Μεταπτυχιακό στον τομέα των επιχειρήσεων

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν το αξιοποιήσεις δεν κάνεις κανένα πάρτι. Είναι απλώς ένα χαρτί!
Πολύ κοντινός μου συγγενής έκανε MBA (70.000 ευρώ περίπου) και δεν το αξιοποίησε πουθενά. Γύρισε Ελλάδα, παράτησε τη ζωή της στο Λονδίνο.

Σήμερα αν την ρωτούσες πού την χρησίμευσε; Πουθενά.

Τώρα για να το παίξω λίγο "δικηγόρος του Διαβόλου", αν τελειώσεις το ΜΒΑ ενός ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πανεπιστημίου, και βγαίνοντας έξω , γνωρίζεις κάποιον γνωστό εφοπλιστή. Θα σου πει , α επειδή τελείωσες ΜΒΑ από Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν θα σε πάρω στην εταιρεία μου? Έλα τώρα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σε πάρει. Αν έχει υποψήφιους με MBA άλλων σχολών δυνατών, εννοείται έχεις χάσει το παιχνίδι!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Elpida10

Νεοφερμένος

Η Elpida10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
H ξααδερφή μου είχε κάνει το ΜΒΑ του ΑΠΘ και είχε μείνει πολύ εντυπωσιασμένη. Παρεπιπτόντως όσες φίλες της είχαν κάνει και στο ΜΒΑ του ΠΑΜΑΚ αίτηση, προτίμησαν του ΑΠΘ και δεν το μετάνιωσαν. Άλλοι πάλι το μετάνιωσαν που έκαναν του ΠΑΜΑΚ.Είναι πιο practical orrientation του ΑΠΘ, γιατί το προγραμμά του προσαρμόζεται σε αυτά με του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ( εννοώ το πρόγραμαμ σπουδών). Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για του ΠΑΜΑΚ. Αλλά δεν τα έχω ζήσει και ο ίδιος για να σου πω. Από αυτά που ακούω σου λέω. Για μένα να πας στου ΑΠΘ και δεν θα το μετανιώσεις. Εξάλλου κάτι που μας έρχεται μια φορά, δεν θα μας ξαναέρθει. Μη περιμένεις να κάνεις ΗΡΜ για να δουλέψεις σε τμήμα ανθρωπίνων πόρων. Όσοι δουλεύουν σε τέτοια τμήματα, γνωρίζω ότι τελείωσαν ΜΒΑ και άλλα μεταπτυχιακά μη σχετικά με το τμήμα. Γενικά, πήγαινε τώρα που επιλέχθηκες στου ΑΠΘ , γιατί αν δεν επιλεχθείς στου ΠΑΜΑΚ και στα δυο μεταπτυχιακά, τότε τι θα κάνεις. Μη πετάς τη τύχη σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Έχεις δίκιο. το ΜΒΑ συνδυάζεται με όλα τα επαγγέλματα. Ξέρω παιδιά που τελείωσαν πανεπιστημιακή δημοσιογραφία και έκαναν ΜΒΑ όπως και χημικοί μηχανικοί, διατροφολόγοι, ψυχολόγοι. Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό.
Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν γνώριζα κάποιον που να έχει κάνει mba στο ΑΠΘ, μόνο στο Παμακ και αυτό με δυσκολευε πολύ. Οπότε με βοηθάει πολύ η άποψη σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

H ξααδερφή μου είχε κάνει το ΜΒΑ του ΑΠΘ και είχε μείνει πολύ εντυπωσιασμένη. Παρεπιπτόντως όσες φίλες της είχαν κάνει και στο ΜΒΑ του ΠΑΜΑΚ αίτηση, προτίμησαν του ΑΠΘ και δεν το μετάνιωσαν. Άλλοι πάλι το μετάνιωσαν που έκαναν του ΠΑΜΑΚ.Είναι πιο practical orrientation του ΑΠΘ, γιατί το προγραμμά του προσαρμόζεται σε αυτά με του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ( εννοώ το πρόγραμαμ σπουδών). Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για του ΠΑΜΑΚ. Αλλά δεν τα έχω ζήσει και ο ίδιος για να σου πω. Από αυτά που ακούω σου λέω. Για μένα να πας στου ΑΠΘ και δεν θα το μετανιώσεις. Εξάλλου κάτι που μας έρχεται μια φορά, δεν θα μας ξαναέρθει. Μη περιμένεις να κάνεις ΗΡΜ για να δουλέψεις σε τμήμα ανθρωπίνων πόρων. Όσοι δουλεύουν σε τέτοια τμήματα, γνωρίζω ότι τελείωσαν ΜΒΑ και άλλα μεταπτυχιακά μη σχετικά με το τμήμα. Γενικά, πήγαινε τώρα που επιλέχθηκες στου ΑΠΘ , γιατί αν δεν επιλεχθείς στου ΠΑΜΑΚ και στα δυο μεταπτυχιακά, τότε τι θα κάνεις. Μη πετάς τη τύχη σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Έχεις δίκιο. το ΜΒΑ συνδυάζεται με όλα τα επαγγέλματα. Ξέρω παιδιά που τελείωσαν πανεπιστημιακή δημοσιογραφία και έκαναν ΜΒΑ όπως και χημικοί μηχανικοί, διατροφολόγοι, ψυχολόγοι. Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό.
Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν γνώριζα κάποιον που να έχει κάνει mba στο ΑΠΘ, μόνο στο Παμακ και αυτό με δυσκόλευε ακόμα περισσότερο. Οπότε με βοηθάει πολύ η άποψη σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Πολύ χρήσιμα όλα όσα μου γράφετε. Θα το σκεφτω λιγάκι ακόμη και θα αποφασίσω. Ενώ έκλεινα προς Παμακ, τώρα σκέφτομαι και το ΑΠΘ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ντεμυ

Νεοφερμένος

Η Ντεμυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kαλησπέρα! Μιας και εχουν περάσει γύρω στα 4 χρόνια από όταν έγραψες το ποστ σου, μήπως θα μπορούσες να μας πεις τλκ για την εμπειρία στο μεταπτυχιακό (που υποθέτω έχεις τελειώσει τώρα) και στην αγορά εργασίας? Είμαι απόφοιτος θεωρητικής σχολής και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στο hr, αλλά είδα τρ και απο την συζήτηση σας και την επιλογή του mba. Έχω ελπίδες με ένα μεταπτυχιακό του hr στη σημερινή αγορά εργασίας ή θα μπορέσω γνκ με το πρώτο πτυχίο μου να ανταποκριθώ στο μεταπτυχιακό του mba?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top