Μετεγγραφές 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μετεγγραφεί μόνο σε μία πόλη (πχ. Θεσσαλονίκη), μπορεί να το κάνει; Είναι υποχρεωτικό να δηλώσει 2;
Αν η απάντηση του πρώτου ερωτήματος είναι αρνητική και του δεύτερου θετική, τι γίνεται με τα τμήματα που υπάρχουν μόνο σε δύο πόλεις; (πχ ξένες φιλολογίες [Αθήνα & Θεσσαλονίκη])

Λογικα μπορεις να επιλεξεις 2 πολεις σε περιπτωση που δεν περασεις στην πρωτη......οσον αφορα τις ξενες φιλολογιες θα δηλωσεις μονο εκει λογικα.....πόσα μόρια έχεις για τη μεταγγραφη....? και σε ποια πολη θελεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μετεγγραφεί μόνο σε μία πόλη (πχ. Θεσσαλονίκη), μπορεί να το κάνει; Είναι υποχρεωτικό να δηλώσει 2;
Αν η απάντηση του πρώτου ερωτήματος είναι αρνητική και του δεύτερου θετική, τι γίνεται με τα τμήματα που υπάρχουν μόνο σε δύο πόλεις; (πχ ξένες φιλολογίες [Αθήνα & Θεσσαλονίκη])

Υποχρεωτικό δεν είναι αλλά σου δίνουν την δυνατοτήτα επιλογής.Καποιος πχ που ειναι απο πελοποννησο μπορει να δηλωσε σχολη στη κομμοτηνη και να θελει να ερθει στην αθηνα. Αν συμπληρωθουν οι θεσεις για Αθηνα ομως και εχει δηλωσει μια δευτερη πολη που παλι ειναι πιο κοντα στη πολη του απο οτι η κομμοτηνη και παλι κερδισμενος βγαινει. Αν ωστοσο σε ενδιαφερει μονο η θεσσαλονικη βαζεις μονο αυτο. σαν το μηχανογραφικο ειναι. Μπορεις να δηλωσεις μοναχα μια σχολη απλα βαζεις και αλλες σε περιπτωση που δεν πιασεις την βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχει κανένας σας κάποιο γνωστό που να έδωσε πέρυσι και να δικαιούταν μετεγγραφή?? Ή αν ξέρει κάποιος από εσάς πότε τις πήραν.....στο ιντέρνετ βλέπω για οκτώβρη βλέπω και για μάρτη.....δεν ξέρω πότε τις πήραν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχει κανένας σας κάποιο γνωστό που να έδωσε πέρυσι και να δικαιούταν μετεγγραφή?? Ή αν ξέρει κάποιος από εσάς πότε τις πήραν.....στο ιντέρνετ βλέπω για οκτώβρη βλέπω και για μάρτη.....δεν ξέρω πότε τις πήραν

Πέρυσι μια γνωστή μου πήρε μεταγραφή απο το τμημα επιστήμης τροφίμων στην Καλαμάτα, για το αντίστοιχο τμήμα στην Θεσσαλονίκη και έχασε ολόκληρο το πρώτο εξάμηνο.. εχει πολυ χαρτουρα και καθυστερει κιολας.. Σε καποιους ομως εγκριθηκε ευκολοτερα!Φετος θα τρεξουν ολα πιο γρηγορα γτ ειναι σαφως λιγοτερες οι μεταγραφραφες!!Μην σε απασχολεί πότε θα γίνουν αλλά αν μας πιάνουν γτ και εγω θα κανω αιτηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Πέρυσι μια γνωστή μου πήρε μεταγραφή απο το τμημα επιστήμης τροφίμων στην Καλαμάτα, για το αντίστοιχο τμήμα στην Θεσσαλονίκη και έχασε ολόκληρο το πρώτο εξάμηνο.. εχει πολυ χαρτουρα και καθυστερει κιολας.. Σε καποιους ομως εγκριθηκε ευκολοτερα!Φετος θα τρεξουν ολα πιο γρηγορα γτ ειναι σαφως λιγοτερες οι μεταγραφραφες!!Μην σε απασχολεί πότε θα γίνουν αλλά αν μας πιάνουν γτ και εγω θα κανω αιτηση..

