Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σήμερα η διευθύντρια μας είπε στην προσευχή να δώσουμε τα βιβλία για να τα ανακυκλώσουν, όχι για να τα πάρουν τα παιδιά του χρόνου...

Τέλος πάντων, ούτε εγώ είμαι υπέρ της επαναχρησιμοποίησης των βιβλίων για πολλούς λόγους τους οποίους δεν θα αναλύσω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αλήθεια? Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.. Ακόμα και έτσι να έχει όμως προτιμάω να μην έχω βιβλία παρά να μην έχω να φάω. Εσύ?

Εχεις πιστεψει πολυ το θεατρο των πολιτικων.
ΔΕΝ ξοδευονται μεγαλο ποσοστο των εθνικων εσοδων στη παιδεια, ισα ισα το 3% .
Λεω τωρα εγω, μηπως πρεπει να ξεβολεψουν μερικους τεμπεληδες κομπογιαννητες που εχουν δουλεια μονο και μονο απο γνωριμιες, να εχουμε προσβαση σε καινουργια βιβλια, και να εχουμε φαι απο πανω;
Σκεψου και αυτο. Μια οικογενεια οταν κανει τα ψωνια της εβδομαδας, πληρωνει 13% και 23% ΦΠΑ, ας πουμε γεινκα 17% μεικτα.
17 ευρω η αξια των βιβλιων ενος ετους. Περιπου 100 ευρω τα ψωνια απο σουπερμαρκετ. Δηλαδη ο φορος στη τροφη μιας βδομαδας, δινει βιβλια για εναν μαθητη για ολο το χρονο. Και ο φορος στο φαι ειναι ο μικροτερος, σε συγκριση με τους αλλους.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα βιβλια τα πληρωνουμε εις το πολλαπλασιο σε μικρο χρονικο διαστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Εμάς ο διευθυντής μας σήμερα μας το είπε και μάλιστα του κακοφάνηκε που γελούσαμε,γιατί έχουμε πετάξει κάποια.Λες και είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε τι βαλακεία θα κατεβάσει το κεφάλι της υπουρού.:P
Εγώ πάντως διαφωνώ.Τα βιβλία είναι για να τα γράφεις,να τα σημειώνεις, να τα μουτζουρώνεις,να τα τσαλακώνεις.Αλίμονο αν τα είχαμε για να τα κοιτάμε μόνο μήπως κ πάθουν τίποτα και δε μπορούν να διαβάσουν οι επόμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εχεις πιστεψει πολυ το θεατρο των πολιτικων.
ΔΕΝ ξοδευονται μεγαλο ποσοστο των εθνικων εσοδων στη παιδεια, ισα ισα το 3% .
Λεω τωρα εγω, μηπως πρεπει να ξεβολεψουν μερικους τεμπεληδες κομπογιαννητες που εχουν δουλεια μονο και μονο απο γνωριμιες, να εχουμε προσβαση σε καινουργια βιβλια, και να εχουμε φαι απο πανω;
Σκεψου και αυτο. Μια οικογενεια οταν κανει τα ψωνια της εβδομαδας, πληρωνει 13% και 23% ΦΠΑ, ας πουμε γεινκα 17% μεικτα.
17 ευρω η αξια των βιβλιων ενος ετους. Περιπου 100 ευρω τα ψωνια απο σουπερμαρκετ. Δηλαδη ο φορος στη τροφη μιας βδομαδας, δινει βιβλια για εναν μαθητη για ολο το χρονο. Και ο φορος στο φαι ειναι ο μικροτερος, σε συγκριση με τους αλλους.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα βιβλια τα πληρωνουμε εις το πολλαπλασιο σε μικρο χρονικο διαστημα.
Δεν με κατάλαβες. Εννοώ ότι τα μεταχειρισμένα βιβλία δεν είναι τίποτα αν σκεφτεί κανείς τι άλλα προβλήματα θα αντιμετωπισούμε στα επόμενα χρόνια(εμείς ως νεα γενιά πάντως, πολύ ανεργία). Γιάννη ούτε εσύ κατάλαβες τι εννοούσα:/:

