της Αθήνας ή του Πειραιά. Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h0cket

Νεοφερμένος

Ο h0cket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ειμαι στο πανεπιστημιο αιγαιου στη σαμο μηχανικος πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων η αδελφη μου ειναι στην χιο φοιτητρια... Ο τοπος κατοικιας ειναι το ηρακλειο κρητης... Περνω κανονικα μεταγραφη για χανια;; Εχει σχεση η οικονομικη κατασταση; Δηλαδη τα εσοδα της οικογενειας μου; Υπαρχει περιπτωση να μην γινω δεκτος στην αντιστοιχη σχολη στα χανια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν φετος επιτρεπονται μετεγγραφες για οικονομικους λογους σε Αθηνα και Θεσσαλονικη.Αν ναι,με τι κριτηρια παιρνει καποιος τη μετεγγραφη(μορια στις εξετασεις,ποσο χαμηλο ειναι το εισοδημα κτλ) και αν ειναι εφικτη μια τετοια μετεγγραφη δεδομενου οτι σε σχολες υψηλης ζητησης του εμπ για παραδειγμα ο αριθμος των φοιτητων υπερδιπλασιαζεται λογω των τριτεκνων-πολυτεκνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ειμαι στο πανεπιστημιο αιγαιου στη σαμο μηχανικος πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων η αδελφη μου ειναι στην χιο φοιτητρια... Ο τοπος κατοικιας ειναι το ηρακλειο κρητης... Περνω κανονικα μεταγραφη για χανια;; Εχει σχεση η οικονομικη κατασταση; Δηλαδη τα εσοδα της οικογενειας μου; Υπαρχει περιπτωση να μην γινω δεκτος στην αντιστοιχη σχολη στα χανια;
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή σύμφωνα πάντα με την καινούρια εγκύκλιο, αρκεί να είναι όλα όπως τα λές.
Η μόνιμη κατοικία στα Χανιά, εσύ Σάμο και η αδερφή σου Χίο . και αν ξέρω καλά όχι δεν μετράνε τα οικονομικά καθόλου!
Το μόνο σίγουρο είναι να μπείς να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και ό,τι επιλογές σου βγάλει αυτόματα...
Είναι το μόνο σίγουρο...

Θα ηθελα να ρωτησω αν φετος επιτρεπονται μετεγγραφες για οικονομικους λογους σε Αθηνα και Θεσσαλονικη.Αν ναι,με τι κριτηρια παιρνει καποιος τη μετεγγραφη(μορια στις εξετασεις,ποσο χαμηλο ειναι το εισοδημα κτλ) και αν ειναι εφικτη μια τετοια μετεγγραφη δεδομενου οτι σε σχολες υψηλης ζητησης του εμπ για παραδειγμα ο αριθμος των φοιτητων υπερδιπλασιαζεται λογω των τριτεκνων-πολυτεκνων.
Ναι διάβασε την καινούρια εγκύκλιο γιατί μετράνε σχεδόν όλα...
Βασικό για να μπορέσεις να κάνεις αίτηση είναι να έχεις μέσο όρο εισοδήματος των τελευταίων 3 ετών 45.000 ευρώ, αν έχεις μπορείς να κάνεις αίτηση... τώρα αν θα πάρεις εξαρτάται και από το εισόδημα και από τα μόρια σε περίπτωση που υπάρχει άλλος με το ίδιο εισόδημα με σένα, κλπ κλπ
για Αθήνα αν θυμάμαι καλά είναι επί του 4% των εισακτέων, αλλά διάβασε καλύτερα την εγκύκλιο να δεις σε ποια κατηγορία ανήκεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

askos

Νεοφερμένος

Ο askos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια εχει κανενας ιδεα τι θα γινει φετος με το 10%???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h0cket

Νεοφερμένος

Ο h0cket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
δεν ειναι η μονιμη κατοικια μου στα χανια στο ηρακλειο ειναι........στα χανια ειναι η σχολη......προβλημα ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Έχει καταλάβει κανείς την διαφορά μεταξύ αυτών των κατηγοριών?

