Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Αν το πάμε έτσι και το Πανεπιστήμιο των Τιράνων έχει καλύτερα δομημένα προγράμματα σπουδών στις Θετικές Επιστήμες. Μπορείτε να το ψάξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κατά τα λεγόμενα των Κυπρίων, δεν έχουν καλά Πανεπιστήμια.

Μια χαρά είναι τα Πανεπιστήμια της Κύπρου απλά για τους Κύπριους ότι δεν είναι στην Αγγλία δεν είναι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Έχουν όμως πιο εξειδικευμένα μεταπτυχιακά, τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής.

Ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Φόκε, χώρες με δημοσιονομική αστάθεια και έντονη πολιτική ιστορία χωρίς ισχυρή οικονομία και ανύπαρκτη βιομηχανική παραγωγή έχουν αμφιλεγόμενα Πανεπιστήμια. Η Ελλάδα και η Κύπρος είναι χώρες με πολλές ιδιαιτερότητες σε σχέση με τον δυτικό κόσμο. Η αλήθεια να λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σημασία έχει τι θα κάνεις και πώς! Όχι το που. Υπό την προυπόθεση φυσικά ότι οι καθηγητές σου είναι συνεργάσιμοι και υπάρχουν οι ανάλογες υποδομές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R2-D2

Νεοφερμένος

Η R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν, guys, έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακό και με έχουν δεχτεί ηδη στο Loughborough, Newcastle και Henley BS(Uni of Reading) και περιμένω από το King's kai Edinburgh.
Το θέμα είναι οτι έχω ψιλομπερδευτεί ποιο να επιλέξω. Σαν περιεχόμενο βρίσκω πιο κοντα σε μενα το Reading και το King', αλλά θα έπρεπε να επιλέξω με βάση αυτό ή την φήμη του πανεπιστημίου; Αρχικά πήγαινα για το περιεχόμενο και για αυτό δεν εκανα αίτηση σε καλά πανεπιστήμια πχ Lancaster αλλά άλλοι μου λένε κοίτα ranking για employability, careers κλπ. γιατί πιθανός εργοδότης δεν θα ρωτήσει καν για το τι διδάχτηκα.
Καταλαβαίνω ότι έχουν σημασία διάφορα events και επικοινωνία σε σεμινάρια για την δικτύωση, αλλά λίγο πολύ όλοι τα ίδια αναφέρουν στις σελίδες τους, οπότε και δεν μπορείς να κρίνεις ποιο υπερέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ποιο αντικείμενο αε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R2-D2

Νεοφερμένος

Η R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Λοιπόν, guys, έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακό και με έχουν δεχτεί ηδη στο Loughborough, Newcastle και Henley BS(Uni of Reading) και περιμένω από το King's kai Edinburgh.
Το θέμα είναι οτι έχω ψιλομπερδευτεί ποιο να επιλέξω. Σαν περιεχόμενο βρίσκω πιο κοντα σε μενα το Reading και το King', αλλά θα έπρεπε να επιλέξω με βάση αυτό ή την φήμη του πανεπιστημίου; Αρχικά πήγαινα για το περιεχόμενο και για αυτό δεν εκανα αίτηση σε καλά πανεπιστήμια πχ Lancaster αλλά άλλοι μου λένε κοίτα ranking για employability, careers κλπ. γιατί πιθανός εργοδότης δεν θα ρωτήσει καν για το τι διδάχτηκα.
Καταλαβαίνω ότι έχουν σημασία διάφορα events και επικοινωνία σε σεμινάρια για την δικτύωση, αλλά λίγο πολύ όλοι τα ίδια αναφέρουν στις σελίδες τους, οπότε και δεν μπορείς να κρίνεις ποιο υπερέχει.

