Μεταπτυχιακό στο Deree

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα λοιπόν συνάντησα μια γνωστη μου στο δρόμο η οποία εκανε minor communication στο deree μαζι με το πτυχίο της στην Ψυχολοφια Εκπα και εν τέλει βρηκε εργασία πανω στο minor μεσω του deree καθως έχει πολλες διασυνδέσεις .
Να πω σε αυτο το σημείο οτι ειμαι σε αναζήτηση μαστερ αλλα ειχα απογοητευτεί καθως ο.τι έβρισκα σε δημόσια πανεπιστήμια ηθελε υπέρογκα ποσά χωρις φυσικά να εγγυάται καμια αποκατάσταση.
Γενικά δεν είχα σκεφτεί ποτε την προοπτική κολεγίου , ψάχνοντας όμως μπηκα σε μια διαδικασία να σκεφτώ μηπως αξίζει περισσότερο να μαζέψω καποια λεφτά και να παω στο deree απο το καποιο δημόσιο Πανεπιστημίο της Αθηνας πχ.
Εξάλλου το deree ζητάει 9.900 κι μπορω να το ριξω στα 5.000-6.000 ενω ο.τι εχω δει σε δημόσιο ειναι στα 5.000€ .
Αξιζει;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι βάση ενός σχετικά πρόσφατου νόμου, εάν το δηλωθέν σου εισόδημα είναι κάτω από ένα ποσό, απαλλάσσεσαι από τα δίδακτρα ή έστω, πληρώνεις ένα πολύ μικρότερο (τριψήφιο) ποσό διδάκτρων, σε δημόσια πανεπιστήμια. Θα στο έψαχνα εγώ αλλά δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο.

/offtopic...Κάποτε μας έκραζαν τους κινηματίες όταν λέγαμε για δίδακτρα και ιστορίες και μας έλεγαν γραφικούς, τώρα ας τα λουστούν και ας πληρώσουν όσοι έχουν:bye:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι βάση ενός σχετικά πρόσφατου νόμου, εάν το δηλωθέν σου εισόδημα είναι κάτω από ένα ποσό, απαλλάσσεσαι από τα δίδακτρα ή έστω, πληρώνεις ένα πολύ μικρότερο (τριψήφιο) ποσό διδάκτρων. Θα στο έψαχνα εγώ αλλά δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο.

/offtopic...Κάποτε μας έκραζαν τους κινηματίες όταν λέγαμε για δίδακτρα και ιστορίες και μας έλεγαν γραφικούς, τώρα ας τα λουστούν και ας πληρώσουν όσοι έχουν:bye:


αλήθεια;; το δικο μου εισόδημα έτσι , οχι των γονιών μου.
Δεν παίζει ρόλο που ειμαι ασφαλισμένη πάνω τους;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
αλήθεια;; το δικο μου εισόδημα έτσι , οχι των γονιών μου.
Δεν παίζει ρόλο που ειμαι ασφαλισμένη πάνω τους;
Νομίζω παίζει ρόλο, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος. Πρέπει να διαβάσεις το νόμο και τι προϋποθέσεις θέτει.
Γενικά είσαι(-μαι) σε μία ηλικία, που πρέπει να ψάξεις να βρεις αυτά τα νομικά "παραθυράκια" μόνη σου, ώστε να επωφελείσαι τέτοιων ευεργετικών ρυθμίσεων.
Εγώ είμαι σόλο ασφαλισμένος.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάστερ σε τι τομέα θα σε ενδιέφερε από Κολλέγιο να κάνεις; Καθώς υπάρχουν προβλήματα με αναγνωρίσεις και διάφορα γραφειοκρατικά ανάλογα τον κλάδο.

Το ότι βρήκε δουλειά η κοπέλα δεν ξέρω σίγουρα αν ήταν λόγω του minor αλλά λόγω του πτυχίου κυρίως, και πάσαραν το minor ως τον λόγο εύρεσης εργασίας...

