Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αυτό το κύρος από που προκύπτει και όλοι το επικαλούνται ;
Όσοι φοιτούν σε ένα πανεπιστήμιο ''κύρους'' είναι λάθος να θεωρούν ότι αυτόματα θα έχουν και οι ίδιοι κάποιο ''κύρος'' ως πτυχιούχοι.
Όταν ένα πανεπιστήμιο έχει φήμη και κύρος δεν συνδέεται με τους φοιτητές κατά κανόνα. Για να αποκτήσεις κύρος και κάποιο σεβασμό παίζουν ρόλο χίλιοι άλλοι παράγοντες και όχι το όνομα του πανεπιστημίου, με το να φοιτήσεις σε ένα γνωστό πανεπιστήμιο και μόνο, χωρίς να ασχοληθείς με ερευνητικές δραστηριότητες χωρίς να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου περαιτέρω από την ύλη που σου παρέχεται, χωρίς να συνεργαστείς με καθηγητές κτλ, χωρίς να επιδείξεις κάποιο σημαντικό έργο τέλος πάντων το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η φιγούρα στις γειτόνισσες και τις θείες.

Αν πας ποτε σε καποιο απο αυτα τα πανεπιστημια ελα να μας πεις μετα την αποψη σου...λες πως αν δεν ερευνησεις και δεν συνεργαστεις με καθηγητές. ..Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να γινεις δεκτος στο Cambridge και να μην ερευνησεις-διαβάσεις-συνεργαστεις...ετσι στο δινου το πτυχιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αυτό το κύρος από που προκύπτει και όλοι το επικαλούνται ;
Όσοι φοιτούν σε ένα πανεπιστήμιο ''κύρους'' είναι λάθος να θεωρούν ότι αυτόματα θα έχουν και οι ίδιοι κάποιο ''κύρος'' ως πτυχιούχοι.
Όταν ένα πανεπιστήμιο έχει φήμη και κύρος δεν συνδέεται με τους φοιτητές κατά κανόνα. Για να αποκτήσεις κύρος και κάποιο σεβασμό παίζουν ρόλο χίλιοι άλλοι παράγοντες και όχι το όνομα του πανεπιστημίου, με το να φοιτήσεις σε ένα γνωστό πανεπιστήμιο και μόνο, χωρίς να ασχοληθείς με ερευνητικές δραστηριότητες χωρίς να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου περαιτέρω από την ύλη που σου παρέχεται, χωρίς να συνεργαστείς με καθηγητές κτλ, χωρίς να επιδείξεις κάποιο σημαντικό έργο τέλος πάντων το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η φιγούρα στις γειτόνισσες και τις θείες.
Ο λογος που ενα πανεπιστημιο ειναι γνωστο και εχει κυρος ειναι ακριβως επειδη οι φοιτητες/αποφοιτοι/ΔΕΠ εχουν διαπρεψει στον τομεα τους και ειναι διεθνως καταξιωμενοι .Και φυσικα για να γινουν δεκτοι ειχαν ηταν ηδη πολλα υποσχομενοι και με δυνατοτητες υποψηφιοι ,ειτε με αριστα αποτελεσματα εισαγωγικων εξετασεων αν μιλαμε για προπτυχιακο ,ειτε με αριστες επιδοσεις και ερευνητικο δυναμικο (potential) αν μιλαμε για μεταπτυχιακο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Στον δικο μου τον τομεα (οικονομικα) δεν νομιζω να συγκρινονται τα Ολλανδικα με τα Αγγλικα

Αν πας ποτε σε καποιο απο αυτα τα πανεπιστημια ελα να μας πεις μετα την αποψη σου...λες πως αν δεν ερευνησεις και δεν συνεργαστεις με καθηγητές. ..Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να γινεις δεκτος στο Cambridge και να μην ερευνησεις-διαβάσεις-συνεργαστεις...ετσι στο δινου το πτυχιο