Στη θέση σου θα κοιτούσα κυρίως το πρόγραμμα των μαθημάτων. Δεν αναφέρομαι στην απλή παράθεση των modules που αρκετά από αυτά συνήθως διαφέρουν στην πράξη λόγω της διαθεσιμότητάς τους και άλλων αιτιών που δεν φαίνονται στη βιτρίνα. Οι Άγγλοι μαγαζί έχουν και πουλάνε την πραμάτειά τους. Σαν πελάτης, καλό είναι να ψάξεις να δεις αν το ρούχο στο M size είναι M και όχι S, διότι το M πολλές φορές όταν το προβάρεις έχει size S (αναφέρω ένα παράδειγμα). Πολλές φορές η γαρνιτούρα rankings, employability,... είναι για τα μάτια του κόσμου (που λέει και ένα άσμα). Το αντικείμενο που θες να σπουδάσεις, το ξέρεις καλύτερα πόσο αξίζει από ωραίες λεζάντες και θετικά σχόλια - tips που συνηθίζουν να λένε οι Άγγλοι ως job prospects, μοστράροντας και κανέναν απόφοιτο πετυχημένο ως ρεκλάμα του προγράμματος. Το Α και το Ω είναι εσύ πόσο θα απογειώσεις το κάθε μάθημα ώστε να γίνεις ανταγωνιστική μετά. Για παράδειγμα, μπορεί να σπουδάζεις κάποιο πρόγραμμα στη Στατιστική και να διδάσκεσαι Επιχειρησιακή Έρευνα. Πάνω κάτω όλοι τα ίδια διδάσκουν διότι είναι Μαθηματικά και η βιβλιογραφία που προτείνεται είναι Αγγλόφωνη (= διεθνής). Το point είναι αν εσύ δεις το συγκεκριμένο module κάτι παραπάνω από ένα κοινό μάθημα του προγράμματος. Πάνω από όλα μετράει και ο χαρακτήρας για την αγορά εργασίας. Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αντικοινωνικοί και όσο περνάνε τα χρόνια, αρκετοί αδυνατούν να συντάξουν μια πρόταση που να βγάζει νόημα. Οπότε χαιρέτα μας κλέφτικα για τις social skills, managerial accomplishments...κλπ.

Τα Πανεπιστήμια Loughborough και Newcastle έχουν καλά προγράμματα στις Μαθηματικές Επιστήμες σε συνδυασμό με Οικονομία (Finance, Computational Finance, Numerical Modeling). Tα μαθήματα που προσφέρουν είναι άξια συναγωνισμού ακόμη και του Warrick που θεωρείται ένα από τα κορυφαία Κέντρα Μαθηματικών Επιστημών μετά την "μητέρα όλων", το Παν.Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R2-D2

Νεοφερμένος

Η R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο nPb.

Το πρόγραμμα κοιτούσα γιατί πιστευω ότι όσο πιο πολύ ταιριάζουν τα μαθήματα στα ενδιαφέροντά μου, τόσο καλύτερη θα είναι η επιδοσή μου. ΕΊχα ζητήσει την βοήθεια καθηγητών μου που δίδασκαν ουσιατικά το αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Όταν τους έδειξα προγράμματα τοπ πανεπιστημίων μου τα απέκλεισαν γιατί πίστευαν ότι δεν θα αποκτήσω skills για την αγορά εργασίας καθώς ήταν πολύ θεωρητικά.
Τώρα που έχω ομως τα offers και σκέφτομαι στο ποιο να καταλήξω, διαβάζω διάφορα για rankings που δεν τα πολυκοιτούσα αρχικά. Η αλήθεια όμως είναι ότι στην Αγγλία μπορεί να μετράνε σε κάποιον recruiter ενώ στην Ελλάδα, αν εξαιρέσουμε Cambridge, LSE και Oxford, να μην κάνει διαφορα.

