Μετεγγραφές 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εγώ που περνάω Κρήτη μάλλον και θα κάνω αίτηση για Αθήνα, πατρα.. Που να πάω να παρακολουθησω :P

Αν εισαι απο Αθήνα στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανένας τι θα γίνει με τις μεταγραφές φέτος.....? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ξέρετε τι εννοούν με αυτό?? 4. Μετεγγραφή δεν είναι δυνατή: α) από Τμήμα ή Σχολή του ιδίου Α.Ε.Ι. και β) από Τμήμα ή Σχολή Α.Ε.Ι. που εδρεύει στην ίδια περιφέρεια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ξέρετε τι εννοούν με αυτό?? 4. Μετεγγραφή δεν είναι δυνατή: α) από Τμήμα ή Σχολή του ιδίου Α.Ε.Ι. και β) από Τμήμα ή Σχολή Α.Ε.Ι. που εδρεύει στην ίδια περιφέρεια :hmm:

Απο οικονομικων εκπα δεν μπορεις να παρεις μεταγγραφη για οικονομικων οπα πχ. ειναι και τα 2 στην αθηνα. Απο ψυχολογια εκπα σε ψυχολογια παντειου και το αντιστροφο.

Για που θες μεταγγραφη? Πανε συμφωνα με μορια φετος αν κοιταξει πιο πανω. Ποσα συγκεντρωνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Απο οικονομικων εκπα δεν μπορεις να παρεις μεταγγραφη για οικονομικων οπα πχ. ειναι και τα 2 στην αθηνα. Απο ψυχολογια εκπα σε ψυχολογια παντειου και το αντιστροφο.

Για που θες μεταγγραφη? Πανε συμφωνα με μορια φετος αν κοιταξει πιο πανω. Ποσα συγκεντρωνεις?


Σε ευχαριστώ πολύ....πιάνω νηπιαγωγός ρόδου και θα ήθελα μεταγραφή για Αθήνα ή στη χειρότερη περίπτωση Κρήτη.....έχω χαμηλό εισόδημα και είμαστε πολύτεκνοι....πιάνω 7 μόρια για τη μεταγραφή....αν αναφέρεσαι στα άλλα μόρια είναι πονεμένη ιστορία.....περίπου 12,5 :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ....πιάνω νηπιαγωγός ρόδου και θα ήθελα μεταγραφή για Αθήνα ή στη χειρότερη περίπτωση Κρήτη.....έχω χαμηλό εισόδημα και είμαστε πολύτεκνοι....πιάνω 7 μόρια για τη μεταγραφή....αν αναφέρεσαι στα άλλα μόρια είναι πονεμένη ιστορία.....περίπου 12,5 :whistle:

Νομιζω πως εχεις πολλες πιθανοτητες να την παρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Νομιζω πως εχεις πολλες πιθανοτητες να την παρεις :)

Σε ευχαριστώ πολύ...το εύχομαι,,,βασικά το εισόδημα με σώζει...γιατί ακούω από άλλους που έχουν εισόδημα πολυτεκνία και αδερφό που σπουδάζει και βγαίνουν πιο λίγα μόρια....να ρωτήσω και κάτι άλλο..αν ξέρεις.....έχω ένα αδερφό ένα χρόνο μεγαλύτερο που έδωσε πέρυσι αλλά δεν πέρασε και ξανάδωσε φέτος....αν περάσει κάπου θα ληφθεί υπόψιν ότι έχω αδερφό που σπουδάζει ώστε να έχω περισσότερα μόρια για μεταγραφή......αλλά αν περάσει μακριά από αθήνα δεν με συμφέρει να φύγω...! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Όταν λέει "Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα και των μελών της οικογένειάς του, για το τρέχον οικονομικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών (5 μόρια)/έξι (4 μόρια)/εννέα (3 μόρια) χιλιάδων ευρώ", εννοεί το συνολικό φορολογητέο εισόδημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Όταν λέει "Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα και των μελών της οικογένειάς του, για το τρέχον οικονομικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών (5 μόρια)/έξι (4 μόρια)/εννέα (3 μόρια) χιλιάδων ευρώ", εννοεί το συνολικό φορολογητέο εισόδημα;