Στο πρώτο μήνυμα σου μιλάς αόριστα και γενικά για δύο χώρες και επικαλείσαι απλά το κύρος δεν μιλάς συγκεκριμένα για το Cambridge, οπότε ναι το μήνυμα μου πάνω σε αυτό έχει ουσία, η φιγούρα ;)

1) Ασφαλώς ο απόφοιτος χαίρει του κύρους του πανεπιστημίου που τελείωσε (δεν είναι το ίδιο να παρουσιάζεις ένα μεταπτυχιακό από το Cambridge με ενός αγγλικού κολλεγίου της πλάκας. 2) Κάθε πανεπιστήμιο με κύρος επιλέγει με προσοχή τους φοιτητές του θέτοντας αυστηρά κριτήρια εισαγωγής καθώς η μελλοντική αριστεία τους διατηρεί την εικόνα του. Ασφαλώς το κύρος ενός πανεπιστημίου εξαρτάται και από άλλους παράγοντες αλλά και από τους αποφοίτους του. 3) Τα πανεπιστήμια κύρους ωθούν τους φοιτητές σε ερευνητικές δραστηριότητες, στην εμβάθυνση των γνώσεών τους, στην άμεση συνεργασία με τους καθηγητές και να είσαι σίγουρος ότι δεν παίρνεις πτυχίο αν το έργο σου δεν είναι ανάλογο των υψηλών standards που θέτουν.

Η συζήτηση παραπάνω έγινε με αφορμή την γενική άποψη για κύρος των Ολλανδικών πανεπιστημίων έναντι των Αγγλικών πανεπιστημίων. Ξαφνικά επικαλείσαι την διαφορά του Cambridge με ένα ανώνυμο κατά την άποψη σου κολλέγιο, εμένα δεν με εντυπωσιάζουν τέτοια ακραία παραδείγματα, άδικος κόπος. Φαντάζομαι ότι όσο σπούδαζες και εσύ θα είδες από μόνη σου ότι κάποιοι φοιτητές απλά θέλουν να τελειώσουν τις σπουδές τους με την συγκεκριμένη ύλη που τους παρέχεται, άλλοι φοιτητές θα άκουσες να παίρνουν μέρος σε ερευνητικές ομάδες (δεν είναι λίγες φορές που έχουμε δει δημοσιεύσεις για ομάδες φοιτητών που πέτυχαν σπουδαίες εφευρέσεις), άλλοι φοιτητές οι οποίοι έλιωναν όλη μέρα στη σχολή δίπλα στους καθηγητές, και άλλοι φοιτητές που με την βοήθεια κομμάτων-γνωριμιών κτλ τελείωναν την σχολή. Επομένως όχι δεν θα αποκτήσουν όλοι το ίδιο κύρος και την ίδια γνώση επειδή τελείωσαν ένα πανεπιστήμιο γνωστό είτε με κύρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η συζήτηση παραπάνω έγινε με αφορμή την γενική άποψη για κύρος των Ολλανδικών πανεπιστημίων έναντι των Αγγλικών πανεπιστημίων. Ξαφνικά επικαλείσαι την διαφορά του Cambridge με ένα ανώνυμο κατά την άποψη σου κολλέγιο, εμένα δεν με εντυπωσιάζουν τέτοια ακραία παραδείγματα, άδικος κόπος. Φαντάζομαι ότι όσο σπούδαζες και εσύ θα είδες από μόνη σου ότι κάποιοι φοιτητές απλά θέλουν να τελειώσουν τις σπουδές τους με την συγκεκριμένη ύλη που τους παρέχεται, άλλοι φοιτητές θα άκουσες να παίρνουν μέρος σε ερευνητικές ομάδες (δεν είναι λίγες φορές που έχουμε δει δημοσιεύσεις για ομάδες φοιτητών που πέτυχαν σπουδαίες εφευρέσεις), άλλοι φοιτητές οι οποίοι έλιωναν όλη μέρα στη σχολή δίπλα στους καθηγητές, και άλλοι φοιτητές που με την βοήθεια κομμάτων-γνωριμιών κτλ τελείωναν την σχολή. Επομένως όχι δεν θα αποκτήσουν όλοι το ίδιο κύρος και την ίδια γνώση επειδή τελείωσαν ένα πανεπιστήμιο γνωστό είτε με κύρος.

