Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tatoula

Νεοφερμένος

Η tatoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν ξερει καποιος ας με βοηθησει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Την αιτηση μετεγγραφης την κανω στη σχολη που περασα αρχικα ή σε αυτη που θελω να μετεγγραφω?????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν ξερει καποιος ας με βοηθησει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Την αιτηση μετεγγραφης την κανω στη σχολη που περασα αρχικα ή σε αυτη που θελω να μετεγγραφω?????????????????????????????????????

Τίποτα από τα δύο! Φέτος οι αιτήσεις θα υποβληθούν ηλεκτρονικά το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη περίπου, στο site του υπουργείου παιδείας. Δεν θα υποβληθούν αιτήσεις στο τμήμα που θέλεις να σε δεχτεί, όπως γινόταν παλιότερα! Όλα μέσω υπολογιστή θα τα κάνεις, απευθείας με το υπουργείο. Τέλος Σεπτέμβρη, στην εγκύκλιο μεταγραφών που θα δημοσιευτεί, θα μάθεις τις λεπτομέρειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Περασα στο ηλεκτρολογων μηχανικων στην Ξανθη και θελω να παρω μετεγγραφη για Αθηνα. Ειμαι τριτεκνος ,το πρωτο παιδι , και μενω στο Αγρινιο .Μπορω να παρω μετεγγραφη για Αθηνα???

Νομίζω πως ναι, στην Αθήνα μάλλον δικαιούσαι μεταγραφή. Κάνε ένα τηλέφωνο όμως στο Πολυτεχνείο στην Αθήνα και ρώτα τη γραμματεία να μάθεις σίγουρα! Αμέσως θα σου απαντήσουν, δεν είναι τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
γεια σας παιδια..ειμαι τριτεκνος με ολα τα αδερφια κατω των 26 και ο αδερφος μου σπουδαζει στην θεσσαλονικη.περισυ εδινα πανελληνιες με το 90% κι περασα στους μηχανολογουσ μηχανικουσ στην κοζανη.απο εκει πηραμετεγγραφη για θεσσαλονικη.φετος εδωσα με το 10% και επιασα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων στην ξανθη.καθως εχω παρει μια φορα μετεγγραφη και θελω να παρω και φετος για θεσσαλονικη στους ημμυ θελω να μου πει οποιος ξερει αν δικαιουμαι την μετεγγραφη αφου εχω δωσει με το 10% και εχωντας παρει αλλη μια φορα.παιζει καποιο ρολο αυτο?επισης η σχολη στην θεσσαλονικη ειναι και η πιο κοντινη στην πολη μου.ευχαριστω...!!!

ας απαντησουν οσοι πραγματικα ξερουν..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
γεια σας παιδια..ειμαι τριτεκνος με ολα τα αδερφια κατω των 26 και ο αδερφος μου σπουδαζει στην θεσσαλονικη.περισυ εδινα πανελληνιες με το 90% κι περασα στους μηχανολογουσ μηχανικουσ στην κοζανη.απο εκει πηραμετεγγραφη για θεσσαλονικη.φετος εδωσα με το 10% και επιασα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων στην ξανθη.καθως εχω παρει μια φορα μετεγγραφη και θελω να παρω και φετος για θεσσαλονικη στους ημμυ θελω να μου πει οποιος ξερει αν δικαιουμαι την μετεγγραφη αφου εχω δωσει με το 10% και εχωντας παρει αλλη μια φορα.παιζει καποιο ρολο αυτο?επισης η σχολη στην θεσσαλονικη ειναι και η πιο κοντινη στην πολη μου.ευχαριστω...!!!

ας απαντησουν οσοι πραγματικα ξερουν..!!

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, όμως είναι και πολύ λεπτό το συγκεκριμένο ζήτημα και δύσκολα θα σου απαντήσει κάποιο μέλος του ischool ακόμη και της γραμματείας με πλήρη βεβαιότητα.Σου συνιστώ να τηλεφωνήσεις πρώτα στο υπουργείο παιδείας και να εξηγήσεις επακριβώς την περίπτωση σου και ύστερα να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία του τμήματος ΗΜΜΥ του ΑΠΘ περιγράφοντας πάλι την περίπτωση σου, συνήθως όμως οι γραμματείες του ΑΠΘ και ιδιαίτερα των πολυτεχνικών τμημάτων δε φημίζονται για την εγκυρότητα τους γι' αυτό λοιπόν σε περίπτωση που εγκριθεί η μετεγγραφή σου από το υπουργείο και παράλληλα υπάρξει πρόβλημα με τη γραμματεία ζήτα από την τελευταία να επικοινωνήσει ΑΜΕΣΑ με το πρώτο και ξεμπέρδεψες.Να ξέρεις πάντως πως το υπουργείο έχει το πάνω χέρι σε θέματα φοιτητικής μέριμνας και όχι η γραμματεία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, όμως είναι και πολύ λεπτό το συγκεκριμένο ζήτημα και δύσκολα θα σου απαντήσει κάποιο μέλος του ischool ακόμη και της γραμματείας με πλήρη βεβαιότητα.Σου συνιστώ να τηλεφωνήσεις πρώτα στο υπουργείο παιδείας και να εξηγήσεις επακριβώς την περίπτωση σου και ύστερα να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία του τμήματος ΗΜΜΥ του ΑΠΘ περιγράφοντας πάλι την περίπτωση σου, συνήθως όμως οι γραμματείες του ΑΠΘ και ιδιαίτερα των πολυτεχνικών τμημάτων δε φημίζονται για την εγκυρότητα τους γι' αυτό λοιπόν σε περίπτωση που εγκριθεί η μετεγγραφή σου από το υπουργείο και παράλληλα υπάρξει πρόβλημα με τη γραμματεία ζήτα από την τελευταία να επικοινωνήσει ΑΜΕΣΑ με το πρώτο και ξεμπέρδεψες.Να ξέρεις πάντως πως το υπουργείο έχει το πάνω χέρι σε θέματα φοιτητικής μέριμνας και όχι η γραμματεία!!!

