Μεταπτυχιακό στο Deree

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι αντίληψη επικρατεί, πάντως από ανθρωπιστικές επιστήμες τα σχετικά με διοίκηση παίζουν πάρα πολύ.

Μεγάλο ποσοστό των φοιτητών σε συγκεκριμένα μεταπτυχιακά είναι από τον συγκεκριμένο κλάδο.

Για το MBA, απαιτείται συνήθως η εργασιακή εμπειρία ή εκτιμάται θετικά ιδιαίτερα.
Για τα υπόλοιπα όχι.

Επίσης, στο MBA έχεις λίγο από όλα, αν δεν είναι εστιασμένο σε κάποιο τομέα. Έχεις λίγα μαθήματα διοίκησης, hr, μανατζμεντ, λογιστική, οικονομικά. Δεν είναι τρομερές οι απαιτήσεις όμως, εμβάθυνση σε οικονομικά στατιστική δεν θα έχεις.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μολις βρήκα κι εγω οτι το ΟΠΑ εχει αρκετούς στο μεταπτυχιακό αυτό από ανθρωπιστικές επιστήμες.
Παρολαυτα στο alba προτιμάνε ανθρώπους με εμπειρία γι αυτό το μαστερ.
@cel123 Δυστυχώς με το πτυχίο μου βρίσκω μόνο ιδιαίτερα και απο εκει κι περα δουλειά για ανειδίκευτους γι αυτό και ψαχνω μαστερ να διεύρυνω λίγο τα πεδία που μπορώ να εργαστώ.
Εχει λογική αυτο που λες αλλα νιωθω οτι χάνω χρόνο μένοντας χωρις ουσιστικα προσόντα στην αγορά εργασίας.
Θεωρώ είναι καλή η επιλογή το alba και το ΟΠΑ για business oriented ΠΜΣ. Και του ΟΠΑ τα MBA νομίζω χρειάζονται εργασιακή εμπειρία, απλά το ΟΠΑ πρέπει να έχει 3 MBA εκ των οποίων προσφέρεται σε συνεργασία με σχολή του ΕΜΠ, οπότε ίσως εκεί να είναι πιο χαλαρά. Αρκετά μην πω η πλειοψηφία τα MBA στην Ελλάδα στο δεύτερο έτος οι φοιτητές επιλέγουν κατεύθυνση. Παράδειγμα πριν λίγο έβλεπα ένα καινούριο MBA Πάτρα δωρεάν με κατευθύνσεις μάρκετινγκ, μάνατζμεντ και διεθνή επιχειρηματικότητα. Επικοινωνία θα επέλεγα ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ, είναι τα πιο κοντά στις επιχειρήσεις και έχουν career days. ΕΚΠΑ θα το απέφευγα, καλά Παντειο μόνο επειδή είναι τζάμπα αξίζει. Πάντως μια γνωστή μου στο alba από econ ΕΚΠΑ δεν θυμάμαι ΠΜΣ, δίνει κανονικά 10χιλ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά management, hrm, crm και marketing είσαι οκ με λίγη παραπάνω προσπάθεια από αυτούς που ήταν οδε παράδειγμα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά management, hrm, crm και marketing είσαι οκ με λίγη παραπάνω προσπάθεια από αυτούς που ήταν οδε παράδειγμα.
Με αρκετή παραπάνω προσπάθεια.

Εμείς που κάνουμε επικοινωνία (γιατί για επικοινωνία θα πας στα τμήματα επικοινωνίας, όχι στα τμήματα Marketing) αν ο άλλος δεν έχει υπόβαθρο, δυσκολεύεται ακόμα και να γράψει αυτά που θέλουμε. Φανταστείτε αν έχει και άλλα θέματα μέσα, που θεωρούν κάποιες γνώσεις δεδομένες (και δεν κάνουμε και πυρηνική φυσική).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Γνωρίζω οτι ενα πτυχίο φιλολογίας δεν αποτελεί τις ιδανικές βάσεις για αυτα τα μεταπτυχιακά που αναφέρω .
"ιδανικο" θα ήταν να κάνω κατι σχετικό με τη φιλολογία, παιδαγωγικά σχολικη ψυχολογία κτλ.
Τα παραπάνω ομως θα μου εξασφαλισουν απλα μερικά μόρια για το δημόσιο η την αρχή για ακαδημαϊκή καριέρα που κάνει η μιση Ελλάδα πλεον και δεν με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς .
Χρειάζεται να κανω κατι πιο πρακτικό με παραπάνω πιθανότητες να βρώ εργασία σε κάτι άσχετο με την διδασκαλία .
Παντως στο ΟΠΑ έχει αρκετούς απο ανθρωπιστικές αρα υποθέτω οπως τα καταφέρνουν αυτοί θα τα βγαλω περα κι εγω.
Για την επικοινωνία ακομα δεν το έχω ψάξει λεπτομερώς το θέμα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως ακούω τα πράγματα από φοιτητές και εργαζόμενους, το κομμάτι Marketing το έχει καλύτερα το ΟΠΑ (και είναι και φυσιολογικό). Επικοινωνία δεν κάνουν στο ΟΠΑ, λένε ότι κάνουν αλλά προφανώς κάνουν πολύ καλύτερα τα τμήματα επικοινωνίας (και εξειδικεύονται σε επικοινωνία σε διάφορους τομείς).

