Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οχι ρε καλοπροερετα το ειπα,φυσικα και η συνεργασια σε προτζεκτσ και ετσι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σαν φοιτητης.ΑπΑπλα σε κατι τετοιους εχω την εντυπωση πως 'κολανε' οι καθηγητες και τους κανουν βοηθους τους για αυτο ειπα πουτανακι.!!

Ισχύει και αυτό, όχι απαραίτητα κατά βάση, αλλά ξέρω και παραδείγματα από το συγγενικό μου περιβάλλον που τους έχει ο καθηγητής να βγάζουν όλη τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Μου τα ελεγε η αδελφη μου.Τους εχουν επιτιρητες στις εξεταστικες,τους εχουν δωσει κινητα κλπ,μεχρι και στο φαισβοοκ που εχει ενας καθηγητης τον εκανε αντ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις υποτροφίες του ΙΚΥ? Με ποια κριτήρια γίνεσαι αποδεκτός για μία υποτροφία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, είναι όλες με εξετάσεις. Αλλά φέτος είχαν παγώσει, δεν ξέρω αν και πότε θα ξεπαγώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αχα! Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τι εξετάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν είναι ολόκληρο το έγγραφο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
13 σελίδες μου βγαίνει εμένα...
Πάντως σε αυτό το URL θα βρεις ότι χρειάζεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σε κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα πανεπιστημίων της Αγγλίας ζητούν ως προϋπόθεση «first class honours degree» ή «upper second class honours degree». Προφανώς έχει να κάνει με χαρακτηρισμό του βαθμού του πτυχίου, αλλά υπάρχει κάποια ενδεικτική τουλάχιστον αντιστοίχιση με τους βαθμούς του πτυχίου από ελληνικό ΑΕΙ; Λαμβάνουν υπόψη τα στατιστικά βαθμολογιών κάθε σχολής χωριστά; Για παράδειγμα αν μία σχολή έχει 30% πτυχιούχους με βαθμό >=8.5 και μία άλλη έχει 2%, θα το λάβουν αυτό υπόψη τους (ανεβάζοντας και ρίχνοντας αντιστοίχως τα βαθμολογικά standards) ή θα υπάρχει μία ενιαία αντιστοίχιση για όλες τις σχολές του ίδιου βαθμολογικού συστήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα πανεπιστημίων της Αγγλίας ζητούν ως προϋπόθεση «first class honours degree» ή «upper second class honours degree». Προφανώς έχει να κάνει με χαρακτηρισμό του βαθμού του πτυχίου, αλλά υπάρχει κάποια ενδεικτική τουλάχιστον αντιστοίχιση με τους βαθμούς του πτυχίου από ελληνικό ΑΕΙ; Λαμβάνουν υπόψη τα στατιστικά βαθμολογιών κάθε σχολής χωριστά; Για παράδειγμα αν μία σχολή έχει 30% πτυχιούχους με βαθμό >=8.5 και μία άλλη έχει 2%, θα το λάβουν αυτό υπόψη τους (ανεβάζοντας και ρίχνοντας αντιστοίχως τα βαθμολογικά standards) ή θα υπάρχει μία ενιαία αντιστοίχιση για όλες τις σχολές του ίδιου βαθμολογικού συστήματος;

Σε κάθε ιστοσελίδα των πανεπιστημίων, έχει τις αντιστοιχίες για κάθε χώρα εκτός της Αγγλίας. Απλά πρέπει να το ψάξεις να το βρεις, μέσα στο χάος των πληροφοριών. Συνήθως θέλουν πάνω από 7, αυτήν την αντιστοιχία δίνουν.