σε ευχαριστω...παντως αρκετοι μου ειπαν να παρακολουθω απο αθηνα και να δωσω μετα τα μαθηματα εκει που περασα...μεχρι να βγουνε για να δω τι θα κανω.....ποσα μορια βγαζεις για μετεγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Επειδή φέτος ήταν πολλοί οι φοιτητές που περίμεναν μετεγγραφή, στο δικό μας τμήμα ο καθηγήτης είπε σε όσα παιδιά αναμένουν μετεγγραφή να καθίσουν μετά το μάθημα να του γράψει σε κατάσταση, ώστε να βγάλουν το πρόγραμμα των εργαστήριων. Λογικά, κάτι τέτοιο έγινε και σε άλλες σχολές/τμήματα, δεν πιστεύω να είμασταν οι μοναδικοί.:D
Επομένως, όταν με το καλό ξεκινήσουν τα μαθήματα, συννενοήσου με τον υπεύθυνο του εργαστήριο πώς θα γίνει να παρακολουθείς τα εργαστηριακά μαθήματα μέχρι να εγγριθεί η μετεγγραφή σου.

Μήπως γνωρίζεις εάν οι μετεγγραφές γίνονται σε μικρό χρονικό διάστημα ή μες τον δεκέμβρη.....ή μάρτη ξέρω γω?? :whistle: Για παράδειγμα πέρυσι στην ιατρική έγιναν τέλη οκτώβρη από ότι άκουσα......για νηπιαγωγών πόσο περίπου......φέτος που είναι λιγότερες οι μετεγγραφές.....δεν θα γίνουν πιο γρήγορα??

Τα 7 μόρια για 15 θέσεις είναι "καλά";

και εγώ τόσα έχω.....αλλά μου φαίνεται δυσκολο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)

Στην πολύ ιδιαίτερη περίπτωση των τριδύμων, όπου τα δύο αδέρφια περνούν σίγουρα στην Αθήνα, πιστεύετε πως η αίτηση μετεγγραφής μπορεί να γίνει δεκτή;
Τα εισοδηματικά κριτήρια δεν νομίζω πως πληρούνται.

Μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)

Στην πολύ ιδιαίτερη περίπτωση των τριδύμων, όπου τα δύο αδέρφια περνούν σίγουρα στην Αθήνα, πιστεύετε πως η αίτηση μετεγγραφής μπορεί να γίνει δεκτή;
Τα εισοδηματικά κριτήρια δεν νομίζω πως πληρούνται.

Μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση, σωστά;

Οσο ιδαιτερη περιπτωση και αν ειστε ανηκετε στη κατηγορια των τριτεκνων οποτε παιρνετε 1 μοριο ο καθένας. Αν μενετε μονιμα στην Αθηνα και ο τριτος περναει καπου αλλου δυστυχως δεν θα πληρει ουτε τη προυποθεση "να σπουδαζει αδερφος/η μακρυα".

*ισως σας πιανει και η κατηγορια των πολυδυμων εφοσον δωσατε την ιδια χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)

Στην πολύ ιδιαίτερη περίπτωση των τριδύμων, όπου τα δύο αδέρφια περνούν σίγουρα στην Αθήνα, πιστεύετε πως η αίτηση μετεγγραφής μπορεί να γίνει δεκτή;
Τα εισοδηματικά κριτήρια δεν νομίζω πως πληρούνται.

Μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση, σωστά;

Τα περισσότερα μόρια τα λαμβάνεις από το εισόδημα. Η περίπτωσή σου είναι τριτεκνία (1 μόριο), αδελφός/η φοιτητής (1 μόριο -2 μόρια υποθέτω αφού έχεις δύο αδέλφια-).

