Μεταρρυθμίσεις στην παιδεία - 2009

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αυτό είναι πρακτικά αδύνατο. Δεν είμαστε 1950 που αυτοί που σπουδάζουν είναι μια τραγική μειοψηφία, ούτε το κράτος είναι υποχρεωμένο να δεσμεύει κάθε χρόνο 700 χιλιάδες θέσεις για ανθρώπους που απλά νομίζουν ότι μπορούν να τελειώσουν ένα πανεπιστήμιο...

+1

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αυτό είναι πρακτικά αδύνατο. Δεν είμαστε 1950 που αυτοί που σπουδάζουν είναι μια τραγική μειοψηφία, ούτε το κράτος είναι υποχρεωμένο να δεσμεύει κάθε χρόνο 700 χιλιάδες θέσεις για ανθρώπους που απλά νομίζουν ότι μπορούν να τελειώσουν ένα πανεπιστήμιο...

δυστυχώς έτσι είναι.Δε λέω,είναι πολύ βολικό και ''εύκολο'' να περνας εκεί που θέλεις όσο αφορα τα αει-τει,αλλά αντε και καλά περναω σε μια σχολή αει που άλλοτε, ''κανονικά'',με τα σημερινα δεδομενα θα είχε 19900+ μόρια.Μαζι μου θα ήταν άλλοι 1000+ φοιτητές,που δυστυχώς πιστεύω η πλειοψηφία τους παίζει να μην είναι ικανοί να το τελειώσουν,αλλά ήρθαν, μαζί με άλλους που έχουν ανώτερους,''πραγματικούς'' στοχους,επειδή ''ήθελαν να έχουν δίπλωμα σαν αρχιτεκτονες,δικηγοροι,.....''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
οκ απλα ισως να εχει μαι μικρη βελτιωση και ετσι επειδη ολοι καλοι μαθητες δεν θα πηγαινουν γιατριοι επειδη εχουν πολλα μορια και αν πανε σε αλλη σχολη 200 μορια πιο κατω που του αρεσει και να του φωναζει η μανα του 19800 μορια και θα πας στην σχολη που ειναι 300 μορια πιο κατω απαραδεκτο.και λογικα και οικαθηγητες θα τους λενε να πηγαινουν οπου θυελουν τα παιδια και οχι οτι θελουν αυτοι.sorry αλλα λαθος εκφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Κατι μου λεει οτι θα τα κανουν παλι σαν τα μούτρα τους και μετα εμεις θα εχουμε τρεχαματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyasdfg

Νεοφερμένος

Η qwertyasdfg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
και ποιος σου ειπε οτι εσυ εισαι ικανος να το τελειωσεις και δεν ειναι καποιος αλλος?επειδη εβγαλες μεγαλυτερο βαθμο στισ πανελληνιες που απλως παπαγαλιζες?ακου: ο καθενας εχει το δικαιωμα να πηγαινει οπου αυτουνου του αρεσει για να μην υπαρχουν ανθρωποι που βαριουνται και δεν τους αρεσει αυτη η σχολη που εχουν περασει. αλλα ειναι στη μεση και τα φροντιστηρια που εκμεταλλευονται αυτην την κατασταση και οικονομανε ουκ ολιγα χρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν νομιζω οτι ο καθενας πρεπει ετσι ελευθερα να πηγαινει σε οποιαδηποτε σχολη γιατι μετα θα διαλεξουν ολοι Ιατρικη-Νομικη-Πολυτεχνειο και οι αλλες θα υποβαθμιστουν..επισης ενας μαθητης με πολυ χαμηλους βαθμους δειχνει οτι δεν εχει ορεξη για διαβασμα αρα πως θα εχει την ικανοτητα να τελειωσει τοσο δυσκολες σχολες οπως οι παραπανω??

Παλι λαθος θα κανουν ομως με την μεταρρυθμισει..για να διορθωσεις ενα προβλημα ξεκινας απο τη ριζα...απο το Δημοτικο...μη πω παρακατω...δεν μπορει να αλλαξεις το συστημα σε παιδια που εχουν ηδη συνηθισει με την ιδεα των πανελληνιων...το μονο προβλημα στο εκπαιδευτικο συστημα δεν ειναι δα οι Πανελληνιες...υπαρχουν χιλιαδες πραγματα που πρεπει να αλλαξουν στην διδασκαλια αλλα και στο μυαλο των παιδιων οχι μονο του Λυκειου...

