Μετεγγραφές 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Νίκος Φίλης

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Φίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι ,δηλαδη σε οσους εχουν αδερφια που σπουδαζουν σε αλλη πολη απο την μονιμη κατοικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ραφαήλ234

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι ,δηλαδη σε οσους εχουν αδερφια που σπουδαζουν σε αλλη πολη απο την μονιμη κατοικια

Α ενταξει λογικο ειναι

Εισαι ηδη μεσα...παντως στην αρχιτεκτονικη μπήκαν περισσοτερα παιδια με μετεγγραφη απο αυτα που ειχαν πει...πηραν και οσους ειχαν ισοψηφισει στα μορια...βεβαι η αρχιτεκτονικη εχασε και ενα χρον4 με τις βλακειες τους που δεν εγιναν μετεγγραφες....για ποιο τμημα θελεις?

Να σαι καλα Merendaki με καθυσηχασες τωρα ελπιζω ολα καλα να πανε για ολους. Για το τει εγω ειμαι παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι βεβαια λογικο ειναι,δεν γινεται να παιρνει το 1 μοριο λογω του αδερφου του για το ετσι θελω πχΜπορει να περασες στη Χιο αλλα εχεις ενα αδερφο που σπουδαζει στη πατρα ενω μονιμη κατοικια δηλωνεται Αθηνα ,σου λεει νομος για να παρεις το 1 μοριο θα πρεπει να πας στη πατρα αντι για Αθηνα.Ετσι η οικογενεια θα νοικιαζει ενα σπιτι και οχι δυο

Απολύτως λογικό είναι. Απλά σκέπτομαι πως κάποιοι επιτήδειοι που έτσι κι αλλιώς μαζεύουν αρκετά μόρια και οι γονείς τους μένουν στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη μπορεί να θυσιάσουν το 1 επιπλέον μόριο που θα πάρουν επειδή ο αδελφός τους σπουδάζει σε άλλη πόλη και να μην το δηλώσουν προκειμένου να διεκδικήσουν μετεγγραφή στο σπίτι τους. Δεν βλέπετε τι γίνεται κάθε χρόνο με το 10% που το δηλώνουν για πλάκα και δεν πηγαίνουν με αποτέλεσμα να στερούν τη θέση από άτομα που είναι το όνειρο της ζωής τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παιδια εγω εχω πεερασει χιο διοικηση επιχειρησεων και συγκεντρωνω 5 μορια 4 απο το εισοδημα και ενα απο την αδερφη μου σπουδαζει στην πατρα.Εννοειται πως 1η επιλογη για μετεγραφη θα βαλω την πατρα.Αν βαλω 2η επιλογη το οδε στο παπει θα θυσιαστει το ενα μοριο και απο την 1η επιλογη πατρα παρολο που η αδερφη μου σπουδαζει γι αυτο πρει να δηλωσω για μετεγραφη μονο πατρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παιδια εγω εχω πεερασει χιο διοικηση επιχειρησεων και συγκεντρωνω 5 μορια 4 απο το εισοδημα και ενα απο την αδερφη μου σπουδαζει στην πατρα.Εννοειται πως 1η επιλογη για μετεγραφη θα βαλω την πατρα.Αν βαλω 2η επιλογη το οδε στο παπει θα θυσιαστει το ενα μοριο και απο την 1η επιλογη πατρα παρολο που η αδερφη μου σπουδαζει γι αυτο πρει να δηλωσω για μετεγραφη μονο πατρα?

Και στις 2 περιπτώσεις 5 μόρια θα έχεις,αν η Πάτρα δεν είναι ο τόπος μόνιμης κατοικίας σου.Απλά σου λέει ότι ανάμεσα στον τόπο κατοικίας γονέων και τόπου σπουδών του αδελφού,προηγείται ότι δεν είναι Αθήνα/Πειραιάς ή Θεσσαλονίκη.Ότι και να βάλεις,το πιο πιθανό είναι να σε στείλουν στη Πάτρα,ανεξάρτητα απ'το αν τη δηλώσεις ως 1η ή 2η επιλογή.Βέβαια τα βάζεις όπως εσύ επιθυμείς,απλά αυτό που έγραψα είναι μια ρεαλιστική προσέγγιση σύμφωνα με την Υ.Α.

