Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Έλα που δεν ειναι!
«Καλώς»: Βαθμός πτυχίου από 5.0 έως 6.5 ( < 6.5 ).
«Λίαν Καλώς»: Βαθμός πτυχίου από 6.5 έως 8.5 ( < 8.5 ).
«Άριστα»: Βαθμός πτυχίου από 8.5 έως και 10.0 ( > 8.5 ).

Επίσημα μπορεί να μη είναι άριστος, κι όμως θεωρείται για τους περισσότερους (σχεδόν όλους), ιδιαίτερα σε σχολές θετικών επιστημών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επίσημα μπορεί να μη είναι άριστος, κι όμως θεωρείται για τους περισσότερους (σχεδόν όλους), ιδιαίτερα σε σχολές θετικών επιστημών. :)

Σε λίγο να θεωρούμε άριστο και το 6!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε λίγο να θεωρούμε άριστο και το 6!:(

Δεν είπαμε αυτό αλλά μην παραβλέπουμε πολλές στρεβλώσεις που έχει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο στο θέμα των βαθμών. Αρκετοί καθηγητές έχουν ως άριστα το 6,5 ...και ξεκινούν από εκεί. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts Bs

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts Bs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει μεταπτυχιακό στο Newcastle να μας πεί εντυπώσεις απο το business school αυτό?

Τι γνώμη έχετε σαν πανεπιστήμιο? ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό εκεί στο banking and finance.

Και θέλω λίγα λόγια για το εν λόγο πανεπιστήμιο.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kαλησπέρα! Θα σου απαντήσω κάπως πιο γενικά και όχι για το εν λόγω Πανεπιστήμιο. Στο Ην.Βασίλειο και γενικά σε Πανεπιστήμια Αγγλοσαξωνικού μοντέλου μεταπτυχιακών σπουδών, στις θετικές / οικονομικές / ποσοτικές επιστήμες δίνεται μεγάλη έμφαση στην Μεθοδολογία Έρευνας, σε Ανάπτυξη Ικανοτήτων Επικοινωνιακού Τύπου μέσω συχνής παρουσίασης projects σε ακροατήριο, μέσα στο οποίο βρίσκονται και ο καθηγητής ή οι καθηγητές του μαθήματος. Ενθαρρύνεται πολύ η συμμετοχή στο μάθημα, μέσω δημόσιας τοποθέτησης ή με απορίες που επιλύονται μέσω άσκησης του ίδιου του φοιτητή, όπου και βαθμολογείται. Τονίζω αυτά τα σημεία για να δεις αν έχεις αρκετά καλή επάρκεια Αγγλικών σε προφορικό λόγο. Σε αντίθεση με το Ελληνικό μοντέλο σπουδών, δεν υπάρχει παθητική συμμετοχή ούτε ημιτελής τελική εξέταση (μόνο μια γραπτή εξέταση).

Το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο έχω ακούσει ότι έχει καλό όνομα στην Oικονομική-Τραπεζική επιστήμη. Καθώς ψάχνω για το εξωτερικό σε παρόμοια πεδία, έχω παρατηρήσει ότι στην Αγγλία ή Ολλανδία (με παρόμοιο μοντέλο σπουδών) έχουν μάθημα που ασχολείται με το πως πρέπει να εκφράζεται γραπτώς ή προφορικά ένα στέλεχος ή κάποιος λειτουργός σε πραγματικά δεδομένα επαγγελματικού χώρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts Bs

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts Bs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, με τα αγγλικά τα παω σχετικά καλά δεν θα έλεγα άριστα ωστόσο δεν ανησυχώ τόσο για τα αγγλικά όσο για την ποιότητα των σπουδών, γενικά ομως για το εν λόγο πανεπιστήμιο έχω διαβάσει πολυ καλά reviews και έχω έναν απο την σχολή που κάνει εκεί αλλα στα ναυτιλιακά ... Μου είπε μάλιστα ότι πχ για κινέζους φοιτητές ότι ζορίζονται με τα αγγλικά και κάποιοι δεν μιλάνε και τόσο καλά παρόλα αυτά προσαρμόζονται και καταφέρνουν να τελειώσουν με επιτυχία...

