Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μήπως ενδιαφέρεσαι για προπτυχιακά...;Εκεί ισχύει..
Αλλά εδώ είσαι σε θέμα για μεταπτυχιακά!
ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακα αποκλειστικα.προπτυχιακα στην Ελλαδα θα κανω αλλα επειδη προσφατα αρχισα να το ψαχνω το θεμα μπορει να λεω και βλακειες...δηλαδη αν καταλαβα καλα ο βαθμος του απολυτηριου λυκειου μετραει μονο για προπτυχιακα και οχι για μεταπτυχιακα γενικοτερα στα πανεπιστημια του εξωτερικου ετσι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακριβώς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
πωωωωωωωωωωωω ευχαριστω παρα πολυ γιατι εγω νομιζα πως μετραγε ο βαθμος απολυτηριου και στα προπτυχιακα και στα μεταπτυχιακα και ειχα αγχωθει φετος με το 18 που θα επρεπε να βγαλω στη γ λυκειου αλλα παλι καλα.ευχαριστω και παλι

το πανεπιστημιο της οξφορδης μηπως ξερετε τι κριτηρια εισαγωγης εχει για να σε δεχθει ωστε να κανεις το μεταπτυχιακο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δήμος56103

Νεοφερμένος

Ο Δήμος56103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε φιλε πλακα μας κανεις ????
το ETH ειναι μεσα στην 10αδα στον κοσμο στο electrical engineering & computer sience
εσυ τι λες?
Ξέρω την κατάταξη,διάβασα προσεκτικά το website τους,δεν κοιτάζω την βιτρίνα/περιτύλιγμα αλλά τι πραγματικά προσφέρεται...!Τι να το κάνω αν έχει άρτιο εξοπλισμό αλλά δεν επιτρέπεται να εξασκηθώ σε αυτόν ως μεταπτυχιακός;
(Ας πούμε:επειδή το εργαστήριο λειτουργεί 1 ώρα τη βδομάδα για το κοινό,επειδή είναι μονάχα μια συσκευή διαθέσιμη ή έχει 10 συσκευές που είναι μόνο για PhD students ή...κάτι άλλο... ;;!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
το πανεπιστημιο της οξφορδης μηπως ξερετε τι κριτηρια εισαγωγης εχει για να σε δεχθει ωστε να κανεις το μεταπτυχιακο σου?
Οι τυπικές απαιτήσεις υπάρχουν αναρτημένες στον ιστότοπο του μεταπτυχιακού. Τώρα για τα προσόντα που χρειάζεσαι πραγματικά για να μπείς, συζήτα το με κανέναν καθηγητή καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και λεφτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

octupus

Νεοφερμένος

Η octupus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να κάνει κάποιος να διρθώσει με κάποιο τρόπο το χαμηλό βαθμό πτυχίου του, εάν δε γίνεται δεκτός για μαστερ. έχω ακούσει ότι μπορεί κανείς σε κάποια παν/μια να κάνει και diploma και ύστερα να συνεχίσει για master. γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω ακούσει αλλά δεν μπορώ να εστιάσω σε συγκεκριμένες πληροφορίες τώρα...:/:
Ξέρω ότι αν σε μερικά μαθήματα που είναι απαραίτητα δεν έχεις καλό background σε βάζουν και κάνεις καλοκαιρινά...

Για ποια χώρα λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

octupus

Νεοφερμένος

Η octupus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. αγγλία σκεφτόμουν ή Ολλανδία, κάτι σχετικό με τη λογοτεχνία. έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ο βαθμός του πτυχίου είναι τελεσίδικος... επίσης δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά μεταξύ του master και του diploma. νόμιζα εστιαζόταν στο ότι στο diploma παρακολουθείς όλα τα μαθήματα αλλά δεν εκπονείς τη διπλωματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτή την διαφορά την είχα ξαναψάξει αλλά δεν είχα βρει άκρη...
Έχεις ρωτήσει στο πανεπιστήμιο...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Στο diploma δεν εκπονείς διπλωματική, παρακολουθείς μόνο μαθήματα. Μάλιστα -εξαρτάται από το diploma- ενδέχεται οι ώρες παρακολούθησης για τον συγκεκριμένο τίτλο να είναι λιγότερες από αυτές που απαιτούνται για Μάστερ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

octupus

Νεοφερμένος

Η octupus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι κι εγώ αυτό είχα καταλάβει. ξέρεις τίποτα για τις προυποθέσεις εισαγωγής? σίγουρα θα σε δέχονται πιο εύκολα. σκεφτόμουν να έκανα αίτηση γι αυτό και να συνέχιζα τον επόμενο χρόνο για master, εάν δεν γινόμουν δεκτή απευθείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Aπό όσο γνωρίζω (δηλαδή σε πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει) οι προϋποθέσεις για Μαστερ και Diploma είναι ίδιες.
Δεν ξέρω αν σε δέχονται πιο εύκολα, πάντως γνωστός μου έκανε Diploma στο πανεπιστήμιο του Sheffield με βαθμό πτυχίου 7 (ενώ το ελάχιστο είναι 7,5). Από κει και πέρα δεν ξέρω... Ισως να ήταν και η εξαίρεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι φοιτητης φαρμακευτικης στην ιταλια αλλα εχω αρχισει να ψαχνω πληροφοριες για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο (κατα προτιμηση Ηνωμενο Βασιλειο και Ιταλια) θα ηθελα την βοηθεια σας για το πού μπορω να κανω μεταπτυχιακο πανω στην παραγωγη φυτικων προιοντων (φαρμακων και καλλυντικων)...Επισης θα ηθελα να μαθω ποσο μεσο ορο πτυχιου πρεπει να εχει για να κανει κανείς μεταπτυχιακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atomo