Επίσης, το πτυχίο Ψυχολογίας από μόνο του είναι αρκετό για να επιτύχεις εργασία σε θέση σχετικά με communication αν είναι η εργασία της κοπέλας κάτι τέτοιο.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
αλήθεια;; το δικο μου εισόδημα έτσι , οχι των γονιών μου.
Δεν παίζει ρόλο που ειμαι ασφαλισμένη πάνω τους;
Νομιζω απο καποια ηλικια κ πανω μετρα το προσωπικο εισοδημα... αν δεν καμω λαθος 24. Δες το νομο για να εισαι σιγουρη
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
πανω στο offtopic ,αυτο με τα δίδακτρα είναι τραγικό.
Ουσιστικα μονο το ΑΠΘ κράτησε δωρεαν δίδακτρα σε ολα τα τμήματα και θελει εξετάσεις για να εισαχθείς.Στο ΑΠΘ όμως το μονο που μπορούσα να κανω σε μαστερ ειναι κάτι σχετικό με φιλολογία γι αυτό κι το απέρριψα σαν επιλογή.
Οι πιο πολλοί πανε Αθηνα πλέον καθώς είναι αρκετά πιο εύκολο να γίνεις δεκτός κι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε πιο πολλα αντικείμενα.
όταν ομως δέχεσαι 40 ατομα το εξάμηνο και ζητάς 5000 που είναι η δημόσια εκπαίδευση ακριβώς;
Καλα στη πολη μου το μεταπτυχιακό που ηθελα κάποτε είχε 7.500€😂
ο.τι να ναι !

@Viedo η κοπέλα αυτη βρηκε εργασία πριν τελειώσει το εκπα , σίγουρα βοηθάει ότι σπούδαζε ταυτόχρονα σε ΑΕΙ αλλα δεν είχε απαραίτητη σχέση το πτυχίο της καθώς φιλη της είχε τελειώσει φιλολογία εκπα με το ίδιο minor κι επίσης βρηκε δουλειά σε πολυεθνική.Μαλιστα εκεινη το πρότεινε σε αυτήν.Δεν σου λεω οτι κάνουν την ιδια εργασία αλλα κι τις δυο τις βοήθησε το γεγονός οτι σπούδασαν στο deree .
Αφου άκουσα απο αυτην αρχισα να το ψάχνω περισσότερο κι όντως έμαθα οτι αυτο περι διασυνδέσεων ισχύει.
Τωρα φυσικά δε μπορεί να ισχύει για όλους αλλιως θα έτρεχαν αβέρτα ολοι.
Αλλα εφόσον εχει τομείς που με ενδιαφέρουν και θα δωσω τα ίδια λεφτά σε κάποιο δημόσιο γι αυτό μπήκα σε σκέψεις σχετικά με το τι να κάνω.
Δηλαδη δε θα το κανω με προοπτική οτι ααα τέλεια θα μου βρουν δουλειά.Απλα ψάχνω την καλύτερη επιλογή αναμεσα στις δυο καθως σκοπεύω να επενδύσω λεφτά και μιλάμε για τα ιδια ποσά τοσο σε δημόσιο οσο κι σε ιδιωτικό :)
Τώρα για την αναγνώριση στο δημόσιο , έτσι κι αλλιώς σε πιθανο διορισμό (χαψψαψαψαψα) δεν θα μετράει το μαστερ στη μοριοδότηση καθώς είναι άσχετο με το πρώτο πτυχίο.
Μετρανε πολυ συγκεκριμένα πραγματα που το να δώσω κι αλλα λεφτά γι αυτά μονο σώφρων δεν είναι.


