Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ksiros91

Νεοφερμένος

Ο ksiros91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγω ανηκω σε κατηγορια πολυτεκνων
ειμαι απο βολο και εχω περασει στη λαμια μπορω να παρω μετεγγραφη στο αντιστοιχο τει στη Χαλκιδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπερα
περασα στο πανεπηστιμιο πατρων διοικηση επιχειρησεων.Επιθυμω να μεταγραφω απο πατρα σε αθηνα.Ειμαστε τριτεκνοι αλλα ο αδελφος μου εχει ξεπερασει το πλαφον των 26 χρονων.Ειμαι ορφανος απο πατερα και το εισοδημα μας δεν ξεπερνα το ποσο των 45 χιλιαδων.Ο λογος που κανω μεταγραφη ειναι οτι στην Αθηνα μπορω να φιλοξενηθω σε οικειο σπιτι σε ολη τη διαρκεια των σπουδων μου.Για ολα αυτα εχω στα χερια μου ολα τα δικαιολογητικα.Αυτο που ζηταω ειναι εστω και απο την εμπειρια σας να μου πειτε αν ειναι πιθανον να παρω την μεταγραφη η οχι.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@gianniszante:
Γενικώς μπορείς να πάρεις μετεγγραφή σε ένα από τα δύο κοντινότερα στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου αντίστοιχα τμήματα.
Νομίζω ότι το πανεπιστήμιο Πειραιά είναι λίγο πιο κοντά στη Ζάκυνθο από ό,τι η ΑΣΟΕΕ (ΟΠΑ).
Ωστόσο αν θέλεις να πάρει μετεγραφή στον Πειραιά, γίνεται.
Επίσης έχε υπόψη σου ότι αν ο αδερφός σου έγινε 26 φέτος, θεωρείται πάνω από 26 από το 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaszz

Νεοφερμένος

Ο kostaszz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης: (καθως με μια γρηγορη ματια που εριξα στις προηγουμενες σελιδες δεν βρηκα διατυπωμενη αντιστοιχη ερωτηση)....! Φετος περασα τει διοικηση επιχειρησεων στην κεφαλονια, η αδερφη μου σπουδαζει στο τει καλαματας σε αλλη σχολη, αντιστοιχη σχολη με την δικια μου στο τει καλαματας δεν υπαρχει για να με τραβηξει.. δικαιουμαι να κανω μεταγραφη να ερθω τει πειραια η αθηνα(εγω μενω πειραια)?? το Ετησιο εισοδημα μας ειναι κοντα στισ 20000 το χρονο.. Σας παρακαλω απαντηστε μου!πνιγομαι!!:P :P Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..! :D

Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας.. Υπαρχουν ελπιδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης: (καθως με μια γρηγορη ματια που εριξα στις προηγουμενες σελιδες δεν βρηκα διατυπωμενη αντιστοιχη ερωτηση)....! Φετος περασα τει διοικηση επιχειρησεων στην κεφαλονια, η αδερφη μου σπουδαζει στο τει καλαματας σε αλλη σχολη, αντιστοιχη σχολη με την δικια μου στο τει καλαματας δεν υπαρχει για να με τραβηξει.. δικαιουμαι να κανω μεταγραφη να ερθω τει πειραια η αθηνα(εγω μενω πειραια)?? το Ετησιο εισοδημα μας ειναι κοντα στισ 20000 το χρονο.. Σας παρακαλω απαντηστε μου!πνιγομαι!!:P :P Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..! :D

Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας.. Υπαρχουν ελπιδες?


Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έρθει η αδερφή σου στο τει κεφαλονιάς(αν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα) για να αποφευχθούν τα 3 σπίτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agouri

Νεοφερμένος

Ο Agouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς δευτεροετής Πληροφορικής ΑΠΘ να μας πει τι γίνεται από αριθμό εισαγωγής φοιτητών μέσω μετεγγραφής?