Αυτά που είπες όντως είναι πολυ χρήσιμα... Εσυ έχεις βρει κατι; Και τι master αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μην ανησυχείς πολύ για τη γλώσσα!! Αν εχει φροντισει να κρατήσεις επαφη δε θα ειναι δυσκολο να συνηθισεις και να πάρεις μπρος, άλλωστε ως ένα σημειο το ξέρουν και οι ίδιοι οι καθηγητές πως αρχικά οι ξενοι μπορει να δυσκολευονται ;)
Μονο κοιταξε οταν με το καλο πας εκει, να κανεις παρέα με άτομα από πολλές χώρες γιατι είναι πολύ εύκολο να πεσεις στην "παγιδα" της ελληνικής κοινοτητας :P Δεν το λέω για άλλο λόγο, μόνο και μόνο για το οτι θα σε βοηθήσει να συνηθίσεις γρηγορότερα τη γλώσσα, από το αν μιλάς ως επι το πλείστον ελληνικα στην καθημερινοτητά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts Bs

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts Bs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μην ανησυχείς πολύ για τη γλώσσα!! Αν εχει φροντισει να κρατήσεις επαφη δε θα ειναι δυσκολο να συνηθισεις και να πάρεις μπρος, άλλωστε ως ένα σημειο το ξέρουν και οι ίδιοι οι καθηγητές πως αρχικά οι ξενοι μπορει να δυσκολευονται ;)
Μονο κοιταξε οταν με το καλο πας εκει, να κανεις παρέα με άτομα από πολλές χώρες γιατι είναι πολύ εύκολο να πεσεις στην "παγιδα" της ελληνικής κοινοτητας :P Δεν το λέω για άλλο λόγο, μόνο και μόνο για το οτι θα σε βοηθήσει να συνηθίσεις γρηγορότερα τη γλώσσα, από το αν μιλάς ως επι το πλείστον ελληνικα στην καθημερινοτητά σου!

Ευχαριστώ !! Έχεις κάποια εμπειρία απο κει? να μας πεις 2 λόγια και για το πανεπιστήμιο και σπουδές :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ευχαριστώ !! Έχεις κάποια εμπειρία απο κει? να μας πεις 2 λόγια και για το πανεπιστήμιο και σπουδές :clapup::clapup:

Λυπαμαι αλλα δε σπουδαζω στο Newcastle... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts Bs

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts Bs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λυπαμαι αλλα δε σπουδαζω στο Newcastle... :/

Εννοούσα αν κανεις καποιο μεταπτυχιακό γενικά εκει....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
σπουδαζει καποιος στο UCL η εχει καποια εμπειρια να μας πει σχετικα με τα requirements? Μου κανει εντυπωση να ζηταει το UCL για Μsc απο ελληνικα πανεπιστημια για computer science masters ελαχιστο βαθμο 7.5..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
σπουδαζει καποιος στο UCL η εχει καποια εμπειρια να μας πει σχετικα με τα requirements? Μου κανει εντυπωση να ζηταει το UCL για Μsc απο ελληνικα πανεπιστημια για computer science masters ελαχιστο βαθμο 7.5..

δεδομενου οτι ειναι απο τα καλυτερα αγγλικα παν/μια δε θα επρεπε να σου κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
If you want to run with the big dogs... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
σπουδαζει καποιος στο UCL η εχει καποια εμπειρια να μας πει σχετικα με τα requirements? Μου κανει εντυπωση να ζηταει το UCL για Μsc απο ελληνικα πανεπιστημια για computer science masters ελαχιστο βαθμο 7.5..

ελάχιστο βαθμό για να εξετάσει την αίτησή σ...αν υπάρχουν καλύτεροι υποψήφιοι , ίσως τελικά δεν σ κανει καν offer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην χώρα μας υπάρχει μια διαστρεβλωμένη εικόνα από τους ακαδημαϊκούς περί της αξίας των βαθμών. Τα έχουμε συζητήσει σε πολλά topics.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εγώ ήθελα να πάω για μεταπτυχιακό στην Γαλλία,ο μπαμπάς μου δεν συμφωνεί γιατί θέλει να με στείλει στην Αγγλία εσείς τι λετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oύτε εμείς συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτο,έχεις κάποια εμπειρία με τα βρετανικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εγώ ήθελα να πάω για μεταπτυχιακό στην Γαλλία,ο μπαμπάς μου δεν συμφωνεί γιατί θέλει να με στείλει στην Αγγλία εσείς τι λετε.
καλα, δε θα ακουσεις τον μπαμπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Φυσικά και θα τον ακούσω γιατί ξέρω ότι θέλει το καλύτερο για εμενα,ξέρω ότι τα βρετανικά πανεπιστήμια βρίσκονται σε άλλο επίπεδο απλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top