Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έμμεσα μας αναγκάζουν, θα βγούμε όμως offtopic για αυτό δεν το συνεχίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σημείωση διαχειριστή
Όντως παιδιά, μείνετε on topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εαν παμε να αγορασουμε ολα τα βιβλια απο βιβλιοπωλειο θα κοστισουν 100-150 ευρω, για μια χρονια παντα.
το μικροτερο κοστος που μπορει να εχει ενα Ipad ειναι 350, προτιμοτερο δεν ειναι;
με δεδομενο οτι θα χρησιμοποιηθει σε ολες τις ταξεις το κοστος ειναι μικροτερο, και υπαρχουν και χιλια δυο αλλα πλεονεκτηματα...
Βεβαια αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει γιατι θεωριτικα τουλαχιστον εχουμε δωρεαν παιδεια...
Αλλη λυση που ειναι και πιο προσιτη σε ολους ειναι να πληρωνουμε αυτο το 1 ευρω που κοτσιζει το βιβλιο συμφωνα με τον ΟΕΔΒ.. νομιζω πως προκειμενου να περιμενουμε τον νοεμβρη για να παρουμε βιβλια θα τα δωσουμε και δεν θα ειναι και μεγαλο το κοστος...
Αλλα να λεμε τωρα για μεταχειρισμενα βιβλια την στιγμη που ουτε μια χρονια δεν κρατανε ...
που ακομη και να κραταγανε δηλαδη ελαχιστα ειναι εκεινα στα οποια δεν σημειωνουμε: ιστορια, οικιακη,θρησκευτικα, πληροφορικη που και παλι δηλαδη ολο και καποιες σημειωσεις κανουμε πανω, υπογραμμιζουμε, κυκλωνουμε ασκησεις...
(κειμενα και αρχαια μεταφρ. δεν τα αναφερω καν γιατι εκτος απο αλλες σημειωσεις πανω εχουμε χωρισει ενοτητες, πλαγιοτιτλους κτλ)
ολα τα αλλα παλι εχουν ασκησεις οποτε δεν τιθεται θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτό που με ενοχλεί/στεναχωρεί, είναι που το συγκεκριμένο ζήτημα πολλοί το βλέπουν τόσο εγωιστικά. Γιατί να προτιμάς (όχι εσύ/γενικά) να σαπίζει το βιβλίο σου στη βιβλιοθήκη/την αποθήκη/το υπόγειο, από το να το χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο παιδί, όταν υπάρχει ανάγκη; Και ναι, το θεωρώ άκρως εγωιστικό και γαϊδουριά, για να ικανοποιήσεις δεν ξέρω κι εγώ τι, τον εγωισμό σου (?) να προτιμάς να κρατήσεις ένα βιβλίο, όχι οποιοδήποτε βιβλίο, μιλάμε για εκείνα που δεν άνοιξες ΠΟΤΕ και δεν θα ανοίξεις ΠΟΤΕ ξανά στη ζωή σου (για θυμίσου την Ιστορία γενικής Δια, σου λέει κάτι; ) και να μην το δώσεις, εφόσον μπορείς. Επίσης, δεν κατανοώ γιατί κάποιος να προσβάλλεται στο ενδεχόμενο να πάρει βιβλίο "από δεύτερο χέρι". Τι έχει δηλαδή; Χολέρα; Ή έχετε συνηθίσει να τρώτε με χρυσά κουτάλια και σας κακοφάνηκε; Ένα μέσον για να φτάσεις πιο κοντά στη γνώση είναι το βιβλίο, και εφόσον μπορεί να κάνει τη δουλειά του είναι αρκετό.

