Μεταπτυχιακό στον τομέα των επιχειρήσεων

Elpida10

Νεοφερμένος

Η Elpida10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακο στον τομέα των Επιχειρήσεων. Έχω κάνει 3 αιτήσεις. Μια για το mba του Παμακ, μια για το mba του ΑΠΘ και μια για την Διοίκηση ανθρωπίνων πόρων στο Παμακ. Πρώτη μου επιλογή ήταν το Παμακ, καθώς είναι οικονομικό Πανεπιστήμιο. Έκανα αίτηση στο ΑΠΘ σε περίπτωση που δεν μπω στο Παμακ. Απλά φέτος στο ΑΠΘ έγιναν αρκετά νωρίς οι συνεντεύξεις και βγήκαν ήδη τα αποτελέσματα και έχω γίνει δεκτή. Έχω λίγες μέρες μέχρι τέλος του μήνα να αποφασίσω αν θα απαντήσω θετικά ή όχι στο Πανεπιστήμιο και να στείλω τα δικαιολογητικά για την εγγραφή,μαζι με μια προκαταβολή ύψους 750 ευρώ, η οποία δεν επιστρέφεται. Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτή τη στιγμή, καθώς προτιμούσα το Παμακ ως Πανεπιστήμιο, στο οποίο οι συνεντεύξεις θα γίνουν Σεπτέμβριο, αλλά στο ΑΠΘ έχω γίνει ήδη δεκτή και είναι ρίσκο να το απορρίψω χωρίς να έχω κάνει συνέντευξη στα άλλα 2. Μπορεί να μου πει κάποιος κάποια γνώμη συγκριτικά σχετικά με τα 2 Πανεπιστήμια? Ήθελα πολύ να διεκδικήσω μια θέση στο Παμακ, αλλά όπως ήρθαν τα πράγματα να απορρίψω έτσι απλά το ΑΠΘ στο οποίο έχω ήδη σίγουρη θέση ίσως είναι ριψοκίνδυνο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα Ελπίδα.

Στο ΠΑΜΑΚ είναι HRM το μεταπτυχιακό, ενώ στο ΑΠΘ MBA.
Το ΜΒΑ, ως μεταπτυχιακό, σού ανοίγει περισσότερες διεξόδους καθώς καλύπτει τις περισσότερες πτυχές μίας επιχείρησης/εταιρείας. Είναι ένα μίνι πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Θα κάνεις λίγο από όλους τους βασικούς τομείς λειτουργίας μίας επιχείρησης.
Το HRM είναι κατευθυνόμενο στο Ανθρώπινο Δυναμικό των επιχειρήσεων/εταιρειών. Με το MBA καλύπτεις σίγουρα τις θέσεις που μπορεί να διεκδικήσει κάποιος με HRM, το αντίστροφο δεν ισχύει. Επομένως, σού ανοίγονται περισσότερες ευκαιρίες εργοδότησης και επαγγελματικής ανέλιξης.

Δε μπορώ σίγουρα να σού πω, πως θα σε δεχτούν στο ΠΑΜΑΚ, αλλά αν θέλεις να ασχοληθείς με το Ανθρώπινο Δυναμικό μόνο, τότε να προτιμήσεις εκείνο. Ήμουν κι εγώ κάποτε στο ίδιο δίλημμα, καθώς είχα γίνει δεκτός σε 5 πανεπιστήμια, σε 6 διαφορετικά προγράμματα, τελικά επέλεξα το HR. Δεν θέλω να σε επηρεάσω με αυτήν την τοποθέτησή μου.

Είναι ασφαλές σίγουρο πως έχεις ήδη κατοχυρώση θέση, σε ένα πανεπιστήμιο καλό.
Γενικά, ως τίτλος το MBA είναι ευρύτερος και καλύπτει και το HR!
 

Elpida10

Νεοφερμένος

Η Elpida10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα Ελπίδα.