Ο τίτλος του νήματος είναι ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ στο εξωτερικό και η κουβέντα γίνεται γιαυτό.΄Ολες οι ευρωπαικές χώρες έχουν να επιδείξουν πανεπιστήμια που έχουν διακριθεί σε κάποιον τομέα των προσφερόμενων σπουδών τους και αυτοί που ενδιαφέρονται μπορούν εύκολα να πάρουν πληροφορίες και να τα βρουν. Συνεπώς συγκρίνουμε πανεπιστήμια με κύρος μεταξύ τους (εξού και το παράδειγμα του Cambridge). Σε αυτά τα πανεπιστήμια λοιπόν το πρώτο ξεδιάλεγμα γίνεται από τα αυστηρά κριτήρια εισαγωγής. Μετά κατά τη διάρκεια των σπουδών αν δεν εμβαθύνεις, αν δεν ερευνήσεις , αν δεν λιώσεις και αν δεν φανείς αντάξιος των υψηλών απαιτήσεων των καθηγητών σου, δεν πρόκειται να δεις πτυχίο στον αιώνα τον άπαντα. Θα σε ξεράσει το σύστημα από μόνο του.΄Οταν λοιπόν αποφοιτήσεις από ένα τέτοιο πανεπιστήμιο απολαμβάνεις τα οφέλη του τίτλου σου και εξαργυρώνεις τον κόπο σου καθώς το όνομα του πανεπιστημίου που τελείωσες αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα για τη μελλοντική σου καριέρα. Εγώ δεν σύγκρινα το Cambridge με ένα ανώνυμο κολλέγιο (δεν συγκρίνονται ανόμοια πράγματα) απλά είπα ότι άλλη βαρύτητα έχει ο τίτλος ενός πανεπιστημίου με κύρος όπως το Cambridge και άλλη o τίτλος ενός ανώνυμου κολλεγίου. Αυτοί οι οποίοι θέλουν να κάνουν φιγούρα στις γειτόνισσες και στις θείες από κάτι τέτοια κολλέγια παίρνουν τίτλους. Τέλος θα ήθελα να σου πω ότι εδώ δεν προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε κανέναν, απλά συζήτηση κάνουμε και ότι μερικά πράγματα είναι καθολικά αποδεκτά και δεν δέχονται αμφισβήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Από τα κορυφαία της Ευρώπης συγκεκριμένα και από τα καλύτερα του κόσμου!!
Το πανεπιστήμιο του Leiden ειναι οντως ενα παρα πολυ καλο πανεπιστημιο. Παρ' όλα αυτα εαν καποιος θελει να σπουδασει κατι σχετικο με Life Sciences θα συνιστούσα το παν/μιο της ουτρεχτης (uu) έναντι του Leiden.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ο τίτλος του νήματος είναι ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ στο εξωτερικό και η κουβέντα γίνεται γιαυτό.΄Ολες οι ευρωπαικές χώρες έχουν να επιδείξουν πανεπιστήμια που έχουν διακριθεί σε κάποιον τομέα των προσφερόμενων σπουδών τους και αυτοί που ενδιαφέρονται μπορούν εύκολα να πάρουν πληροφορίες και να τα βρουν. Συνεπώς συγκρίνουμε πανεπιστήμια με κύρος μεταξύ τους (εξού και το παράδειγμα του Cambridge). Σε αυτά τα πανεπιστήμια λοιπόν το πρώτο ξεδιάλεγμα γίνεται από τα αυστηρά κριτήρια εισαγωγής. Μετά κατά τη διάρκεια των σπουδών αν δεν εμβαθύνεις, αν δεν ερευνήσεις , αν δεν λιώσεις και αν δεν φανείς αντάξιος των υψηλών απαιτήσεων των καθηγητών σου, δεν πρόκειται να δεις πτυχίο στον αιώνα τον άπαντα. Θα σε ξεράσει το σύστημα από μόνο του.΄Οταν λοιπόν αποφοιτήσεις από ένα τέτοιο πανεπιστήμιο απολαμβάνεις τα οφέλη του τίτλου σου και εξαργυρώνεις τον κόπο σου καθώς το όνομα του πανεπιστημίου που τελείωσες αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα για τη μελλοντική σου καριέρα. Εγώ δεν σύγκρινα το Cambridge με ένα ανώνυμο κολλέγιο (δεν συγκρίνονται ανόμοια πράγματα) απλά είπα ότι άλλη βαρύτητα έχει ο τίτλος ενός πανεπιστημίου με κύρος όπως το Cambridge και άλλη o τίτλος ενός ανώνυμου κολλεγίου. Αυτοί οι οποίοι θέλουν να κάνουν φιγούρα στις γειτόνισσες και στις θείες από κάτι τέτοια κολλέγια παίρνουν τίτλους. Τέλος θα ήθελα να σου πω ότι εδώ δεν προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε κανέναν, απλά συζήτηση κάνουμε και ότι μερικά πράγματα είναι καθολικά αποδεκτά και δεν δέχονται αμφισβήτηση.