Τα βιβλια που δεν ανοιξες ποτε, ειναι αυτα που το Υπουργειο επρεπε να ειχε καταργησει, οπως τα τετραδια ασκησεων, εχουμε 4-5 τετοια βιβλιαρακια που δεν τα χρειαστηκαμε ΠΟΤΕ. Τι εγινε δηλαδη, επειδη καποιος απο το Υπουργειο Παιδειας ηθελε να βολεψει εναν φιλο του καθηγητη του αναθετει να γραψει ενα αχρηστο σχολικο βιβλιο για να χεστει στο ταλιρο χωρις να προσφερει τιποτα. ΑΥΤΑ επρεπε να καταργηθουν, εγω στην αρχη της χρονιας πηρα 21 βιβλια νομιζω. Απο αυτα τα μισα χρησιμοποιησα!
Δεν πιστευω πως τα βιβλια που μας δινουν μπορεις να τα χαρακτηρισεις ως χρυσα κουταλια, τα πιο πολλα ειναι φτιαγμενα απο κακιστης ποιοτητας χαρτιου. Πιστευω πως ηταν ομως ενα υπερ της χωρας μας, πως δηλαδη στα βιβλια σημειωναμε ο,τι θελαμε χωρις τον φοβο μην χρειαστει να πληρωσουμε στο σχολειο το βιβλιο. Πολλα θετικα σημεια η εκπαιδευση μας δυστυχως δεν εχει, ομως το να αφαιρουν τα λιγα καλα στοιχεια ειναι εξωφρενικο.


Καλα τωρα η ενισχυτικη αλλο παπα-ευαγγελιο, παλι ενα παραπανω μετρο που προωθει τους μαθητες σε φροντιστηρια. Παιδια η εκπαιδευση δειχνει τον πολιτισμο μιας χωρας και των πολιτων της, οποτε καταλαβατε τι εικονα θα εχουμε στο μελλον, υστερα απο τα μετρα 'λιτοτητας' που θελουν να εφαρμόσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
1) Όχι δεν μπορούν.

Η επιχειρηματολογία σου με αποστόμωσε. Μήπως ξέρεις κάτι που οι υπόλοιποι αγνοούμε; Κάποιο κονέ με τον George ή την Άννα; Μάλλον όχι ε; Το φαντάστηκα.

2) Όποιος δεν έχει εκτυπωτή ή δεν έχει λεφτά για βιβλία τι κάνει, δεν πάει σχολείο?:confused: Η εννιάχρονη εκπαίδευση δεν είναι υποχρεωτική?

Έχεις δεί κανέναν να νοιάζεται για το ποιος έχει και ποιος όχι βιβλίο αγγλικών; Πάνω κάτω το ίδιο θα γίνει.

3) Καταλήξαμε να θεωρούμαστε εγωιστές γιατί θέλουμε καινούρια, καθαρά, ολόκληρα και χωρίς σημειώσεις βιβλία.

Μην παραποιείς τα λεγόμενά μου. Εγωιστές θεωρώ εκείνους που έχουν τόσα βιβλία σε καλή κατάσταση και προτιμούν να τα αφήσουν να μουχλιάσουν, παρά να βοηθήσουν έστω και λίγο την κατάσταση.

4) LOL δηλαδή τι, πτωχεύσαμε και υπάρχει απελπιστική ανάγκη για βιβλία? Βρίσκω κάπως υπερβολικό αυτό που λες.

Wait and see.

5) Όπως είπαμε και πριν, θα υπάρχουν και καινούρια βιβλία και παλιά. Ποιο παιδί θα πάρει τα μεταχειρισμένα? Α ναι ξέχασα, δεν υπάρχει διαφορά. Ο προηγούμενος κάτοχος δεν είχε χολέρα.

Προφανώς και δεν υπάρχει διαφορά. Μιλάμε για σχεδόν αχρησιμοποίητα βιβλία, έτσι; Δηλαδή αν σου έδινα τα μαθηματικά γενικής μου, τα οποία είναι σαν να βγήκαν από το τυπογραφείο, τι θα έκανες; Θα τα έδινες πίσω με ποια δικαιολογία; Δεν έχουν σημειώσεις, δεν είναι υπογραμμισμένα, δεν είναι τσαλακωμένα, είναι σαν καινούργια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ! ας γελασω! ειχες παει ποτε ενισχυτική? ναι με πειραξε οταν εμαθα οτι καταργηθηκε αλλα απο την αλλη οταν πηγα μια χρονια ξερεις τι ειδα? να δηλωνουν 10 ατομα οτι θα κανουν ... και να πηγαινουν για ενα μηνα οι 2 και τον υπολοιπο χρονο οποτε το θυμοντουσαν πατουσαν 1-2....
ο μονος λογος που με πειραξε ειναι γιατι ξερω ενα παιδι που περασε εκει που θελε με την βοηθεια της ενισχυτικής και σκεφτηκα οτι μπορει στο μελλον να βρεθει κ κανενα αλλο στην θεση του
αμα θελαμε τοσο πολυ την ενισχυτική θα συμμετείχαμε κιολας....
αλλα οτι θυμαστε χαίρεστε μου φαινεται!
Σε παρακαλω!
επειδη δεν γνωριζεις, μην απαντας ετσι χωρις να ξερεις