Παρένθεση: Το τί είναι επικοινωνία ακριβώς είναι ένα εξαιρετικά μεγάλο θέμα, που δεν είναι τόσο εύκολο να αναλυθεί. Δεν είναι δηλαδή αυτονόητο ότι κατανοούν όλοι τί σημαίνει και πώς γίνεται. Κλείνει η παρένθεση! :P

Καταλαβαίνω πάντως τι λες και έχεις δίκιο. Γνώμη μου, αν έχεις τα χρήματα πήγαινε στο ΟΠΑ και όχι σε ιδιωτικό.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αρκετή παραπάνω προσπάθεια.

Εμείς που κάνουμε επικοινωνία (γιατί για επικοινωνία θα πας στα τμήματα επικοινωνίας, όχι στα τμήματα Marketing) αν ο άλλος δεν έχει υπόβαθρο, δυσκολεύεται ακόμα και να γράψει αυτά που θέλουμε. Φανταστείτε αν έχει και άλλα θέματα μέσα, που θεωρούν κάποιες γνώσεις δεδομένες (και δεν κάνουμε και πυρηνική φυσική).
Το δικό σας, από αυτά που έχουν γραφτεί εδώ, το έχει φοβηθεί το μάτι μου. Εγώ μιλάω γενικότερα, από τα παραδείγματα που γνωρίζω poli sci σε hrm και marketing και από προσωπική εμπειρία poli sci σε management.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το δικό σας, από αυτά που έχουν γραφτεί εδώ, το έχει φοβηθεί το μάτι μου. Εγώ μιλάω γενικότερα, από τα παραδείγματα που γνωρίζω poli sci σε hrm και marketing και από προσωπική εμπειρία poli sci σε management.
Τι έχει γραφτεί καλέ και το έχω χάσει; χαχαχα
Πάντως, το 20-21 θα είναι η 3η χρονιά που θα τρέξει το ανανεωμένο, μήπως μιλάς για τα παλιά μεταπτυχιακά του ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι έχει γραφτεί καλέ και το έχω χάσει; χαχαχα
Πάντως, το 20-21 θα είναι η 3η χρονιά που θα τρέξει το ανανεωμένο, μήπως μιλάς για τα παλιά μεταπτυχιακά του ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ;
Αν δεν απατώμαι κάτι για υπεύθυνες δηλώσεις ότι δεν είναι εγγεγραμμέν@ σε άλλο ΠΜΣ, ότι δύσκολα συνδυάζεται με δουλειά, ότι πέφτει μαστίγωμα. Για το τελευταίο ίσως να κάνω λάθος.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν απατώμαι κάτι για υπεύθυνες δηλώσεις ότι δεν είναι εγγεγραμμέν@ σε άλλο ΠΜΣ, ότι δύσκολα συνδυάζεται με δουλειά, ότι πέφτει μαστίγωμα. Για το τελευταίο ίσως να κάνω λάθος.
Α, ναι, βεβαίως! :)
Είναι δύσκολο μεταπτυχιακό, επιβεβαιώνω.
Αλλά γενικά το μεταπτυχιακό προφανώς και πρέπει να ανέβει λέβελ από το προπτυχιακό, δεν έχει νόημα αλλιώς.
(επειδή κάνω στο μεταπτυχιακό πολλά χρόνια, μπορώ να πω πολλές ιστορίες! 🤣)
 

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι? Ενδιαφέρομαι για mba στο ACT της Θεσσαλονίκης. Πόσο απαιτητικά είναι τα μαθήματα στα Αγγλικά για εμάς που δεν τα θυμόμαστε καλά σε τέτοιο επίπεδο?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πάντως όποιος σκέφτεται για Διδακτορικό θα πρέπει το Προπτυχιακό του να είναι σε παρόμοιο αντικείμενο με το Μεταπτυχιακό.

Εγώ τελείωσα Λογιστική και έκανα Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική δεν έκανα στην Λογιστική αλλά και πάλι πρόκειται για Χρηματοοικονομικά.

Σκέφτομαι μήπως κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό στην Θεολογία :popeanim: επειδή ειναι θεωρητικό και το θεωρώ βατό.Προσφέρει το ΕΑΠ και γίνομαι δεκτός απ'ότι είδα και ας έχω άσχετο πτυχίο.

Πάντως είναι μια σκέψη. :laugh:

Πιο πολύ για Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων με βλέπω εαν κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top