Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παιδιά για την Επιχειρησιακή έρευνα τι γνώμη έχετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πλάτων1995

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Ίσως είναι λίγο νωρίς να σκέφτομαι για μεταπτυχιακά, αλλά σκέφτομαι να κάνω προπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα, συγκεκριμένα θέλω Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής Α.Π.Θ. και ύστερα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

1) Πως κρίνετε το σκεπτικό μου;
2)Ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο όσον αφορά την φιλοσοφία στην Αγγλία;
3) Αν μετά το μεταπτυχιακό διαμείνω μόνιμα στην Αγγλία θα έχω επαγγελματική αποκατάσταση, γενικότερα υπάρχουν προοπτικές αυτού του κλάδου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Παιδια οσοι εχετε παει εξω για μεταπτυχιακες σπουδες,απο πουεχετε αντλησει τα χρηματα; Σας βοηθησε η οικογενεια σας οικονομικα και αν ναι ποσο; Δουλευετε παραλληλα με τις σπουδες σας ;

Γεια σε όλους!
Ίσως είναι λίγο νωρίς να σκέφτομαι για μεταπτυχιακά, αλλά σκέφτομαι να κάνω προπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα, συγκεκριμένα θέλω Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής Α.Π.Θ. και ύστερα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

1) Πως κρίνετε το σκεπτικό μου;
2)Ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο όσον αφορά την φιλοσοφία στην Αγγλία;
3) Αν μετά το μεταπτυχιακό διαμείνω μόνιμα στην Αγγλία θα έχω επαγγελματική αποκατάσταση, γενικότερα υπάρχουν προοπτικές αυτού του κλάδου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα :)
Ρε φιλε ελεος πολυ προτρεχεις.Σκεψου πρωτα καλα τι σχολη θες,διαβασε,μπες και βλεπεις μετα.Πολλα θα αλλαξουν στο μυαλο σου με τον καιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδια οσοι εχετε παει εξω για μεταπτυχιακες σπουδες,απο πουεχετε αντλησει τα χρηματα; Σας βοηθησε η οικογενεια σας οικονομικα και αν ναι ποσο; Δουλευετε παραλληλα με τις σπουδες σας ;

Εμένα ήταν η κλασική περίπτωση των χρημάτων που οι γονείς μάζευαν για τις σπουδές μας.. :) Από ότι έχω καταλάβει, ισχύει συχνά αυτό, δεν το περίμενα...

Για δουλειά και full time μεταπτυχιακό, δεν έπαιζε. Μόνο όσοι ήταν part time δούλευαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εμένα ήταν η κλασική περίπτωση των χρημάτων που οι γονείς μάζευαν για τις σπουδές μας.. :) Από ότι έχω καταλάβει, ισχύει συχνά αυτό, δεν το περίμενα...

Για δουλειά και full time μεταπτυχιακό, δεν έπαιζε. Μόνο όσοι ήταν part time δούλευαν..
Μπορει να βρει καποιος σχετικα ευκολα δουλεια με το πρωτο του πτυχιο ή μιλαμε για ανειδικευτη εργασια;Εγω τελειωνω μηχανικος σε 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται υποθέτω για ποια χώρα μιλάμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Revekka ανέφερες σε προηγούμενο post ότι έχεις σπουδάσει στο lse, θέλω να σε ρωτήσω πόσο κοστίζει περίπου η ζωή στην Αγγλία σε συνδυασμό με ένα τόσο καλό πανεπιστήμιο. Ξέρω ότι είμαι μικρή ακόμα αλλά θέλω να έχω μια γενική ιδέα, γιατί αν θελω να εχω στοχους πρεπει να ξερω τα δεδομένα Πιστεύω πως όπου και να σπουδάσω το μεταπτυχιακό είναι αυτό που κάνει την πραγματική διαφορά και πλέον μόνο με το πτυχίο δεν έχεις πολλές προοπτικές. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Δεν έχω πάρει καμία απόφαση απλά θέλω να έχω στο μυαλό μου τις προοπτικές ξέρω ότι είναι (πάρα) πολύ νωρίς αλλά είναι μια περίοδος που σκέφτομαι πολλά πράγματα αν και ξέρω ότι πολλά θα αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Revekka ανέφερες σε προηγούμενο post ότι έχεις σπουδάσει στο lse, θέλω να σε ρωτήσω πόσο κοστίζει περίπου η ζωή στην Αγγλία σε συνδυασμό με ένα τόσο καλό πανεπιστήμιο. Ξέρω ότι είμαι μικρή ακόμα αλλά θέλω να έχω μια γενική ιδέα, γιατί αν θελω να εχω στοχους πρεπει να ξερω τα δεδομένα Πιστεύω πως όπου και να σπουδάσω το μεταπτυχιακό είναι αυτό που κάνει την πραγματική διαφορά και πλέον μόνο με το πτυχίο δεν έχεις πολλές προοπτικές. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Δεν έχω πάρει καμία απόφαση απλά θέλω να έχω στο μυαλό μου τις προοπτικές ξέρω ότι είναι (πάρα) πολύ νωρίς αλλά είναι μια περίοδος που σκέφτομαι πολλά πράγματα αν και ξέρω ότι πολλά θα αλλάξουν.