Στο ΠΑΜΑΚ είναι HRM το μεταπτυχιακό, ενώ στο ΑΠΘ MBA.
Το ΜΒΑ, ως μεταπτυχιακό, σού ανοίγει περισσότερες διεξόδους καθώς καλύπτει τις περισσότερες πτυχές μίας επιχείρησης/εταιρείας. Είναι ένα μίνι πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Θα κάνεις λίγο από όλους τους βασικούς τομείς λειτουργίας μίας επιχείρησης.
Το HRM είναι κατευθυνόμενο στο Ανθρώπινο Δυναμικό των επιχειρήσεων/εταιρειών. Με το MBA καλύπτεις σίγουρα τις θέσεις που μπορεί να διεκδικήσει κάποιος με HRM, το αντίστροφο δεν ισχύει. Επομένως, σού ανοίγονται περισσότερες ευκαιρίες εργοδότησης και επαγγελματικής ανέλιξης.

Δε μπορώ σίγουρα να σού πω, πως θα σε δεχτούν στο ΠΑΜΑΚ, αλλά αν θέλεις να ασχοληθείς με το Ανθρώπινο Δυναμικό μόνο, τότε να προτιμήσεις εκείνο. Ήμουν κι εγώ κάποτε στο ίδιο δίλημμα, καθώς είχα γίνει δεκτός σε 5 πανεπιστήμια, σε 6 διαφορετικά προγράμματα, τελικά επέλεξα το HR. Δεν θέλω να σε επηρεάσω με αυτήν την τοποθέτησή μου.

Είναι ασφαλές σίγουρο πως έχεις ήδη κατοχυρώση θέση, σε ένα πανεπιστήμιο καλό.
Γενικά, ως τίτλος το MBA είναι ευρύτερος και καλύπτει και το HR!
Σε ευχαριστώ πολύ. Στο Παμακ απλά υπάρχει και mba και hr. Δηλαδή στο Παμακ έχω κάνει αίτηση και στα 2.απλα στο ΑΠΘ βγήκαν ήδη τα αποτελέσματα ενώ στα άλλα 2 δεν έχουν γίνει καν οι συνεντεύξεις. Δηλαδή σκέφτομαι και ανάμεσα στα 2 mba παμακ ή Αριστοτέλειο, αλλά και hr.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλημέρα Ελπίδα,

Ποιό είναι το προπτυχιακό σου background?
Για ποιο λόγο σκέφτεσαι ένα μεταπτυχιακό τυπου MBA/ΗRM?
 

Elpida10

Νεοφερμένος

Η Elpida10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα Ελπίδα,

Ποιό είναι το προπτυχιακό σου background?
Για ποιο λόγο σκέφτεσαι ένα μεταπτυχιακό τυπου MBA/ΗRM?
Καλημέρα Ελπίδα,

Ποιό είναι το προπτυχιακό σου background?
Για ποιο λόγο σκέφτεσαι ένα μεταπτυχιακό τυπου MBA/ΗRM?
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ. Τον τελευταίο ένα μιση χρόνο αποφάσισα ότι θέλω να ασχοληθώ με τον τομέα των Επιχειρήσεων και το έψαξα αρκετά. Έκανα και κάποια επιμορφωτικά σεμινάρια ώστε να καταλάβω καλύτερα το χώρο και με ενδιαφέρει πολύ. Αρχικά μου κίνησε το ενδιαφέρον το hr, αλλά έπειτα σκέφτηκα και το mba, το οποίο μου ανοίγει και περισσότερες επιλογές. Απλά η πρώτη επιλογή μου ήταν το mba του Παμακ. Όμως στο ΑΠΘ έγινα ήδη δεκτή και πρέπει τώρα να απαντήσω θετικά ή αρνητικά ενώ στο Παμακ και οι 2 συνέντευξεις συνέντευξη θα γίνουν μέσα στο Σεπτέμβριο. Οπότε από τη μια προτιμούσα το Παμακ από την άλλη είναι ρίσκο να αρνηθώ το ΑΠΘ, πριν γίνω δεκτή στο Παμακ. Και ήθελα να ρωτήσω κάποια γνώμη σχετικά με τα 3προγράμματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα! Το ΠΑΜΑΚ συνήθως προτιμάται για τέτοιου τομέα σπουδών. Πιστεύω, για να έγινες δεκτή στο ΑΠΘ, και στο ΠΑΜΑΚ θα σε δεχτούν. Δεν μπορούμε, βέβαια, να το γνωρίζουμε με σιγουριά αυτό.