Loughboroough και Newcastle έχουν πολύ καλό πρόγραμμα, και και το Loughborough είναι κυρίως γνωστό για το engineering, αλλά σκεφτόμουν περισσότερο το Reading λόγω της εγγύτητας στο Λονδίνο και στις επιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Όταν με το καλό πας στην Αγγλία, θα καταλάβεις ότι σε πολλούς τομείς δεν αξίζει τον κόπο να αναρωτιέσαι τι αξίζει και τι δεν αξίζει στην Ελλάδα. Ακόμη και αν βγεις προς Ιταλία, θα καταλάβεις ότι η Ελλάδα βιώνει μια άσχημη απομόνωση. Η μιζέρια και μόνο φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ο καθένας επιλέγει για διαφορετικούς λόγους να κάνει ένα μεταπτυχιακό για αυτό εννοείται πως έχεις ξεκαθαρίσει από πριν κάνεις σε πανεπιστήμια αιτήσεις, τι θες να κάνεις μετά πχ. καρίερα ή έρευνα. Εγώ έψαχνα εξαρχής πανεπιστήμιο που να είναι μεν καλό αλλά να έχει διασυνδέσεις με την αγορά εργασίας ώστε να βρώ εργασία πιο γρήγορα. Έψαξα αναλυτικά στο αντικείμενο μου πιο πανεπιστήμιο προσφέρει τι. Όλα ισχυρίζονταν ότι είχαν υψηλά employability αλλά ελάχιστα έστελναν στο δεύτερο εξάμηνο τους φοιτητές τους για placements(είδος πρακτικής) και ακόμα πιο λίγα ανέφεραν αναλυτικά με ποίες εταιρείες συνεργάζονταν έτσι ώστε να αποδεικνύουν ότι όντως θα κάνεις placement και δεν το αναφέρουν στο πρόγραμμα σπουδών για εντυπωσιασμό και για να τραβήξουν ''πελάτες''. Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι και το μέρος που είναι το πανεπιστήμιο και οι επιχειρήσεις που υπάρχουν εκεί καθώς στο UK υπάρχει στενή συνεργασία πανεπιστημίων- επιχειρήσεων. Ψάξε δηλαδή το κάθε πανεπιστήμιο από αυτά που σε έχουν δεχτεί τι συνεργασίες έχει με εταιρείες , φορείς. Τα rankings είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο καθώς συγκρίνει πανεπιστήμια σε δίαφορες κατηγορίες και σαν σύνολο αλλά και σε διαφορετικά αντικείμενα. Έτσι ένα πανεπιστήμιο μπορεί να παρουσιάζει καλύτερη έρευνα αλλά να είναι πιο χαμηλά στο employability των αποφοίτων από άλλα. Το πρόβλημα με τα rankings είναι ότι εκτός από πολλά παρουσιάζουν και μεγάλες αποκλίσεις το ένα με το άλλο. Εμένα με βοήθησαν αρκετά του guardian, topuniverstiies, the complete university guide και HESA. Tουλάχιστον στο δικό μου πανεπιστήμιο που ισχυρίζεται ότι 95% των φοιτητών του βρίσκει άμεσα εργασία, οι δημοσιεύσεις αυτές το επιβεβαιώνουν. Επίσης μελέτα καλύτερα τα μαθήματα και προσπάθησε να δείς ποίο είναι αυτό που καλύπτει τα ενδιαφεροντά σου πρωτίστως και μετά πιο έχει πιο πρακτικά μαθήματα χρήσιμα για την αγορά εργασίας.
Μην βιαστείς καθόλου η επιλογή πανεπιστημίου και προγράμματος δεν είναι καθόλου εύκολη. Βάλε τα κάτω, στην τελική γράψε σε ένα χαρτί και σύγκρινε.
Καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R2-D2

