Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ενταξει στη δικη σου σχολη μπορει να ειστε 5 ανθρωποι ολοι κι ολοι και να μιλατε με τους καθηγητες στο κινητο, να βγαινετε και για κανα ουζακι...Αυτο δεν ισχυει παντου.. Τελος παντων, οποιος ενδιαφερεται για σοβαρη συστατικη,κι οχι μια που να γραφει ''ενταξει καλος ειναι'' παει και μιλαει με τους καθηγητες...κανεις δεν σας χρωσταει να σας δωσει συστατικη οσο καλα κι αν εχετε γραψει στα μαθηματα του

Uhm οκέι,αλλα κάποια ατομα έχουν όντως καλές σχέσεις με τους καθηγητές τους,ενδιαφέρονται για το μαθημα,έχουν επισκεφθεί αρκετές φορες το γραφείο των καθηγητών για απορίες,συμβουλές κτλ... Οι καθηγητές τους γνωρίζουν με το όνομα τους,μπορει ακομα και να έχουν συνεργαστεί σε κάποιο πρότζεκτ... Δεν σημαίνει οτι οπου εχεις γραψει ενα καλο βαθμό θα πας στον καθηγητη και θα ζητήσεις συστατική. Καλο θα ηταν να υπάρχει κατι παραπάνω απο έναν καλο βαθμό. Όποτε αν σε ξερει με το όνομα σου και θυμάται ποιος εισαι και έχετε καλη σχέση,προφανώς και δεν θα πειράξει αν στείλεις μέιλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προσωπικά δεν θα ζητούσα επιστολή από mail. Όταν παίρνεις συστατική υποτίθεται πως σε προτείνει ο ίδιος ο καθηγητής στο ξένο πανεπιστήμιο, γιατί να δώσει επιστολή σε κάποιον που δεν κάνει τον κόπο ούτε να περάσει από το γραφείο.


Πάντως καλύτερη επιστολή από αυτή υπουργού δεν υπάρχει. "Δεν κάνει για τίποτα, βολέψτε τον κάπου". Αμέσως σου ανοίγει πόρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδία ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Δεν τίθεται θέμα να περάσω από την πόλη των σπουδών μου και να μιλήσω με καθηγητές δίοτι είμαι πολύ μακρία. Όμως τα 4 χρόνια της σχολής μου υπήρξα καλή φοιτήτρια, και σκοπεύω να απευθυνθώ σε καθηγητές που έχω μια τυπική σχέση και γνωρίζουν ήδη τα επόμενα βηματά μου. Απλά συμπαίρενα με όσα μου γράψατε ότι μάλλον κακώς έκανα που δεν την ζήτησα νωρίτερα όταν ήμουν στο τελευταίο εξάμηνο γιατί θεώρησα από δίαφορες πηγές που δίαβασα ότι ήταν καλύτερο να τελειώνω με όλα τα έγγραφα πτυχία, ielts κτλ και τελευταίο να ζητήσω συστατική. Τέσπα θα κάνω τώρα αν είναι την κινησή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ολόκληρο θέμα για το αν ζητούνται συστατικές δια ζώσης ή εξ αποστάσεως!!! Το τόσο το κάνατε τ...............οσο
*** Όλοι εμείς που πήραμε συστατικές μέσω email μάλλον κάποιο κόλπο θα ξέραμε, τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κακώς έκανα που δεν την ζήτησα νωρίτερα όταν ήμουν στο τελευταίο εξάμηνο.