Αυτό το μίνιμουμ δεν αλλάζει, αλλά ας πούμε από ΕΜΠ ή άλλα Πολυτεχνεία, λαμβάνουν υπόψιν ότι είσαι από εκεί. Γενικά νομίζω ότι στις θετικές σχολές το έχουν στην άκρη του μυαλού τους ότι είναι δύσκολο να βγάλεις το βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, βρήκα αυτό: https://www3.imperial.ac.uk/entryrequirements/graduate/countryindex/greece
Προφανώς, λοιπόν, το «first» αναφέρεται σε βαθμό ελληνικού ΑΕΙ >=7.5.
Δεν είναι αρκετά σαφές σε τι βαθμό αντιστοιχούν τα «second (upper and lower)» και τα παρακάτω από αυτά, αλλά δεν το έψαξα γιατί δε με ενδιαφέρει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
exc για τις Φυσικομαθηματικές στο εξωτερικό γνωρίζουν τι παίζει σαν δυσκολία και τα συναφή. Ξέρουν πόσο απαιτητικό πρόγραμμα είναι ένα πρόγραμμα σπουδών μαθηματικών ή φυσικής για έναν 20άρη. Σκέψου ότι στο εξωτερικό σπουδάζει τέτοιες επιστήμες μια ελιτ ανθρώπων που ξέρει γιατί θέλει μαθηματικά ή φυσική. Επίσης είναι πολύ δύσκολη και η αποφοίτηση, οπότε και αυτό παίζει ρόλο σε σχέση με άλλες επιστήμες, εξ ίσου σοβαρές αλλά όσο να 'ναι δεν είναι mathematically rigorous. Οπότε ο βαθμός δυσκολίας τους πέφτει για βαθμούς άνω του 6. Έχω συμφοιτητές μου με χαμηλούς Μ.Ο. πτυχίων (στην κλίμακα «ΚΑΛΩΣ», δηλ., από βαθμό > 6 μέχρι 6,50) που κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές σε χώρες όπως Ολλανδία, Αγγλία και Ελβετία σε καλά Πανεπιστήμια. Σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους, παίζουν ιδιαίτερο ρόλο οι βαθμοί των κατευθύνσεων ή μαθημάτων συναφών με το μεταπτυχιακό ή μαθημάτων βασικής παιδείας για το μεταπτυχιακό. Δεν κοιτάζουν τόσο πολύ τον βαθμό συνολικά για όλα τα μαθήματα όσο αυτό που είπα. Επίσης δίνουν έμφαση ως θετική αξιολόγηση και στην ποιότητα των μαθημάτων που επέλεξε κάποιος ως φοιτητής συναρτήσει του βαθμού δυσκολίας τους. Δυστυχώς πολλοί φοιτητές Φυσικομαθηματικών επιστημών γεμίζουν με επιλογής μόνο μαθήματα «παιδαγωγικών» μόνο για ένα 5αράκι...χωρίς να επενδύουν στην μάθηση, αφού μόνο παιδαγωγικά δεν είναι. Βέβαια κάποιοι άλλοι, αντί να επιλέξουν «παιδαγωγικά» επιλέγουν καμία προχωρημένη πυρηνική φυσική κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σωστός ο Νικ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ίσως παρεξήγησες, nPb, το «δε με ενδιαφέρει τελικά» που είπα. Εννοούσα ότι δε χρειάζεται να ξέρω σε τι βαθμούς αντιστοιχούν τα παρακάτω από το «first». Αρχικά νόμιζα ότι first >9 και για αυτό έψαχνα και τα παρακάτω, αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι. Βεβαίως κατανοώ ότι ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος και τα πράγματα παρότι δεν είναι πλέον τυπικά αδύνατα, είναι σίγουρα εξαιρετικά δύσκολα.
Πάντως πραγματικά με έκανες να ελπίζω κάπως περισσότερο. Δεν ξέρω αν αυτή η ελπίδα βγει σε καλό, βέβαια, μιας και από οικονομικά... δεεεεν...:P Αυτός είναι και ο λόγος που απέκλεισα κατά κάποιον τρόπο τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ: έχουν έξτρα δίδακτρα για τους μη Αμερικανούς, ενώ της Αγγλίας έχουν ενιαία τιμή για όλους τους Ευρωπαίους (ίδια με αυτή για τους άγγλους). Η διαφορά, είναι ~ 10.000€ το χρόνο από ό,τι κατάλαβα.

Αλήθεια για μεταπτυχιακό σε θεωρητική φυσική**, έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα σε ΗΒ κυρίως (λόγω χαμηλότερων διδάκτρων) ή ΗΠΑ; (Αποκλείω άλλες χώρες λόγω γλώσσας: θέλω να μπορώ να συνεννοούμαι με το κόσμο και εκτός πανεπιστημίου)

**Quantum Field Theory, QCD, String Theory, SuSy και όλα αυτά τα ωραία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εν συντομία, σε ένα ΜΔΕ κρίνεσαι με το φάκελο προσόντων σου και όχι με το βαθμό πτυχίου. Έχει κάποιο ρόλο και αυτό, αλλά είναι μικρός. Σημαντικότερο ρόλο παίζουν π.χ. μαθήματα προπτυχιακά συναφή με ΜΔΕ, συνέντευξη, ίσως προϋπηρεσία ερευνητική ή/και επαγγελματική, κάποια ανακοίνωση ή δημοσίευση κ.λ.π. κ.λ.π. παρά ο βαθμός πτυχίου.

Σημαντικό ρόλο έχει και η ζήτηση ενός ΜΔΕ και ανάλογα κρίνεται το ύψος της "κόκκινης γραμμής"! Στην Αγγλία π.χ. παίζει ακόμα και η στιγμή που στέλνεις την αίτηση μιας και στην πληθώρα δέχονται χοντρικά-χοντρικά τους πρώτους χρονικά (γιατί πρέπει να τους ειδοποιήσουν κιόλας).