3 μόρια δεν είναι αρκετά, και μάλιστα για το δεύτερο κριτήριο, όπως αναφέρεται "προτεραιότητα για τη μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι οι πόλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη". Κοίτα και τα εισοδηματικά κριτήρια, αλλά και γενικότερα τα κριτήρια που πρέπει να πληρεί κανείς για τη μετεγγραφή, ίσως ανήκεις και σε κάποιο άλλο! :)


https://www.eleftheria.gr/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/item/21810-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Τα περισσότερα μόρια τα λαμβάνεις από το εισόδημα. Η περίπτωσή σου είναι τριτεκνία (1 μόριο), αδελφός/η φοιτητής (1 μόριο -2 μόρια υποθέτω αφού έχεις δύο αδέλφια-).

3 μόρια δεν είναι αρκετά, και μάλιστα για το δεύτερο κριτήριο, όπως αναφέρεται "προτεραιότητα για τη μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι οι πόλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη". Κοίτα και τα εισοδηματικά κριτήρια, αλλά και γενικότερα τα κριτήρια που πρέπει να πληρεί κανείς για τη μετεγγραφή, ίσως ανήκεις και σε κάποιο άλλο! :)


https://www.eleftheria.gr/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/item/21810-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD.html

Οσα αδερφια και να σπουδαζουν δεν μπορεις να παρεις μορια ξεχωριστα, 1 μοριο περνεις ακομα και αν σπουδαζουν 3 αδερφια σου μακρυα. Σε αυτη την περιπτωση αν η μονιμη κατοικια ειναι η Αθηνα πας εκει, αν στην Αθηνα βρισκοντε απλα τα αδερφια και η μονιμη κατοικια ειναι αλλου πας στην επιλογη που εχεις βαλει δευτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κατηγορία πολυδύμων δεν υφίσταται φέτος, δυστυχώς. Αστοχία του υπουργείου, κατά τη γνώμη μου, καθώς τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη -δεν γίνεται να νοικιάζει ένας οικογενειάρχης τρία σπίτια, αυτό είναι τρελό.

Δεν ξέρω, ίσως μπορέσουν να συγκεντρωθούν γύρω στα 5 μόρια, αλλά και πάλι δεν θα γίνει δεκτή, καθώς υποθέτω πως το παιδαγωγικό της Ρόδου θα δώσει αλλού προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κατηγορία πολυδύμων δεν υφίσταται φέτος, δυστυχώς. Αστοχία του υπουργείου, κατά τη γνώμη μου, καθώς τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη -δεν γίνεται να νοικιάζει ένας οικογενειάρχης τρία σπίτια, αυτό είναι τρελό.

Δεν ξέρω, ίσως μπορέσουν να συγκεντρωθούν γύρω στα 5 μόρια, αλλά και πάλι δεν θα γίνει δεκτή, καθώς υποθέτω πως το παιδαγωγικό της Ρόδου θα δώσει αλλού προτεραιότητα.

Βεβαιως και υπάρχει :) Ειναι το:
ζ) Ο δικαιούχος να έχει αδελφό ή αδελφή, φοιτητή του προπτυχιακού κύκλου σπουδών, εφόσον δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου, που φοιτά σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), καθώς και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Οικονομίας, Υποδομών, Ναυτιλίας και Τουρισμού, διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους ή ο δικαιούχος να ανήκει στην κατηγορία των πολύδυμων τέκνων που συμμετείχαν, το ίδιο σχολικό έτος, στις πανελλαδικές εξετάσεις (Μόριο 1). Στις ως άνω περιπτώσεις, μεταξύ του τόπου κατοικίας των γονέων ή του έχοντος την επιμέλεια και του τόπου σπουδών του αδελφού, προτεραιότητα για τη μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι οι πόλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη. - See more at:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά, γννωριζετε αν οι μεταγγραφες ισχουν και για μεγαλυτερα ετη??(Μπαινω τριτο, την νεα ακαδημαϊκη χρονια), Γιατι στην ανακοινωση δν διευκρινίζεται.
Επισης ξερουμε ποτε θα αρχισουν να γινονται οι αιτησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Στο εισόδημα πρέπει να δουμε την προηγούμενη φορολογική δήλωση, αλλά μας νοιάζει πόσα έχει μεικτά ο γονιός ή καθαρά λεφτά, όπως λέμε; Ξέρετε.. γιατι δεν ειναι ο ιδιος αριθμος αλλαζει πολυ! Με 4 μορια μπορω να ελπιζω σε μια μεταγραφη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στο εισόδημα πρέπει να δουμε την προηγούμενη φορολογική δήλωση, αλλά μας νοιάζει πόσα έχει μεικτά ο γονιός ή καθαρά λεφτά, όπως λέμε; Ξέρετε.. γιατι δεν ειναι ο ιδιος αριθμος αλλαζει πολυ! Με 4 μορια μπορω να ελπιζω σε μια μεταγραφη ;