Μίλησα με μια κοπέλα στην κέρκυρα ενώ έκανα την εγγραφή μου... Είναι δεύτερο έτος και είπε πως "από 120 άτομα που έχουν γραφτεί όταν αρχίζει το έτος, τελικά μένουμε κάπου 60-70..."

Μιλάμε για τόσο μεγάλους αριθμούς? Η γραμματεία του τμήματος Πληροφορικής στη Θεσσ/νικη μας είπε πως κάθε χρόνο "πέρνουν το πολύ 25-30 αιτήσεις για μετεγγραφή...". Δεν φένεται και τεράστιος αριθμός.

Σκοπεύω να ζητήσω μετεγγραφή ως τρίτεκνος (Ευχαριστούμε την Διαμαντοπούλου που δεν μας ακούμπησε :3), αλλά βλέπω πως κάτι λέει για ομαδοποίηση σχολών βάσει της βαθμολογίας των Πανελληνιων... με σειρά εισαγωγής 10 στο τμήμα πληροφορικής, 16400κάτι μόρια, ποια είναι η πιθανότητα νομίζετε να βρεθώ στο "Επιστήμης Υπολογιστών" του Πανεπίστήμιου Μακεδονίας αντί για το Πληροφορικής (Που και θέλω φυσικά) του ΑΠΘ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
@exc
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

κανενας αλλος να μου απαντησει?το αγχος μου δεν περιγραφεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
@exc
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

κανενας αλλος να μου απαντησει?το αγχος μου δεν περιγραφεται!

Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο πανεπιστήμιο της Αθήνας; Θα σου απαντήσουν αμέσως και σίγουρα, να σου φύγει και το άγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο πανεπιστήμιο της Αθήνας; Θα σου απαντήσουν αμέσως και σίγουρα, να σου φύγει και το άγχος
Σιγα μην μου απαντησουν χωρις να εχουν την εγκυκλιο στα χερια τους.
Οσο για τον Πειραια , εγω θα δηλωσω οτι μενω κυψελη ΠΩΣ θα με στειλουν 2 ωρες μακρια απο την κατοικια μου δηλαδη?Και χωρις να υπαρχει εστια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σιγα μην μου απαντησουν χωρις να εχουν την εγκυκλιο στα χερια τους.
Οσο για τον Πειραια , εγω θα δηλωσω οτι μενω κυψελη ΠΩΣ θα με στειλουν 2 ωρες μακρια απο την κατοικια μου δηλαδη?Και χωρις να υπαρχει εστια κτλ.
Για τη δήλωση μόνιμης κατοικίας ή τους δίνεις από το δήμο στον οποίο κατοικείς το αντίστοιχο έγγραφο μόνιμης κατοικίας ή έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ μαζί με φορολογική δήλωση των γονέων σου στην οποία φαίνεται σε ποια ΔΟΥ υπάγονται.
Άρα, το να δηλώσεις άλλη περιοχή ως μόνιμη κατοικία σου από αυτήν που πραγματικά μένεις είναι μάλλον αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mp3dj

Νεοφερμένος

Ο mp3dj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γινεται να παρω μεταγραφη στο τμημα εφαρμοσμενης πληροφορικης ενω ειμαι πληροφορικη στα γιαννενα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μου ειπαν οτι μια υπευ8υνη δηλωση και ενας λογαριασμος ΔΕΗ απο τον ιδιοκτητη του σπιτιου ειναι αρκετα.στη δηλωση αναγραφετε οτι εγω θα διαμενω εκει μεχρι το περας των σπουδων μου λογω οικονομικων προβληματων ως φιλοξενουμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σιγα μην μου απαντησουν χωρις να εχουν την εγκυκλιο στα χερια τους.
Οσο για τον Πειραια , εγω θα δηλωσω οτι μενω κυψελη ΠΩΣ θα με στειλουν 2 ωρες μακρια απο την κατοικια μου δηλαδη?Και χωρις να υπαρχει εστια κτλ.