Νεοφερμένος

Η R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειδικά για employability υπάρχουν διάφορα rankings, έρευνες για πιο targeted universities από top employers αλλά και πάλι αποκλίσεις υπάρχουν ακόμα και μεταξύ του συνόλου του πανεπιστημίου και του πεδίου που σε ενδιαφέρει. Μπορεί πχ να λέει ότι το 85% των αποιφήτων βρισκει εργασία μέσα σε 6 μήνες αλλά για τους απόφοιτους του business school να πέφτει στο 70%.
Έχω ψάξει αναλυτικά τα site, μερικά αναφέρουν partnerships με επιχειρήσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό με αφορά γιατί ίσως απευθύνεται σε φοιτητές MBA. Ίσως στείλω ένα email να ρωτήσω συγκεκριμένα για συνεργασίες, κατά πόσο placements/interships είναι "εγγυημένα" το καλοκαίρι πριν την αποφοίτηση.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ειδικά για employability υπάρχουν διάφορα rankings, έρευνες για πιο targeted universities από top employers αλλά και πάλι αποκλίσεις υπάρχουν ακόμα και μεταξύ του συνόλου του πανεπιστημίου και του πεδίου που σε ενδιαφέρει. Μπορεί πχ να λέει ότι το 85% των αποιφήτων βρισκει εργασία μέσα σε 6 μήνες αλλά για τους απόφοιτους του business school να πέφτει στο 70%.
Έχω ψάξει αναλυτικά τα site, μερικά αναφέρουν partnerships με επιχειρήσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό με αφορά γιατί ίσως απευθύνεται σε φοιτητές MBA. Ίσως στείλω ένα email να ρωτήσω συγκεκριμένα για συνεργασίες, κατά πόσο placements/interships είναι "εγγυημένα" το καλοκαίρι πριν την αποφοίτηση.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Εγω φιλε τα rankings που εχω καταφερει να βρω σχετικα με το employability ειναι μονο της qs, των times higher education και για τα βρετανικα απο το complete university guide.Εχεις βρει εσυ καποιο αλλο στοχευμενο κυριως για business school που ενδιαφερουν και εμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R2-D2

Νεοφερμένος

Η R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω φιλε τα rankings που εχω καταφερει να βρω σχετικα με το employability ειναι μονο της qs, των times higher education και για τα βρετανικα απο το complete university guide.Εχεις βρει εσυ καποιο αλλο στοχευμενο κυριως για business school που ενδιαφερουν και εμενα?

Μπορείς να δεις των FT που έχουν το employability των business schools για MBA και Masters in Management.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μπορείς να δεις των FT που έχουν το employability των business schools για MBA και Masters in Management.
Ευχαριστω πολυ φιλε και καλη επιτυχια στην επιλογη πανεπιστημιου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Λοιπόν, guys, έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακό και με έχουν δεχτεί ηδη στο Loughborough, Newcastle και Henley BS(Uni of Reading) και περιμένω από το King's kai Edinburgh.
.

Και τα 5 καλα ειναι - για σπουδες σχετικες με την διοικηση πηγαινε σε Kings/Edinburgh αμα σε δεχτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R2-D2

Νεοφερμένος

Η R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και τα 5 καλα ειναι - για σπουδες σχετικες με την διοικηση πηγαινε σε Kings/Edinburgh αμα σε δεχτουν.

To μόνο κακό είναι ότι αν θέλω Henley έχω τις 24 απριλίου deadline ενώ τα άλλα 2 δεν έχουν.
Ελπίζω να μην τραβήξει τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω περιμένωντας ένα από king's/edinburgh.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
To μόνο κακό είναι ότι αν θέλω Henley έχω τις 24 απριλίου deadline ενώ τα άλλα 2 δεν έχουν.
Ελπίζω να μην τραβήξει τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω περιμένωντας ένα από king's/edinburgh.

Ζητα παραταση. Λογικα θα σου δωσουν το λιγοτερο 2 εβδομαδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
θελει προσοχη και η επιλογη μεταπτυχιακου στην αλλοδαπη,αφου υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια παραγωγης χαρτιων
τα περισσοτερα ειναι μικρομεσαιας δυναμικης και αξιας και δεν αξιζουν την φασαρια και τα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top