@cel123 @Ryuzaki σας ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω !
Στην ανάγκη αν το απόφασισω θα πληρώσω μια ιδιωτική ασφάλεια, έχει κι αρκετα οικονομίκες .
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απάντηση στο οφ τοπικ: Υπάρχει και νομολογία ή απόφαση του ΝΣΚ δεν θυμάμαι. Η πρόθεση του τότε μεταδικτατορικου νομοθέτη ήταν η κάλυψη μέχρι και το επίπεδο του βασικού πτυχίου. ΕΜΠ και Παντειο έχουν επίσης δωρεάν τα ΠΜΣ τους. Μια χαρά μου φαίνεται η φάση με τα δίδακτρα. Τα ΠΜΣ δίνουν Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (όπως λεγόταν, ΔΜΣ τώρα). Απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να ειδικευτουν, δεν έχουν σχέση με επαγγελματικά δικαιώματα, άρα προϋποθέτει ότι απευθύνεται σε άτομα που εργάζονται. Το ότι θα έπρεπε να υπάρχει διάκριση μεταξύ ΠΜΣ που αφορούν μόνο το ερευνητικό κομμάτι και ΠΜΣ μόνο το επαγγελματικό είναι άλλο ζήτημα, το οποίο όμως και εντός γενικού πλαισίου ισχύει ως προς το ύψος των διδάκτρων.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Απάντηση στο οφ τοπικ: Υπάρχει και νομολογία ή απόφαση του ΝΣΚ δεν θυμάμαι. Η πρόθεση του τότε μεταδικτατορικου νομοθέτη ήταν η κάλυψη μέχρι και το επίπεδο του βασικού πτυχίου. ΕΜΠ και Παντειο έχουν επίσης δωρεάν τα ΠΜΣ τους. Μια χαρά μου φαίνεται η φάση με τα δίδακτρα. Τα ΠΜΣ δίνουν Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (όπως λεγόταν, ΔΜΣ τώρα). Απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να ειδικευτουν, δεν έχουν σχέση με επαγγελματικά δικαιώματα, άρα προϋποθέτει ότι απευθύνεται σε άτομα που εργάζονται. Το ότι θα έπρεπε να υπάρχει διάκριση μεταξύ ΠΜΣ που αφορούν μόνο το ερευνητικό κομμάτι και ΠΜΣ μόνο το επαγγελματικό είναι άλλο ζήτημα, το οποίο όμως και εντός γενικού πλαισίου ισχύει ως προς το ύψος των διδάκτρων.


Προφανώς και δεν ειναι υπερχρεωμένοι να σου παρέχουν και μεταπτυχιακό δωρεάν.
Παρολαυτα το να ζητας πράγματικα τεράστια ποσα(5.000 -7.000€)και να δέχεσαι μεγαλο αριθμό φοιτητών σε κάθε εξαμηνο μονο μπιζνα μοιάζει.
Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα εγω πραγματικά επαθα σοκ μπροστά στα δίδακτρα που ειδα για θεωρητικα αντικειμενα κιόλας.
Σίγουρα υπάρχουν και ενα σωρο αξιολογα μαστερ που οντως αξίζει να κανει κάποιος ακομα κι στην Αθηνα.Και να πληρώσει φυσικά.
Απλα αυτά που ειδα εγω απευθυνόταν κυρίως σε απελπισμένους φιλολόγους😅
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε τι θες να κάνεις μεταπτυχιακό;
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Προφανώς και δεν ειναι υπερχρεωμένοι να σου παρέχουν και μεταπτυχιακό δωρεάν.
Παρολαυτα το να ζητας πράγματικα τεράστια ποσα(5.000 -7.000€)και να δέχεσαι μεγαλο αριθμό φοιτητών σε κάθε εξαμηνο μονο μπιζνα μοιάζει.
Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα εγω πραγματικά επαθα σοκ μπροστά στα δίδακτρα που ειδα για θεωρητικα αντικειμενα κιόλας.
Σίγουρα υπάρχουν και ενα σωρο αξιολογα μαστερ που οντως αξίζει να κανει κάποιος ακομα κι στην Αθηνα.Και να πληρώσει φυσικά.
Απλα αυτά που ειδα εγω απευθυνόταν κυρίως σε απελπισμένους φιλολόγους😅
Οντως, υπερβολικα ποσα. Ιδιως σε θεωρητικες επιστημες οπου δεν υπαρχει κ κοστος για εργαστηριακο υλικο κ αναλωσιμα. Μπιζνα κανονικοτατη εχει στηθει. Νομιζω οτι κ το ΑΠΘ ειχε δωρεαν μεταπτυχιακα σε θεωρητικα αντικειμενα, εκτος αν εχει αλλαξει κατι...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σε τι θες να κάνεις μεταπτυχιακό;

