Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Ψάχνομαι αυτόν τον καιρό για μεταπτυχιακό.Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο καλό πανεπιστήμιο ( κυρίως για αγγλία) με δίδακτρα έως 15000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
δες τα rankings οπως πχ το best masters
σου εχουν διαφορες καταταξεις

φιλικη συμβουλη αν δεν θες ακαδημαικη καριερα, δεν κανεις καλυτερα κανενα acca? λιγο πολυ διεθνης επαγγελματικη αναγνωριση και ισως να σου ερθει και πιο φθηνα

επισης, με το acca θα βρεις δουλεια, το μαστερ δεν ειναι εγγυημενη δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν και δεν πολυεμπιστευομαι αυτες τις καταταξεις, εχω δει αρκετες και εχω καταληξει σε 15-20 πανεπιστημια που ειναι σε ολα πολυ ψηλα καποια (οπως warwick,edinburg,lse) τα εχω αποκλεισει λογω τιμης κυριως.Απλα ηθελα καποιες γνωμες απο καποιους που εχουν παει. Εχω δει για ΙΕΣΟΕΛ kai ACCA, παρακολουθησα και ενα σεμιναριο προσφατα για το ACCA και με ενδιαφερει...απλα νομιζω πως θα ειναι καλυτερα αν εχω ενα μεταπτυχιακο και μετα ερθω για το ACCA που ειναι 3 χρονια.Επιπλεον το ACCA απαιτει να δουλευεις παραλληλα (βασικος λογος που ψαχνω για μεταπτυχιακο) και αυτη την περιοδο στην Ελλαδα παραειναι δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για να πω την αληθεια απο αυτα που εστειλες μονο το Durham ειχα κοιταξει και μου αρεσε.Αν εγραφες και γιατι ειναι καλα θα με βοηθουσες περισσοτερο.ευχαριστω παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν ξερω κατι συγκεκριμενο και εγω στο ψαξιμο ειμαι απλα σου εστειλα αυτα που θεωρω καλα πανεπιστημια με βαση τα λεφτα τα οποια θες να χαλασεις. Εγω παντως θα επελεγα Durham ή Brunel μιας και τα θεωρω καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Αν και δεν πολυεμπιστευομαι αυτες τις καταταξεις, εχω δει αρκετες και εχω καταληξει σε 15-20 πανεπιστημια που ειναι σε ολα πολυ ψηλα καποια (οπως warwick,edinburg,lse) τα εχω αποκλεισει λογω τιμης κυριως.Απλα ηθελα καποιες γνωμες απο καποιους που εχουν παει. Εχω δει για ΙΕΣΟΕΛ kai ACCA, παρακολουθησα και ενα σεμιναριο προσφατα για το ACCA και με ενδιαφερει...απλα νομιζω πως θα ειναι καλυτερα αν εχω ενα μεταπτυχιακο και μετα ερθω για το ACCA που ειναι 3 χρονια.Επιπλεον το ACCA απαιτει να δουλευεις παραλληλα (βασικος λογος που ψαχνω για μεταπτυχιακο) και αυτη την περιοδο στην Ελλαδα παραειναι δυσκολο.


ειναι γεγονος οτι δεν ειναι το πιο αξιοπιστο μεσα αυτες οι καταταξεις
αλλα απο το να ρωτας ακυρους σε forums λογικοτερο φαινεται
το acca σε θεσεις auditing/accounting θα σου δωσει οση αναγνωρισιμοτητα χρειαζεσαι (δεδομενου οτι αναγνωριζεται σε πολλες χωρες, βασικα λιγο πολύ σε ολη υην ευρωπη, στην αμερικη, εχει συμφωνια με τα cpa exams, γενικα σε καλυπτει)
δεν απαιτει να εργαζεσαι παραλληλα, (αλλα μεταξυ μας αν εχεις δουλεια παραλληλα καλο θα σου κανει)
θες 3 χρονια υπηρεσια σε ελεγκτικη, αλλα προφανως αν δινεις τις εξετασεις μονος σου, ειναι ενα + στο βιογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σκοπος δεν ηταν να ρωτησω ακυρους αλλα καποιους που εχουν παει και μπορουν να μου πουν κατι παραπανω απο τα site.Οσο για το acca λεμε το ιδιο...δεν αρκει μονο να περασεις τα μαθηματα αλλα να δουλευεις 3 χρονια αλλιως δεν σου δινουν την πιστοποιηση.Απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως ειναι καλυτερο ενα μεταπτυχιακο πρωτα...(απτη στιγμη που δεν με πηραν και τα χρονια) και μετα το acca.Οπως και να εχει θα δειξει..ειτε η μια επιλογη ειτε η αλλη,καλες ειναι.