Προσπαθώ εδώ και ώρα να καταλάβω τι θέλεις να μου πεις αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τί σχέση έχουν όλα αυτά με την παρατήρηση που έκανα εγώ ; Ξέρω πάρα πολύ καλά ποιο είναι το όνομα του νήματος και απάντησα σε σχόλιο που αφορά το νήμα. Εσυ απαντάς γενικά και αόριστα με παραδείγματα χωρίς ουσία και νόημα, γιατί ;Είπε ή ρώτησε κανένας την διαφορά ενός κολλεγίου με ένα γνωστό πανεπιστήμιο ;
Γράφει ο άλλος
Στον δικο μου τον τομεα (οικονομικα) δεν νομιζω να συγκρινονται τα Ολλανδικα με τα Αγγλικα, απο αποψη κυρους και μονο...μιλαμε για συγκριση των καλυτερων απο τη μεν(amsterdam,erasmus) με τα καλυτερα απο τη δε(lse,ucl,warwick,oxford κλπ)
Πάνω σε αυτό είπα την άποψη μου, το αν θέλεις εσύ να κάνεις σύγκριση κολεγίων Cambridge και οτιδήποτε άλλο καλώς να το κάνεις αλλά εμένα δεν με αφορά.

Μετά κατά τη διάρκεια των σπουδών αν δεν εμβαθύνεις, αν δεν ερευνήσεις , αν δεν λιώσεις και αν δεν φανείς αντάξιος των υψηλών απαιτήσεων των καθηγητών σου, δεν πρόκειται να δεις πτυχίο στον αιώνα τον άπαντα. Θα σε ξεράσει το σύστημα από μόνο του.
Μην είσαι απόλυτη σε κάτι τέτοιο, οι λαμογιές που γίνονται στα ελληνικά ΑΕΙ δεν είναι αποτέλεσμα παρθενογέννησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το κύρος από που προκύπτει και όλοι το επικαλούνται ;
Όσοι φοιτούν σε ένα πανεπιστήμιο ''κύρους'' είναι λάθος να θεωρούν ότι αυτόματα θα έχουν και οι ίδιοι κάποιο ''κύρος'' ως πτυχιούχοι.
Όταν ένα πανεπιστήμιο έχει φήμη και κύρος δεν συνδέεται με τους φοιτητές κατά κανόνα. Για να αποκτήσεις κύρος και κάποιο σεβασμό παίζουν ρόλο χίλιοι άλλοι παράγοντες και όχι το όνομα του πανεπιστημίου, με το να φοιτήσεις σε ένα γνωστό πανεπιστήμιο και μόνο, χωρίς να ασχοληθείς με ερευνητικές δραστηριότητες χωρίς να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου περαιτέρω από την ύλη που σου παρέχεται, χωρίς να συνεργαστείς με καθηγητές κτλ, χωρίς να επιδείξεις κάποιο σημαντικό έργο τέλος πάντων το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η φιγούρα στις γειτόνισσες και τις θείες.

