Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα πρέπει να δεις βασικά τις προϋποθέσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό! Μπορεί και να σε περιλαμβάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
κοιτα τοσες μερες εμπαινα σε τοπικ κ ελεγα μαλακιες για να γελαω ..αποφασισα ομως να μιλαω σοβαρα απο εδω κ περα γιατι καταλαβα οτι ισωσ προσβαλα μερικους ..η αληθεια ειναι οτι εγραψα 18.952 περασα σεμφε γιατι γουσταρω τρελα αλλα στην ελλαδα ειναι απλα μια κακη επιλογη γιατι δεν εχει δουλεια ..η γερμανια τα σπαει κ σ ευχομαι να πας...καποια τει οπως τηε ηλεκτρονικης π εισαι εσυ ειναι παρα πλ καλα κ στον τομεα σασ συχνα ειστε πιο ουσιαστικοι απο τ αει ..στ εξωτερικο να δεις ασπρο φως φιλε αληθεια ..μην μεινεις εδω γιατι σε βλεπω σε λιγα χρονια να μ ζητας λεφτα στ δρομο ..απλα δεν θα εχω να σ δωσω ουτε εγω :P

Έχω σκοπό να κάνω το μεταπτυχιακό μου έξω.Φέτος κατάφερα να βρω και μια υποτροφία.Βέβαια έχω συγκεκριμένο σκοπό και συγκεκριμένο προορισμό στο μυαλό μου και δεν είναι η Γερμανία αυτός

Σημείωση: Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα Πανεπιστήμια & TEI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να ειναι η γερμανια..ολοι σε αμερικη κ ευρωπη ετσι ειναι ..εκτος απο εμας κ λιγο τους πορτογαλους ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ολοι σε αμερικη κ ευρωπη ετσι ειναι.

Ούτε εκεί :D
Είχα μια πρόταση για Βέλγιο που την επεξεργάζομαι παρόλα αυτά ο αρχικός μου στόχος είναι η Πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
βελγιο με τα χιλια...καλυτερα κ απο γερμανια ..για την πολη δεν ξερω..σκεφτομαι οτι ισωσ φυγεις απο μια ελλαδα κ πας σε μια αλλη ''ελλαδα΄''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
βελγιο με τα χιλια...καλυτερα κ απο γερμανια ..για την πολη δεν ξερω..σκεφτομαι οτι ισωσ φυγεις απο μια ελλαδα κ πας σε μια αλλη ''ελλαδα΄''..

Ναι το Βέλγιο είναι καλή περίπτωση και η συγκεκριμένη πρόταση που μου έγινε.
Άλλα δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα να ασχοληθώ με αυτό το πράγμα που μου προτάθηκε, είχα και έχω στο μυαλό άλλη ειδικότητα.
Θέλει πάντως πολύ σκέψη(και με το άγχος που έχω να τελειώσω φέτος με όλα τα μαθήματα καταλαβαίνεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George__

Νεοφερμένος

Ο George__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα πρέπει να δεις βασικά τις προϋποθέσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό! Μπορεί και να σε περιλαμβάνει!

Thanx Revekka απλα είμαι λίγο χαμένος δεν ξέρω από που να ξεκινήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ο βθμος του απολυτηριου μετραει για να εισαχθεις σε πανεπιστημιο του εξωτερικου και πιο συγκεκριμενα στην αγγλια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ο βθμος του απολυτηριου μετραει για να εισαχθεις σε πανεπιστημιο του εξωτερικου και πιο συγκεκριμενα στην αγγλια??
Αν είχες δύο πλήρως ισάξιους κατά τα άλλα υποψηφίους, με διαφορετικό βαθμό απολυτηρίου, τι θα έκανες;

You've got your answer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
προσωπικα ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακα στο πανεπιστημιο του oxford για νομικη

Αν είχες δύο πλήρως ισάξιους κατά τα άλλα υποψηφίους, με διαφορετικό βαθμό απολυτηρίου, τι θα έκανες;

You've got your answer.
αυτο που εννοω ειναι αν λειτουργει ως βασικο κριτηριο για την εισαγωγη σου στο πανεπιστημιο και οχι σε καποια εξαιρετικη περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γειά σας.Σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Ιατρικής.Εχω δεί διάφορα πανεπιστήμια κυρίως στην Αγγλία,διότι εδώ ακόμα δεν υπάρχει κάτι ανάλογο.Ομως δεν έχω καταλάβει απόλυτα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα η θα πρέπει να μείνω έξω καθώς σχετίζεται αποκλειστικά με την έρευνα.Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους και ζητήσω πληροφορίες;Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας πεί.
Πχ https://www2.warwick.ac.uk/fac/arts/history/postgraduate/ma_studies/taughtma/v3p7/
https://www.ncl.ac.uk/historical/about/medicine/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Γειά σας.Σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Ιατρικής.Εχω δεί διάφορα πανεπιστήμια κυρίως στην Αγγλία,διότι εδώ ακόμα δεν υπάρχει κάτι ανάλογο.Ομως δεν έχω καταλάβει απόλυτα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα η θα πρέπει να μείνω έξω καθώς σχετίζεται αποκλειστικά με την έρευνα.Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους και ζητήσω πληροφορίες;Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας πεί.
Πχ https://www2.warwick.ac.uk/fac/arts/history/postgraduate/ma_studies/taughtma/v3p7/
https://www.ncl.ac.uk/historical/about/medicine/