Και μην αποδεχεστε ακομα το συστημα που μπορει να ερθει γιατι δεν ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι καλυτερο απο το τωρινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Την έχουν ταράξει την παιδεία... Κάθε υπουργός θέλει να βάλει την πινελιά του σε αυτό που λέμε δημόσια παιδεία (λέμε τώρα)... Είναι το καλό χαρτί κάθε κυβέρνησης. Σαν να λέει ξαναψηφίστε με και θα δούμε αν θα γίνει κάτι. Κανείς δεν έχει διάθεση να κάνει ουσιαστική αλλάγή στην εκπαίδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι ο καθενας πρεπει ετσι ελευθερα να πηγαινει σε οποιαδηποτε σχολη γιατι μετα θα διαλεξουν ολοι Ιατρικη-Νομικη-Πολυτεχνειο και οι αλλες θα υποβαθμιστουν..επισης ενας μαθητης με πολυ χαμηλους βαθμους δειχνει οτι δεν εχει ορεξη για διαβασμα αρα πως θα εχει την ικανοτητα να τελειωσει τοσο δυσκολες σχολες οπως οι παραπανω??

Αυτό εξαρτάται από τα ίδια τα πανεπιστήμια και την Πολιτεία. Γίνεται, αλλά θα πρέπει να εγκαθιδρυθεί ένα αξιόπιστο σύστημα ελέγχου και βαθμολόγησης των πρωτοετών (για να διώχνουν τους σάπιους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyasdfg

Νεοφερμένος

Η qwertyasdfg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
δεν θα διαλεγουν ολοι ιατρικη και νομικη γιατι δεν θα ειναι πλεον αυτες που εχουν την μεγαλυτερη βαση.Ολες οι σχολες θα θα ειναι ισαξιες και ολοι θα επιλεγουν με βαση αυτο που πραγματικα τους αρεσει και οχι αυτο που εχει πιο πολλα μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτο στην ελλαδα δν μπορει να γινει.. υπαρχει η αντιληψη νομικη,ιατρικη κτλ=:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Κανονικά όλοι θα έπρεπε να έμπαιναν στο ΑΕΙ της αρεσκείας τους κ στην 2 χρονιά να έμεναν αυτοί που πρέπει κ η κουτσή Μαρία να έπερνε πόδι...Έτσι θα είχαν όλοι ισάξιες ευκαιρίες στην παιδεία...Γιατί μην ξεχνάμε πως την 3η λυκείου όλοι την βγάζουν με φροντηστήρια των οποίων οι τιμές είναι τσουχτερές με αποτέλεσμα να μην δίνεται η ευκαιρία σε ένα παιδί το οποίο ναι μεν έχει μυαλό αλλά η οικογένειά του αδυνατει να καλήπτει τα έξοδά του για φροντηστήρια....όποτε εμένα μου ακούγεται δίκαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αυτό που λέτε δεν ισχύει, έλεος. Απλά τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης θα γίνουν πανεπιστημιακά, σιγά τη διαφορά. Δεν θα πηγαίνεις στη Γ' Λυκείου, θα πηγαίνεις στο πρώτο έτος, οκ. Δεν έχει λογική αυτό. Όσο υπάρχουν καθηγητές στην αγορά κι όσο οι Έλληνες αρνούνται, καλώς ή κακώς, να κάνουν άλλο πράγμα από αυτό που σπούδασαν, θα υπάρχουν τα φροντιστήρια. Ανεξάρτητα αν υπάρξει μεταρρύθμιση ή όχι. Τα φροντιστήρια δεν κλείνουν γιατί ταιζουν κόσμο, απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αυτό που λέτε δεν ισχύει, έλεος. Απλά τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης θα γίνουν πανεπιστημιακά, σιγά τη διαφορά. Δεν θα πηγαίνεις στη Γ' Λυκείου, θα πηγαίνεις στο πρώτο έτος, οκ. Δεν έχει λογική αυτό. Όσο υπάρχουν καθηγητές στην αγορά κι όσο οι Έλληνες αρνούνται, καλώς ή κακώς, να κάνουν άλλο πράγμα από αυτό που σπούδασαν, θα υπάρχουν τα φροντιστήρια. Ανεξάρτητα αν υπάρξει μεταρρύθμιση ή όχι. Τα φροντιστήρια δεν κλείνουν γιατί ταιζουν κόσμο, απλό.