υγ Γιατί παπει και οχι οπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και στις 2 περιπτώσεις 5 μόρια θα έχεις,αν η Πάτρα δεν είναι ο τόπος μόνιμης κατοικίας σου.Απλά σου λέει ότι ανάμεσα στον τόπο κατοικίας γονέων και τόπου σπουδών του αδελφού,προηγείται ότι δεν είναι Αθήνα/Πειραιάς ή Θεσσαλονίκη.Ότι και να βάλεις,το πιο πιθανό είναι να σε στείλουν στη Πάτρα,ανεξάρτητα απ'το αν τη δηλώσεις ως 1η ή 2η επιλογή.Βέβαια τα βάζεις όπως εσύ επιθυμείς,απλά αυτό που έγραψα είναι μια ρεαλιστική προσέγγιση σύμφωνα με την Υ.Α.

υγ Γιατί παπει και οχι οπα;

Γιατι το παπει παιρνει περισσοτερα ατομα.Δηλαδη οι αθηναιοι που εχουν περασει χιο δεν εχουν δικαιωμα να βαλουν 1η επιλογη αθηνα?Οχι δεν ειναι καμια απο τις δυο πολεις η μονιμη κατοικια μου.Σε ευχαριστω που μου απαντησες γιατι πολλοι εδω μεσα κανουν πως δεν βλεπουν οταν καποιος ρωταει τετοια σημαντικα ζητηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γιατι το παπει παιρνει περισσοτερα ατομα.Δηλαδη οι αθηναιοι που εχουν περασει χιο δεν εχουν δικαιωμα να βαλουν 1η επιλογη αθηνα?Οχι δεν ειναι καμια απο τις δυο πολεις η μονιμη κατοικια μου.Σε ευχαριστω που μου απαντησες γιατι πολλοι εδω μεσα κανουν πως δεν βλεπουν οταν καποιος ρωταει τετοια σημαντικα ζητηματα.
Μια χαρά μπορείς να βάλεις 1η την Αθήνα,απλά θέλω να σου πω οτι υπάρχει μια ασάφεια σχετικά με το αν κάποιος δηλώσει τον τόπο σπουδών του αδελφού του πχ στην επαρχία ή την Αθήνα και την λέξη "προτεραιότητα",γιατί υποτίθεται ότι βάζεις τα τμήματα κατά τη δική σου βούληση(δηλαδή θα υπάρξει αναίρεση του βούλησης του υποψηφίου; ).Γενικά υπάρχουν πολλές ασάφειες και πρέπει να βγει διευκρινιστική εγκύκλιος για πάρα πολλά θέματα,οπότε πάρε τηλ στο υπουργείο να στο πουν.Αν δηλώσεις μόνο 1 τμήμα της Αθήνας ορθώς το σκέφτηκες,μιας και οι περισσότεροι θα δηλώσουν το οπα.Τώρα παρακολουθείς τα μαθήματα στη πάτρα ή στη χίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Μια χαρά μπορείς να βάλεις 1η την Αθήνα,απλά θέλω να σου πω οτι υπάρχει μια ασάφεια σχετικά με το αν κάποιος δηλώσει τον τόπο σπουδών του αδελφού του πχ στην επαρχία ή την Αθήνα και την λέξη "προτεραιότητα",γιατί υποτίθεται ότι βάζεις τα τμήματα κατά τη δική σου βούληση(δηλαδή θα υπάρξει αναίρεση του βούλησης του υποψηφίου; ).Γενικά υπάρχουν πολλές ασάφειες και πρέπει να βγει διευκρινιστική εγκύκλιος για πάρα πολλά θέματα,οπότε πάρε τηλ στο υπουργείο να στο πουν.Αν δηλώσεις μόνο 1 τμήμα της Αθήνας ορθώς το σκέφτηκες,μιας και οι περισσότεροι θα δηλώσουν το οπα.Τώρα παρακολουθείς τα μαθήματα στη πάτρα ή στη χίο;