Καλή επιλογή το HR ή το MBA για πτυχίο Φιλολογίας, ώστε να βοηθήσει κάπως σε θέση εργασίας σε επιχείρηση. Σίγουρα, ανώτατες θέσεις και τρομερά πράγματα είναι σπάνια, καθώς είναι αρκετά off το προπτυχιακό αλλά πιο ανταγωνιστική από κάποιον χωρίς μεταπτυχιακό θα είσαι :)
 

Elpida10

Νεοφερμένος

Η Elpida10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μάλιστα! Το ΠΑΜΑΚ συνήθως προτιμάται για τέτοιου τομέα σπουδών. Πιστεύω, για να έγινες δεκτή στο ΑΠΘ, και στο ΠΑΜΑΚ θα σε δεχτούν. Δεν μπορούμε, βέβαια, να το γνωρίζουμε με σιγουριά αυτό.

Καλή επιλογή το HR ή το MBA για πτυχίο Φιλολογίας, ώστε να βοηθήσει κάπως σε θέση εργασίας σε επιχείρηση. Σίγουρα, ανώτατες θέσεις και τρομερά πράγματα είναι σπάνια, καθώς είναι αρκετά off το προπτυχιακό αλλά πιο ανταγωνιστική από κάποιον χωρίς μεταπτυχιακό θα είσαι :)
Ναι και εγώ αυτή τη γνώμη είχα. Ότι το Παμακ προτιμάται για τέτοιου είδους σπουδές. Γι αυτό και ήθελα να πάω εκεί. Σε ευχαριστώ πολύ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά θα το έπαιρνα το ρίσκο! Καλή τύχη :)
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η φιλοσοφία ενός MBA είναι αρκετά διαφορετική απο τη φιλοσοφία όλων των υπόλοιπων μεταπτυχιακών. Και ο λόγος είναι πως δεν σου προσφέρουν καποια ουσιαστική (εξειδικευμένη) γνώση, αλλά προσφέρουν καθαρά network, alumni forums και post nominal.
Γι'αυτό άλλωστε τα πραγματικά καλά σχολεία είναι πανάκριβα.
Αντιλαμβάνομαι πως σκέφτεσαι και θέλεις να κάνεις στροφή στη καριέρα σου, όμως ειδικά αν θέλουμε να μιλάμε για MBA αυτός ο δρόμος δεν είναι ο πλέον ενδεδειγμένος.
Ιδανικά θα πρότεινα να εργαστείς κάπου για 2-3 χρόνια, να φορτώσεις βιογραφικό αλλα και πορτοφόλι και μετά να κυνηγήσεις το πιο glam MBA που μπορείς να φτάσεις (εννοείται οτι μιλάμε για εξωτερικό).
Αν είσαι αποφασιαμένη σε μια σοβαρή στροφή καριέρας, ο σωστός δρόμος είναι αυτός ωστε να πετύχεις στόχους υψηλότερους απο οσους εχεις φανταστεί χωρίς να χάνεις χρόνο, κόπο και χρήμα.
Προσπάθησε λοιπόν αρχικά να μπείς στη φιλοσοφία ενός ΜΒΑ και επίσης να φανταστείς τον εαυτό σου επαγγελματικά σε καποιο συγκεκριμένο industry. Ο "τομέας των επιχειρήσεων" είναι κάτι πολύ γενικό, προσπάθησε να εστιάσεις λιγάκι παραπάνω: entepreneurship, management consulting, finance/accounting - marketing - HR?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Η φιλοσοφία ενός MBA είναι αρκετά διαφορετική απο τη φιλοσοφία όλων των υπόλοιπων μεταπτυχιακών. Και ο λόγος είναι πως δεν σου προσφέρουν καποια ουσιαστική (εξειδικευμένη) γνώση, αλλά προσφέρουν καθαρά network, alumni forums και post nominal.
Γι'αυτό άλλωστε τα πραγματικά καλά σχολεία είναι πανάκριβα.
Αντιλαμβάνομαι πως σκέφτεσαι και θέλεις να κάνεις στροφή στη καριέρα σου, όμως ειδικά αν θέλουμε να μιλάμε για MBA αυτός ο δρόμος δεν είναι ο πλέον ενδεδειγμένος.
Ιδανικά θα πρότεινα να εργαστείς κάπου για 2-3 χρόνια, να φορτώσεις βιογραφικό αλλα και πορτοφόλι και μετά να κυνηγήσεις το πιο glam MBA που μπορείς να φτάσεις (εννοείται οτι μιλάμε για εξωτερικό).
Αν είσαι αποφασιαμένη σε μια σοβαρή στροφή καριέρας, ο σωστός δρόμος είναι αυτός ωστε να πετύχεις στόχους υψηλότερους απο οσους εχεις φανταστεί χωρίς να χάνεις χρόνο, κόπο και χρήμα.
Προσπάθησε λοιπόν αρχικά να μπείς στη φιλοσοφία ενός ΜΒΑ και επίσης να φανταστείς τον εαυτό σου επαγγελματικά σε καποιο συγκεκριμένο industry. Ο "τομέας των επιχειρήσεων" είναι κάτι πολύ γενικό, προσπάθησε να εστιάσεις λιγάκι παραπάνω: entepreneurship, management consulting, finance/accounting - marketing - HR?
oταν λες δεν προσφερει εξειδικευμενη γνωση τι εννοεις?Επισης μου κανει εντυπωση πως μια αποφοιτος σχολης θεωρητικης στυλ φιλολογιας δικαιουται να κανει τετοιο μεταπτυχιακο?Συνηθως εκει πανε των θετικων σχολων
 