Καθόλου κακώς δεν έκανες. Δεν ζητάμε συστατικές για να τις χρησιμοποιήσουμε κάποια στιγμή στο μέλλον. Τώρα που σου χρειάζονται τώρα θα τις ζητήσεις. Εξάλλου όπως σου έγραψα παραπάνω το πιθανότερο είναι η διαδικασία να γίνει ηλεκτρονικά μεταξύ των πανεπιστημίων που θα κάνεις αίτηση και των καθηγητών σου. Απλά θα πρέπει να τους ενημερώσεις ότι θα τους ζητηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καθόλου κακώς δεν έκανες. Δεν ζητάμε συστατικές για να τις χρησιμοποιήσουμε κάποια στιγμή στο μέλλον. Τώρα που σου χρειάζονται τώρα θα τις ζητήσεις. Εξάλλου όπως σου έγραψα παραπάνω το πιθανότερο είναι η διαδικασία να γίνει ηλεκτρονικά μεταξύ των πανεπιστημίων που θα κάνεις αίτηση και των καθηγητών σου. Απλά θα πρέπει να τους ενημερώσεις ότι θα τους ζητηθούν.
Ναι ξαναδίαβασα τις οδηγίες από το πανεπιστήμιο για το πως γίνεται η διαδικασία και δεν χρειάζεται να προσκομίσω συστατική απλά δίνω τα ονόματα των καθηγητών και τα μαιλ τους ώστε να επιβεβαιώσει το ίδιο το πανεπιστήμιο. Για τις μεταφράσεις των εγγράφων μήπως ξέρεις που να τα στείλω εκτός από το british council ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Συνήθως τα πανεπιστημια δινουν και στα αγγλικά τα εγγραφα πχ αναλυτική βαθμολογία,πτυχίο μπορεις να τα πάρεις στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ξαναδίαβασα τις οδηγίες από το πανεπιστήμιο για το πως γίνεται η διαδικασία και δεν χρειάζεται να προσκομίσω συστατική απλά δίνω τα ονόματα των καθηγητών και τα μαιλ τους ώστε να επιβεβαιώσει το ίδιο το πανεπιστήμιο. Για τις μεταφράσεις των εγγράφων μήπως ξέρεις που να τα στείλω εκτός από το british council ;

Εδώ θα πας για τις μεταφράσεις
https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html
αφού πριν τα έχεις επισημειώσει με την σφραγίδα της Χάγης, εδώ https://www.apdattikis.gov.gr/ypotheseis-politon/σφραγίδα-της-χάγης/
Φρόντισε μια και κάνεις τη διαδικασία να πάρεις 2-3 αντίγραφα παραπάνω γιατί ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να σου χρειαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ολόκληρο θέμα για το αν ζητούνται συστατικές δια ζώσης ή εξ αποστάσεως!!! Το τόσο το κάνατε τ...............οσο
*** Όλοι εμείς που πήραμε συστατικές μέσω email μάλλον κάποιο κόλπο θα ξέραμε, τι να πω.

.το θέμα δεν είναι ποτέ τι μπορείς να κάνεις και τι όχι αλλά τι θεωρεί ο καθένας για τον εαυτό του πιο σωστό άλλο το ένα άλλο το άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω ζητήσει συστατική με mail και μου έχουν δώσει, κι έχω ζητήσει συστατική από κοντά, μου έχουν πει ότι θα στείλουν, αλλά τελικά δε στέλνουν ποτέ και είμαι σε φάση να τρέχω να βρω καθηγητή μέσα σε μια μέρα.