Έστω ότι μια οικογένεια έχει εισόδημα 15.000 το χρόνο και έχει 3 παιδιά...........15.000/5=3.000 (5=τα μέλη της οικογένειας)
Άρα βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία...και παίρνει 5 μόρια....+1 μόρια λόγω τριτεκνίας.....άρα 6 μόρια...
Υ.Γ Δεν ξέρω αν υπολογίζεται διαφορετικά το εισόδημα του κάθε γονέα.....ή μαζί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Έστω ότι μια οικογένεια έχει εισόδημα 15.000 το χρόνο και έχει 3 παιδιά...........15.000/5=3.000 (5=τα μέλη της οικογένειας)
Άρα βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία...και παίρνει 5 μόρια....+1 μόρια λόγω τριτεκνίας.....άρα 6 μόρια...
Υ.Γ Δεν ξέρω αν υπολογίζεται διαφορετικά το εισόδημα του κάθε γονέα.....ή μαζί!

Σκεφτόμουν αυτή την περίπτωση, αλλά δεν ήμουν σίγουρη. Ανήκω στην πρώτη κατηγορία επομένως. Αλλά δεν βλέπω κάποιο κριτήριο για μονογονεϊκές οικογένειες (μόνο για τέκνο άγαμης μητέρας), άρα παίρνω μόνο 5 μόρια, δεν νομίζω να δικαιούμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Σκεφτόμουν αυτή την περίπτωση, αλλά δεν ήμουν σίγουρη. Ανήκω στην πρώτη κατηγορία επομένως. Αλλά δεν βλέπω κάποιο κριτήριο για μονογονεϊκές οικογένειες (μόνο για τέκνο άγαμης μητέρας), άρα παίρνω μόνο 5 μόρια, δεν νομίζω να δικαιούμαι...

Όταν λες μονογονεικές εννοείς χωρισμένες>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.

Όντως δεν πιάνεται.....τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατί μας έκαναν ενημέρωση από το φροντ....μας τα ειπε ο Στρατηγάκης! :) Πάντως μην απογοητεύεσαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Όντως δεν πιάνεται.....τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατί μας έκαναν ενημέρωση από το φροντ....μας τα ειπε ο Στρατηγάκης! :) Πάντως μην απογοητεύεσαι.....

Δεν νομίζω πάντως να αρκούν 5 μόρια! Θα κάνω σίγουρα αίτηση και στην εστία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Δεν νομίζω πάντως να αρκούν 5 μόρια! Θα κάνω πάντως σίγουρα αίτηση και στην εστία...

Δεν σκέφτεσαι και για καμιά δουλειά.....εγώ θα το θελα....στην Κρήτη....για σερβιτόρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Δεν σκέφτεσαι και για καμιά δουλειά.....εγώ θα το θελα....στην Κρήτη....για σερβιτόρα :D

Ναι, εννοείται ότι θα το έχω κι αυτό υπόψη μου! Για αρχή θέλω να δω τί θα γίνει με την εστία, πόσα χρήματα θα μπορούν να μου στέλνουν για τα προσωπικά μου έξοδα αν με δεχτούν τελικά κτλ. Γενικά δε νομίζω να χαλάω πολλά, αν βρω δουλειά, θα είμαι υπέρ καλυμμένη και δε θα χρειάζεται να επιβαρύνω και την οικογένειά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ναι, εννοείται ότι θα το έχω κι αυτό υπόψη μου! Για αρχή θέλω να δω τί θα γίνει με την εστία, πόσα χρήματα θα μπορούν να μου στέλνουν για τα προσωπικά μου έξοδα αν με δεχτούν τελικά κτλ. Γενικά δε νομίζω να χαλάω πολλά, αν βρω δουλειά, θα είμαι υπέρ καλυμμένη και δε θα χρειάζεται να επιβαρύνω και την οικογένειά μου!