Ο τίτλος του νήματος είναι ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ στο εξωτερικό και η κουβέντα γίνεται γιαυτό.΄Ολες οι ευρωπαικές χώρες έχουν να επιδείξουν πανεπιστήμια που έχουν διακριθεί σε κάποιον τομέα των προσφερόμενων σπουδών τους και αυτοί που ενδιαφέρονται μπορούν εύκολα να πάρουν πληροφορίες και να τα βρουν. Συνεπώς συγκρίνουμε πανεπιστήμια με κύρος μεταξύ τους (εξού και το παράδειγμα του Cambridge). Σε αυτά τα πανεπιστήμια λοιπόν το πρώτο ξεδιάλεγμα γίνεται από τα αυστηρά κριτήρια εισαγωγής. Μετά κατά τη διάρκεια των σπουδών αν δεν εμβαθύνεις, αν δεν ερευνήσεις , αν δεν λιώσεις και αν δεν φανείς αντάξιος των υψηλών απαιτήσεων των καθηγητών σου, δεν πρόκειται να δεις πτυχίο στον αιώνα τον άπαντα. Θα σε ξεράσει το σύστημα από μόνο του.΄Οταν λοιπόν αποφοιτήσεις από ένα τέτοιο πανεπιστήμιο απολαμβάνεις τα οφέλη του τίτλου σου και εξαργυρώνεις τον κόπο σου καθώς το όνομα του πανεπιστημίου που τελείωσες αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα για τη μελλοντική σου καριέρα. Εγώ δεν σύγκρινα το Cambridge με ένα ανώνυμο κολλέγιο (δεν συγκρίνονται ανόμοια πράγματα) απλά είπα ότι άλλη βαρύτητα έχει ο τίτλος ενός πανεπιστημίου με κύρος όπως το Cambridge και άλλη o τίτλος ενός ανώνυμου κολλεγίου. Αυτοί οι οποίοι θέλουν να κάνουν φιγούρα στις γειτόνισσες και στις θείες από κάτι τέτοια κολλέγια παίρνουν τίτλους. Τέλος θα ήθελα να σου πω ότι εδώ δεν προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε κανέναν, απλά συζήτηση κάνουμε και ότι μερικά πράγματα είναι καθολικά αποδεκτά και δεν δέχονται αμφισβήτηση.

Προσπαθώ εδώ και ώρα να καταλάβω τι θέλεις να μου πεις αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τί σχέση έχουν όλα αυτά με την παρατήρηση που έκανα εγώ ; Ξέρω πάρα πολύ καλά ποιο είναι το όνομα του νήματος και απάντησα σε σχόλιο που αφορά το νήμα. Εσυ απαντάς γενικά και αόριστα με παραδείγματα χωρίς ουσία και νόημα, γιατί ;Είπε ή ρώτησε κανένας την διαφορά ενός κολλεγίου με ένα γνωστό πανεπιστήμιο ;