Πλεον θα σε γελάσω καθώς απο τη στιγμή που έγραψα το μηνύμα
Σε τι θες να κάνεις μεταπτυχιακό;


ιδανικά κατι σχετικο με ανθρώπινο δυναμικό αλλα δεν νομίζω απο πτυχίο φιλολογιας να μπορώ να κανω κατι τετοιο, αρα ίσως κάτι σχετικό με διαφήμιση , pr κτλ :)
Γενικά θελω να φύγω απο τον τομεα της φιλολογίας.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και γιατί δεν διαλέξεις κάποιο από τα τμήματα ΜΜΕ ανά την Ελλάδα που είναι σαφώς πιο φτηνά;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Και γιατί δεν διαλέξεις κάποιο από τα τμήματα ΜΜΕ ανά την Ελλάδα που είναι σαφώς πιο φτηνά;




Γενικά Αθήνα θέλω και απο το Εκπα δεν μου φάνηκε κάποιο απο τα πέντε που προσφέρονται σχετικο με διαφήμιση ,social media κτλ.
Ξέρεις καποιο σχετικο;
Εν τω μεταξυ σε καμία περίπτωση δεν εχω να διαθέσω τα λεφτά αυτά στο deree , μονο με 50% έκπτωση το λιγότερο αν παω.
Καλα βέβαια ολα αυτά τωρα υποθέσεις ειναι φυσικά και θα ψάξω κι το εκπα παραπάνω κτλ :)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ανθρώπινο δυναμικό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από Φιλολογία. Γενικα, διοίκηση επιχειρήσεων, διοίκηση ανθρωπίνου δυναμικού, συνδυάζονται λίγο πολύ με τις περισσότερες πτυχιακές σπουδές.

Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ, στη διαφήμιση και σε άλλους τομείς.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ανθρώπινο δυναμικό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από Φιλολογία. Γενικα, διοίκηση επιχειρήσεων, διοίκηση ανθρωπίνου δυναμικού, συνδυάζονται λίγο πολύ με τις περισσότερες πτυχιακές σπουδές.

Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ, στη διαφήμιση και σε άλλους τομείς.
Τετοιου τυπου μεταπτυχιακα, απ οσο εχω καταλαβει, καλο ειναι να γινονται αφου εχουν προηγηθει καποια χρονια εργασιας σε σχετικα αντικειμενα/επιχειρησεις. Αλλιως, δεν αντιλαμβανεσαι πολλα απ αυτα που ακουγονται κ την πρακτικη εφαρμογη τους. Τι αξια εχει ενας πτυχιουχος φιλολογιας να κανει πχ mba αμεσως μετα το πτυχιο?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Άλλο το MBA και άλλο το HR, to Management, Marketing, Advertisement κλπ.

Το MBA είναι γενικός τίτλος, μίνι πτυχίο στη διοίκηση επιχειρήσεων (εκτός και αν επιλέξεις κάποιο τομέα MBA in HRM). Τα περισσότερα προγράμματα στο εξωτερικό απαιτούν προϋπάρχουσα εργασιακή εμπειρία 3-5 χρόνια. Αρκετοί το κάνουν για να προαχθούν σε διευθυντικές θέσεις. Αν με ρωτούσες τι θα πρότεινα, να κάνει κάποιος το στοχεύμενο μεταπτυχιακό/ειδίκευση π.χ. HR, Marketing κλπ.

