Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μια ερώτηση κι απο μένα, αν γνωρίζει κάποιος..
Είμαι το πρώτο παιδί απο 3τεκνη οικογένεια με αποθανώντα πατέρα και αδερφή φοιτήτρια.
Το συνολικό οικογενειακό εισόδημα των 35.000 ευρώ που ορίζει ο νόμος δεν το ξεπερνάμε αλλά υπάρχει μια απορία που δεν έχει απαντηθεί
όσο κι αν έψαξα. Είμαι 29 ετών και δεν ξέρω αν δεν δικαιούμαι μετεγγραφή λόγω ηλικίας.
Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση γιατί σήμερα θέλω να συμπληρώσω Μηχανογραφικό και όπως αντιλαμβάνεστε είναι σημαντικό να ξέρω.

Mε τα περσυνά δεδομένα και τη περσινή εγκύκλιο αντιλαμβάνονται ότι δικαιούσε μετεγγραφή συγκεκριμένα:
[FONT=&quot]1) [/FONT][FONT=&quot]Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς, εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των τριάντα πέντε χιλιάδων ευρώ. Για τον υπολογισμό του μέσου όρου του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών των ορφανών από τον έναν ή και τους δύο γονείς δε λαμβάνεται υπόψη το ατομικό εισόδημα του αποβιώσαντος γονέα ή των αποβιωσάντων γονέων που είχαν τυχόν δηλώσει κατά την τελευταία τριετία πριν από την αίτηση μετεγγραφής (παρ.1 εδ. γ άρθρου 1 ν.3282/2004 και παρ. 2 άρθρου 12 ν. 3577/2007).[/FONT]
Σημείωση: Η σχετική εγκύκλιος για το έτος 2009-2010 (πέρσυ) προστέθηκε στην αρχικό post αυτού του thread.... Η φετινή εγκύκλιος δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
ρε παιδια γνωριζετε να μου απαντησετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ρε παιδια γνωριζετε να μου απαντησετε???

Όχι δε γίνεται, δεν είναι αντίστοιχα τα τμήματα.
Δες εδώ: https://www.ypepth.gr/el_ec_category5757.htm

Αν είσαι από την ομάδα των ΕΠΑΛ που συμπληρώνει τώρα το μηχανογραφικό, πήγαινε να το αλλάξεις.
Εγώ είχα κάνει λάθος το 2008 (πρώτη χρονιά που απαγορευόταν η αλλαγή μηχανογραφικού) και μου το άλλαξαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotisdiv

Νεοφερμένος

Ο sotisdiv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@ fockos

Ακριβώς κι εγώ αυτό νομίζω και αντιλαμβάνομαι (διαβάζοντας την περσινή εγκύκλιο).
Φοβάμαι όμως τυχόν ψιλά γραμματάκια και ασάφειες που ίσως προκύψουν.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvas savvas

Νεοφερμένος

Ο savvas savvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
τελικα τι ισχιει βρε παιδια για τους τριτεκνους??????? :O :O :O

για αυτους που δηλωνουν με 10% ισχιουν οι μεταγραφες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οντως τι γινεται τελικα με τις μετεγγραφες τριτεκνων?εγω ας πουμε θελω φιλολογια αθηνας αλλα δεν την πιανω αλλα ο μεγαλυτερος αδελφος μου δεν ειναι πανω παο 25 μπορω να παρω μετεγγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8armataki

Νεοφερμένος

Η ka8armataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οι μετεγγραφες για τους τριτεκνους ισχυουν με τα περσινα δεδομενα... Επιβεβαιωμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvas savvas

Νεοφερμένος

Ο savvas savvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σιγουρα ρε συ γιατι οτι νανε ακουω!!!!!! :S :S :S :S :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ειναι οντως σιγουρο?αυριο καταθετω μηχανογραφικο και εχω αγχωθει!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvas savvas

Νεοφερμένος

Ο savvas savvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω απο παρασκευηη!!!!!!!!!!!και εχω λαλησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kamenos0202

Νεοφερμένος

Ο kamenos0202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια ειμαι απο Κρητη,ανοικω σε δυτεκνη οικογενεια και ο αδερφος μου σπουδαζει σε περιφερειακο πανεπιστημιο εκτος τοπου κατοικιας...τωρα μπαινει στο 3ο ετος.
Πιθανοτατα και 'γω να εχω περασει σε περιφερειακο πανεπιστημιο(οχι το ιδιο με του αδερφου μου και δεν υπαρχει αντιστοιχια αναμεσα στα 2 τμηματα).Το συγκεκριμενο τμημα γρισκεται σε αντιστοιχια με τμημα του πανεπιστημιου Κρητης το οποιο ομως δεν βρισκεται στον τοπο κατοικιας μου!
Αν η οικογενεια μου τηρει τα οικονομικα κριτηρια μπορω να παρω μετεγγραφη;
Αν ναι,υπο ποιες αλλες προυποθεσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petrosze