Δηλαδή παίζουν στο παιχνίδι πάρα πολλά κριτήρια. Πάρτε με το καλό το πτυχίο σας και βλέπετε για ΜΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εν συντομία, σε ένα ΜΔΕ κρίνεσαι με το φάκελο προσόντων σου και όχι με το βαθμό πτυχίου. Έχει κάποιο ρόλο και αυτό, αλλά είναι μικρός. Σημαντικότερο ρόλο παίζουν π.χ. μαθήματα προπτυχιακά συναφή με ΜΔΕ, συνέντευξη, ίσως προϋπηρεσία ερευνητική ή/και επαγγελματική, κάποια ανακοίνωση ή δημοσίευση κ.λ.π. κ.λ.π. παρά ο βαθμός πτυχίου.

Σημαντικό ρόλο έχει και η ζήτηση ενός ΜΔΕ και ανάλογα κρίνεται το ύψος της "κόκκινης γραμμής"! Στην Αγγλία π.χ. παίζει ακόμα και η στιγμή που στέλνεις την αίτηση μιας και στην πληθώρα δέχονται χοντρικά-χοντρικά τους πρώτους χρονικά (γιατί πρέπει να τους ειδοποιήσουν κιόλας).

Δηλαδή παίζουν στο παιχνίδι πάρα πολλά κριτήρια.
Πώς ένας προπτυχιακός θα αποκτήσει ερευνητική προϋπηρεσία ή θα δημοσιεύσει κάποια άρθρα;
Η Διπλωματική έχει σημασία έχω ακούσει, σωστά;
Πάρτε με το καλό το πτυχίο σας και βλέπετε για ΜΔΕ.
Βασικά από Σεπτέμβρη είμαι 4ο έτος. Πότε, δηλαδή, προτείνεις να ψάξω για μεταπτυχιακά...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σημαντικό ρόλο έχει και η ζήτηση ενός ΜΔΕ και ανάλογα κρίνεται το ύψος της "κόκκινης γραμμής"! Στην Αγγλία π.χ. παίζει ακόμα και η στιγμή που στέλνεις την αίτηση μιας και στην πληθώρα δέχονται χοντρικά-χοντρικά τους πρώτους χρονικά (γιατί πρέπει να τους ειδοποιήσουν κιόλας).

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό...Ας πούμε γνωρίζω για Αγγλία, από άτομα που κοιτούν τις αιτήσεις στα πανεπιστήμια, ότι για προγράμματα που δεν έχουν προθεσμία παίρνουν κάποιους στην αρχή, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των θέσεων συμπληρώνεται τελευταία στιγμή.

Βασικά από Σεπτέμβρη είμαι 4ο έτος. Πότε, δηλαδή, προτείνεις να ψάξω για μεταπτυχιακά...;

Εγώ τότε ξεκίνησα..:D
(Αν σκοπεύεις να τελειώσεις στα 4 χρόνια, είσαι κομπλέ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@ exc

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι ο προπτυχιακός φοιτητής να αποκτήσει "ερευνητική εμπειρία" μέσω της πτυχιακής του μελέτης (όπως ο υποφαινόμενος π.χ.) και ενδεχομένως να βγάλει μια ανακοίνωση (παρουσίαση σε συνέδριο) ή δημοσίευση (σε διεθνώς αναγνωρισμένο περιοδικό/Journal). Κάτι τέτοιο, όπως κατάλαβες, σου δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των άλλων υποψηφίων ανταγωνιστών σου (και ας έχεις πτυχίο π.χ. 6,5) και φυσικά δεν είναι και κάτι εύκολο να το κάνεις... Δηλαδή ναι, η πτυχιακή σου εργασία έχει σημαντικό ρόλοκαι αν το θέμα της είναι σχετικό με το ΜΔΕ και την πλασάρεις έξυπνα στην αίτησή σου (μετράει ΚΑΙ αυτό), τότε οι πιθανότητες αυξάνονται για την υποψηφιότητά σου.

Και τώρα που είσαι τελειόφοιτος είναι καλή στιγμή να ψάχνεσαι σιγά-σιγά...

@ Revekka
Και φυσικά παίζει και αυτό που λες και φυσικά παίζει αυτό που λέω. Δηλαδή ότι όλα είναι σχετικά και μην ψειρίζουμε τις λεπτομέρειες. Ένας π.χ. με πτυχίο 6.5 μπορεί να γίνει δεκτός γιατί έχει το Α θέμα πτυχιακής και ο άλλος με 6.6 να μη γίνει δεκτός, γιατί είχε άλλη προπτυχιακή κατεύθυνση (τυχαίο παράδειγμα)...

