Μετεγγραφές: Ό,τι απορίες έχετε, ελάτε να τις συζητήσουμε!

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα μαθήματα στο τμήμα που θέλουμε μετεγγραφή?κι αν τότε θα τα δώσουμε στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου ή τον Φεβρουάριο?

Μαθήματα μπορείς να παρακολουθείς σε όποιο τμήμα θες,ακόμη κι αν δεν έχεις καμία απολύτως σχέση με το πανεπιστήμιο.Αν ισχύει πως οι μετεγγραφές θα γίνουν απ τον Ιανουάριο,τότε το πιο πιθανό είναι να δώσετε μαθήματα του 1ου από Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαθήματα μπορείς να παρακολουθείς σε όποιο τμήμα θες,ακόμη κι αν δεν έχεις καμία απολύτως σχέση με το πανεπιστήμιο.Αν ισχύει πως οι μετεγγραφές θα γίνουν απ τον Ιανουάριο,τότε το πιο πιθανό είναι να δώσετε μαθήματα του 1ου από Σεπτέμβρη.

Αυτή ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα και εγώ αλλά δυστυχώς δεν ισχύει. Αφού το πρώτο εξάμηνο θα διανυθεί στη σχολή που πέρασαν τότε η εγγραφή, η δήλωση μαθημάτων και η εξεταστική, πρέπει να γίνουν σε αυτήν τη σχολή. Στη σχολή που θα μετεγγραφούν θα αρχίσουν να δηλώνουν μαθήματα από το δεύτερο εξάμηνο. ΄Αρα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου θα πρέπει να τα δηλώσουν μαζί με τα μαθήματα του τρίτου. Τα μαθήματα δηλώνονται στην αρχή του χειμερινού και του εαρινού εξαμήνου και όσα από αυτά δεν έχεις περάσει, τα δίνεις το Σεπτέμβριο. Δεν υπάρχει δήλωση μαθημάτων για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αυτή ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα και εγώ αλλά δυστυχώς δεν ισχύει. Αφού το πρώτο εξάμηνο θα διανυθεί στη σχολή που πέρασαν τότε η εγγραφή, η δήλωση μαθημάτων και η εξεταστική, πρέπει να γίνουν σε αυτήν τη σχολή. Στη σχολή που θα μετεγγραφούν θα αρχίσουν να δηλώνουν μαθήματα από το δεύτερο εξάμηνο. ΄Αρα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου θα πρέπει να τα δηλώσουν μαζί με τα μαθήματα του τρίτου. Τα μαθήματα δηλώνονται στην αρχή του χειμερινού και του εαρινού εξαμήνου και όσα από αυτά δεν έχεις περάσει, τα δίνεις το Σεπτέμβριο. Δεν υπάρχει δήλωση μαθημάτων για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

Κοίτα υποθέτω πως σε περιπτώσεις μετεγγραφής,ίσως δίνεται η δυνατότητα δήλωσης των μαθημάτων του 1ου εξαμήνου,κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κι εγώ θα παρακολουθήσω εδώ που περιμένω μετεγγραφή για να έχω μια ιδέα:)
επίσης ψάχνω για δουλειά και θα συνεχίσω τη γυμναστική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα υποθέτω πως σε περιπτώσεις μετεγγραφής,ίσως δίνεται η δυνατότητα δήλωσης των μαθημάτων του 1ου εξαμήνου,κάποια στιγμή.

Δυστυχώς δεν δίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
«Θολό» παραμένει το τοπίο σχετικά με τη διαδικασία των μετεγγραφών από περιφερειακό σε κεντρικό ΑΕΙ, παρατείνοντας την αγωνία περί των 20.000 -με βάση τους αρχικούς υπολογισμούς- δικαιούχων.

Η κατάσταση περιπλέκεται μετά τις δηλώσεις του υπουργού Παιδείας Ανδρέα Λοβέρδου ότι οι φετινοί εισακτέοι σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ, οι οποίοι επιθυμούν να πάρουν μετεγγραφή, θα πρέπει να παρακολουθήσουν τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου στο τμήμα στο οποίο εισήχθησαν. Μάλιστα, για το θέμα η Ανώτατη Συνομοσπονδία Πολυτέκνων απειλεί με προσφυγή στα δικαστήρια.

«Οι αιτήσεις για μετεγγραφή θα ζητηθούν από τους ενδιαφερομένους φοιτητές τώρα, ώστε οι αποφάσεις να βγουν με άνεση. Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι μετεγγραφές συντελούνται τον Ιανουάριο. Το πρώτο εξάμηνο τα παιδιά θα το κάνουν εκεί που μπήκαν. Άρα, θα έχουμε χρόνο και εμείς και τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, να δούμε ποιο είναι το πρόβλημα και πώς θα το λύσουμε», δήλωσε χαρακτηριστικά ο υπουργός Παιδείας κατά τη διάρκεια περιοδείας του στη Θεσσαλία.

Ωστόσο, κάτι τέτοιο σημαίνει ότι οι υποψήφιοι για μετεγγραφή θα πρέπει να «μεταναστεύσουν» έστω και για λίγους μήνες στην πόλη όπου εδρεύει το τμήμα στο οποίο εισήχθησαν, την ίδια ώρα που αδιευκρίνιστο παραμένει πώς θα εξετασθούν οι πρωτοετείς οι οποίοι θα πάρουν μετεγγραφή στην περίπτωση που τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου στο περιφερειακό ΑΕΙ δεν είναι ίδια με αυτά του κεντρικού ΑΕΙ.