Η ανάρτησή μου είναι η γνώμη μου στην παραπάνω ανάρτησή σου. Πιστεύω λοιπόν ότι οι πτυχιούχοι ενός πανεπιστημίου με κύρος έχουν και αυτοί κύρος, ότι συνδέεται η φήμη ενός πανεπιστημίου με τους φοιτητές του, ότι για να πάρεις πτυχίο από ένα τέτοιο πανεπιστήμιο πρέπει να επιδείξεις σημαντικό έργο και ότι σε τέτοιου επιπέδου πανεπιστήμια δεν μπορούν να ανταποκριθούν αυτοί που θέλουν απλά και μόνον να κάνουν φιγούρα. Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Προσπαθώ εδώ και ώρα να καταλάβω τι θέλεις να μου πεις αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τί σχέση έχουν όλα αυτά με την παρατήρηση που έκανα εγώ ; Ξέρω πάρα πολύ καλά ποιο είναι το όνομα του νήματος και απάντησα σε σχόλιο που αφορά το νήμα. Εσυ απαντάς γενικά και αόριστα με παραδείγματα χωρίς ουσία και νόημα, γιατί ;Είπε ή ρώτησε κανένας την διαφορά ενός κολλεγίου με ένα γνωστό πανεπιστήμιο ;
Γράφει ο άλλος

Πάνω σε αυτό είπα την άποψη μου, το αν θέλεις εσύ να κάνεις σύγκριση κολεγίων Cambridge και οτιδήποτε άλλο καλώς να το κάνεις αλλά εμένα δεν με αφορά.


Μην είσαι απόλυτη σε κάτι τέτοιο, οι λαμογιές που γίνονται στα ελληνικά ΑΕΙ δεν είναι αποτέλεσμα παρθενογέννησης

Ωραια ρε @"Αλλε" ποια ηταν δηλαδη η αποψη σου πανω σε αυτο? Οτι οι αποφοιτοι του Cambridge δεν εχουν καμια διαφορα με αυτους του Erasmus? Ε λοιπον λες μπουρδες, εχουν και μεγαλη διαφορα...Παραδεξου λοιπον πως η αποψη σου ειναι λανθασμενη να τελειωνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ωραια ρε @"Αλλε" ποια ηταν δηλαδη η αποψη σου πανω σε αυτο? Οτι οι αποφοιτοι του Cambridge δεν εχουν καμια διαφορα με αυτους του Erasmus? Ε λοιπον λες μπουρδες, εχουν και μεγαλη διαφορα...Παραδεξου λοιπον πως η αποψη σου ειναι λανθασμενη να τελειωνουμε
Επειδή η άποψή του δεν σε βρίσκει σύμφωνο ή σου φαίνεται παράλογη..δε σημαίνει πως είναι και λανθασμένη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Επειδη λεω τα πραγματα με το ονομα τους και δεν μου αρεσει να υποκρινομαι αν εσας σας διαλεγαν αυτα τα δυο πανεπιστημια ας πηγαινατε στο Erasmus, εγω θα πηγαινα στο Cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris.a

Νεοφερμένος

Η chris.a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα!

Θα ηθελα να ρωτησω απο πτυχιο Μαρκετινγκ και Επικοινωνιας τι μεταπτυχιακο μπορεις να κάνεις διαφορετικο του μαρκετινγκ;;
Προσωπικα, θα ήθελα κάπως να ασχολήθω μνε την κοινωνιολογία ή την ψυχολογία. Γνωρίζετε κατι πάνω σ'αυτό;
Επίσης, κάνεις αιτήσεις αβέρτα σε προγράμματα που σε ενδιαφέρουν ή υπάρχει περιορισμός;
Να σημειώσω πως ενδιαφέρομαι για σπουδές στη Γαλλία, σε δημόσια πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα. Εγινα δεκτος για μεταπτυχιακο στη Γλασκωβη. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα πρεπει να ψαχνω για δωματιο απο Σεπτεμβριο και για ενα χρονο ή μεχρι τελος Μαϊου. Αλλου διαβαζω οτι πρεπει οι μεταπτυχιακοι να μενουν και το καλοκαιρι στο Πανεπιστημιο για τη συγγραφη της εργασιας τους κι αλλου οτι δεν ειναι απαραιτητο. Τι ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα!