Δεν νομίζω πως έχεις κάτι να χάσεις. Για τη δήλωση ψευδών στοιχείων πάντως, από φέτος αλλάζουν τα πράγματα. ΟΛΕΣ οι δηλώσεις θα ελεγχθούν, σύμφωνα με το νέο νόμο, προκειμένου να σταματήσουν να παίρνουν μεταγραφές όσοι δεν τις δικαιούνται. Αν σε πιάσουν με ψεύτικα χαρτιά, ο νέος νόμος προβλέπει διαγραφή σου τόσο από τη σχολή στην οποία πέρασες όσο και από τη σχολή στην οποία θέλεις να μεταγραφείς και αυτό για πάντα. Αν το επιλέξεις, λοιπόν, καλή επιτυχία με τις πανελλαδικές του χρόνου και τότε σίγουρα δεν θα έχεις αμφιβολίες, ούτε στην Αθήνα θα βρεθείς ούτε στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μου ειπαν οτι μια υπευ8υνη δηλωση και ενας λογαριασμος ΔΕΗ απο τον ιδιοκτητη του σπιτιου ειναι αρκετα.στη δηλωση αναγραφετε οτι εγω θα διαμενω εκει μεχρι το περας των σπουδων μου λογω οικονομικων προβληματων ως φιλοξενουμενος