στ) Φοιτητές ή σπουδαστές με αδελφό ή αδελφή που φοιτά σε Τμήμα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων και επιθυμούν να μετεγγραφούν σε τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. ευρισκόμενα εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.

ζ) Αδέλφια που φοιτούν σε τμήματα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους και που επιθυμούν τη μετεγγραφή τους κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος σε αντίστοιχα Τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. με εκείνα που ενεγράφησαν, ευρισκόμενα στον ίδιο Νομό και εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.

Ένας φίλος μου πέρασε φέτος σε τμήμα της επαρχίας και θέλει να πάρει μεταγραφή σε άλλο τμήμα επαρχίας ώστε οι γονείς του που μένουν Αθήνα να μην πληρώνουν δύο ενοίκια και δεν ξέρει ποια κατηγορία να βάλει.

Any help around?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

askos

Νεοφερμένος

Ο askos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
μπορεις να παρεις μεταγραφη ναταλια σιγουρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχει καταλάβει κανείς την διαφορά μεταξύ αυτών των κατηγοριών?

στ) Φοιτητές ή σπουδαστές με αδελφό ή αδελφή που φοιτά σε Τμήμα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων και επιθυμούν να μετεγγραφούν σε τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. ευρισκόμενα εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.

ζ) Αδέλφια που φοιτούν σε τμήματα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους και που επιθυμούν τη μετεγγραφή τους κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος σε αντίστοιχα Τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. με εκείνα που ενεγράφησαν, ευρισκόμενα στον ίδιο Νομό και εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.

Ένας φίλος μου πέρασε φέτος σε τμήμα της επαρχίας και θέλει να πάρει μεταγραφή σε άλλο τμήμα επαρχίας ώστε οι γονείς του που μένουν Αθήνα να μην πληρώνουν δύο ενοίκια και δεν ξέρει ποια κατηγορία να βάλει.

Any help around?
Από ότι κατάλαβα η διαφορά τους είναι το ''κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος''. Το στ αναφέρει πχ να κάνεις αίτηση και να γίνει δεκτή μετά από 1-2 χρόνια ενώ το ζ για την ίδια χρονιά.

Μπορεί να λέω βλακείες όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα η διαφορά τους είναι το ''κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος''. Το στ αναφέρει πχ να κάνεις αίτηση και να γίνει δεκτή μετά από 1-2 χρόνια ενώ το ζ για την ίδια χρονιά.

Μπορεί να λέω βλακείες όμως.
Ευχαριστώ που απάντησες, αλλά τι νόημα θα είχε μια μεταγραφή που θα γινόταν μετά από 1-2 χρόνια?

Μήπως η ζ περίπτωση εννοεί ότι σπουδάζει ο υπο μεταγραφή φοιτητής ήδη και είναι στο 2,3 ή 4 έτος και ζητάει μεταγραφή στο ίδιο έτος σε αντίστοιχο τμήμα?

Ειλικρινά έχω ρωτήσει και άλλους ανθρώπους και δεν έχει βγάλει άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ευχαριστώ που απάντησες, αλλά τι νόημα θα είχε μια μεταγραφή που θα γινόταν μετά από 1-2 χρόνια?

Μήπως η ζ περίπτωση εννοεί ότι σπουδάζει ο υπο μεταγραφή φοιτητής ήδη και είναι στο 2,3 ή 4 έτος και ζητάει μεταγραφή στο ίδιο έτος σε αντίστοιχο τμήμα?

Ειλικρινά έχω ρωτήσει και άλλους ανθρώπους και δεν έχει βγάλει άκρη.
Wait να διαβάσω την εγκύκλιο.

Εντιτ: Νομίζω πως το έχω.
Το στ λέει φοιτητέ ή σπουδαστές άρα κάποιος να είναι ήδη φοιτητής και να πάρει μετεγγραφή επειδή ο αδερφός του πέρασε αλλού ενώ το ζ λέει το αντίστροφο.