Αν θες δες και Glasgow,Strathclyde,Leeds και Bath.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Σκοπος δεν ηταν να ρωτησω ακυρους αλλα καποιους που εχουν παει και μπορουν να μου πουν κατι παραπανω απο τα site.Οσο για το acca λεμε το ιδιο...δεν αρκει μονο να περασεις τα μαθηματα αλλα να δουλευεις 3 χρονια αλλιως δεν σου δινουν την πιστοποιηση.Απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως ειναι καλυτερο ενα μεταπτυχιακο πρωτα...(απτη στιγμη που δεν με πηραν και τα χρονια) και μετα το acca.Οπως και να εχει θα δειξει..ειτε η μια επιλογη ειτε η αλλη,καλες ειναι.

Αν θες δες και Glasgow,Strathclyde,Leeds και Bath.

προφανως και θες εμπειρια
αλλα σκεψου, το ιδιο σου φαινεται να πεις στον εργοδοτη οτι εχεις τελειωσεις τις εξετασεις (οποτε δεν πληρωνει τπτ, για σενα) το ιδιο να εισαι τελειως ασχετος?


ωραια
και εγω σου λεω, εχω παει lse, εισαι αρκετα αφελης να με πιστεψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτο σου λεω...αποτι θυμαμαι δεν μπορεις να μπεις στο ινστιτουτο για το acca αν δεν δουλευεις σε μια ελεγκτικη.Αλλα ακομα και να γινεται το θεωρω τουλαχιστον ανοητο να κανεις 3 χρονια μαθημα...να παρεις τη πιστοποιηση και να ψαξεις μετα για δουλεια.Οσο για το αλλο, δν ειπα οτι θα κανω οτι μου πει καποιος εδω μεσα...γνωμες θελω να ακουσω γενικα.Οπως και το παιδι απο πανω ψαχνει ετσι και εγω...εκεινος μου εστειλε καποια πανεπιστημια που ειχε βρει και δεν τα ειχα δει καν οταν εψαχνα εγω...δεν σημαινει οτι θα παω σε ενα απαυτα που μου εστειλε.Τελοσπαντων,δεν αμφισβητω οτι το acca δεν ειναι καλη επιλογη...σου ειπα και πιο πριν οτι το σκεφτομαι και αυτο,απλα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
...δεν καταλαβαινεις...

εισαι εργοδοτης
και εχεις 2 εναλλακτικες,

εχεις 2 κατα τα αλλα ιδιους φοιτητες
ο ενας εχει τελειωσει τις εξετασεις και του λειπει η ασκηση
ο αλλος δεν εχει αρχισει

αρα ο ενας δεν θα χρειαστει να του πληρωνεις φροντιστηριο ούτε να τον εκπαιδεύεις, τον αλλον πρεπει
αρα για 2 ιδιους, τον εναν τον πληρωνεις πιο πολυ

ουτε πυρηνικη φυσικη να καναμε ρε φιλαρακι
απλα πραγματα λεω
πολλοι το κανουν, για να ειναι "τουλαχιστον" ανοητοι
ισα ισα, που εχω δει απο ελεγκτικες να λενε "καλυτερα να κανεις μαστερ μετα απο 3-4 χρονια, να ξερεις τι σου γινεται"
(ηταν απο την pwc σε μια εφημεριδα, δεν θυμαμαι ποια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν δε σου πω οτι εχεις δικιο δεν θα σταματησεις ε?Ουτε για το acca να δουλευες δε θα εκανες τοσο promo!
και για να σου απαντησω κιολας...εννοειται πως δεν συμφωνω...
ο ενας φοιτητης τελειωνει τη σχολη σε 4 χρονια,κανει master 1 χρονο στην αγγλια,δουλευει 2 χρονια εκει (που ειναι πιο ευκολο να βρει δουλεια) η στη χειροτερη επιστρεφει και αρχιζει 1 χρονο μετα το IESOEL-ACCA.
ο αλλος φοιτητης τελειωνει τη σχολη σε 4 χρονια,αρχιζει το acca και τελειωνει σε 3 χρονια.
Τι σε κανει να πιστευεις οτι ο 2ος θα προτιμηθει??Εκτος αν ξερεις τοσο καλα την αγορα και τι ζηταει ο καθενας...σε ελεγκτικη μπορει να σε προτιμησουν...γενικα ομως δεν νομιζω!
Επειδη εχω συζητησει με λογιστες-ελεγκτες που εχουν φυγει εξω και γυρισαν μετα να δουλεψουν εδω...οπως εχω μιλησει και με λογιστες-ελεγκτες που διδασκουν στο ΙΕΣΟΕΛ...και μπορω να σου πω οτι ακομα και αυτοι θα σου προτεινουν αν εχεις τη δυνατοτητα να φυγεις...να το κανεις...και μετα αν θες να κανεις το acca.
Τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ουτε που με ενδιαφερει να συμφωνησεις μαζι μου