Το πώς θα φερθεί ο κάθε καθηγητής εξαρτάται από το χαρακτήρα του και από το αν γνωρίζει το φοιτητή. Το αν θα είναι από mail ή από κοντά, δεν είναι τόσο σημαντικό. Στην περίπτωση που μπορεί ο καθηγητής να μη γνωρίζει καλά το φοιτητή, τότε μάλλον προτιμότερο είναι να γίνει κανονική συνάντηση κι όχι mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παντα ειναι προτιμοτερη η συναντηση για αυτα τα θεματα, οπου εχει προηγηθει και ενα μαιλ πρωτα για να τον ενημερωσεις. Και στην συναντηση καλο ειναι να μην πας μονο για να παρεις ενα χαρτι, αλλα να εχεις μαζι σου και αναλυτικη βαθμολογια, καθως και λιστα απο τα προγραμματα που σε ενδιαφερουν και να του δωσεις να καταλαβει του αλλου οτι ενδιαφερεσαι πραγματικα . Ακομα και να τον ξερεις τον αλλον καλο θα κανει αν τα πειτε μια φορα ακομα πριν στην γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια και η Κύπρος προσφέρει αξιόλογα προγράμματα (δια ζώσης και εξ αποστάσεως) αναγνωρισμένα από τον ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εδώ θα πας για τις μεταφράσεις
https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html
αφού πριν τα έχεις επισημειώσει με την σφραγίδα της Χάγης, εδώ https://www.apdattikis.gov.gr/ypotheseis-politon/σφραγίδα-της-χάγης/
Φρόντισε μια και κάνεις τη διαδικασία να πάρεις 2-3 αντίγραφα παραπάνω γιατί ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να σου χρειαστούν.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μετά από 4 μήνες περίπου μετά από την ερώτηση για την συστατική που είχα κάνει απλά να πω ότι μέσω mail ζήτησα από την καθηγήτρια που ήθελα την συστατική, αυτή με θυμόταν μια χαρά από τα μαθήματα και τις εργασίες που της είχα κάνει και έστειλε κανονικότατα συστατική στο πανεπιστήμιο. Το θέμα λύθηκε επομένως χωρίς προσωπική συνάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tempU88

Νεοφερμένος

Ο tempU88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά στο παρελθόν, ξέρει κάνεις αν ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μεταπτυχιακά προγραμμάτα από πανεπιστήμια της ΕΕ διάρκειας 9 μηνών (60 ECTS) ως μεταπτυχιακά; Δηλαδή θα μπορώ να κάνω στη συνέχεια ένα διδακτορικό στην Ελλάδα ή να δουλέψω στο δημόσιο σε θέση που ζητά μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών;

Ρωτάω γιατί στην Ελλάδα σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά που έχω δει είναι 120 ECTS (3 εξάμηνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά στο παρελθόν, ξέρει κάνεις αν ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μεταπτυχιακά προγραμμάτα από πανεπιστήμια της ΕΕ διάρκειας 9 μηνών (60 ECTS) ως μεταπτυχιακά; Δηλαδή θα μπορώ να κάνω στη συνέχεια ένα διδακτορικό στην Ελλάδα ή να δουλέψω στο δημόσιο σε θέση που ζητά μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών;

Ρωτάω γιατί στην Ελλάδα σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά που έχω δει είναι 120 ECTS (3 εξάμηνα).
Αναγνωρίζονται. Επίσης 120ects είναι 4 εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά στο παρελθόν, ξέρει κάνεις αν ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μεταπτυχιακά προγραμμάτα από πανεπιστήμια της ΕΕ διάρκειας 9 μηνών (60 ECTS) ως μεταπτυχιακά; Δηλαδή θα μπορώ να κάνω στη συνέχεια ένα διδακτορικό στην Ελλάδα ή να δουλέψω στο δημόσιο σε θέση που ζητά μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών;

Σε ποια χώρα έγινε το μεταπτυχιακό; (έτσι για την ιστορία ρωτάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tempU88

Νεοφερμένος

Ο tempU88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σε ποια χώρα έγινε το μεταπτυχιακό; (έτσι για την ιστορία ρωτάω)
Δεν έγινε ακόμα. Βέλγιο θέλω να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια και η Κύπρος προσφέρει αξιόλογα προγράμματα (δια ζώσης και εξ αποστάσεως) αναγνωρισμένα από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Κατά τα λεγόμενα των Κυπρίων, δεν έχουν καλά Πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κατά τα λεγόμενα των Κυπρίων, δεν έχουν καλά Πανεπιστήμια.

Έχουν όμως πιο εξειδικευμένα μεταπτυχιακά, τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top