Elpida10

Νεοφερμένος

Η Elpida10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η φιλοσοφία ενός MBA είναι αρκετά διαφορετική απο τη φιλοσοφία όλων των υπόλοιπων μεταπτυχιακών. Και ο λόγος είναι πως δεν σου προσφέρουν καποια ουσιαστική (εξειδικευμένη) γνώση, αλλά προσφέρουν καθαρά network, alumni forums και post nominal.
Γι'αυτό άλλωστε τα πραγματικά καλά σχολεία είναι πανάκριβα.
Αντιλαμβάνομαι πως σκέφτεσαι και θέλεις να κάνεις στροφή στη καριέρα σου, όμως ειδικά αν θέλουμε να μιλάμε για MBA αυτός ο δρόμος δεν είναι ο πλέον ενδεδειγμένος.
Ιδανικά θα πρότεινα να εργαστείς κάπου για 2-3 χρόνια, να φορτώσεις βιογραφικό αλλα και πορτοφόλι και μετά να κυνηγήσεις το πιο glam MBA που μπορείς να φτάσεις (εννοείται οτι μιλάμε για εξωτερικό).
Αν είσαι αποφασιαμένη σε μια σοβαρή στροφή καριέρας, ο σωστός δρόμος είναι αυτός ωστε να πετύχεις στόχους υψηλότερους απο οσους εχεις φανταστεί χωρίς να χάνεις χρόνο, κόπο και χρήμα.
Προσπάθησε λοιπόν αρχικά να μπείς στη φιλοσοφία ενός ΜΒΑ και επίσης να φανταστείς τον εαυτό σου επαγγελματικά σε καποιο συγκεκριμένο industry. Ο "τομέας των επιχειρήσεων" είναι κάτι πολύ γενικό, προσπάθησε να εστιάσεις λιγάκι παραπάνω: entepreneurship, management consulting, finance/accounting - marketing - HR?
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Φυσικά και τα συγκεκριμένα προγράμματα δεν μπορούν να συγκριθούν με εκείνα του εξωτερικού. Και όπως πολύ σωστά είπες αποφάσισα να κάνω στροφή. Και επειδή αυτή τη στιγμή δεν είναι εφικτό να βγω στο εξωτερικό σκέφτηκα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα οπότε σκέφτηκα τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια, καθώς είναι από τα πιο γνωστά. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