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα...Πάρα πολύ θα έλεγα, αν σκεφτείς ότι είσαι 16 και θα πας τουλάχιστον στα 23! :)

Τα χρήματα αλλάζουν...Και τα δίδακτρα αλλά και η διαμονή. Πάντως αν μιλάμε για ένα τόσο καλό (και ακριβό δυστυχώς) πανεπιστήμιο τα χρήματα είναι πάρα πολλά, μόνο αν υπάρχει κάτι στην άκρη ή πάρεις κάποια υποτροφία θα είναι ανεκτό το ποσό.

Οι προοπτικές που έχεις είναι πολλές και θα είναι ακόμα περισσότερες, θα το αποφασίσεις στο δεύτερο-τρίτο έτος της σχολής. Πάντως συμφωνώ, ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό μπορεί να κάνει την διαφορά! Γι αυτό επαναλαμβάνω συνεχώς ότι αν είναι να πάτε σε κάτι μέτριο, μην πάτε καθόλου. Αφού θα δώσετε που θα δώσετε χρήματα, ας τα επενδύσετε σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Υπάρχουν ευτυχώς χρήματα στην άκρη και ελπίζω να πάρω και κάτι χρήματα από κάποιον που έχει αφήσει ένα κληροδότημα;;; (κάτι τέτοιο...) με προϋπόθεση βεβαία να περνάω τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο αλλιώς τα λεφτά πίσω :worry:. Μπορείς να μου πεις περιπου ποσα χρονια ειναι ενα μεταπτυχιακό και η διαμονή βεβαία κατά προσέγγιση (μην μου πεις το λιγότερο αλλά το περισσότερο)
συγνώμη ελπίζω να μην σου σπάω τα νεύρα..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι να μου σπας τα νεύρα βρε συ; Εδώ είμαστε για να βοηθάμε! :)

Το μεταπτυχιακό είναι συνήθως ένα χρόνο full time ή δύο χρόνια part time. Συνολικά ομολογώ ότι δεν μπορώ να υπολογίσω κόστος...Θα σου πω επιμέρους, πολύ χοντρικά: Είχα 330 λίρες ενοίκιο τον μήνα (με δύο συγκατοίκους), είχα 100 λίρες εισιτήρια (τον μήνα επίσης) και από κει και πέρα φαγητό και βιβλία και τέτοια δεν μπορώ να υπολογίσω...Δεν έκανα τρελή ζωή πάντως κι μας έσωσε το μαγείρεμα στο σπίτι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
θα το ψάξω περισσότερο αργότερα όπως με συμβούλεψες που θα ξέρω και τι θέλω (ελπίζω:whistle:) ευχαριστώ για τη βοήθεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτα! :)
Ό,τι θες, feel free να ρωτήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
γεια σας παιδια!θα ηθελα τα φωτα σας!
Πρωτον..ειμαι φοιτητης κοινωνιολογιας(παντειο) και θελω να ξερω εαν μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε εγκληματολογια η΄ ψυχολογια..και εαν μπορω να κανω εαν θα μπορω να εξασκησω και το επαγγελμα..επισης θα ηθελα να μου προτεινεται καποια καλα πανεπιστημια στς παραπανω τομεις που ενδιαφερομαι!:D

Πολύ καλά και φτηνά Αγγλόφωνα μεταπτυχιακά Ψυχολογίας έχει η Ουγγαρία όπου αφού αποφοιτήσεις θα γραφτείς στο αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας για να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μετέπειτα θα τη μεταφέρεις στην Ελλάδα λόγω ΕΕ.

