Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αν ομως ενημερωθουμε στις 27 ,θα εχουμε μονο 3 μερες να τα παμε?
Αφού μάθουμε το αποτέλεσμα της μετεγγραφής, θα έχουμε 10 ημέρες περιθώριο για τα χαρτιά νομίζω. :worry:

Στις 27 θα ανακοινωθουν?η απο 20 μεχρι 27?
Θα ανακοινωθούν από τις 21 έως τις 27.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexander13

Νεοφερμένος

Ο alexander13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παντως απο οτι λενε η επιτροπη του τει υποδοχης θα εξετασει τα δικαιολογητικα και αυτη ειναι που θα δωσει την εγκριση για το ποιος θα την παρει τελικα τη μετεγγραφη και ποιος οχι...απλα το ηλεκτρονικο συστημα θα χωρισει τα ατομα...αν καταλαβα σωστα...η κανω λαθος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greel

Νεοφερμένος

Ο greel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παντως απο οτι λενε η επιτροπη του τει υποδοχης θα εξετασει τα δικαιολογητικα και αυτη ειναι που θα δωσει την εγκριση για το ποιος θα την παρει τελικα τη μετεγγραφη και ποιος οχι...απλα το ηλεκτρονικο συστημα θα χωρισει τα ατομα...αν καταλαβα σωστα...η κανω λαθος???

ναι αποτι εχω καταλαβει και εγω ετσι γινεται.. αλλα απο τη στιγμη που δηλωνεις μετεγγραφη παει να πει οτι την δικαιουσαι.. απλα λογικα η επιτροπη θα το "σιγουρεψει" με τον ελεγχο των δικαιολογητικων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδια ηρθε σε κανεναν μηνυμα απο το υπουργειο για τη μετεγγραφη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όχι, ούτε μήνυμα στο κινητό μού ήρθε, ούτε e-mail και όταν μπαίνω στον λογαριασμό μου και κάνω κλικ στην καρτέλα ''Αποτελέσματα Μετεγγραφής'' γράφει ''Τα αποτελέσματα των αιτήσεων μετεγγραφής θα είναι διαθέσιμα μέχρι τις 27/10/2010.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ουτε εμενα μου εχει ερθει κατι.αντε,θα πεθανω απο την αγωνια μου.22 του μηνοσ φτασαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ να δεις! Το θέμα με εμένα είναι ότι μπορεί να με στείλουν στην Χαλκίδα, αλλιώς δεν θα είχα ιδιαίτερο άγχος. :P
Οι άλλοι φοιτητές έχουν ξεκινήσει από τις 4 του μήνα και εμείς περιμένουμε τα αποτελέσματα της μετεγγραφής... :P:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έληξε χθες, 20/10/2010, η διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων μετεγγραφών για τους νεοεισαχθέντες φοιτητές.

Φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που λειτούργησε η ηλεκτρονική υπηρεσία διεκπεραίωσης μετεγγραφών φοιτητών (https://meteggrafes.minedu.gov.gr/), που παρουσίασε το Υπουργείο Παιδείας στις 20/09/2010, με στόχο να διευκολυνθούν οι φοιτητές -οι οποίοι άμεσα μπορούν να ολοκληρώνουν τις απαραίτητες διαδικασίες- και η λειτουργία των Σχολών.

Ο συνολικός αριθμός των ηλεκτρονικών αιτήσεων μετεγγραφών έφτασε στις 9725.

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στους ενδιαφερόμενους εντός των επόμενων ημερών, μετά την επεξεργασία των στοιχείων και τον απαραίτητο έλεγχο.

Πηγή: https://www.minedu.gov.gr/index.php?...----&catid=80:deltia-typou&Itemid=806&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εμενα μονο ενα τμημα υπαρχει εδω στη θεσσαλονικη οποτε εδω θα με φερουν.απλως γενικα αγχωνομαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
εμενα μονο ενα τμημα υπαρχει εδω στη θεσσαλονικη οποτε εδω θα με φερουν.απλως γενικα αγχωνομαι :(
E τότε μην έχεις άγχος, δε χρειάζεται! :)
Aν ήσουν στη θέση μου θα έπρεπε να είχες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπερα...εγω φετος θα δωσω δευτερη φορα πανελλαδικες αλλα εαν περασω σε αλλη πολη θα εχω το δικαιωμα να ερθω αθηνα? Μετραει το γεγονος οτι οι γονεις μου ειναι με διαζυγιο και το οτι ειμαι μοναχοπαιδι? επισης αυτο με τα οικονομικα που λεει στους ορους για μεταγραφη... το εισοδημα μας δηλαδη ειναι χαμηλωτερο απο αυτο που γραφει... Εχω καποιο δικαωμα για μεταγραφη???:worry:

Η σχολη που θελω ειναι ΤΕΙ δεν ξερω αν εχει καποια σχεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έληξε χθες, 20/10/2010, η διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων μετεγγραφών για τους νεοεισαχθέντες φοιτητές.

Φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που λειτούργησε η ηλεκτρονική υπηρεσία διεκπεραίωσης μετεγγραφών φοιτητών (https://meteggrafes.minedu.gov.gr/), που παρουσίασε το Υπουργείο Παιδείας στις 20/09/2010, με στόχο να διευκολυνθούν οι φοιτητές -οι οποίοι άμεσα μπορούν να ολοκληρώνουν τις απαραίτητες διαδικασίες- και η λειτουργία των Σχολών.

Ο συνολικός αριθμός των ηλεκτρονικών αιτήσεων μετεγγραφών έφτασε στις 9725.

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στους ενδιαφερόμενους εντός των επόμενων ημερών, μετά την επεξεργασία των στοιχείων και τον απαραίτητο έλεγχο.

Πηγή: https://www.minedu.gov.gr/index.php?...----&catid=80:deltia-typou&Itemid=806&lang=el
Ελπίζω να μην τα ανακοινώσουν 27/10/2010, 23:59... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ελπίζω να μην τα ανακοινώσουν 27/10/2010, 23:59... :P

Κοιμήσου,θα βγάλεις ρίζες πάνω στο pc απο το άγχος.Ξουτ πριν σε μπανάρω.:PΌταν είναι να βγουν θα το μάθετε ομαδικώς,τέτοια ώρα δε βγαίνει ανακοίνωση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8armataki

Νεοφερμένος

Η ka8armataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
10 μερες εχουμε απο τη ληξη της προθεσμιας! τουλαχιστον εμενα ετσι μ ειπαν απο τη γραμματεια της σχολης μ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παιδια αυτο
Έγγραφο δημόσιας αρχής ή υπηρεσίας ή λογαριασμός οργανισμού κοινής ωφελείας, από το οποίο προκύπτει ο τόπος κατοικίας του αιτούντος ή του προσώπου σε σχέση με το οποίο στοιχειοθετείται το δικαίωμα μετεγγραφής.
Ειναι ενα πλο χαρτι της ΔΕΗ κτλ?
Επιπλεον εγω στην αιτηση εβαλα οτι ειμαστε 3 τέκνα [3 αδρεφια ],οπου μπορω να παρω ετσι μετεγγραφή αλλα ειπα οτι εχω και αδερφο στην Αθηνα και εβαλα την σχολη του.Στα δικαιολογητικα γραφει οτι πρεπει να δωσω και αυτο
Βεβαίωση του τμήματος από την οποία προκύπτει η φοιτητική ή σπουδαστική ιδιότητα του αδελφού ή της αδελφής, εφόσον στοιχειοθετείται δικαίωμα μετεγγραφής σε σχέση με τον αδελφό ή αδελφή που φοιτά σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι.
Να το δωσω ή δεν χρειαζετε καθως παίρνω μετεγγραφη και λογω οτι ειμαστε 3 παιδια[τεκνα]?
στ) Φοιτητές ή σπουδαστές με αδελφό ή αδελφή που φοιτά σε Τμήμα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων και επιθυμούν να μετεγγραφούν σε τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. ευρισκόμενα εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.

ζ) Αδέλφια που φοιτούν σε τμήματα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους και που επιθυμούν τη μετεγγραφή τους κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος σε αντίστοιχα Τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. με εκείνα που ενεγράφησαν, ευρισκόμενα στον ίδιο Νομό και εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΕΞΗΣ92