oταν λες δεν προσφερει εξειδικευμενη γνωση τι εννοεις?Επισης μου κανει εντυπωση πως μια αποφοιτος σχολης θεωρητικης στυλ φιλολογιας δικαιουται να κανει τετοιο μεταπτυχιακο?Συνηθως εκει πανε των θετικων σχολων
Το έχω ψάξει αρκετά και το mba είναι ένα μεταπτυχιακό που μπορούν να παρακολουθήσουν ατομα τόσο θετικων όσο και θεωρητικών επιστημών. Συνήθως τα προγράμματα σπουδών δέχονται αποφοίτους διαφόρων κλάδων... π. χ. Από ψυχολογία μέχρι ιατρικη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακο στον τομέα των Επιχειρήσεων. Έχω κάνει 3 αιτήσεις. Μια για το mba του Παμακ, μια για το mba του ΑΠΘ και μια για την Διοίκηση ανθρωπίνων πόρων στο Παμακ. Πρώτη μου επιλογή ήταν το Παμακ, καθώς είναι οικονομικό Πανεπιστήμιο. Έκανα αίτηση στο ΑΠΘ σε περίπτωση που δεν μπω στο Παμακ. Απλά φέτος στο ΑΠΘ έγιναν αρκετά νωρίς οι συνεντεύξεις και βγήκαν ήδη τα αποτελέσματα και έχω γίνει δεκτή. Έχω λίγες μέρες μέχρι τέλος του μήνα να αποφασίσω αν θα απαντήσω θετικά ή όχι στο Πανεπιστήμιο και να στείλω τα δικαιολογητικά για την εγγραφή,μαζι με μια προκαταβολή ύψους 750 ευρώ, η οποία δεν επιστρέφεται. Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτή τη στιγμή, καθώς προτιμούσα το Παμακ ως Πανεπιστήμιο, στο οποίο οι συνεντεύξεις θα γίνουν Σεπτέμβριο, αλλά στο ΑΠΘ έχω γίνει ήδη δεκτή και είναι ρίσκο να το απορρίψω χωρίς να έχω κάνει συνέντευξη στα άλλα 2. Μπορεί να μου πει κάποιος κάποια γνώμη συγκριτικά σχετικά με τα 2 Πανεπιστήμια? Ήθελα πολύ να διεκδικήσω μια θέση στο Παμακ, αλλά όπως ήρθαν τα πράγματα να απορρίψω έτσι απλά το ΑΠΘ στο οποίο έχω ήδη σίγουρη θέση ίσως είναι ριψοκίνδυνο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