Νεοφερμένος

Ο petrosze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοήθεια αυριο φτιανω μηχανογραφικο!!! Απο Επιστήμη και Τεχνολογια Υπολογιστών(Τριπολη) μπορώ να πάρω μεταγραφή στο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο???? Δεν ειμαι πολυτεκτος ουτε τριτεκνος και επισης δεν εχω αδερφό που να σπουδάζει.... Τοπος διαμονής:Χανιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι είναι τέλη Αυγούστου, έχουν βγει οι βάσεις και περνάω σε μια σχολή από την οποία μπορώ να μεταβώ σε μία άλλη επειδή είναι αντίστοιχές. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Δηλαδή που θα πάω να κάνω την εγγραφή, που θα πάω να κάνω αίτηση για μεταγγραφή και πότε, τι χαρτιά χρειάζομαι για την αίτηση, που θα παρακολουθώ τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου και που θα δώσω εξετάσης την πρώτη εξεταστική κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοήθεια αυριο φτιανω μηχανογραφικο!!! Απο Επιστήμη και Τεχνολογια Υπολογιστών(Τριπολη) μπορώ να πάρω μεταγραφή στο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο???? Δεν ειμαι πολυτεκτος ουτε τριτεκνος και επισης δεν εχω αδερφό που να σπουδάζει.... Τοπος διαμονής:Χανιά!


Λιγε οι πιθανοτητες νομιζω....:/: Ισως αν η οικογενεια σου εχει χαμηλο εισοδημα κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evilstts

Νεοφερμένος

Ο evilstts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να με διαφωτίσετε. 1)έχω 18869 μόρια στο 3ο. Υπάρχει περίπτωση να πιάσω ιατρική αλεξανδρούπολης? 2) Αν πιάσω θέλω να πάρω μετεγγραφή στην Αθήνα. Είμαστε τρίτεκνοι, ο μεγαλύτερος αδερφός μου είναι 27, η αδερφή μου σπουδάζει Αθήνα στο 4ο έτος, το εισόδημα μας τη τελευταία τριετία είναι κάτω από 35000 ευρώ, και εγώ και η οικογένεια μου ζούμε σε παραμεθώριο περιοχή (Δωδεκάνησα). Δικαιούμαι Μετεγγραφή???????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να με διαφωτίσετε. 1)έχω 18869 μόρια στο 3ο. Υπάρχει περίπτωση να πιάσω ιατρική αλεξανδρούπολης? 2) Αν πιάσω θέλω να πάρω μετεγγραφή στην Αθήνα. Είμαστε τρίτεκνοι, ο μεγαλύτερος αδερφός μου είναι 27, η αδερφή μου σπουδάζει Αθήνα στο 4ο έτος, το εισόδημα μας τη τελευταία τριετία είναι κάτω από 35000 ευρώ, και εγώ και η οικογένεια μου ζούμε σε παραμεθώριο περιοχή (Δωδεκάνησα). Δικαιούμαι Μετεγγραφή???????????????


οχι,δυστηχως δεν δικαιουσαι...

Γονείς και τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, εφόσον κανένα από αυτά δεν υπερβαίνει το εικοστό έκτο έτος της ηλικίας του, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων αγάμων μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα που δεν υπερβαίνουν το ανωτέρω όριο ηλικίας (παρ.1 εδ.α άρθρου 1 ν. 3282/2004)

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evilstts

Νεοφερμένος

Ο evilstts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Rewial όσο για την ιατρική τι λες τη πιάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Rewial όσο για την ιατρική τι λες τη πιάνω?

Επίσης σχετικά με τους τρίτεκνους:
5) Για την συμπλήρωση του ορίου ηλικίας των τέκνων της περίπτωσης 2 του κεφαλαίου Α της παρούσας θεωρείται η 31 Δεκεμβρίου του έτους γέννησης καθενός από αυτά.

Αν δηλαδή ο αδερφός σου έγινε 27 το 2010 θεωρείται 27 από το 2011 και μετά.
(Οι αιτήσεις για μετεγγραφές γίνονται 1-15 Νοεμβρίου κάθε έτους, άρα όλα οκ αν φέτος έγινε 27.)

Τώρα για την Ιατρική, δεν μπορεί να σου πει κανείς. Πάντως είναι δύσκολο. Φαντάζομαι έχεις δει τις περυσινές βάσεις.

Όπως και να' χει, καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τελικα μπορει να μου απαντησει καποιος? Μελος πολυτεκνης οικογενειας πρωτοετης νομικης κομοτηνης(κατα πασα πιθανοτητα) με αδερφο φοιτητη(διευκρινηση: ειναι πτυχιουχος και τωρα σπουδαζει σε σχολη στην αθηνα με το 10 τα εκατο) δικαιουται μεταγραφη στην αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kamenos0202

Νεοφερμένος

Ο kamenos0202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορει καποιος να απαντησει στο παραπανω μνμ του χρηστη καμενος0202;
Επιπλεον θα ηθελα να συμπληρωσω,αν δεν γινεται η μετεγγραφη με βαση τον νομο,ειναι δυνατο να γινει καποιος διακανονισμος με την γραματεια του τμηματος;
Ειναι επειγον να δωθει μια απανηση!!
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top