Το ξέρω... Απλώς λέω πως το παιδί που δεν θα έχει χρήματα αλλά μυαλό θα μπορεί πιο εύκολα να πάρει ένα χαρτί στα χέρια του..Το πως τα φροντίστηρια θα κλείσουν κ βέβαια δεν θα γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Απλά θα μεταφερθεί η κατάσταση της Γ' Λυκείου στα επόμενα χρόνια. Θα μου πεις βέβαια καλύτερο θα είναι αυτό, αφού όταν κάποιος κάνει αποκλειστικά αυτό που γουστάρει, θα είναι καλύτερος και δεν θα έχει πρόβλημα να πληρώσει φροντιστήριο, ταυτόχρονα θα επιστρέψει ο γενικός χαρακτήρας του Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
δεν θα διαλεγουν ολοι ιατρικη και νομικη γιατι δεν θα ειναι πλεον αυτες που εχουν την μεγαλυτερη βαση.Ολες οι σχολες θα θα ειναι ισαξιες και ολοι θα επιλεγουν με βαση αυτο που πραγματικα τους αρεσει και οχι αυτο που εχει πιο πολλα μορια
Kαι ειναι μοναδικο κριτηριο τα μορια , αν τα ισοπεδωσεις ολα (μιλωντας για μορια) ο καθενας θα κατευθυνθεί στην προσωπικη του επιλογη?Η κοινωνικη κατακραυγη , οι επιβολες των γονιων , το στατους , η σιγουρη δουλεια αυτα θα εξακολουθουν να υφιστανται , δεν ειναι ο κοσμος τοσος απλος οσο τον βλεπεις και οι ημιδουλεμενες αποψεις δεν θα επισκευασουν τα προβληματα χρονων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Απλά θα μεταφερθεί η κατάσταση της Γ' Λυκείου στα επόμενα χρόνια. Θα μου πεις βέβαια καλύτερο θα είναι αυτό, αφού όταν κάποιος κάνει αποκλειστικά αυτό που γουστάρει, θα είναι καλύτερος και δεν θα έχει πρόβλημα να πληρώσει φροντιστήριο, ταυτόχρονα θα επιστρέψει ο γενικός χαρακτήρας του Λυκείου.

Ακριβώς! Τουλάχιστον θα λέμε ότι έχουμε παιδεία. Και το πρόβλημα πλέον θα βρίσκεται στους γονε΄ςι που θέλουν να πληρώνουν φροντιστήρια. Εφόσον φυσικά το συ΄στημα καλυτερέψει τότε δε θα υπάρχει λόγος να γκρινιάζουμε τόσο. Δε λέω θα υπάρχουν φροντιστήρια αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και φυσικά όχι με τέτοιο σύστημα όπως είναι το σημερινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά το θέμα με τα φροντιστήρια έχει να κάνει με την ποικιλομορφία αποκατάστασης στην ελληνική οικονομία και αγορά εργασίας. Είναι εντελώς άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με την Παιδεία. Χρειάζεται ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας σε μία πιο τεχνολογικά προηγμένη που να χρειάζεται επιστήμονες. Κι επίσης, κάποια στιγμή, να καταλάβουμε ότι ανήκουμε στην Ευρωπαική Ένωση για να σηκωθούν κάποιοι να πάνε να δουλέψουν κι αλλού. Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι θα βρουν δουλειά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σιγά σιγά καλλιεργείται αυτή η ιδέα. Μια γνωστή μου κάνει διδακτορικό και θα στείλει αίτηση σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Και δυο γείτονές μου τελειώνουν πολυτεχνείο και δεν το βλέπω να κάθονται εδώ.
Πάντως δεν είναι κακή ιδέα αυτή. Θα μου άρεσε!!!
Βέβαια αφήνεις τη ζωή, τους φίλους και γενικά ό,τι έκανες στην Ελλάδα...

Εκτός και αν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι αλλά δε νομίζω να είναι εφικτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Βασικά το θέμα με τα φροντιστήρια έχει να κάνει με την ποικιλομορφία αποκατάστασης στην ελληνική οικονομία και αγορά εργασίας. Είναι εντελώς άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με την Παιδεία. Χρειάζεται ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας σε μία πιο τεχνολογικά προηγμένη που να χρειάζεται επιστήμονες. Κι επίσης, κάποια στιγμή, να καταλάβουμε ότι ανήκουμε στην Ευρωπαική Ένωση για να σηκωθούν κάποιοι να πάνε να δουλέψουν κι αλλού. Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι θα βρουν δουλειά εδώ.

Άντε και κάποιος που μιλάει σωστά. Εγώ που θέλω να φύγω έχω ένα σωρό φίλους να μην το πιστεύουν και να λένε "για πάντα;" ή "θα ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου;" κι ένα σωρό κουλά. Ευτυχώς που οι γονείς μου με ενθαρρύνουν να φύγω.. Κι ο αδερφός μου μόλις τελειώσει τη σχολή θα πάει Αμερική για μεταπτυχιακό και θα μείνει στο εξωτερικό για έρευνα.. Ας διευρύνουμε λίιιγο τους ορίζοντές μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Άντε και κάποιος που μιλάει σωστά. Εγώ που θέλω να φύγω έχω ένα σωρό φίλους να μην το πιστεύουν και να λένε "για πάντα;" ή "θα ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου;" κι ένα σωρό κουλά. Ευτυχώς που οι γονείς μου με ενθαρρύνουν να φύγω.. Κι ο αδερφός μου μόλις τελειώσει τη σχολή θα πάει Αμερική για μεταπτυχιακό και θα μείνει στο εξωτερικό για έρευνα.. Ας διευρύνουμε λίιιγο τους ορίζοντές μας..

δν διαφωνω με οσα λετε. αν θελετε φυγετε. εγω προσωπικα δν θελω να φυγω απο την αθηνα. τουλαχιστον οχι πριν τα 40 μου. εδω γεννηθηκα και αυτος ειναι ο τοπος που θελω να κανω καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top