H ξααδερφή μου είχε κάνει το ΜΒΑ του ΑΠΘ και είχε μείνει πολύ εντυπωσιασμένη. Παρεπιπτόντως όσες φίλες της είχαν κάνει και στο ΜΒΑ του ΠΑΜΑΚ αίτηση, προτίμησαν του ΑΠΘ και δεν το μετάνιωσαν. Άλλοι πάλι το μετάνιωσαν που έκαναν του ΠΑΜΑΚ.Είναι πιο practical orrientation του ΑΠΘ, γιατί το προγραμμά του προσαρμόζεται σε αυτά με του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ( εννοώ το πρόγραμαμ σπουδών). Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για του ΠΑΜΑΚ. Αλλά δεν τα έχω ζήσει και ο ίδιος για να σου πω. Από αυτά που ακούω σου λέω. Για μένα να πας στου ΑΠΘ και δεν θα το μετανιώσεις. Εξάλλου κάτι που μας έρχεται μια φορά, δεν θα μας ξαναέρθει. Μη περιμένεις να κάνεις ΗΡΜ για να δουλέψεις σε τμήμα ανθρωπίνων πόρων. Όσοι δουλεύουν σε τέτοια τμήματα, γνωρίζω ότι τελείωσαν ΜΒΑ και άλλα μεταπτυχιακά μη σχετικά με το τμήμα. Γενικά, πήγαινε τώρα που επιλέχθηκες στου ΑΠΘ , γιατί αν δεν επιλεχθείς στου ΠΑΜΑΚ και στα δυο μεταπτυχιακά, τότε τι θα κάνεις. Μη πετάς τη τύχη σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Φυσικά και τα συγκεκριμένα προγράμματα δεν μπορούν να συγκριθούν με εκείνα του εξωτερικού. Και όπως πολύ σωστά είπες αποφάσισα να κάνω στροφή. Και επειδή αυτή τη στιγμή δεν είναι εφικτό να βγω στο εξωτερικό σκέφτηκα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα οπότε σκέφτηκα τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια, καθώς είναι από τα πιο γνωστά. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το έχω ψάξει αρκετά και το mba είναι ένα μεταπτυχιακό που μπορούν να παρακολουθήσουν ατομα τόσο θετικων όσο και θεωρητικών επιστημών. Συνήθως τα προγράμματα σπουδών δέχονται αποφοίτους διαφόρων κλάδων... π. χ. Από ψυχολογία μέχρι ιατρικη.


Έχεις δίκιο. το ΜΒΑ συνδυάζεται με όλα τα επαγγέλματα. Ξέρω παιδιά που τελείωσαν πανεπιστημιακή δημοσιογραφία και έκαναν ΜΒΑ όπως και χημικοί μηχανικοί, διατροφολόγοι, ψυχολόγοι. Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλλον για ΑΠΘ θα πάει η φίλη!

Γενικά, πάντως, συμφωνώ με τον Τομμυ και αυτά που αναφέρει σε ποστ του, αλλά δεν έχουν μεγάλη αξία για την Ελλάδα, καθώς εδώ να αποκτήσεις προϋπηρεσία σχετική 2-3 χρόνια και να δεις αν σού αρέσει κλπ, δύσκολα πολύ. Επίσης, το οικονομικό μέρος. Θα πας να δώσεις 30, 40, 50, 100 χιλιάδες ευρώ για 12 ή 18 μήνες σπουδών + τα έξοδα διαβίωσης για να γυρίσεις στην Ελλάδα να κάνεις τι; Η απόσβεση θα αργήσει δεκαετίες.

Επιπλέον, με πτυχίο στη Φιλολογία και χωρίς κάτι άλλο αξιολόγο σε θέμα βιογραφικού, γενικά μιλάω όχι στην φίλη, δεν σε δέχονται τα κορυφαία MBA!

Για τα δεδομένα της Ελλάδας, μια χαρά είναι τα μεταπτυχιακά σε αυτόν τον τομέα για εργασία στην χώρα μας.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή τα εχω μπερδέψει

Το παρακάτω θεωρείτε μάστερ;
τι διαφορά έχει απο το mba?
σας ευχαριστώ😅 ( η άσχετη)


Nαι είναι Μάστερ. το ΜΒΑ είναι επαγγελματικό μεταπτυχιακό, πιο συσχετιζόμενο με την εργασία σήμερα και προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων από όλους τους κλάδους μεταξύ και αυτών και αυτό που έστειλες. Αυτό που έστειλες είναι εξειδικευμένο στη HR.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι είναι μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Ανθρωπίνου Δυναμικού.
Το MBA θεωρείται κορυφαίο μεταπτυχιακό σε όλους τους τομείς, για τις επιειρήσεις, γι' αυτό είναι και το πιο ακριβό από όλα τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν στον κόσμο.

Το ΜΒΑ καλύπτει όλες τις νευραλγικές θέσεις στην Εταιρεία, ενώ το HR μόνο τη θέση HR. To HR συμπεριλαμβάνεται στο MBA. Στο εξωτερικό έχει κατευθύνσεις το MBA (π.χ. MBA in HRM).