Και δεν παίζει ρόλο το που μένεις εσύ προφανώς, αν ήταν έτσι όλοι θα μετακομίζαμε στην πόλη που θέλαμε μεταγραφή και μετά θα λέγαμε ότι μένουμε εκεί. Ο τόπος κατοικίας ο μόνιμος μετράει, δηλαδή το που μένουν μόνιμα οι γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δαναη δεν ξερω απο που εχεις την εντυπωση οτι τα χαρτια που εχω στα χερια μου ειναι ψευδη.Ολα ενα προς ενα εχουν να κανουν με την πραγματηκοτητα και μονο.Ορφανος ειμαι δεν τον κρυβω,χαμιλο εισοδημα, φιλοξενεια απο ενα σπιτι στην Αθηνα λογω προβληματων τριτεκνια και μεχρι εκει.Δεν 8υμαμαι να ειπα οτι αυτα ειναι ψευτικα.προς θεου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Για τη δήλωση ψευδών στοιχείων πάντως, από φέτος αλλάζουν τα πράγματα. ΟΛΕΣ οι δηλώσεις θα ελεγχθούν, σύμφωνα με το νέο νόμο, προκειμένου να σταματήσουν να παίρνουν μεταγραφές όσοι δεν τις δικαιούνται. Αν σε πιάσουν με ψεύτικα χαρτιά, ο νέος νόμος προβλέπει διαγραφή σου τόσο από τη σχολή στην οποία πέρασες όσο και από τη σχολή στην οποία θέλεις να μεταγραφείς και αυτό για πάντα. Αν το επιλέξεις, λοιπόν, καλή επιτυχία με τις πανελλαδικές του χρόνου και τότε σίγουρα δεν θα έχεις αμφιβολίες, ούτε στην Αθήνα θα βρεθείς ούτε στην Πάτρα.
καλο ειναι να εχουμε μια στοιχειωδη ευγενεια προς τον συνομιλητης μας,το οτι ειμαστε μπροστα απο μια οθονη υπολογιστη δεν μας δινει το δικαιωμα να λεμε οτι μας κατεβει.
και αν δεν εισαι σιγουρη για κατι μην το λες/αποδοκιμαζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δαναη δεν ξερω απο που εχεις την εντυπωση οτι τα χαρτια που εχω στα χερια μου ειναι ψευδη.Ολα ενα προς ενα εχουν να κανουν με την πραγματηκοτητα και μονο.Ορφανος ειμαι δεν τον κρυβω,χαμιλο εισοδημα, φιλοξενεια απο ενα σπιτι στην Αθηνα λογω προβληματων τριτεκνια και μεχρι εκει.Δεν 8υμαμαι να ειπα οτι αυτα ειναι ψευτικα.προς θεου
Και αυτό που σου εξηγώ είναι ότι ο νόμος λέει ότι αν δικαιούσαι μεταγγραφή την παίρνεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας των γονέων ή στην κοντινότερη πόλη, αν στην πόλη σου δεν υπάρχει η σχολή. Το να δηλώσεις που μένεις εσύ δεν τους αφορά, τους νοιάζει πού μένουν οι γονείς. Μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Αν εκεί που σου λέει να γράψεις που μένουν οι γονείς εσύ γράψεις Αθήνα ενώ δεν μένουν εκεί, όσο μεγάλη ανάγκη κι αν έχεις τη μεταγραφή, είναι ψευδή στοιχεία! Δεν στο λέω για κακό, μακάρι να την πάρεις τη μεταγραφή σου, στο λέω μόνο για να μην την πατήσεις. Νομίζω πάντως πως δικαιούσαι μεταγραφή λόγω θανάτου γονέα, αλλά στην κοντινότερη πόλη κι αν δεν κάνω λάθος η κοντινότερη πόλη σε σένα είναι η Πάτρα όπου πέρασες και όχι η Αθήνα. Μακάρι να υπήρχε ένα σύστημα όπου όλα τα παιδιά που έχουν ανάγκη από μεταγραφή να την έπαιρναν εκεί που θέλουν αλλά δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Και αυτό που σου εξηγώ είναι ότι ο νόμος λέει ότι αν δικαιούσαι μεταγγραφή την παίρνεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας των γονέων ή στην κοντινότερη πόλη, αν στην πόλη σου δεν υπάρχει η σχολή. Το να δηλώσεις που μένεις εσύ δεν τους αφορά, τους νοιάζει πού μένουν οι γονείς. Μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Αν εκεί που σου λέει να γράψεις που μένουν οι γονείς εσύ γράψεις Αθήνα ενώ δεν μένουν εκεί, όσο μεγάλη ανάγκη κι αν έχεις τη μεταγραφή, είναι ψευδή στοιχεία! Δεν στο λέω για κακό, μακάρι να την πάρεις τη μεταγραφή σου, στο λέω μόνο για να μην την πατήσεις. Νομίζω πάντως πως δικαιούσαι μεταγραφή λόγω θανάτου γονέα, αλλά στην κοντινότερη πόλη κι αν δεν κάνω λάθος η κοντινότερη πόλη σε σένα είναι η Πάτρα όπου πέρασες και όχι η Αθήνα. Μακάρι να υπήρχε ένα σύστημα όπου όλα τα παιδιά που έχουν ανάγκη από μεταγραφή να την έπαιρναν εκεί που θέλουν αλλά δεν υπάρχει.
!Το θεμα μου εμενα ειναι οτι στην Πατρα ΔΕΝ μπορω να μεινω γιατι ΔΕΝ μπορω να στεγαστω εκει ενω στην Αθηνα μπορω να φιλοξενηθω σε οικειο σπιτι με την δυνατοτητα να το αποδειξω αυτο.Και βεβαια στον τοπο μονιμης κατοικιας εχω βαλει την Ζακυνθο, δεν ειμαι κανενα λαμογιο.:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καλο ειναι να εχουμε μια στοιχειωδη ευγενεια προς τον συνομιλητης μας,το οτι ειμαστε μπροστα απο μια οθονη υπολογιστη δεν μας δινει το δικαιωμα να λεμε οτι μας κατεβει.
και αν δεν εισαι σιγουρη για κατι μην το λες/αποδοκιμαζεις

