Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ δεν είχα κανένα παράπονο πάντως...Και ένα χρόνο μετά το μεταπτυχιακό που χρειάστηκα κάτι, έτρεξαν να με βοηθήσουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Καλησπερα.Εγω παντως που κοιταω για μαστερ εξω σε Αγγλια και Σκωτια με θεμα business και ΙΤ για του χρονου το Σεπτεμβρη,παρατηρω οτι στην Σκωτια ειναι τα μισα λεφτα απ οτι στην Αγγλια,οσο αφορα τα διδακτρα.Επισης ενα msc στο μαρκετινγκ και στην ερευνα μαρκετινγκ που ηθελα σε ενα πανεπιστημιο στην Αγγλια ειχε περσι καπου στα 5200 λιρες και τωρα εφτασε τα 6800..δλδ ελεος.Μηπως ξερει κανεις ποσο πληρωνεις το μηνα πανω κατω αν μηνεις σε εστια του πανεπιστημιου εξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενική συμβουλή για τα μεταπτυχιακά στην Αγγλία...Ότι πληρώνεις, αγοράζεις...(και σε όνομα και σε ποιότητα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δεν συμφωνο απολυτα σ αυτο.Γιατι εχω δει αρκετα πανεπιστημια με πολυ καλο ονομα πολυ πιο φθηνα απο καποια αλλα.Δηλαδη εχει σημασια αν το ενα ειναι πχ στο business το 5 στην Αγγλια και το αλλο ειναι 8 η 9?το βρισκω παραλογο για να δωσει καποιος αλλα 10000 παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φυσικά και έχει σημασία. Ορισμένα πανεπιστήμια είναι "φίρμες" σε ορισμένα αντικείμενα. Επίσης, μερικά είναι τόσο φίρμες από μόνα τους που ότι και αν έχεις κάνει σαν αντικείμενο σου ανοίγουν πόρτες παντού.

Το μεταπτυχιακό είναι επένδυση. Καλώς ή κακώς. Αν είναι να κάνεις κάτι μέτριο μένεις και εδώ και το κάνεις και σου μένουν και τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Τσεκαρε τα table fees σε 2 top πανεπιστημια στο management στην Αγγλια ,και θα δεις τεραστιες διαφορες.
https://www.bath.ac.uk/study/pg/fees/taughtfees/management/index.html
https://www2.lse.ac.uk/intranet/students/moneyMatters/tableOfFees/2012-13.aspx
Και δεν ειναι οτι το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο.Ειναι εξισου top
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τσεκαρε τα table fees σε 2 top πανεπιστημια στο management στην Αγγλια ,και θα δεις τεραστιες διαφορες.
https://www.bath.ac.uk/study/pg/fees/taughtfees/management/index.html
https://www2.lse.ac.uk/intranet/students/moneyMatters/tableOfFees/2012-13.aspx
Και δεν ειναι οτι το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο.Ειναι εξισου top

Δεν χρειάζεται να δω, γνωρίζω. :)

Ειδικά για το LSE, μπορώ να σου πω και ποιότητα σπουδών γιατί εκεί τελείωσα το μεταπτυχιακό μου. Το Bath είναι καλό πανεπιστήμιο, αλλά σε καμία των περιπτώσεων τοπ όπως το λες. Το LSE όμως είναι και τοπ από ποιότητα (μπορώ να στο επιβεβαιώσω) και το όνομά του δίνει ένα κάποιο κύρος (αν δεις και στα rankings-τα οποία δεν τα εμπιστεύομαι και απόλυτα αλλά αυτό είναι στατιστικό μέγεθος-έχει πάρα πολύ καλή απορρόφηση αποφοίτων).

Αν λοιπόν έχεις τα χρήματα, ναι, θα δώσεις παραπάνω και θα πάρεις κάτι καλύτερο. Πριν φύγω για το μεταπτυχιακό, έψαξα πάρα πολύ (και σε χρόνο και σε βάθος) και τα μελέτησα όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Τελος παντων,εγω διαφωνω και πιστευω πως το bath στο management ειναι απο τα top https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Business+Studies και οχι μονο επειδη το λεει το site αλλα και απο την σχολη μου απο συζητησεις που κανω.Το θεμα ειναι οτι, προσωπικα πιστευω οτι αναμεσα σε ενα top και σε ενα πολυ καλο πανεπιστημιο θα διαλεγα το πολυ καλο ,υπο την προυποθεση βεβαια οτι σαν αντικειμενο και περιεχομενο, το μαστερ του θα ηταν πιο ενδιαφερον και πιο ευκολο για να βρεις μετα δουλεια.Δεν μιλαω βεβαια για χαλια πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τελος παντων,εγω διαφωνω και πιστευω πως το bath στο management ειναι απο τα top https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Business+Studies και οχι μονο επειδη το λεει το site αλλα και απο την σχολη μου απο συζητησεις που κανω.Το θεμα ειναι οτι, προσωπικα πιστευω οτι αναμεσα σε ενα top και σε ενα πολυ καλο πανεπιστημιο θα διαλεγα το πολυ καλο ,υπο την προυποθεση βεβαια οτι σαν αντικειμενο και περιεχομενο, το μαστερ του θα ηταν πιο ενδιαφερον και πιο ευκολο για να βρεις μετα δουλεια.Δεν μιλαω βεβαια για χαλια πανεπιστημια.