Εγώ πάντως διαφωνώ.Τα βιβλία είναι για να τα γράφεις,να τα σημειώνεις, να τα μουτζουρώνεις,να τα τσαλακώνεις.Αλίμονο αν τα είχαμε για να τα κοιτάμε μόνο μήπως κ πάθουν τίποτα και δε μπορούν να διαβάσουν οι επόμενοι.
Όχι, όχι και πάλι όχι. Τα βιβλία δεν είναι για να τα σκίζεις να τα πετάς να τα γράφεις κλπ κλπ. Είναι για να παιρνεις γνώσεις και να μαθαίνεις. Είναι για να διαβάζεις. Και μπορείς να διαβάσεις εξ'ίσου καλά ένα βιβλίο είτε είναι μεταχειρισμένο είτε όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται αδύνοτον να μην κρατάω σημειώσεις κ να μη σημειώνω ασκήσεις πάνω στα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν σημειώνεις σε όλα τα βιβλία.. Ρε παιδιά δεν νομίζω να μας ζητήσουν να δώσουμε ΟΛΑ τα βιβλία(τουλάχιστον όχι φέτος, απ'την στιγμή που δεν ημασταν ενημερωμένοι εξ'αρχής). Θρησκευτικα, Δίκαιο, Χημεία, Φυσική, Βιολογία. Εντάξει τα κείμενα δεν τα δίνεις, γιατί είναι τέρμα γεμάτα με σημειώσεις. Όχι ότι αυτό είναι κακό απλά μπορεί να είναι ενοχλητικό.
Ναι Μαρία-Ειρήνη και εμένα. Αλλά σε κάποια(πολλά) ούτως ή άλλως δεν σημειώνω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμας ουτε σημερα μας ειπαν για τα βιβλια...
και πως γινεται να περασει μια ολοκληρη χρονια και να μην σημειωσουμε τιποτα πανω στα βιβλια?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Δεν σημειώνεις σε όλα τα βιβλία.. Ρε παιδιά δεν νομίζω να μας ζητήσουν να δώσουμε ΟΛΑ τα βιβλία(τουλάχιστον όχι φέτος, απ'την στιγμή που δεν ημασταν ενημερωμένοι εξ'αρχής). Θρησκευτικα, Δίκαιο, Χημεία, Φυσική, Βιολογία. Εντάξει τα κείμενα δεν τα δίνεις, γιατί είναι τέρμα γεμάτα με σημειώσεις. Όχι ότι αυτό είναι κακό απλά μπορεί να είναι ενοχλητικό.
Ναι Μαρία-Ειρήνη και εμένα. Αλλά σε κάποια(πολλά) ούτως ή άλλως δεν σημειώνω τίποτα.

Αυτό ναι.Ιστορία και θρησκευτικά είναι απείραχτα.:P
Αλλά εμάς μας είπαν όλα.Και το θέμα είναι ότι τα'χω πάει για ανακύκλωση κ δεν τα έχω όλα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγω τι να πω που εχω ζωγραφιες μεχρι και σε βιβλια που δεν εχω χρησιποποιησει ποτε??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αυτό ναι.Ιστορία και θρησκευτικά είναι απείραχτα.:P
Αλλά εμάς μας είπαν όλα.Και το θέμα είναι ότι τα'χω πάει για ανακύκλωση κ δεν τα έχω όλα. :/:
Και εγω:P
Ναι σε αυτό φταίνε. Το είπανε τελευταία στιγμη. Απ'του χρόνου θα είμαστε προετοιμασμένοι απ'την αρχη της χρονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Eμενα τα δικα μου βιβλια δεν μπορουν να επιστραφουν.Εχουν μεσα ολοκληρες συζητησεις με την διπλανη μου,τριλιζες,συνθηματα,""αδαμαντια και δημητρης"" σε ολες τις αποχρωσεις στυλο,καρδιες,σκιτσα,σημειωσεις,κρεμαλες,sos (το παιχνιδι αλλα και της υλης),τον περικλη ζωγραφισμενο,τον ξενοφωντα διαγραμενο κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.............