Φυσικά και είμαι σίγουρη, διαφορετικά θα έλεγα ότι "νομίζω". Όσον αφορά τη στοιχειώδη ευγένεια, ο μόνος λόγος που το είπα είναι γιατί κρίμα θα είναι ένα παιδί που έχει ανάγκη από μεταγραφή να βρεθεί να ξαναδίνει πανελλαδικές, δεν φαντάζομαι να περισσεύουν τα λεφτά ή ο κόπος για τις πιο πολλές οικογένειες αυτό τον καιρό. Θεωρείς προτιμότερο να μην πω κάτι που γνωρίζω για να μην την πατήσει κάποιος; Πέρα κι από αυτό όμως, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου φαίνεται σωστό να αναφερθείς στο γεγονός πως ο νόμος είναι νόμος, όσο άδικο και αν είναι αυτό πολλές φορές. Οι περισσότεροι που συζητάμε εδώ μεταγραφές θέλουμε και πολλοί τις έχουμε και μεγάλη ανάγκη, όμως δεν άκουσα κανέναν να λέει ότι θα δώσει άλλο τόπο κατοικίας για να την πάρει! Μπορεί το παιδί να δικαιούται μεταγραφή με το νέο νόμο και να την πάρει, αν όμως δεν τη δικαιούται και την πάρει τότε αυτό είναι άδικο για όλους τους άλλους που ζητάνε και δεν παίρνουν! Σου φαίνεται ευγενικό εσένα να λέει κάποιος ότι θα πάρει μεταγραφή πάνω από το νόμο, ειδικά όταν απευθύνεται σε παιδιά που αγωνιούν να δουν τι θα γίνει τελικά με τις μεταγραφές τους; Πιστεύω ότι δεν είχε πρόθεση να παραβεί το νόμο αλλά στην ουσία αυτό λέει και τι να σου πω, εμένα αυτό με θίγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Φυσικά και είμαι σίγουρη, διαφορετικά θα έλεγα ότι "νομίζω". Όσον αφορά τη στοιχειώδη ευγένεια, ο μόνος λόγος που το είπα είναι γιατί κρίμα θα είναι ένα παιδί που έχει ανάγκη από μεταγραφή να βρεθεί να ξαναδίνει πανελλαδικές, δεν φαντάζομαι να περισσεύουν τα λεφτά ή ο κόπος για τις πιο πολλές οικογένειες αυτό τον καιρό. Θεωρείς προτιμότερο να μην πω κάτι που γνωρίζω για να μην την πατήσει κάποιος; Πέρα κι από αυτό όμως, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου φαίνεται σωστό να αναφερθείς στο γεγονός πως ο νόμος είναι νόμος, όσο άδικο και αν είναι αυτό πολλές φορές. Οι περισσότεροι που συζητάμε εδώ μεταγραφές θέλουμε και πολλοί τις έχουμε και μεγάλη ανάγκη, όμως δεν άκουσα κανέναν να λέει ότι θα δώσει άλλο τόπο κατοικίας για να την πάρει! Μπορεί το παιδί να δικαιούται μεταγραφή με το νέο νόμο και να την πάρει, αν όμως δεν τη δικαιούται και την πάρει τότε αυτό είναι άδικο για όλους τους άλλους που ζητάνε και δεν παίρνουν! Σου φαίνεται ευγενικό εσένα να λέει κάποιος ότι θα πάρει μεταγραφή πάνω από το νόμο, ειδικά όταν απευθύνεται σε παιδιά που αγωνιούν να δουν τι θα γίνει τελικά με τις μεταγραφές τους; Πιστεύω ότι δεν είχε πρόθεση να παραβεί το νόμο αλλά στην ουσία αυτό λέει και τι να σου πω, εμένα αυτό με θίγει
Ο Χριστος και η Παναγια, ελεος εσυ αυτο καταλαβες ε? καλυτερα να σταματησει η συνομιλα εδω λοιπον να μην θιχτεις κι αλλο και οταν εχουμε αποριες για αυτα που ο αλλος λεει καλυτερα να ρωταμε πρςτα απο το να βγαζουμε συμπερασματα μονοι μας.φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top