Υπενθυμίζεται ότι από αύριο έως τις 17 Οκτωβρίου και ηλεκτρονικά, σε ειδική πλατφόρμα που θα ανοίξει το υπουργείο Παιδείας, θα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι πρωτοετείς φοιτητές να υποβάλουν αίτηση μετεγγραφής σε αντίστοιχη σχολή ή τμήμα πανεπιστημίου και ΤΕΙ. Κατόπιν θα δοθεί χρόνος στα ιδρύματα για την απάντηση των αιτημάτων, ενώ η διαδικασία των μετεγγραφών εκτιμάται ότι θα κλείσει οριστικά στην αρχή του 2015.


Πηγή .imerisia.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Πρέπει να ξαναπάμε σε κάποιο Λύκειο για να βγάλουμε κωδικό ασφαλείας ή μπαίνουμε στην πλατφόρμα με τον ίδιο που είχαμε απ'τις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πρέπει να ξαναπάμε σε κάποιο Λύκειο για να βγάλουμε κωδικό ασφαλείας ή μπαίνουμε στην πλατφόρμα με τον ίδιο που είχαμε απ'τις πανελλήνιες;

Όχι πρέπει να πάρεις άλλο κωδικό. Εγώ πήγα στο λύκειο μου όμως, και δεν μπόρεσαν να μου βγάλουν κωδικό. Με έστειλαν στην κεντρική διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ναι δίκιο έχεις σε διεύθυνση σε στέλνουν. Είναι γρήγορη η διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ναι δίκιο έχεις σε διεύθυνση σε στέλνουν. Είναι γρήγορη η διαδικασία;

Δεν ξέεεεερω, αύριο θα πάω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
A ok :) Κ εγώ μάλλον αυτές τις μέρες, άντε καλή τύχη με τη μεταγραφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κορίτσια παρακολουθείτε κανονικά εκεί που θέλετε μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
A ok :) Κ εγώ μάλλον αυτές τις μέρες, άντε καλή τύχη με τη μεταγραφή!

Καλή τύχη και σε εσένα ;)

Κορίτσια παρακολουθείτε κανονικά εκεί που θέλετε μετεγγραφή;

Εγώ προσωπικά όχι :redface: Τα μαθήματα του ΤΕΙ που πέρασα, με το ΤΕΙ Αθήνας που θέλω να πάρω μετεγγραφή δεν έχουν αντιστοιχία :redface: Μόνο 1 έχει..Οπότε το θεώρησα τζάμπα κόπο :redface: Προτίμησα να βρω μια προσωρινή δουλειά, και να πάω για δίπλωμα οδήγησης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγω παντως παρακολουθω στο παν/μιο που περιμενω μετεγγραφη... Στα φροντιστηρια μπορουμε να παμε κ εμεις που δεν ειμαστε εγγεγραμμενοι στο παν/μιο που παρακολουθουμε, ή ουτε καν επειδη ειν' ονομαστικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κωδικό μέχρι πότε μπορούμε να βγάλουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγώ λέω όσοι μπορείτε να πάτε εκεί που περάσατε και να αφήσετε τα διπλώματα και τις δουλειές στην άκρη ΜΕΧΡΙ να μεταφερθείτε επισήμως!
Και αν στο τέλος γίνει κάτι και μερικοί απορριφθούμε?
Τότε ΚΑΙ θα έχουμε χάσει το πρώτο εξάμηνο (ίσως και το δεύτερο καθώς κάποια μαθήματα δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις αν δεν έχει παρακολουθήσει ήδη το πρώτο μέρος τους) αλλά ΚΑΙ θα περιμένουμε μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα της προσφυγής στα δικαστήρια (που σίγουρα θα υπάρξουν)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ λέω όσοι μπορείτε να πάτε εκεί που περάσατε και να αφήσετε τα διπλώματα και τις δουλειές στην άκρη ΜΕΧΡΙ να μεταφερθείτε επισήμως!
Και αν στο τέλος γίνει κάτι και μερικοί απορριφθούμε?
Τότε ΚΑΙ θα έχουμε χάσει το πρώτο εξάμηνο (ίσως και το δεύτερο καθώς κάποια μαθήματα δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις αν δεν έχει παρακολουθήσει ήδη το πρώτο μέρος τους) αλλά ΚΑΙ θα περιμένουμε μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα της προσφυγής στα δικαστήρια (που σίγουρα θα υπάρξουν)!

Είμαι σε ΤΕΙ...έχω χάσει το πρώτο εξάμηνο απο χέρι λόγω απουσιών στα εργαστήρια..και τα μαθήματα μου, δεν έχουν αντιστοιχία. :confused:
So.. There is no point.
+ ότι δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λέω όσοι μπορείτε να πάτε εκεί που περάσατε και να αφήσετε τα διπλώματα και τις δουλειές στην άκρη ΜΕΧΡΙ να μεταφερθείτε επισήμως!
Και αν στο τέλος γίνει κάτι και μερικοί απορριφθούμε?
Τότε ΚΑΙ θα έχουμε χάσει το πρώτο εξάμηνο (ίσως και το δεύτερο καθώς κάποια μαθήματα δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις αν δεν έχει παρακολουθήσει ήδη το πρώτο μέρος τους) αλλά ΚΑΙ θα περιμένουμε μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα της προσφυγής στα δικαστήρια (που σίγουρα θα υπάρξουν)!

Καλά τα λες αλλά λάβε υπόψη σου ότι πολλά παιδιά δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να μετακινηθούν από το σπίτι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ξες τις ώρες που μπορούμε να πάμε;

Εδώ στην Αθήνα που είμαι εγώ, λειτουργούν από τις 8 το πρωί, μέχρι τις 2 το μεσημέρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top