Γειά σας.Θέλω να ρωτήσω σχετικά με μεταπτυχιακό στην Νεοελληνική Ιστορία.Με ενδιαφέρει η περίοδος μετά την επανάσταση.Γνωρίζει κάποιος ποιά ξένα και κυρίως αγγλόφωνα πανεπιστήμια ειδικεύονται σε αυτό τον τομέα;

Μεταπτυχιακό αποκλειστικά στην Νεοελληνική Ιστορία δεν υπάρχει αλλά ίσως βρείς κάποια συναφή που να σου κεντρίσουν το ενδιαφέρον στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας (https://www.uni-sofia.bg/index.php/e.../degree_programmes/master_s_degree_programmes και https://www.uni-sofia.bg/index.php/e.../degree_programmes/master_s_degree_programmes)

Κάποια πανεπιστήμια στην αγγλία,για ναμην πω τα περισσότερα είναι "ΕΙΚΟΝΑ" ΦΡΟΎ ΦΡΟΥ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑ.Και ψάχνεις τον καθηγητή για βοήθιεα και αυτός είναι...απασχολημένος.Γιατί μεταπτυχιακό σημαίνει δουλειά από τον φοιτητή αλλά και δουλειά και υποστήριξη και καθοδήγηση από τον καθηγητή.Γι αυτό, και επειδή οι εποχέςε είναι δύσκολες οικονομικά έξυπνες επιλογές...πχ Ρουμανία (χημικός μηχανικός ή χημικός κάνει έξυπνο και οικονομικό μεταπτυχιακό στα πετρέλαια, ή μηχανολόγος μεταπτυχιακό στηην αυτοκινητοβιομηχανία ή αγγλική φιλολογία μεταπτυχιακό στην μεταφραση και διερμηνεία κ.ο.κ. και να έχεις τους καθηγητές στα πόδια σου για κάθε βοήθιεα)

Συμφωνώ, κανείς δεν εξετάζει όταν πάς να δουλέψεις πού πήρες το πτυχίο/μεταπτυχιακό σου αλλά εάν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις που χρειάζονται και θέλεις να δουλέψεις σκληρά. Στη Ρουμανία, μια και αναφέρθηκε, ένα Αγγλόφωνο BSc/MSc αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ κοστίζει περίπου στα 1.000 ευρώ με κόστος ζωής 400 ευρώ/μήνα (ενοίκιο, έξοδα διαβίωσης κτλ.) όταν αντίστοιχα στην Αγγλία το κόστος διδάκτρων είναι 6.000-9.000 λίρες και το κόστος ζωής στις 900-1200 λίρες/μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epapad

Νεοφερμένος

Η epapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα, ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, κάποιος που είναι απόφοιτος ΑΕΙ με Mεταπτυχικό-τα πτυχια δεν είναι νομικής, μπορεί με κάποιο μεταπτυχικό στο εξωτερικό να γίνει δικηγόρος ή χρειαζεται απαραιτήτος να έχει φοιτήσει σε 4 ετή σχολή νομικής.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Απορία: Αν κάποιος έχει βαθμό πτυχίο 9/10 αλλά απολυτήριο λυκείου 15/20 θα γίνει δεκτός σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού (πχ Αγγλία) για μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το απολυτήριο λυκείου δεν παίζει ρόλο για το μεταπτυχιακό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Το απολυτήριο λυκείου δεν παίζει ρόλο για το μεταπτυχιακό! :)

Σχολείο αυτό μας είπαν. Μάλιστα μια καθηγήτρια έλεγε οτι έψαχνε όλο το σπίτι για να βρει το απολυτήριο του γιου της, για να πάει στην Αγγλία για μεταπτ. στο LSE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απορία: Αν κάποιος έχει βαθμό πτυχίο 9/10 αλλά απολυτήριο λυκείου 15/20 θα γίνει δεκτός σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού (πχ Αγγλία) για μεταπτυχιακό;
Κατ' αρχάς, το Απολυτήριο Λυκείου χρησιμοποιείται συνήθως όταν δεν έχεις κάποιο άλλο χαρτί. Οπότε δεν θα στο ζητήσουν καν.
Από εκεί και πέρα, ΔΕΝ είναι μόνο ο βαθμός. Ένα 9/10 είναι αντικειμενικά όχι κάτι εύκολο (ανάλογα τη σχολή βέβαια).
Ο γενικότερος "φάκελος" και το βιογραφικό σου συνήθως λαμβάνονται υπ' όψιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για όνομα του θεού! :) Ολόκληρο LSE ήθελε και δεν θυμόταν απολυτήριο...;
Στην αίτηση το συμπληρώνεις, ναι, αλλά πίστεψέ με, κανείς δεν το κοιτάει.
Είναι τυπικό, ο Γιώργος σωστά λέει ότι λαμβάνεται υπόψην ο συνολικός φάκελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Για όνομα του θεού! :) Ολόκληρο LSE ήθελε και δεν θυμόταν απολυτήριο...;
Στην αίτηση το συμπληρώνεις, ναι, αλλά πίστεψέ με, κανείς δεν το κοιτάει.
Είναι τυπικό, ο Γιώργος σωστά λέει ότι λαμβάνεται υπόψην ο συνολικός φάκελος.

Θυμόταν τι έβγαλε, το αντίγραφο απλά έψαχνε για να το παραδώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top