πως να επιστραφουν ?????????και το σημαντικοτερο


ποιος θα το παρει????????????:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ακριβως, το 90% των μαθητων μουντζουρωνει τα βιβλια του (συν εμενα).
Οταν αρχισουν να φτιαχνουν τα βιβλια με σκληρο εξωφυλλο, ωστε να μην σκιζεται στην τσαντα μου, τοτε θα το δινω πισω. Τα μισα μου βιβλια εχουν σκισει στο εξωφυλλο απο το βαλε-βγαλε στη τσαντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ρε παιδιά, προφανώς δεν εννοούν να δώσουμε τα βιβλία μας για να χρησιμοπιηθούν από άλλα παιδιά την επόμενη χρονιά, αλλά να τα δώσουμε για να πάνε για ανακύκλωση και τα επαναχρησιμοποιηθεί το χαρτί για νέα βιβλία. :P Αυτό που λέτε είναι αδύνατον. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ρε παιδιά, προφανώς δεν εννοούν να δώσουμε τα βιβλία μας για να χρησιμοπιηθούν από άλλα παιδιά την επόμενη χρονιά, αλλά να τα δώσουμε για να πάνε για ανακύκλωση και τα επαναχρησιμοποιηθεί το χαρτί για νέα βιβλία. :P Αυτό που λέτε είναι αδύνατον. :confused:

ΝΟΜΙΖΕΙΣ
Αν τα θελουν γιατι ο διευθυντης ειπε "προτημοτερο σε καλη κατασταση"
Η ανακυκλωση θελει καθαρα βιβλια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αν το καλοσκεφτείς δεν είναι αδύνατον. Αυτό εννοούν. Εμάς μας είπαν πως όσα βιβλία κριθούν ακατάλληλα θα τα δώσουν για ανακύκλωση. Τα άλλα θα τα κρατήσουν για του χρόνου.. Βασικά Αδαμαντία, ναι, και εμένα γράφει παντού Πέτρος αλλά τι να κάνουμε:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
ΝΟΜΙΖΕΙΣ
Αν τα θελουν γιατι ο διευθυντης ειπε "προτημοτερο σε καλη κατασταση"
Η ανακυκλωση θελει καθαρα βιβλια; :P

Εμάς ο διευθυντής μας είπε για ανακύκλωση και όχι για επαναχρησιμοποίηση. Αν πάντως είναι έτσι όπως το λες, προτιμότερο να πάνε για ανακύκλωση παρά να τα ξαναχρησιμοποιήσουμε. Θα ήταν πιο καλά έτσι. :P Ποιος θα ήθελε το βιβλίο κάποιου άλλου ; Άσε που ποιος θα πάρει τα καινούργια και ποιος τα μεταχειρισμένα βιβλία. Ούτως ή άλλως κανένα σχεδόν βιβλίο δεν είναι σε καλή κατάσταση για να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
η εντεκαδα στο c.manager 03-04: pletikosa gallas yobo lucio bridge makelele gronkjaer mutu j.cole crespo(!) anelka. αναλυτικη λιστα με τους συμμαθητες μου.
ενα περιεργο 4-2-2-2 που δοκιμασα σε εναν αγωνα. καμια 20αρια υπογραφες του διπλανου μου(ναι, το χομπι του ηταν να υπογραφει τα βιβλια μου). προσπαθεια 5 γραμμων να αποδειξω το τελευταιο θεωρημα του φερμα. αυτο το βιβλιο μαθηματικων ΔΕΝ το δινω πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εμας δεν μας ειπαν τιποτα.....Δεν στεναχωρηθηκα κιολας...Δεν θελω αλλωστε να δει ο επομενος τα δημητρης &αδαμαντια...θα με περασει για πολυ ποζερι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδιά, προφανώς δεν εννοούν να δώσουμε τα βιβλία μας για να χρησιμοπιηθούν από άλλα παιδιά την επόμενη χρονιά, αλλά να τα δώσουμε για να πάνε για ανακύκλωση και τα επαναχρησιμοποιηθεί το χαρτί για νέα βιβλία. :P Αυτό που λέτε είναι αδύνατον. :confused:
Ναι, καλά. Δες την επιστολή της Αννούλας: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/epistolh_ypoyrgoy_sxolika_biblia_110530.pdf
Το λέει σαφώς: Εθελοντικό Πρόγραμμα Επαναχρησιμοποίησης Σχολικών Βιβλίων

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ναι, καλά. Δες την επιστολή της Αννούλας: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/epistolh_ypoyrgoy_sxolika_biblia_110530.pdf
Το λέει σαφώς: Εθελοντικό Πρόγραμμα Επαναχρησιμοποίησης Σχολικών Βιβλίων


Ποοο... Έλεος δηλαδή ! :rofl: :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top