Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποσο κοστιζει ενα μεταπτυχιακο στην Αγγλια? (συμπεριλαμβανομενων ολων των εξοδων που θα χρειαστει κανεις για να το πραγματοποιησει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται, σε ποια πόλη θα το κάνεις, σε ποιο πανεπιστήμιο, πού θα μένεις, και 1000 άλλα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποσο κοστιζει ενα μεταπτυχιακο στην Αγγλια? (συμπεριλαμβανομενων ολων των εξοδων που θα χρειαστει κανεις για να το πραγματοποιησει.)
Όλα τα πανεπιστήμια έχουν στην ιστοσελίδα τους τα δίδακτρα για τα μεταπτυχιακά προγράμματα. Θα πας στα «Postgraduate» και μετά στα «fees».
Μερικά εξ αυτών κάνουν εκτιμήσεις και για το κόστος ζωής σε γενικές γραμμές. Πάνω - κάτω το συνολικό κόστος ανέρχεται σε 18000 - 22000 €
Αυτά για UK.
Για USA το συνολικό κόστος φτάνει τα 28000-35000 € λόγω περισσότερων διδάκτρων που μπαίνουν στους μη Αμερικανούς.

ΥΓ: Ξέρω ότι οι εκτιμήσεις έχουν μεγάλο εύρος, αλλά πραγματικά μη νομίζεις ότι θα βρεις κάτι standard

edit:
Τα ποσά που ανέφερα είναι στο περίπου, διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο και είναι ποσά κατά έτος σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παίζουν πολύ τα νούμερα που έβαλες..Γιατί ας πούμε, το ποσό αυτό που αναφέρεις, εμένα, ήταν μόνο τα δίδακτρα.
Αν βγείτε εκτός Λονδίνου, τα ποσά είναι αρκετά χαμηλότερα. Και φτηνότερα σπίτια, και φτηνότερες συγκοινωνίες (που είναι πολύ βασικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πολλά :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πέτυχα και σε χρονιά με κακή ισοτιμία λίρας-ευρώ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παίζουν πολύ τα νούμερα που έβαλες..Γιατί ας πούμε, το ποσό αυτό που αναφέρεις, εμένα, ήταν μόνο τα δίδακτρα.
Αν βγείτε εκτός Λονδίνου, τα ποσά είναι αρκετά χαμηλότερα. Και φτηνότερα σπίτια, και φτηνότερες συγκοινωνίες (που είναι πολύ βασικό).
Όντως παίζουν πολύ, δεν αντιλέγω. Απλά τα ποσά που είπα περιέχουν την πλειοψηφία των μεταπτυχιακών στις φυσικές επιστήμες. Κακώς δεν το διευκρίνισα.
Σε ένα πρόγραμμα οικονομικών πχ οι τιμές είναι γύρω στα 28.000€ (συνολικά ανά έτος) στην Αγγλία, ενώ για διοίκηση επιχειρήσεων είναι γύρω στα 38.000€...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακα στη Σκωτια εχουν χαμηλοτερο κοστος? Ξερω οτι δεν εχουν διδακτρα για τους προπτυχιακους, οποτε ισως το μεταπτυχιακο να εχει χαμηλο κοστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Και πως θα γινουν τα μεταπτυχιακα?Με δανειο φανταζομαι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Για μενα το μεγαλυτερο εμποδιο φανταζουν τα χρηματα. Μου χουν πει οτι το Yale θελει γυρω στα 65.000$ το χρονο.... καπως ετσι και για ολα τα Ivy αλλα και τα αγγλικα οπως το Cambridge. Που σημαινει οτι οσο και αν προσπαθω στο τελος δεν θα τα καταφερω; Υπαρχει μηπως κανεις που γνωριζει πως μπορει να ξεπεραστει αυτο το εμποδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολας1987

Νεοφερμένος

Ο Νικολας1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να με ενημερώσετε όσον αφορά για κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Είμαι στο δίλλημα να κάνω μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στο Διεθνές Πανεπιστήμιο στην Θεσσαλονίκη που κοστίζει 4000 ευρώ με θέμα Νέες Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών για ένα χρόνο απλά δεν γνωρίζω αν το πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό. Επίσης είναι το μεταπτυχιακό αυτό καινοτόμο σχετικά με ότι ζητούν στην αγορά εργασίας οι επιχειρήσεις εδώ στην Ελλάδα??? Από την άλλη σκέφτομαι να ξεκινήσω από το νέο έτος μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ολλανδία στο University of Amsterdam με θέμα Business Information Systems για ένα χρόνο με ποσό 1700 ευρώ ή στην Αγγλία κάτι αντίστοιχο με ποσό 4500 ευρώ σχετικό με το πτυχίο μου. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν πλέον είναι πιο 'ελπιδοφόρο' για την αγορά εργασίας ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό??? Με την εμπειρία σας τι άλλο μεταπτυχιακό θα μπορούσα να κοιτάξω που να έχει όμως ευκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση??? Προσανατολίζομαι σωστά όσον αφορά τις δύο χώρες αυτές του εξωτερικού αν τελικά καταλήξω κάπου έξω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
εξωτερικό μεταπτυχιακό + διασύνδεση με την αγορά εργασίας (βλ. Ολλανδία ή χώρες Σκανδιναβίας με δωρεάν μεταπτυχιακά)
εργασιακές προοπτικές στο εξωτερικό και αν είσαι καπάτσο άτομο (και μάγκας) θα βρεις καλή δουλειά έξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ρε παιδιά πέρασα φέτος στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών της πόλης μου του βόλου! ΓΝΩΡΊΖΩ πως είναι νωρίς να σκέφτομαι για μεταπτυχιακά αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζει ένα μεταπτυχιακό σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού.[ MIT,Berkeley,Texas]?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ermioni22