Τωρα παρακουλουθω μαθηματα στην πατρα. Λες θα την παρω την μετεγγραφη για πατρα με 5 μορια ή η ηλεκτρονικη εφαρμογη θα πεταξει ολους τους αθηναιους στην πατρα και θα μεινω εκτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Έχεις pm ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Φίλης

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Φίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σε ευχαριστω που μου απαντησες γιατι πολλοι εδω μεσα κανουν πως δεν βλεπουν οταν καποιος ρωταει τετοια σημαντικα ζητηματα.


Τι θα επρεπε να κανουμε ακριβως να ειμαστε ολη μερα στο ischool για να σου απαντησουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.alfavita.gr/arthron/τι-θα-ισχύσει-φέτος-για-τις-μετεγγραφές-φοιτητών-η-υπουργική-απόφαση
Προσέξτε την παράγραφο ζ του άρθρου 3 της υπουργικής απόφασης που λέει ότι "μεταξύ του τόπου κατοικίας των γονέων και του τόπου σπουδών του αδελφού, προτεραιότητα για τη μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι η πόλη της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης".

Παιδια εγω εχω πεερασει χιο διοικηση επιχειρησεων και συγκεντρωνω 5 μορια 4 απο το εισοδημα και ενα απο την αδερφη μου σπουδαζει στην πατρα.Εννοειται πως 1η επιλογη για μετεγραφη θα βαλω την πατρα.Αν βαλω 2η επιλογη το οδε στο παπει θα θυσιαστει το ενα μοριο και απο την 1η επιλογη πατρα παρολο που η αδερφη μου σπουδαζει γι αυτο πρει να δηλωσω για μετεγραφη μονο πατρα?

Αν δεις το εδάφιο της υπουργικής απόφασης που αναφέρω παραπάνω νομίζω είναι ευνόητο ότι αν η αδελφή σου σπουδάζει στην Πάτρα και ο τόπος κατοικίας των γονιών σου είναι η Αθήνα τότε θα κριθείς κατά προτεραιότητα για την Πάτρα. Αν η αδελφή σου σπουδάζει στην Αθήνα και ο τόπος κατοικίας των γονιών σου είναι η Πάτρα τότε πάλι θα κριθείς κατά προτεραιότητα για την Πάτρα. Με λίγα λόγια αν υπάρχει στην αίτησή σου επιλογή κάποιας άλλης πόλης εκτός της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, τότε για αυτήν θα κριθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αν δεις το εδάφιο της υπουργικής απόφασης που αναφέρω παραπάνω νομίζω είναι ευνόητο ότι αν η αδελφή σου σπουδάζει στην Πάτρα και ο τόπος κατοικίας των γονιών σου είναι η Αθήνα τότε θα κριθείς κατά προτεραιότητα για την Πάτρα. Αν η αδελφή σου σπουδάζει στην Αθήνα και ο τόπος κατοικίας των γονιών σου είναι η Πάτρα τότε πάλι θα κριθείς κατά προτεραιότητα για την Πάτρα. Με λίγα λόγια αν υπάρχει στην αίτησή σου επιλογή κάποιας άλλης πόλης εκτός της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, τότε για αυτήν θα κριθείς.
Εγώ δεν έχω μόνιμη κατοικία καμία από αυτές τις πόλεις άρα συγκεντρώνω 5 μόρια και για τις δύο επιλογες δηλαδή για την Πάτρα και τον Πειραιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά θα κριθείς κατά προτεραιότητα για την Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panosz3

Νεοφερμένος

Ο Panosz3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω μόνιμη κατοικία καμία από αυτές τις πόλεις άρα συγκεντρώνω 5 μόρια και για τις δύο επιλογες δηλαδή για την Πάτρα και τον Πειραιά;
Αν ο τόπος κατοικίας σου είναι η Σπάρτη, ο αδελφός σου σπουδάζει στην Αθήνα και δηλώσεις από Κρήτη που πέρασες 1. Αθήνα 2. Πάτρα αν έχεις τα απαιτούμενα μόρια που θα πας; Διαβάζω διάφορα κουκιά μαγειρεμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι αλλά θα κριθείς κατά προτεραιότητα για την Πάτρα.