Και εγώ το σκέφτομαι αυτό αν δεν πάρω μεταγραφή.....άσε που αν μένετε 2-3 άτομα μειώνονται πού τα έξοδα.....Κρήτη έχει γκαρσονιέρες με 150 ευρώ....οκ μπορεί να μην είναι σε τέλεια κατάσταση αλλά μαι χαρά για να μείνεις.....ούτως η άλλως από ότι ακούω τα παιδιά όλη μέρα έξω είναι...χααχ :clapup:

Δεν ξέρω ακριβώς τί να σου πω για τις μετεγγραφές κι εγώ το ψάχνω. Νομίζω όμως ότι γίνονται αργά, δηλαδή θα πρέπει να φοιτήσεις για λίγους μήνες πρώτα εκεί που πέρασες. Από τη στιγμή που λες ότι θα μπορούσες να πας και Πάτρα, έστω στη χειρότερη, τότε θα μπορείς να λαμβάνεις ένα ποσό κάθε μήνα για να μένεις εκεί, οπότε σου προτείνω να κοιτάξεις και τις εστίες και το ποσό που θα λαμβάνεις από τους δικούς σου αν μένεις σε εστία θα είναι μόνο για τα προσωπικά σου έξοδα, πολύ λιγότερο. Νομίζω υπάρχουν εστίες και στα Ιωάννινα και σίγουρα στο Ηράκλειο, το καλό με το Ηράκλειο είναι ότι έχει σύνδεση με το λιμάνι του Πειραιά, ενώ το Ρέθυμνο, που είναι η σχολή που θέλω, δεν έχει. Έχω ακούσει και για τις δύο αυτές πόλεις, Ηράκλειο και Ιωάννινα, ότι είναι λίγο ακριβές όμως γενικά. Πρέπει και η Πάτρα πάντως να έχει εστία. Ωστόσο, δεν ξέρω αν γίνεται να κάνεις αίτηση για εστία αλλά και για μετεγγραφή παράλληλα, ώστε να κυνηγήσεις και τα δύο για να μπορείς να σπουδάσεις. Για το Πανεπιστήμιο Κρήτης πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα, εγώ τα Γιάννενα δεν τα έβαλα καν στο μηχανογραφικό λόγω ακριβής ζωής αλλά και καιρού, ωστόσο νομίζω ότι και εκεί το Πανεπιστήμιο είναι καλό!

Από όσο νομίζω πέρυσι έγιναν αμέσως.....αν εξαιρέσεις βέβαια ότι τα ξανά άλλαξαν το σεπτέμβρη και είπαν ότι δεν θα ισχύσουν.....τα παιδιά γράφτηκαν και πήραν αμέσως εκεί που δήλωσαν....σίγουρα πριν τα χριστούγεννα από παιδιά που ξέρω....και φέτος κανονικά πρέπει να γίνει το ίδιο....μιας και θα είναι λιγότερες οι μεταγραφές.....! Αν κάνω λάθος διόρθωσε με...! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Τα 7 μόρια για 15 θέσεις είναι "καλά";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ειμαι απο θεωρητικη και εχω βγαλει τα μορια για νομικη Κομοτηνης καιμαλλον και Θεσσαλονικης δεδομένου οτι εχω συγκεντρώσει 18414... Όμως δυστυχως θα ειναι πολυ δυσκολο να μεινω μακρια απο Αθήνα αφενος γιατι σπουδαζει εκει ο αδερφος μου και αφετερου δεν μας περισσεύουν για 3ο σπιτι... Εχω 3 μόρια απο τα εισοδηματικα κριτηρια και 1 λογω του αδερφου μου, συναολικα δηλαδη 4.. Λετε να καταφέρω να παρω την μεταγραφή ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ειμαι απο θεωρητικη και εχω βγαλει τα μορια για νομικη Κομοτηνης καιμαλλον και Θεσσαλονικης δεδομένου οτι εχω συγκεντρώσει 18414... Όμως δυστυχως θα ειναι πολυ δυσκολο να μεινω μακρια απο Αθήνα αφενος γιατι σπουδαζει εκει ο αδερφος μου και αφετερου δεν μας περισσεύουν για 3ο σπιτι... Εχω 3 μόρια απο τα εισοδηματικα κριτηρια και 1 λογω του αδερφου μου, συναολικα δηλαδη 4.. Λετε να καταφέρω να παρω την μεταγραφή ή οχι;

Λίγο δύσκολο, νόμιζω. Ίσως περάσεις Αθήνα, ωστόσο. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top