Με MBA είσαι σε θέση να καλύψεις τις θέσεις εργασίας που καλύπτει το HR και πολλές περισσότερες.

Είναι γερό χαρτί, ειδικά αν συνδέεται με εργασιακή εμπειρία. Πολλά άτομα το κάνουν για να πάρουν προαγωγή σε ανώτατες θέσεις (CEO, CHRMO , CFO κλπ)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον για ΑΠΘ θα πάει η φίλη!

Γενικά, πάντως, συμφωνώ με τον Τομμυ και αυτά που αναφέρει σε ποστ του, αλλά δεν έχουν μεγάλη αξία για την Ελλάδα, καθώς εδώ να αποκτήσεις προϋπηρεσία σχετική 2-3 χρόνια και να δεις αν σού αρέσει κλπ, δύσκολα πολύ. Επίσης, το οικονομικό μέρος. Θα πας να δώσεις 30, 40, 50, 100 χιλιάδες ευρώ για 12 ή 18 μήνες σπουδών + τα έξοδα διαβίωσης για να γυρίσεις στην Ελλάδα να κάνεις τι; Η απόσβεση θα αργήσει δεκαετίες.

Επιπλέον, με πτυχίο στη Φιλολογία και χωρίς κάτι άλλο αξιολόγο σε θέμα βιογραφικού, γενικά μιλάω όχι στην φίλη, δεν σε δέχονται τα κορυφαία MBA!

Για τα δεδομένα της Ελλάδας, μια χαρά είναι τα μεταπτυχιακά σε αυτόν τον τομέα για εργασία στην χώρα μας.

Aγαπητέ φίλε, δυστυχώς δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να κάνουν ΜΒΑ και γενικά μάστερ στο Εξωτερικό. Τα ξέρεις καλύτερα από εμένα. Στη περίπτωση αυτή ένα ΜΒΑ στο Εξωτερικό , ένα πολύ καλό ΜΒΑ κάνει από 40-50 χιλ και πανω. Που να τα βρουν ΟΛΟΙ. Αλλά θα μου πεις αν το τελειώσεις αυτό, μετά κάνεις πάρτι
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι πως το ΜΒΑ δεν είναι - ή τουλάχιστον δεν πρέπει να είναι - ένα ακόμα πρόγραμμα που το κάνουμε για να το κάνουμε ή έστω για να στραφούμε σε ενα άλλο πεδίο.
Και ο λόγος είναι πως απαξ και το κάνεις, δεν θα το ξανακάνεις (προφανώς!).
Και αν εξελιχθείς αρκετά στη δουλειά σου, θα μετανιώνεις που δεν έκανες υπομονή για κάποιο καλύτερο και πιο στοχευμένο.
Hint: Αν ήσουν καλή στις προπτυχιακές σου σπουδές και εαν εχεις γενικώς καλό βιογραφικό (με καλό μεσο όρο αποφοίτησης στο Λύκειο, διακρίσεις σε μαθήματα/διαγωνισμούς/αθλητισμό κλπ, εθελοντική δράση, συμμετοχή σε συλλόγους κλπ), μπορείς να στείλεις βιογραφικά στις big 3 management consultancies, να διεκδικήσεις μια θέση εκεί, και αφού μπεις θα καταλάβεις πολύ σύντομα ποιός και για ποιο λόγο είναι ο σωστός δρόμος για ένα ΜΒΑ.