Ολα τα χρονια πηγαινα ενισχυτικη πλην της Α και Γ γυμνασιου στα μαθηματα που ειχα αναγκη

Εγω ετσι βοηθηθηκα ολα τα χρονια, μονο μια χρονια πηγα φριντηστηριο(α λυκειου) και δεν ειδα αποτελεσμα...
Φετος εκανα ιδιαιτερα και υπηρχαν και καθηγητες στο σχολειο που εκαναν αμισθοι ενισχυτικη, ειτε το πιστευεις ειτε οχι...
αυτα για να κλεισουμε με το off topic για το οποιο εχω και γω μια ευθυνη....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Σε παρακαλω!
επειδη δεν γνωριζεις, μην απαντας ετσι χωρις να ξερεις

Ολα τα χρονια πηγαινα ενισχυτικη πλην της Α και Γ γυμνασιου στα μαθηματα που ειχα αναγκη

Εγω ετσι βοηθηθηκα ολα τα χρονια, μονο μια χρονια πηγα φριντηστηριο(α λυκειου) και δεν ειδα αποτελεσμα...
Φετος εκανα ιδιαιτερα και υπηρχαν και καθηγητες στο σχολειο που εκαναν αμισθοι ενισχυτικη, ειτε το πιστευεις ειτε οχι...
αυτα για να κλεισουμε με το off topic για το οποιο εχω και γω μια ευθυνη....:/:

σε ρωτησα αν ειχες παει και σου πα και αυτο που ειδα γω! αν σε προσβαλα με κατι που ειπα συγνωμη! :/:

οκ εισαι μαλλον η εξαιρεση ή ο κανονας που εγω ποτε δεν ειδα...
παντως δεν εχω δει κανεναν απο αυτος που γκρινιαζουν για την ενισχυτικη να κανει κατι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
κατι μαθηματα πχ θρησκευτικα, ομηρος, ισως γεωγραφια δεν εχω κανα προβλημα να τα δωσω (αρχαια, μαθηματικα και τετοια τα κραταω δεν το συζητω)
αλλα ετσι οπως τα χω καταντησει ποιος θα τα παρει?
νομιζω ειναι γυφτια, εγω παντως ντρεπομαι να τα δωσω ετσι, ζωγραφιτσες, στιχοι, συνθηματακια, δεν ειναι κατασταση βιβλιου...
για ανακυκλωση καλα ειναι αλλα για να ξαναχρησιμοποιηθουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμας ακομα δεν μας ειπαν τιποτα στο σχολειο για αυτο το θεμα... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμας μας το είπαν σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
βασικα αυτο μας το λενε εδω και τοσα χρονια..εχει απο την 1η γυμνασιου μας λενε αυτο για τα βιβλια...δεν νομιζω να γινει... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
σε ρωτησα αν ειχες παει και σου πα και αυτο που ειδα γω! αν σε προσβαλα με κατι που ειπα συγνωμη! :/:

οκ εισαι μαλλον η εξαιρεση ή ο κανονας που εγω ποτε δεν ειδα...
παντως δεν εχω δει κανεναν απο αυτος που γκρινιαζουν για την ενισχυτικη να κανει κατι!

δυστυχως το γνωριζω τι γινοταν, καθε χρονο γραφοταν καμια 15αρια παιδια και στην ταξη ειμασταν στο τελος ενας δυο αντε 4 στην καλυτερη περιπτωση.....