Νεοφερμένος

Ο atomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρίξτε μια ματιά στο video. Το ετοίμασα για τη σχολή μου, στα πλάισια του μαθήματος 'Social media & viral marketing'. Πιστέυω ότι θα ενδιαφέρει όποιον σκέφτεται να ακολουθήσει κατεύθυνση Management ή κάτι τέτοιο.
Η σχολή είναι νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη για Master in Management




Για σχόλια και παρατηρήσεις και φυσικά ό,τι ερωτησεις έχετε για τη σχολή/τμήμα, είμαι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
'Social media & viral marketing'.
Ξέρετε μάγκες,
ένα είναι το σημαντικότερο ζήτημα της ύπαρξης.
Εντάξει, ίσως δεν είναι μόνο ένα το ζήτημα της ύπαρξης,
δηλαδή το
"με τι χρώμα καπέλο να ταιριάξω αυτά τα ολ σταρ"
είναι ένα καίριο ερώτημα χωρίς ικανοποιητική απάντηση, και τίποτα στο μελλον δεν μας εγγυάται
πως αυτή η ερώτηση θα απαντηθεί.

Το ίδιο αναπάντητη παραμένει και η υπαρξιακή ερώτηση
"απο που ήρθαμε και που πάμε, κορίτσια?"

Πολλά βιβλία προσπάθησαν να δώσουν ένα είδος απάντησης.
Η Αιγυπτιακή Βίβλος των Νεκρών, τα Ευαγγέλια, το Ταο Τε Τσινγκ προσπάθησαν να μας δώσουν μια εξήγηση.
Δηλαδή, τι είναι η ζωή;
Μας δημιούργησαν ή μας έφεραν εδώ που είμαστε;
Το κατά πόσο πέτυχαν στην απάντηση, κρίνεται από τον αναγνώστη.

Από την άλλη, υπάρχει ακόμα ένα βιβλίο που
αγγίζει αυτό το ερώτημα, και απαντά π λ ή ρ ω ς σε αυτά τα μεταφυσικά ζητήματα.

Το
"Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστόπ"
του Νταγκλας Ανταμς.

Εάν το ξεφυλίσσετε, φίλες μου,
θα βρείτε μέσα πως, ο σημερινός άνθρωπος,
κατάγεται από το Διάστημα.

Τι εννοει δλδ ο ποιητής.

Κάποτε, εκατομμύρια χρόνια πριν, ένας λαμπρός Διαγαλαξιακός Πολιτισμός
βρισκόταν σε κρίση αξιών. Δηλαδή, περνούσαν μια κατάσταση περίπου όμοια με τη δική μας...

Και τι έκαναν;
Μάζεψαν σε ένα διαστήμόπλοιο
τις κομμώτριες και τους στυλίστες,
τους ηθοποιο-μοντελο-τραγουδιστές,
τους φασιον ντιζάηνερζ
τους Δημοσιοσχετίστες
και τους Χρηματιστές.

Τους είπαν ότι τάχαμου έρχεται το τέλος
και ότι πρέπει να φύγουν πρώτοι στο διάστημα για να σωθούν. :(
Αυτοί βεβαια τους πίστεψαν :worry:
και έφυγαν στο άγνωστο.

Ε αυτό ήταν :P
Ο εξωγήινος πολιτισμός εκείνος σώθηκε,
στέλνοντας μακριά στο Διάστημα
όλη την πλέμπα,
όλη τη σαβούρα,
όλα τα αναχαιτιστικά στοιχεία
του Πολιτισμού, του Ανθρωπισμού και της Προόδου. :P

Αυτοί οι καημένοι λάηφ-στάηλερς, αφού προσπάθησαν να οδηγήσουν το διαστημόπλοιο και είδαν ότι κ α ν ε ι ς τους δεν ήταν κατάλληλος για κάτι υπεύθυνο :P, τελικά ναυάγησαν σε έναν πλανήτη.

Ποιον; Αυτόν που βλέπετε γύρω σας
:P
Και ξεκίνησαν την ζωή τους εδώ απο το μηδέν.


Γι' αυτό λοιπόν,
η εξέλιξη η δική μας,
καθορίζεται έχοντας ως απόλυτο ταβάνι,
το λάηφ-σταηλ :P

και όλες οι υπόλοιπες φωνές,
εκείνες που μας έβγαλαν από τις σπηλιές
και μας επέστρεψαν εκεί που ανήκουμε, στα άστρα
ακούγονται στην καλύτερη περίπτωση σποραδικά, και στη χειρότερη, θανατώνονται.


Τέσπα. Αυτά

Καληνύχτεζ



Υγ. Καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abejita

Νεοφερμένος

Η abejita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας,
Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Γαλλία πάνω στη πληροφορική. Δεν έχω καταφέρει να βρω πολλές πληροφορίες. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι... Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας,
Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Γαλλία πάνω στη πληροφορική. Δεν έχω καταφέρει να βρω πολλές πληροφορίες. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι... Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έχεις τελειώσει/τελειώνεις την σχολή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abejita

Νεοφερμένος

Η abejita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελειώνω φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top