ευχαριστω φιλος...ναι σαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aelaras123

Νεοφερμένος

Ο aelaras123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σε ολους , θελω να ρωτησω κατι.Οι γονεις μου ειναι τυφλοι.Περασα αει φιλολογιας στο ρεθυμνο.Μπορω να παρψ μεταγραφη για το αντιστοιχο τμημα στην αθηνα???πειτε μου αν ξερετε κατι.σας παρακαλω και σας ευχαριστω εκ των προταιρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
γεια σε ολους , θελω να ρωτησω κατι.Οι γονεις μου ειναι τυφλοι.Περασα αει φιλολογιας στο ρεθυμνο.Μπορω να παρψ μεταγραφη για το αντιστοιχο τμημα στην αθηνα???πειτε μου αν ξερετε κατι.σας παρακαλω και σας ευχαριστω εκ των προταιρων
Διάβασε την εγκύκλιο, εδώ: https://www.ypepth.gr/el_ec_page791.htm (περυσινή, ακόμη να βγει η φετινή)
Συγκεκριμένα διάβασε το Β κεφάλαιο ολόκληρο.
Εάν συν τοις άλλοις έχετε και χαμηλό εισόδημα μπορείς να κάνεις κατάθεση αίτησης και για τις δύο κατηγορίες και όποια σου τύχει.
Έχε υπόψη σου ότι για τους οικονομικούς λόγους από φέτος θα πάρουν ένα μικρό ποσοστό αμέσως από το πρώτο εξάμηνο και ότι το εισοδηματικό κριτήριο πλέον όπως ορίζεται από την εγκύκλιο δεν είναι πλέον 35.000?, αλλά 45.000?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aelaras123

Νεοφερμένος

Ο aelaras123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ ευχαριστω για την βοηθεια.Η εγκυκλιος ελεγε αν ενας απο τους δυο γονεις ειναι τυφλος.Εμενα ειναι και οι δυο και το εισοδημα δεν ξεπερνα τα 45.000ευρω , αρα πιστευω πως θα μπορω να την παρω τη μεταγραφη.Αν ξερεις κατι παραπανω εσυ ή καποιος αλλος ας με διαφωτισει περαιτερω επι του θεματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?μεχρι και περσι μεταγγραφες επαιρναν κ οι τριτεκνοι!απλα θελω να ρωτησω,εμεις ειμαστε 3 παιδια!2 απο τον ενα γαμο και αλλο ενα απο το δευτερο γαμο που εχει κανει ο πατερας μου!το πρωτο παιδι δεν ειναι ανω των 26 ετων.αυτο που δεν ξερω ειναι αν θεωρουμαστε τριτεκνοι!!!!νομιζω πως ναι αλλα θελω να μου πει καποιος ο οποιος να γνωριζει....!!thanks;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scoot

Νεοφερμένος

Ο scoot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδια ας μν γελιόμαστε στν Ελλαδα πλεον οποιος εχει το βυσμα και τα παραθυρακια του νομου π του το επιτρεπουν και ας μν τηρει κανενα απολυτως κρητηριο θα παρει μεταγραφη ειτε ειναι ακριβως το ιδιο τμημα ειτε το αλλο...
Εγω προσωπικα περιμενω μεχρι να βγει η νεα εγκυκλιος και να κανω τν αιτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδια ας μν γελιόμαστε στν Ελλαδα πλεον οποιος εχει το βυσμα και τα παραθυρακια του νομου π του το επιτρεπουν και ας μν τηρει κανενα απολυτως κρητηριο θα παρει μεταγραφη ειτε ειναι ακριβως το ιδιο τμημα ειτε το αλλο...
Εγω προσωπικα περιμενω μεχρι να βγει η νεα εγκυκλιος και να κανω τν αιτηση.
Πώς ακριβώς γίνεται αυτό; :hmm:

Το όριο είναι 26 ετών. Ψάξε την περσινή εγκύκλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Περνάω νομική θεσ/νικης και σκοπεύω να κάνω αίτηση μετεγγραφής για Αθήνα.. Με εισόδημα μικρότερο, κατά πολύ, των 45.000E και με αδερφό στην Φιλοσοφική Αθηνών, τί πιθανότητες έχω για να εγκριθεί η μεταγγραφή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μικροτερο εισοδημα απο 45000 για τα 3 τελευαια χρονια ετσι??εχεις πιθανοτητες!ειδικα επειδη ο αδερφος σου ειναι αθηνα!!!!αν βεβαια οι γονεις σου δεν μενουν στη θεσσαλονικη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotakis!

Νεοφερμένος

Ο Panagiotakis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.Ενδεχομένως να έχει αναλυθεί αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλά είναι λίγο δύσκολο να κοιτάξω 37 σελίδες :P

Σκοπεύω να κάνω μεταγραφή από την Αλεξ/πολη στα Γιάννενα..απλά μου είπαν στην δευτεροβάθμια της πόλης μου ότι οι αιτήσεις για μεταγραφή γίνονται από 4 Νοεμβρίου..όλο αυτό το διάστημα θα είμαι στα Γιάννενα και θα παρακολουθώ εκεί.Θα μου δώσουν όμως βιβλία?Θα με βάζουν στα εργαστήρια αν τους πω ότι περιμένω μεταγραφή?Γιατί αν όχι θα χάσω δυο μαθήματα τζάμπα τελείως και θα πάνε για το επόμενο χειμερινό εξάμηνο..τα φώτα σας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
μικροτερο εισοδημα απο 45000 για τα 3 τελευαια χρονια ετσι??εχεις πιθανοτητες!ειδικα επειδη ο αδερφος σου ειναι αθηνα!!!!αν βεβαια οι γονεις σου δεν μενουν στη θεσσαλονικη:)



Ναιιι τα 3 τελευταία χρόνια!
Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε Πελοποννήσιοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos92

Νεοφερμένος

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αυτό το είδατε? Ψάχνουμε και λίγο :whistle::confused::P:D

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=28120951

Λογικά θα ισχύουν.Θα μάθουμε σίγουρα σε περίπου 10 μέρες όταν βγει το νομοσχέδιο.
Πάντως οι μετεγγραφές τρίτεκνων και πούτεκνων ισχύουν χωρίς ποσοτικό περιορισμό...δεν ξέρω κάτι για Αθηνά και Χαλκίδα τι γίνεται επειδή λένε αν μαζευτούν πολλοι από μετεγγραφές θα πάρουν τους πιο υψηλόβαθμους.Αν και πολύτεκνοι-τρίτεκνοι πάντα ήταν χωρίς περιορισμό.Θα δείξει!

Εγώ πάντως τη μετεγγραφή μου την έχω σίγουρη λόγω τριτεκνίας για Θεσσαλονίκη,βρήκα και σπίτι και έληξε το θέμα..Μη σκάτε.Δεν πρόκειται να αλλάξουν και πολλά.Και αν αλλάξουν όπως θα δείτε και στο άρθρο παραπάνω θα είναι θετικές αυτές οι αλλαγές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.Ενδεχομένως να έχει αναλυθεί αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλά είναι λίγο δύσκολο να κοιτάξω 37 σελίδες :P

Σκοπεύω να κάνω μεταγραφή από την Αλεξ/πολη στα Γιάννενα..απλά μου είπαν στην δευτεροβάθμια της πόλης μου ότι οι αιτήσεις για μεταγραφή γίνονται από 4 Νοεμβρίου..όλο αυτό το διάστημα θα είμαι στα Γιάννενα και θα παρακολουθώ εκεί.Θα μου δώσουν όμως βιβλία?Θα με βάζουν στα εργαστήρια αν τους πω ότι περιμένω μεταγραφή?Γιατί αν όχι θα χάσω δυο μαθήματα τζάμπα τελείως και θα πάνε για το επόμενο χειμερινό εξάμηνο..τα φώτα σας:P
Βιβλία δυστυχώς δεν θα πάρεις, αλλά αν μιλήσεις προσωπικά στους καθηγητές ίσως σε αφήσοουν να παρακολουθείς τα εργαστήρια κανονικά, οι περισσότεροι αυτό κάνουν...
Φυσικά,σιγούρεψε πρώτα ότι παίρνεις 100% μετεγγραφή, γιατί αλλιώς όντως θα χάσεις ένα εξάμηνο αν δεν πάς Γιάννενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
για θεσσαλονικη και αθηνα γινονται οι μεταγραφες φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδία τα δελτία επιτυχίας έχουν έρθει στα σχολεία , πληροφοριακά το λέω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top