Σε τι θα σε χρησιμεύσει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό?ρωτάω από περιέργεια εκτός βέβαια εαν θέλεις να γίνεις καθηγητής σε ΑΕΙ
τώρα για την Ελλάδα, εδώ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πράγματα που είναι πιο χρήσιμα πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο ειδικευμένο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είναι αρκετά εξειδικευμένο αλλά θεωρείται εξελισσόμενος κλάδος.Στην σχολή μου υπάρχει μάθημα σχετικό,ασχολείσαι με την περίθαλψη,την ιστορία των νοσοκομείων,τις επιδημίες και γενικά θέματα υγείας.Δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Είναι αρκετά εξειδικευμένο αλλά θεωρείται εξελισσόμενος κλάδος.Στην σχολή μου υπάρχει μάθημα σχετικό,ασχολείσαι με την περίθαλψη,την ιστορία των νοσοκομείων,τις επιδημίες και γενικά θέματα υγείας.Δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες όμως.

Το θεωρώ πάρα πολύ ενδιαφέρον, γενικά ότι έχει σχέση με την ιατρική και τα παραϊατρικά με πωρώνει :D
Για εξελισσόμενο κλάδο δεν θα το έλεγα αλλά δεν είμαι και ο ποιο ειδικός για να το πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικό κριτήριο δεν είναι σε καμία περίπτωση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμος56103

Νεοφερμένος

Ο Δήμος56103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία(προτιμητέο από το άκουσα απο άλλον) απο το πανεπιστήμιο ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology) για τα τμήματα 1. electrical engineering και 2. computer engineering παρακαλώ να με διαφωτίσει.Μιλάω μόνο για τα μεταπτυχιακά προγράμματα όχι κάτι άλλο.
Με ενδιαφέρουν:

1.εγκαταστάσεις/εξοπλισμός:απαρχαιομένος ;;σε αφήνουν να εξασκηθείς ή μόνο κοιτάζεις ;! )
2.ποιότητα μαθημάτων:μαθαίνεις,ουσιαστική κατάρτιση ή απλά τα μαθήματα υπάρχουν για να τρώνε χώρο όπως γίνεται δυστυχώς στα ελληνικά πανεπιστήμια για αρκετά μαθήματα...;;
3.δυσκολία αποφοίτησης με εντατικό διάβασμα,
4. φόρτος εργασίας για το σπίτι,
5. αν οι εξετάσεις των μαθημάτων τους περνιούνται/υποφέρονται και
6.αν βοηθά το χαρτί τους στην αγορά εργασίας, λίγο ή πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1.εγκαταστάσεις/εξοπλισμός:απαρχαιομένος ;;σε αφήνουν να εξασκηθείς ή μόνο κοιτάζεις ;! )

6.αν βοηθά το χαρτί τους στην αγορά εργασίας, λίγο ή πολύ;

ρε φιλε πλακα μας κανεις ????
το ETH ειναι μεσα στην 10αδα στον κοσμο στο electrical engineering & computer sience
εσυ τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αυτο που εννοω ειναι αν λειτουργει ως βασικο κριτηριο για την εισαγωγη σου στο πανεπιστημιο και οχι σε καποια εξαιρετικη περιπτωση
Ωπ, αυτό είναι άλλο. Να είσαι τότε ακριβής στις ερωτήσεις σου. :)

Λοιπόν, το εξωτερικό δεν είναι Πανελλήνιες για να κοιτάνε ποιοι έχουν τον μεγαλύτερο μέσο όρο και να γίνονται δεκτοί. Συνήθως γίνεται case-by-case εξέταση, κοιτάνε όλο σου τον "φάκελο", κτλ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ωπ, αυτό είναι άλλο. Να είσαι τότε ακριβής στις ερωτήσεις σου. :)

Λοιπόν, το εξωτερικό δεν είναι Πανελλήνιες για να κοιτάνε ποιοι έχουν τον μεγαλύτερο μέσο όρο και να γίνονται δεκτοί. Συνήθως γίνεται case-by-case εξέταση, κοιτάνε όλο σου τον "φάκελο", κτλ. :)
βασικα εχω δει στο internet οτι ολα τα αγγλικα πανεπιστημια εχουν ως κρτηριο εισαγωγης το βαθμο του απολυτηριου του λυκειου το οποιο πρεπει να ειναι 17 εκτος του oxford και του cambridge που πρεπει να ειναι 18 η 18.5 και πανω για να εισαχθεις.μηπως γνωριζετε αν ισχυει κατι τετοιο η αν εχετε ακουσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μήπως ενδιαφέρεσαι για προπτυχιακά...;Εκεί ισχύει..
Αλλά εδώ είσαι σε θέμα για μεταπτυχιακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top