Νεοφερμένος

Ο ΑΛΕΞΗΣ92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια και εγω ειμαι φετος με μεταγραφη για ασοεε στο τμημα διοικησης επιχειρησεων.
Λοιπον ολο αυτο το θεμα με τις μεταγραφες το εχω ψαξει απιστευτα θα πω μερικα πραγματα που μπορει να βοηθησουν.
Καταρχας τα ατομα που εχουν κανει αιτηση με καποιο κριτηριο χωρις ποσοτικο περιορισμο δν πρεπει να ανησυχουν για τπτ τη μεταγραφη θα την παρουν ολοι αυτοι.Τα αποτελεσματα θα τα μαθουμε καποια στιγμη μεταξυ 21 και 27 του μηνα.Τωρα ποτε ακριβως μην ρωτατε.Τα χαρτια που χρειαζονται τα δινουμε στη γραμματεια της σχολης οταν η αιτηση εγκριθη.Εγω ξερω οτι προθεσμια ειναι μεχρι 30 του μηνα για αυτο θα ηταν καλο να μαζευουμε τα χαρτια απο τωρα.Τωρα για τα ατομα σαν εμενα δηλαδη εμεις που δν ξερουμε αν θα μας στειλουν πχ αθηνα ή πειραια δν μπορω να πω κατι.....ουτε οι ιδιοι στο υπουργειο δν ξερουν ακομα.Μπορει να ξεχναω κατι να πω για αυτο εαν καποιος εχει καποια ερωτηση για κατι μπορει να ρωτησει και αν το ξερω θα απαντησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου λύσει και μένα μια απορία...Οκ οι χωρίς ποσοτικό περιορισμό είναι οι σίγουροι και τις προσεχείς ημέρες θα ξέρουν...Οι με ποσοτικό περιορισμό όπως εγώ πότε θα μάθουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπερα...εγω φετος θα δωσω δευτερη φορα πανελλαδικες αλλα εαν περασω σε αλλη πολη θα εχω το δικαιωμα να ερθω αθηνα? Μετραει το γεγονος οτι οι γονεις μου ειναι με διαζυγιο και το οτι ειμαι μοναχοπαιδι? επισης αυτο με τα οικονομικα που λεει στους ορους για μεταγραφη... το εισοδημα μας δηλαδη ειναι χαμηλωτερο απο αυτο που γραφει... Εχω καποιο δικαωμα για μεταγραφη???:worry:

Η σχολη που θελω ειναι ΤΕΙ δεν ξερω αν εχει καποια σχεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nosferatus923

Νεοφερμένος

Ο nosferatus923 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φιλε 619zx απο οσο ξερω μετεγγραφη δικαιουσε μονο για το χαμηλο εισοδημα της οικογενεια σου ( σε ποσοστο ομως 4% και του χρονου ισως δυσκολεψουν ακομα περισσοτερο οι μετεγγραφες και ετσι μην το παιρνεις πολυ ζεστα το θεμα )

Ηρθε το Σαββατο και ακομα να ερθουν οι απαντησεις απο το Υπουργειο ...ελεος τουλαχιστον ας μας ελεγαν οτι την Τεταρτη 27 θα ανακοινωθουν ολα μαζι τα αποτελεσματα....ετσι ωστε να μην περιμενουν 10.000 ατομα ,,,,( τρεμω καθε φορα που μου ερχεται μυνημα στο κινητο...) περα απο αυτα ομως....διαβασα αυτο το αρθρο https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=73836657 ....εαν προσεξατε λεει οτι θα το χασουμε το πρωτο εξαμηνο......εδω ειναι που χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μαμα ....ελεος
( ας μην ειμαστε αρνητικοι ομως με το Υπουργειο διοτι ...αν δεν ειχαν γινει οι αλλαγες θα καναμε τις αιτησεις 1-15 Νοεμβριου και θα γινοταν η εγκριση μας μετα την πρωτοχρονια..........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια και εγω περσυ εκανα μετεγγραδ=φη ,παρολο που χα και εγω εργαστηρια οι υπευθυνοι εδειξαν κατανοηση και δεν εχασα ουτε ενα,αν και λιγο συνεπαρμενοι και στην κοσμαρα τους οι περισσοτεροι υπευθυνοι στο εμπ σ αυτο δειχνουν μεγαλη κατανοηση.
απο κει και περα ειναι στην ευχερεια του καθε τμηματος αν θα δεχθει να κανει αυτην την μικρη παραχωρηση.

ιδιαιτερα δε μου κανει εντυπωση η συμπεριφορα των τει που ειναι λες και κανουν αγωνα για να μην δεχθουν αλλους σπουδαστες,δεν ξερω αν εχουν γενικοτερη γραμμη ,αλλα ετσι δυστυχως πολλοι θα χασουν αναιτια ενα ολοκληρο εξαμηνο.
λες και θα τους κατσουν στον σβερκο αν ερθουν 50 ατομα παραπανω,ή λες και ειναι οι επιστημονες που δεν εχουν χρονο....λαμογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top