Δεν ειναι λιγα τα 4 μορια!!!!
Εχεις πολλες ελπιδες!!!
Οσο για το αλλο δεν ξερω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Παιδιά, γννωριζετε αν οι μεταγγραφες ισχουν και για μεγαλυτερα ετη??(Μπαινω τριτο, την νεα ακαδημαϊκη χρονια), Γιατι στην ανακοινωση δν διευκρινίζεται.
Επισης ξερουμε ποτε θα αρχισουν να γινονται οι αιτησεις?
Nαι ισχυει μεχρι και για αυτους που ειναι τριτο ετος αλλαπραγματικα δεν ξερω αν αξιζει. Δυσκολη προσαρμογη και απο μαθηματα αν εχεις περασμενα ηδη δεν θα στα αναγνωρισουν για κανενα λογο ολα. Για τις αιτησεις δεν εχει ακομα ανακοινωθει κατι.

Στο εισόδημα πρέπει να δουμε την προηγούμενη φορολογική δήλωση, αλλά μας νοιάζει πόσα έχει μεικτά ο γονιός ή καθαρά λεφτά, όπως λέμε; Ξέρετε.. γιατι δεν ειναι ο ιδιος αριθμος αλλαζει πολυ! Με 4 μορια μπορω να ελπιζω σε μια μεταγραφη ;

Η δηλωση που εκαναν φετος οι γονεις σου ειναι αυτη που πρεπει να δειςκαι τα υπολογιζουν ολα δυστυχως. Θελεις μεταγγραφη απο που για που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
5 μόρια για 55 θέσεις είναι λίγες οι πιθανότητες για μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Αν ο αδερφός μου έχει ενηλικιωθεί και κάνει δική του φορολογική δήλωση αλλά στην ουσία έχει μηδενικό εισόδημα αφού δεν δουλεύει......εγώ επηρεάζομαι από αυτό όσον αφορά τα οικονομικά μου κριτήρια ή φαίνονται μόνο των γονιών μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αν ο αδερφός μου έχει ενηλικιωθεί και κάνει δική του φορολογική δήλωση αλλά στην ουσία έχει μηδενικό εισόδημα αφού δεν δουλεύει......εγώ επηρεάζομαι από αυτό όσον αφορά τα οικονομικά μου κριτήρια ή φαίνονται μόνο των γονιών μου?

Το κριτήριο αναφέρει "Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα και των μελών της οικογένειάς του, για το τρέχον οικονομικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών (5 μόρια)/έξι (4 μόρια)/εννέα (3 μόρια) χιλιάδων ευρώ".

Από τη στιγμή που ο αδερφός σου δεν δουλεύει, δεν υπάρχει εισόδημα από αυτόν, συνεπώς, λαμβάνεις υπόψη σου μόνο το εισόδημα της οικογένειάς σου, διαιρώντας το με τα μέλη αυτής ώστε να προκύψει το κατά κεφαλήν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Το κριτήριο αναφέρει "Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα και των μελών της οικογένειάς του, για το τρέχον οικονομικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών (5 μόρια)/έξι (4 μόρια)/εννέα (3 μόρια) χιλιάδων ευρώ".

Από τη στιγμή που ο αδερφός σου δεν δουλεύει, δεν υπάρχει εισόδημα από αυτόν, συνεπώς, λαμβάνεις υπόψη σου μόνο το εισόδημα της οικογένειάς σου, διαιρώντας το με τα μέλη αυτής ώστε να προκύψει το κατά κεφαλήν!

διαιρω και τον αδερφο μου ως μελος.....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top