Ας κριθω εξαλλου πατρα με ενδιαφερει πρωτα αφου ειναι κοντα στο τοπο κατοικιας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.alfavita.gr/arthron/τι-θα-ισχύσει-φέτος-για-τις-μετεγγραφές-φοιτητών-η-υπουργική-απόφαση
Προσέξτε την παράγραφο ζ του άρθρου 3 της υπουργικής απόφασης που λέει ότι "μεταξύ του τόπου κατοικίας των γονέων και του τόπου σπουδών του αδελφού, προτεραιότητα για τη μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι η πόλη της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης".

Αν ο τόπος κατοικίας σου είναι η Σπάρτη, ο αδελφός σου σπουδάζει στην Αθήνα και δηλώσεις από Κρήτη που πέρασες 1. Αθήνα 2. Πάτρα αν έχεις τα απαιτούμενα μόρια που θα πας; Διαβάζω διάφορα κουκιά μαγειρεμένα.

Για την Αθήνα θα κριθείς κατά προτεραιότητα που σπουδάζει ο αδελφός σου. Αν υποθέσουμε ότι υπήρχε Πανεπιστήμιο με τη σχολή που σε ενδιαφέρει στη Σπάρτη τότε θα κρινόσουν για τη Σπάρτη. Γενικά προτεραιότητα για τη μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ραφαήλ234

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια να σας κανω μια ακομη ερωτηση? Για την ηλεκτρονικη αιτηση τι χρειαζεται ακριβως να εχουμε? πχ για κωδικο κτλπ. Θα πρεπει να απευθυνθουμε σε καποιο λυκειο ή οχι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Οσο και να ποναει καποιους αυτη ειναι η αληθεια που λεει το αρθροhttps://www.#####.gr/Comments.aspx?qId=80031 .Σημερα που ρωτησα στην φοιτητικη μεριμνα του Πανεπιστημιου πατρων μου ειπαν οτι τα αει θα αποφασισουν ποσες θεσεις θα παρουν και οχι 15% που λεει το νομοσχεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panosz3

Νεοφερμένος

Ο Panosz3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οσο και να ποναει καποιους αυτη ειναι η αληθεια που λεει το αρθροhttps://www.#####.gr/Comments.aspx?qId=80031 .Σημερα που ρωτησα στην φοιτητικη μεριμνα του Πανεπιστημιου πατρων μου ειπαν οτι τα αει θα αποφασισουν ποσες θεσεις θα παρουν και οχι 15% που λεει το νομοσχεδιο.


Πες τους να ξύσουν πατσές. Αυτοδιοίκητο των ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν σημαίνει υπεράνω του νόμου. Θα πάρουν 15% θέλουν και δεν θέλουν και αν εισηγηθούν μπορούν να πάρουν και πάνω από 15% σε καμία περίπτωση κάτω από 15% όπως προβλέπει ο νόμος 4332/2015( Α 76 ).
Τώρα ο κάθε καραγκιόζης γραφειοκράτης που νομίζει ότι είναι μικρός Βοναπάρτης μπορεί να λέει όποια μακακία θέλει.
Για ρώτησε τον όμως πως ΘΑ ΑΓΝΟΗΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Θα προσφύγω στο στε εγώ και πολλά άτομα.Θα ανατινάξουμε στον αέρα το κολονομεσχεδιο της ψεκασμενης κυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top