Δείτε και τη διαδικασία λίγο:
[FONT=&quot]Στο επόμενο στάδιο, οι φοιτητές ή σπουδαστές οφείλουν να επιλέξουν, ανάμεσα στους Νομούς όπου ευρίσκονται τα αντίστοιχα Τμήματα με το Τμήμα προέλευσης, εκείνον που είναι πλησιέστερος στον τόπο μόνιμης κατοικίας που δήλωσαν ή στην πόλη που φοιτά ή σπουδάζει ένας τουλάχιστον αδελφός ή αδελφή, εάν ανήκουν στις κατηγορίες 1,2,3,4,5 και 6 ενώ εάν ανήκουν στην κατηγορία 7 τα αδέλφια οφείλουν να επιλέξουν τον ίδιο Νομό. Σε καμία περίπτωση ο επιλεγείς Νομός δεν επιτρέπεται να συμπίπτει με αυτόν του Τμήματος προέλευσης.[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μα αν είναι ήδη φοιτητής και να θέλει να πάρει μετεγγραφή επειδή ο αδερφός του πέρασε αλού δεν γίνεται γιατί αυτό σημαίνει ότι είναι ήδη σε κάποιο έτος και η εγκύκλιος λέει ότι πρέπει να είναι στο 1 εξάμηνο για να κάνει ηλεκτρονική αίτηση. Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μα αν είναι ήδη φοιτητής και να θέλει να πάρει μετεγγραφή επειδή ο αδερφός του πέρασε αλού δεν γίνεται γιατί αυτό σημαίνει ότι είναι ήδη σε κάποιο έτος και η εγκύκλιος λέει ότι πρέπει να είναι στο 1 εξάμηνο για να κάνει ηλεκτρονική αίτηση. Σωστά?
Όχι. :P
[FONT=&quot]Δικαίωμα υποβολής ηλεκτρονικής αίτησης για μετεγγραφή έχουν μόνο όσοι βρίσκονται στο πρώτο εξάμηνο των σπουδών τους. Εάν ο λόγος μετεγγραφής των κατηγοριών 3, 4, 5, 6 και 7 ανακύψει μεταγενέστερα, τότε οι αιτήσεις υποβάλλονται στις Γραμματείες των Τμημάτων υποδοχής. [/FONT]

Εμείς μιλάμε για 6,7. Γιατί δε ρωτάει στο υπουργείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εν τέλη αυτό θα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ή άμα συντρέχουν οικονομικοί λόγοι θα κάνει το άλλο (προς το τέλος της εγκυκλίου). Πάντως δεν είναι κατατοπιστικό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Τελικά όλα καλά. Από ότι κατάλαβα υπάρχει στην σελίδα μεταγραφών μια περιοχή όπου κάνεις ερωτήσεις και ρώτησε σε ποια κατηγορία είναι και του απαντήσανε:

Ανήκετε στην κατηγορία στ. Στην κατηγορία ζ ανήκουν 2 αδέρφια που έχουν επιτύχει σε διαφορετικούς νομούς από αυτόν της μόνιμης κατοικίας τους και υποβάλλουν και οι δυο αίτηση, για να μετεγγραφούν στο ίδιο νομό (που είναι διαφορετικός από αυτούς που έχουν ήδη επιτύχει και εξαιρουμένων των νομών Αττικής και Θεσσαλονίκης). Στη διάθεσή σας, Γράφειο Αρωγής Χρηστών της Ηλεκτρονικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Μετεγγραφών σε Πανεπιστήμια/Τ.Ε.Ι

Το φοβερό είναι ότι του απάντησαν μέσα σε 10 λεπτά(!!!) και ήταν και απόγευμα. Επιτέλους, πρώτη φορά σε αυτήν την χώρα βλέπω έναν δημόσιο τομέα να δουλεύει πραγματικά όπως θα πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top