Θα πρότεινα να διαλέξεις το τοπ (δεν μιλάω για το LSE μόνο φυσικά, μην θεωρηθώ ότι κάνω και διαφήμιση!!:D )!
Πάντως καλή επιτυχία σε ότι και αν διαλέξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Σ ευχαριστω.Εγω μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο Bath ,το St andrews, το Southampton και το Nottigham...Πιστευω πως ειναι απ τα καλα πανεπιστημια .Τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει.Εσυ θα ξερεις και καλυτερα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σ ευχαριστω.Εγω μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο Bath ,το St andrews, το Southampton και το Nottigham...Πιστευω πως ειναι απ τα καλα πανεπιστημια .Τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει.Εσυ θα ξερεις και καλυτερα απο μενα.

Δεν τα γνωρίζω όλα τα πανεπιστήμια αλλά ξέρω πώς λειτουργούν...Και από κει έχω σχηματίσει άποψη για το τι σημαίνει "όνομα" και "κύρος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie. k

Νεοφερμένος

Η marie. k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γειά σας και πάλι, καιρό έχω να περάσω από δω. λοιπόν, αποφάσισα να πάω για μάστερ στην Αγγλία αλλά χρειάζομαι υποτροφία γιατί από μόνη μου δεν θα καταφέρω να πληρώσω τίποτα. υπάρχει κάποιος από σας που έχει πάρει υποτροφία να μου πει τι πρέπει να κάνω και πότε? την υποτροφία πρέπει να την πάρω πριν κάνω αίτηση στο πανεπιστήμιο, έτσι? επίσης, μια και δεν είμαι Ελληνίδα, χορηγούνται υποτροφίες σε αλλοδαπούς ή πρέπει να απευθυνθώ στη χώρα μου? τέλος, υπάρχει πιθανότητα να πάρω υποτροφία/financial aid από το πανεπιστήμιο το ίδιο αν ξέρετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrewwww

Νεοφερμένος

Ο Andrewwww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας παιδια!θα ηθελα τα φωτα σας!
Πρωτον..ειμαι φοιτητης κοινωνιολογιας(παντειο) και θελω να ξερω εαν μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε εγκληματολογια η΄ ψυχολογια..και εαν μπορω να κανω εαν θα μπορω να εξασκησω και το επαγγελμα..επισης θα ηθελα να μου προτεινεται καποια καλα πανεπιστημια στς παραπανω τομεις που ενδιαφερομαι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γειά σας.Θέλω να ρωτήσω σχετικά με μεταπτυχιακό στην Νεοελληνική Ιστορία.Με ενδιαφέρει η περίοδος μετά την επανάσταση.Γνωρίζει κάποιος ποιά ξένα και κυρίως αγγλόφωνα πανεπιστήμια ειδικεύονται σε αυτό τον τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γειά σας.Θέλω να ρωτήσω σχετικά με μεταπτυχιακό στην Νεοελληνική Ιστορία.Με ενδιαφέρει η περίοδος μετά την επανάσταση.Γνωρίζει κάποιος ποιά ξένα και κυρίως αγγλόφωνα πανεπιστήμια ειδικεύονται σε αυτό τον τομέα;



Το Tufts, στην έδρα Καραμανλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γειά σας.Θέλω να ρωτήσω σχετικά με μεταπτυχιακό στην Νεοελληνική Ιστορία.Με ενδιαφέρει η περίοδος μετά την επανάσταση.Γνωρίζει κάποιος ποιά ξένα και κυρίως αγγλόφωνα πανεπιστήμια ειδικεύονται σε αυτό τον τομέα;

Δεν γνωριζω να σου πω την αληθεια εαν υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο πανω στην νεοελληνικη ιστορια,και απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα εδω(σελιδα για μεταπτυχιακα στην Μεγαλη Βρετανια) δεν βρηκα κατι.
Ψαξε σε καποιο ελληνικο πανεπιστημιο,πιο πιθανο το βρισκω.

Ελπιζω να βοηθησα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το Τufts είναι κορυφαίο αλλά κοστίζει,όπως και τα γνωστά Βρετανικά LSE,cambridge κτλ τα οποία όμως έχουν προγράμματα για Αρχαία,Διεθνή Ιστορία κτλ.Για Νεοελληνικές Σπουδές με ειδίκευση την Ιστορία ενδιαφέρομαι.Τέσπα ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είναι να πας κάπου, πήγαινε σε κάτι καλό και πάλεψε για υποτροφία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Θα δοκιμάσω και σε αυτά σίγουρα,αλλά έχουν απαιτήσεις σε βαθμούς.Στα αντίστοιχα μαθήματα οι βαθμοί μου είναι βέβαια άριστοι,αλλά στον γενικό μ.ο υπολογίζω λίγο πάνω απο 7 οπότε δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποιο μεταπτυχιακό λατινικής γλωσσολογίας. Υπάρχει καταρχήν; Λογικά ναι, θα μου πείτε, αλλά σε αγγλόφωνα πανεπιστήμια (που έχω ψάξει κυρίως) δεν έχω βρει κάτι... ¨Εχετε κάποιο στο νου σας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top