Επειδή όμως φοβάμαι πως όλα αυτά τα γράφω τζάμπα και πως ήδη έχεις πάρει τις αποφάσεις σου, να σου πω επίσης πως όποιο πρόγραμμα και να επιλέξεις απο τα δυο είναι το ίδιο πράγμα. Μη σε αγχώνουν τέτοιες λεπτομέρειες, πάνε σε αυτό με το λιγότερο ρίσκο / το πιο βολικό πρόγραμμα. Δεν θα προτιμηθείς ούτε θα απορριφθείς ποτέ απο κάποια δουλειά επειδή έχεις τελειώσει το ένα και όχι το άλλο.

oταν λες δεν προσφερει εξειδικευμενη γνωση τι εννοεις?Επισης μου κανει εντυπωση πως μια αποφοιτος σχολης θεωρητικης στυλ φιλολογιας δικαιουται να κανει τετοιο μεταπτυχιακο?Συνηθως εκει πανε των θετικων σχολων
Ευκλείδη αν διαβάσεις λιγάκι έστω περι ΜΒΑ θα καταλάβεις. Το ΜΒΑ δεν είναι ενα εξειδικευμένο τεχνικό μεταπτυχιακό που σου μαθαίνει στοχευμένα κάτι, αλλα ενα συνονθύλευμα γνώσεων διάφορων τομέων σχετικών με τη διοίκηση επιχειρήσεων. Μαθαίνεις δηλαδή λίγο απο όλα. Το πακέτο γνώσεων είναι το ίδιο, είτε κάνεις το ΜΒΑ καποιου ΤΕΙ είτε του ΑΠΘ είτε του INSEAD και του Harvard. Αυτό που διαφέρει είναι το network, οι καθηγητές και οι γνωριμίες τους, το επίπεδο και οι γνωριμίες των συμφοιτητών σου, τα σαλόνια στα οποία αποκτάς πρόσβαση και το πως σε αντιμετωπίζει ο εργοδότης οταν βλέπει να εχεις βγάλει ivy league σχολεία.

Γενικά, πάντως, συμφωνώ με τον Τομμυ και αυτά που αναφέρει σε ποστ του, αλλά δεν έχουν μεγάλη αξία για την Ελλάδα, καθώς εδώ να αποκτήσεις προϋπηρεσία σχετική 2-3 χρόνια και να δεις αν σού αρέσει κλπ, δύσκολα πολύ. Επίσης, το οικονομικό μέρος. Θα πας να δώσεις 30, 40, 50, 100 χιλιάδες ευρώ για 12 ή 18 μήνες σπουδών + τα έξοδα διαβίωσης για να γυρίσεις στην Ελλάδα να κάνεις τι; Η απόσβεση θα αργήσει δεκαετίες.

Επιπλέον, με πτυχίο στη Φιλολογία και χωρίς κάτι άλλο αξιολόγο σε θέμα βιογραφικού, γενικά μιλάω όχι στην φίλη, δεν σε δέχονται τα κορυφαία MBA!
Viedo, σαφώς και δεν μιλάμε για Ελλάδα... Οχι τουλάχιστον για συμβατικές δουλειές. Αυτό που περιγράφω είναι η ιδανική εκτέλεση και χρήση ενός MBA. Θέλει ξεκάθαρο στόχο, και σταθερά και σωστά βήματα. Σε αυτή τη περίπτωση και μόνο "βγάζει τα λεφτά του". ΑΝ αντιμετωπιστεί σαν ενα μεταπτυχιακό της σειράς, χάνει τον χαρακτήρα του και φυσικά σε δεσμεύει πως δεν θα κάνεις ποτέ κάτι πιο δυνατό. Είναι σαν να πρέπει να αγοράσεις ενα και μόνο αυτοκίνητο για όλη σου τη ζωή... :bleh:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν δεν το αξιοποιήσεις δεν κάνεις κανένα πάρτι. Είναι απλώς ένα χαρτί!
Πολύ κοντινός μου συγγενής έκανε MBA (70.000 ευρώ περίπου) και δεν το αξιοποίησε πουθενά. Γύρισε Ελλάδα, παράτησε τη ζωή της στο Λονδίνο.

Σήμερα αν την ρωτούσες πού την χρησίμευσε; Πουθενά.

Αυτό ακριβώς που λέει ο Tommy πολύ σωστά! Οι γνωριμίες βοηθάνε σε αυτά. Αλλά μιλάμε για δυνατές καριέρες έξω. Στην Ελλάδα τώρα δύσκολα. Για την φίλη, μια χαρά είναι τα προγράμματα της χώρας μας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top