Το να κάνει κάποιος, βέβαια, MBA χωρίς εργασιακή εμπειρία, δεν θα έλεγα πως είναι κακό. Εκτιμάται και βοηθάει στην εύρεση εργασίας σίγουρα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ανθρώπινο δυναμικό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από Φιλολογία. Γενικα, διοίκηση επιχειρήσεων, διοίκηση ανθρωπίνου δυναμικού, συνδυάζονται λίγο πολύ με τις περισσότερες πτυχιακές σπουδές.

Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ, στη διαφήμιση και σε άλλους τομείς.

Μολις βρήκα κι εγω οτι το ΟΠΑ εχει αρκετούς στο μεταπτυχιακό αυτό από ανθρωπιστικές επιστήμες.
Παρολαυτα στο alba προτιμάνε ανθρώπους με εμπειρία γι αυτό το μαστερ.
@cel123 Δυστυχώς με το πτυχίο μου βρίσκω μόνο ιδιαίτερα και απο εκει κι περα δουλειά για ανειδίκευτους γι αυτό και ψαχνω μαστερ να διεύρυνω λίγο τα πεδία που μπορώ να εργαστώ.
Εχει λογική αυτο που λες αλλα νιωθω οτι χάνω χρόνο μένοντας χωρις ουσιστικα προσόντα στην αγορά εργασίας.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Άλλο το MBA και άλλο το HR, to Management, Marketing, Advertisement κλπ.

Το MBA είναι γενικός τίτλος, μίνι πτυχίο στη διοίκηση επιχειρήσεων (εκτός και αν επιλέξεις κάποιο τομέα MBA in HRM). Τα περισσότερα προγράμματα στο εξωτερικό απαιτούν προϋπάρχουσα εργασιακή εμπειρία 3-5 χρόνια. Αρκετοί το κάνουν για να προαχθούν σε διευθυντικές θέσεις. Αν με ρωτούσες τι θα πρότεινα, να κάνει κάποιος το στοχεύμενο μεταπτυχιακό/ειδίκευση π.χ. HR, Marketing κλπ.

Το να κάνει κάποιος, βέβαια, MBA χωρίς εργασιακή εμπειρία, δεν θα έλεγα πως είναι κακό. Εκτιμάται και βοηθάει στην εύρεση εργασίας σίγουρα.
Σε αξιολογα προγραμματα mba δε γινεται δεκτος χωρις εργασιακη εμπειρια. Το ιδιο κριτηριο εφαρμοζουν κ τα αξιολογα εγχωρια mba. Σιγουρα για πιο στοχευμενα προγραμματα marketing οι προυποθεσεις ειναι πιο χαλαρες αλλα κ παλι η αμεση μεταβαση απο το πρωτο πτυχιο ανθρωπιστικων σπουδων σε τετοιο μεταπτυχιακο ισως δεν ειναι κατι απλο. Καλυτερα να μεσολαβει αναμεσα κατι που να τα δενει..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μολις βρήκα κι εγω οτι το ΟΠΑ εχει αρκετούς στο μεταπτυχιακό αυτό από ανθρωπιστικές επιστήμες.
Παρολαυτα στο alba προτιμάνε ανθρώπους με εμπειρία γι αυτό το μαστερ.
@cel123 Δυστυχώς με το πτυχίο μου βρίσκω μόνο ιδιαίτερα και απο εκει κι περα δουλειά για ανειδίκευτους γι αυτό και ψαχνω μαστερ να διεύρυνω λίγο τα πεδία που μπορώ να εργαστώ.
Εχει λογική αυτο που λες αλλα νιωθω οτι χάνω χρόνο μένοντας χωρις ουσιστικα προσόντα στην αγορά εργασίας.
Λογικοι οι προβληματισμοι σου. Γνωριζεις μηπως ατομα που να εκαναν κατι αντιστοιχο με αυτο που σκεφτεσαι? Κ αν τους βγηκε?
Το alba μαλλον εχει απλησιαστα διδακτρα με βαση αυτα που αναφερεις. Το mba εχει 20 χιλιαρικα περιπου νομιζω. Στα αλλα ειναι πιο φτηνο?
 
Top