Θα ηθελα να ρωτησω απο πτυχιο Μαρκετινγκ και Επικοινωνιας τι μεταπτυχιακο μπορεις να κάνεις διαφορετικο του μαρκετινγκ;;
Προσωπικα, θα ήθελα κάπως να ασχολήθω μνε την κοινωνιολογία ή την ψυχολογία. Γνωρίζετε κατι πάνω σ'αυτό;
Επίσης, κάνεις αιτήσεις αβέρτα σε προγράμματα που σε ενδιαφέρουν ή υπάρχει περιορισμός;
Να σημειώσω πως ενδιαφέρομαι για σπουδές στη Γαλλία, σε δημόσια πανεπιστήμια.
Θεωρητικά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε οτιδήποτε θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα!

Θα ηθελα να ρωτησω απο πτυχιο Μαρκετινγκ και Επικοινωνιας τι μεταπτυχιακο μπορεις να κάνεις διαφορετικο του μαρκετινγκ;;
Προσωπικα, θα ήθελα κάπως να ασχολήθω μνε την κοινωνιολογία ή την ψυχολογία. Γνωρίζετε κατι πάνω σ'αυτό;
Επίσης, κάνεις αιτήσεις αβέρτα σε προγράμματα που σε ενδιαφέρουν ή υπάρχει περιορισμός;
Να σημειώσω πως ενδιαφέρομαι για σπουδές στη Γαλλία, σε δημόσια πανεπιστήμια.

Για ψυχολογια γενικα προσφερονται πολλα conversion προγραμματα. Μεταπτυχιακα δηλαδη στα οποια δε χρειαζεται να εχεις σχετικο πρωτο πτυχιο για να εισαχθεις. Αυτο ισχυει για Η.Β βεβαια, για Γαλλια δε ξερω τι μπορει να παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Έχεις κάποιος εμπειρία από μεταπτυχιακό στη Βουλγαρία ή Ρουμανία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω λιγο. Εχω κανει αιτηση για μεταπτυχιακο στο εδιμβουργο και δεχτηκα conditional offer οπως λεγεται, δηλαδη προταση αποδοχης με καποιο κριτηριο. Και οταν κοιταξα στην αιτηση μου, ειδα οτι ζητανε να τους στειλω copy of the official degree certificate μαζι με μεταφραση. Εντωμεταξυ εγω τους εστειλα το πτυχιο μου μαζι με επικυρωμενη μεταφραση και δεν το δεχτηκαν. Το συγκεκριμενο εγγραφο το ονομασαν final award. Ξερει κανεις τι παιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια να ρωτησω λιγο. Εχω κανει αιτηση για μεταπτυχιακο στο εδιμβουργο και δεχτηκα conditional offer οπως λεγεται, δηλαδη προταση αποδοχης με καποιο κριτηριο. Και οταν κοιταξα στην αιτηση μου, ειδα οτι ζητανε να τους στειλω copy of the official degree certificate μαζι με μεταφραση. Εντωμεταξυ εγω τους εστειλα το πτυχιο μου μαζι με επικυρωμενη μεταφραση και δεν το δεχτηκαν. Το συγκεκριμενο εγγραφο το ονομασαν final award. Ξερει κανεις τι παιζει;

Το πτυχίο πηγαίνει πάντα πακέτο με το πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (και τη μετάφρασή του φυσικά). Στείλτους το συμπληρωματικά και όλα θα είναι ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Βάλε και το diploma supplement μαζί, αν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
To εχω βαλει και αυτο, αν και σε αλλη λιστα. Τους εστειλα ενα μειλ πριν. Να δω αν θα απαντησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To εχω βαλει και αυτο, αν και σε αλλη λιστα. Τους εστειλα ενα μειλ πριν. Να δω αν θα απαντησουν.

Τελικά τι ακριβώς ήθελαν; Λύθηκε το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top