Επίσης υπάρχουν κλάδοι που ζητούν προϋπηρεσία 2-3 έτη πριν σε δεχθούν για ΜΔΕ (οικονομικομανατζεριλίστικα) ή αν πας για τέχνες να παρουσιάσεις portfolio (αν το λέω σωστά)... Δηλαδή αυτό που ανέφερα αρχικά: πολλά κριτήρια και επιμέρους παράμετροι παίζουν ρόλο (ακόμα και κλάδος δράσης) και όχι απλά ένας βαθμός πτυχίου...

Νομίζω σε γενικές γραμμές δεν διαφωνούμε και αυτοί που ρώτησαν αρχικά κατάλαβαν το πνεύμα πλέον...

Α, σε Ελλάδα μάλιστα στα ΜΔΕ ο βαθμός πτυχίου ΔΕΝ μοριοδοτείται κανά, απλά να είναι πάνω από 6 ή 6.5 ή 7 (ανάλογα, συνήθως λίαν καλώς aka >6.50) για να μπορείς μόνο και μόνο να υποβάλλεις αίτηση... Πιο πολύ έχω δει χειροπιαστά να αξιοποιείται ο (πολύ) καλός βαθμός πτυχίου για υποτροφία, παρά για εισαγωγή σε ΜΔΕ.

Α, και αν κάποιος πάρει υποτροφία ΙΚΥ, τότε είναι με το 1.5 ποδάρι εντός του ΜΔΕ της αρεσκείας του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
@ exc

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι ο προπτυχιακός φοιτητής να αποκτήσει "ερευνητική εμπειρία" μέσω της πτυχιακής του μελέτης (όπως ο υποφαινόμενος π.χ.) και ενδεχομένως να βγάλει μια ανακοίνωση (παρουσίαση σε συνέδριο) ή δημοσίευση (σε διεθνώς αναγνωρισμένο περιοδικό/Journal).
Κάτι τέτοιο, όπως κατάλαβες, σου δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των άλλων υποψηφίων ανταγωνιστών σου (και ας έχεις πτυχίο π.χ. 6,5) και φυσικά δεν είναι και κάτι εύκολο να το κάνεις... Δηλαδή ναι, η πτυχιακή σου εργασία έχει σημαντικό ρόλοκαι αν το θέμα της είναι σχετικό με το ΜΔΕ και την πλασάρεις έξυπνα στην αίτησή σου (μετράει ΚΑΙ αυτό), τότε οι πιθανότητες αυξάνονται για την υποψηφιότητά σου.

Και τώρα που είσαι τελειόφοιτος είναι καλή στιγμή να ψάχνεσαι σιγά-σιγά...

@ Revekka
Και φυσικά παίζει και αυτό που λες και φυσικά παίζει αυτό που λέω. Δηλαδή ότι όλα είναι σχετικά και μην ψειρίζουμε τις λεπτομέρειες. Ένας π.χ. με πτυχίο 6.5 μπορεί να γίνει δεκτός γιατί έχει το Α θέμα πτυχιακής και ο άλλος με 6.6 να μη γίνει δεκτός, γιατί είχε άλλη προπτυχιακή κατεύθυνση (τυχαίο παράδειγμα)...

Επίσης υπάρχουν κλάδοι που ζητούν προϋπηρεσία 2-3 έτη πριν σε δεχθούν για ΜΔΕ (οικονομικομανατζεριλίστικα) ή αν πας για τέχνες να παρουσιάσεις portfolio (αν το λέω σωστά)... Δηλαδή αυτό που ανέφερα αρχικά: πολλά κριτήρια και επιμέρους παράμετροι παίζουν ρόλο (ακόμα και κλάδος δράσης) και όχι απλά ένας βαθμός πτυχίου...

Νομίζω σε γενικές γραμμές δεν διαφωνούμε και αυτοί που ρώτησαν αρχικά κατάλαβαν το πνεύμα πλέον...

Α, σε Ελλάδα μάλιστα στα ΜΔΕ ο βαθμός πτυχίου ΔΕΝ μοριοδοτείται κανά, απλά να είναι πάνω από 6 ή 6.5 ή 7 (ανάλογα, συνήθως λίαν καλώς aka >6.50) για να μπορείς μόνο και μόνο να υποβάλλεις αίτηση... Πιο πολύ έχω δει χειροπιαστά να αξιοποιείται ο (πολύ) καλός βαθμός πτυχίου για υποτροφία, παρά για εισαγωγή σε ΜΔΕ.

Α, και αν κάποιος πάρει υποτροφία ΙΚΥ, τότε είναι με το 1.5 ποδάρι εντός του ΜΔΕ της αρεσκείας του :D
Eννοεις να ειναι υποτροφος οταν ειναι ηδη στην σχολη(με βαση τις επιδοσεις των μαθηματων) η και κατα την εισαγωγη του στο τμημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εννοεί (υποθέτω) να έχεις πάρει υποτροφία για να κάνεις το μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top