Νεοφερμένος

Η ermioni22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδια..έχω πτυχίο ελλ.φιλολογίας και θα με ενδιέφερε ένα μεταπτυχιακό που έχει σχέση περισσότερο με ψυχολογία και μουσική ή μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης...μήπως ξέρετε που μπορώ να ψάξω? έχω σκεφτεί και την μετάφραση αλλά δεν ξέρω αν είναι πολυ δύσκολο...το πρόβλημα είναι οτι έχω γενικό κάτω απο 7 και δεν ξέρω αν είναι εφικτό να κάνω γενικά μεταπτυχιακό στην Αγγλία...επίσις θα ήθελα να μάθω αν μπορεί κάποιος να αρχίσει τις σπουδές του και σε άλλους μήνες του χρόνου εκτος του Σεμπτέβρη..έχω ακούσει για Γεννάρη αλλα δεν ξέρω αν είναι εξίσου καλα..ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γεια σας παιδεια. Μηπως ξερεται εαν υπαρχουν μεταπτυχιακα προγραμματα που να εχουν σχεση με πληροφορικη αλλα να μπορεις να τα "παρεις" μεσω οικονομικων.Συγκεκριμενα απο το τμημα Οικονομικης Επιστημης στο Παπει. Εαν υπαρχουν σε ποια πανεπιστημια( κυριως σε Αγλλια ενδιαφερομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μιλάς για information systems ας πούμε...;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι θα με ενδιεφερε κατι οπως το MiS που λες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά σε αυτά τα μεταπτυχιακά δεν θέλει κάποιο ορισμένο background, ας πούμε και εγώ που έκανα new media master, το μισό μου πρόγραμμα ήταν από IS.

Πολύ δυνατά τμήματα στον τομέα αυτόν έχει το LSE αλλά και το BRUNEL στο Λονδίνο, αυτά τα ξέρω εκ των έσω, καθώς στο ένα ήμουν και με το άλλο συνεργάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γειά σας παίδες και από εμένα.
Ξέρετε για ύπαρξη μεταπτυχιακών προγραμμάτων σχετικά με Εφαρμοσμένη Μαθηματική Βιολογία;
Σε όποιαδήποτε χώρα.
Και μιαν άλλη ερώτηση, δεν παίζει καμια υποτροφία για μεταπτυχικό έξω???
Είναι πανάκριβα γενικώς τα μεταπτυχιακά σε όποιονδήποτε τομέα, στο εξωτερικό.
Επίσης,είναι απαραίτητο να έχεις GRE, GMAT, TOEFL?
Και εαν ναι χρειάζεται οπωσδήποτε φροντιστήριο, σωστά???

Και μια άλλη απορία.!!!
Πότε πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι για μεταπτυχικο στο εξωτερικό, δεδομένου ότι είμαι στο 3ο έτος και του χρόνου θα έχω 4-5 μαθήματα για πτυχίο.

πφφφ
Σας ζάλισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝΕΣΤΗΣ1977

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΕΣΤΗΣ1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κάποια πανεπιστήμια στην αγγλία,για ναμην πω τα περισσότερα είναι "ΕΙΚΟΝΑ" ΦΡΟΎ ΦΡΟΥ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑ.Και ψάχνεις τον καθηγητή για βοήθιεα και αυτός είναι...απασχολημένος.Γιατί μεταπτυχιακό σημαίνει δουλειά από τον φοιτητή αλλά και δουλειά και υποστήριξη και καθοδήγηση από τον καθηγητή.Γι αυτό, και επειδή οι εποχέςε είναι δύσκολες οικονομικά έξυπνες επιλογές...πχ Ρουμανία (χημικός μηχανικός ή χημικός κάνει έξυπνο και οικονομικό μεταπτυχιακό στα πετρέλαια, ή μηχανολόγος μεταπτυχιακό στηην αυτοκινητοβιομηχανία ή αγγλική φιλολογία μεταπτυχιακό στην μεταφραση και διερμηνεία κ.ο.κ. και να έχεις τους καθηγητές στα πόδια σου για κάθε βοήθιεα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top