Υπηρχαν βεβαια και μαθηματα οπου εκανα μονος μου μαθημα
Ηταν η καλυτερη παροχη δημοσιας δωρεαν παιδειας στην Ελλαδα, και την καταργησαν....
Κριμα.... λυπαμαι για αυτους και κυριως για τα παιδια που θα πανε τα επομενα χρονια σχολειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Και εμάς σήμερα μας το είπαν, αλλά ζήτησαν από βδομάδα να τους τα πάμε.. Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς είναι το κακό. Αν εμένα του χρόνου μου δώσουν μεταχειρισμένο βιβλίο μπράβο θα τους πω.. Και αν έχει σημειώσεις εντάξει τι πειράζει. Μήπως είναι καλύτερα κάθε χρόνο να τα πετάω όλα στην ανακύκλωση? Προτιμότερο να τα χρησιμοποιήσει κάποιος ακόμα. Τζάμπα τόσο χαρτί αν σκεφτεί κανείς ότι πολλά βιβλία πηγαίνουν στην ανακύκλωση χωρίς να τα έχουμε αγγίξει καν κατά την διάρκεια της χρονιάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εμάς σήμερα μας το είπαν, αλλά ζήτησαν από βδομάδα να τους τα πάμε.. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι το κακό. Αν εμένα του χρόνου μου δώσουν μεταχειρισμένο βιβλίο μπράβο θα τους πω.. Και αν έχει σημειώσεις εντάξει τι πειράζει. Μήπως είναι καλύτερα κάθε χρόνο να τα πετάω όλα στην ανακύκλωση? Προτιμότερο να τα χρησιμοποιήσει κάποιος ακόμα. Τζάμπα τόσο χαρτί αν σκεφτεί κανείς ότι πολλά βιβλία πηγαίνουν στην ανακύκλωση χωρίς να τα έχουμε αγγίξει καν κατά την διάρκεια της χρονιάς!

Για να πω την αλήθεια η ανακύκλωση είναι 10^10 φορές καλύτερη απο το να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο βιβλίο. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσουν το χαρτί, αλλά ανακυκλωμένο. Δηλαδή το φτωχό μας κράτος δεν θα ξοδεύεται για χαρτί. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι θα πάει τζάμπα το χαρτί:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια η ανακύκλωση είναι 10^10 φορές καλύτερη απο το να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο βιβλίο. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσουν το χαρτί, αλλά ανακυκλωμένο. Δηλαδή το φτωχό μας κράτος δεν θα ξοδεύεται για χαρτί. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι θα πάει τζάμπα το χαρτί:/:
Γιατί είναι τζάμπα. Ανούσιο κάθε χρόνο να εκτυπώνουν ξανά και ξανά τα ίδια βιβλία τα οποία απλά ΔΕΝ τα χρησιμοποιούμε. Και η ανακύκλωση δεν σώζει. Θέλει και χρήματα. Όπως και η εκτύπωση και τα σχετικά.
Και ναι ένα βιβλίο κοστίζει ΜΟΝΟ 1 ευρώ. Βάλ'τε όμως 20 βιβλία το κάθε παιδί(στην καλύτερη) επί 12(!!) χρόνια(20χ12=240 ευρώ[!!!!!]) επί αρκετές χιλιάδες παιδιά. Ε ναι είναι πολλά και εμένα δεν με πειραζει καθόλου να συμβάλλω στην εξοικονόμιση κάποιων χρημάτων:confused:

Υ.Γ. Τώρα μόλις έβαλα στην στήλη με τα βιβλία που θα δώσω το: Οιδίπους τύραννος. Δεν θυμόμουν καν ότι το είχα πολύ απλά γιατί δεν το χρησιμοποιήσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Γιατί είναι τζάμπα. Ανούσιο κάθε χρόνο να εκτυπώνουν ξανά και ξανά τα ίδια βιβλία τα οποία απλά ΔΕΝ τα χρησιμοποιούμε.
2) Και η ανακύκλωση δεν σώζει. Θέλει και χρήματα. Όπως και η εκτύπωση και τα σχετικά.
Και ναι ένα βιβλίο κοστίζει ΜΟΝΟ 1 ευρώ. Βάλ'τε όμως 20 βιβλία το κάθε παιδί(στην καλύτερη) επί 12(!!) χρόνια(20χ12=240 ευρώ[!!!!!]) επί αρκετές χιλιάδες παιδιά.
3)Ε ναι είναι πολλά και εμένα δεν με πειραζει καθόλου να συμβάλλω στην εξοικονόμιση κάποιων χρημάτων:confused:

4) Υ.Γ. Τώρα μόλις έβαλα στην στήλη με τα βιβλία που θα δώσω το: Οιδίπους τύραννος. Δεν θυμόμουν καν ότι το είχα πολύ απλά γιατί δεν το χρησιμοποιήσαμε.

1) Προσωπικά δεν έχω βιβλίο που να μην έχω αγγίξει. Ακόμα και αυτά που δεν διαβάζω έχουν σημειώσεις. Και οι σημειώσεις κάποιου άλλου δεν με ενδιαφέρουν. Αν εσύ έχεις βιβλία "καινούρια" τότε επέστρεψε τα.

2) 12 χρόνια? Η ποιότητα αυτών των βιβλίων με το ζόρι αντέχει ένα χρόνο, θα αντέξει 12?

3) Κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια και άλλοι θέλουν μεταχειρισμένα βιβλία για να μην σταματήσουν οι άλλοι να τρώνε με χρυσά :worry:
4) Τα βιβλία τα άχρηστα που δεν τα χρησιμοποιεί κανείς καλύτερα θα ήταν να μην τα τυπώνουν καν, δεν συμφωνείς? Πεταμένα λεφτά, κρίση δεν έχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω γιατι να μην δωσουμε τα βιβλια μας; θα μας πεσει ο κ*λος δηλαδη; επειδη θα εχει σημειωσεις δηλαδη τι εγινε; τις σημειωσεις θα διαβαζουμε ή τι λεει το βιβλιο; για αυτους που λενε για δωρεαν παιδεια αυτη εχει χαθει προ πολλου. σαν πραξη δεν ειναι καθολου κακη να δωσουμε τα βιβλια μας...ολα τα αλλα για το συστημα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
1) Προσωπικά δεν έχω βιβλίο που να μην έχω αγγίξει. Ακόμα και αυτά που δεν διαβάζω έχουν σημειώσεις. Και οι σημειώσεις κάποιου άλλου δεν με ενδιαφέρουν. Αν εσύ έχεις βιβλία "καινούρια" τότε επέστρεψε τα.

2) 12 χρόνια? Η ποιότητα αυτών των βιβλίων με το ζόρι αντέχει ένα χρόνο, θα αντέξει 12?

3) Κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια και άλλοι θέλουν μεταχειρισμένα βιβλία για να μην σταματήσουν οι άλλοι να τρώνε με χρυσά :worry:
4) Τα βιβλία τα άχρηστα που δεν τα χρησιμοποιεί κανείς καλύτερα θα ήταν να μην τα τυπώνουν καν, δεν συμφωνείς? Πεταμένα λεφτά, κρίση δεν έχουμε?
1)Μάλλον είσαι η εξαίρεση, απ'όσο ξέρω πολλοί δεν έχουν αγγίξει βιβλία. Μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν όμως δεν είναι ανάγκη να είσαι αρνητικός.
2)Δεν με κατάλαβες. 12 χρόνια πάει ένα παιδί σχολείο.
3)Τώρα τα βιβλία σε πείραξαν. Άλλα και άλλα κάνουν.. Είναι κακό να βοηθήσουμε ως μαθητές όσο μπορούμε?
4)Συμφωνώ απόλυτα. Όμως απ'όσο θυμάμαι από την πρώτη γυμνασίου, κάθε χρονιά μας δίνουν βιβλία που δεν τα χρησιμοποιούμε κατά την διάρκεια της χρονιάς. Ας τους ενημερώσει κάποιος για να σταματήσουν να τα τυπώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Όλοι εσείς που είσαστε υπέρ της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης των βιβλίων, θα θέλατε να πάρετε ένα μεταχειρισμένο βιβλίο? Ένα βιβλίο σε "καλή" κατάσταση, αλλά με σημειωμένες τις ασκήσεις που έλυσε ο προηγούμενος, με απαντημένες τις πολλαπλής - Σ/Λ - αντιστοίχησης - κενού, με υπογραμμίσεις ή σημειώσεις που δεν σας εκφράζουν, με καρδούλες ή ποδοσφαιρική ομάδα ή μαλακίες του προκατόχου? Και μάλιστα αν ο διπλανός σας έπαιρνε ολοκαίνουργιο?. (Αν ναι, σκεφτείτε και την περίπτωση να φοράτε και ρούχα μεταχειρισμένα). Αν μου έδιναν μεταχειρισμένο βιβλίο, θα τους το πέταγα στα μούτρα και θα απαιτούσα καινούργιο. Σύμφωνα με το νόμο που ισχύει, είναι υποχρεωμένοι. Αν αλλάξουν το νόμο, θα προτιμούσα να αγοράσω καινούργιο. Το σχολικό ΜΟΥ βιβλίο, είναι για μένα πολύ σημαντικό, γιατί από αυτό διαβάζω, σ΄αυτό συμπληρώνω, υπογραμμίζω, σχολιάζω, απαντώ σε ερωτήσεις. Έτσι θέλω να διαβάζω. Θέλω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ βιβλίο. Δεν μπορώ να διαβάζω με ένα κοινό με άλλους βιβλίο. Επίσης, αρνούμε να επιστρέψω το ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ, είναι η δουλειά μου, ο κόπος μου. Δεν μπορούν με τον σημερινό νόμο να με υποχρεώσουν, αν αλλάξει ο νόμος ας με χρεώσουν. Θέλω να κρατήσω το βιβλίο μου, το θεωρώ απόλυτη ιδιοκτησία μου, υλική και πνευματική (για τις σημειώσεις μου). Το βιβλίο μου θέλω να παραμείνει στη βιβλιοθήκη μου. Ίσως μου χρειαστεί κάποτε (μπορεί να γίνω και καθηγητής, ποιος ξέρει?), έχει συναισθηματική αξία για μένα, το θέλω για ενθύμιο. (Έχω φυλαγμένα όλα μου τα βιβλία από την Α δημοτικού και μετά). Ακόμα και για τα μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν (π.χ. θρησκευτικά) θέλω το βιβλίο μου να υπάρχει. Το θεωρώ δικαίωμα μου. Αν κάποιος βλέπει τα βιβλία του σαν κομπόστα, ας τα δώσει εθελοντικά για ανακύκλωση και όχι για επαναχρησιμοποίηση. Επίσης, οι πολύ φανατικοί με την πιπεριά της Αννούλας, να ζητήσουν για αυτούς μεταχειρισμένα βιβλία για να βοηθήσουν την οικονομία της χώρας. Βάζω και μια σελίδα από το βιβλίο ΜΟΥ της φυσικής:


Συμφωνώ απόλυτα. Και είναι και γυφτιά και βλακεία συνδυασμένα μαζί. :P Για φαντάσου σε τι κατάσταση φτάσαμε οικονομικά για να δίνουμε τα βιβλία μας για επαναχρησιμοποίηση. Εμάς σήμερα μας το είπαν στο σχολείο. Μήπως όμως εννοούν να πάρουν τα βιβλία για να τα ανακυκλώσουν και να χρησιμοποιηθεί το χαρτί για νέα βιβλία ; Γιατί αυτό το πράμα δεν γίνεται. Όλα τα βιβλία είναι σε χάλια κατάσταση... μουτζουρωμένα... με σημειωμένες τις ασκήσεις... με σημειώσεις του ενός και του άλλου... ζωγραφισμένα... σχισμένα... :hmm: Άντε να δώσουμε κάτι εργαστηριακούς οδηγούς και τετράδια εργασιών χημείας και φυσικής που δεν χρησιμοποιήθηκαν όλη την χρονιά και έμειναν στο ράφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος να δώσετε τα εργαστηριακά από τη στιγμή που η πλειοψηφία δε τα χρησιμοποιεί;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top