αυτο που με προβληματιζει ειναι πως ενας ανθρωπος 21 χρονων δεν μπορει να καταλαβει κατι τοσο απλο

1 ο επαγγελματικος τιτλος, σου δινει επαγγελματικα δικαιωματα, το μαστερ οχι
2 οταν εισαι "οικονομικοτερος" σε μια εταιρια, με τα ιδια προσοντα, θα σε προτιμησουν

αλλο δεν συμφωνεις, αλλο δεν καταλαβαινεις αυτες τις 2 απλες προτασεις

και δεν βρισκω λογο να κανεις master in accounting αν δεν θες να πας σε ελεγκτικη, δηλαδη τι ακριβως να το κανεις, να ανοιξεις φυλλο με αυτο?
εκτος αν το θες για δημοσιο (που τοτε κανεις το ιδιο εδω με τα μισα λεφτα)

σε ολο τον κοσμο ουτε που με νιαζει τι θα κανεις, αλλα να απαξιωνεις την λογικη που εφαρμοζεται παντου

στην αμερικη παιρνεις το cpa, στην αγγλια, το acca, σε πολλες ευρωπαικες χωρες οπως η ελλαδα, παιρνεις τον "τοπικο" τιτλο ή acca ή κατι τετοιο
δηλαδη ολοι οι "τουλαχιστον ηλιθιοι" παιρνουν επαγγελματικες εξετασεις, και δεν εχουν ανακαλυψει το μαστερ λογιστικης

δικα σου τα λεφτα, αν θες να τα πεταξεις απο το παραθυρο σε κατι που στη δεδομενη κατασταση δεν θα σε βοηθησει, δικο σου προβλημα,
μετα μην πεις οτι κανεις δεν στα ελεγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το πιστευω οτι δε διαβαζεις τι γραφω...απλα θες να γραψεις τα δικα σου!
Τι να κανουμε ρε μεγαλε....δεν ειμαστε ολοι τοσο εξυπνοι οσο εσυ!
πεσε κοιμησου τωρα...

οχι...οταν δε θα βρισκω δουλεια θα λεω ο vasilis12345 μου τα λεγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καλα, σε αλλο θεμα απαντησα? αυτο λεω τοση ωρα

δηλαδη εσυ μου λες
οτι θα συγκρινεις αυτον που εχει ΚΑΙ μαστερ λογιστικης, ΚΑΙ acca/μετκελ στο σοελ με αυτον που εχει μονο acca/μετκελ

.....δεν συγκρινουμε πορτοκαλια με μηλα
1- συγκρινεις πραγματα με την ιδια βαση
2- δεν εχουν ολοι 30 χιλιαρικα στην τραπεζα, ουτε θελουν να διαβαζουν μεχρι τα 28
προφανως αν εχεις λεφτα και χρονο κανεις και τα 2, το θεμα ειναι αν εχεις απειρες επιλογες....

το αντιθετο γινεται
εσυ υποτιμας ολο τον κοσμο...μπες σε ολες τις big4 , αντε μπες και στην ΣΟΛ
μπες λοιπον, pwc, kmpg, deloitte, ernst and young, μπες οπου θες
αυτο που σου λενε ολες ειναι "θα πιστοποιηθεις, θες δεν θες", πουθενα δεν σου λενε "θα παρεις μαστερ θες δεν θες"


ειμαστε ολοι χαζοι λοιπον που τρεχουμε για πιστοποιησεις.
ειδικα στις big4 που δραστηριοποιουνται σε 100 χωρες + η καθε μια και θελουν τις πιστοποιησεις, πρεπει να ειναι μπακαλιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οκ...ευχαριστω για την βοηθεια...καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakos2

Νεοφερμένος

Ο Kakos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!

Θα ήθελα να μάθω πόσο δύσκολο είναι να σε δεχτούν για μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποια από τα μεγάλα πανεπιστήμια όπως τα Cambridge/Oxford/London.
Μπορεί ένας απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου(όχι πολυτεχνείο) θετικών επιστημών(μαθηματικά / πληροφορική) με βαθμό 8 να γίνει δεκτός σε ένα από τα παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Kαι με λιγοτερο βαθμο μπορεις. Το κοστος βεβαια ειναι αστρονομικο για τη μεση ελληνικη οικογενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Ο βαθμός 8 είναι άριστος, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Πέρα απο το αστρονομικό ποσό, πρέπει να έχεις και άλλα προσόντα για να σε δεχτούν. Κοιτάνε αναλυτικότατα το βιογραφικό σου. Το να πας με ενα πτυχίο με βαθμό 8 και να κάνεις αίτηση, θα σε απορρίψουν 100%. Πρέπει να έχεις 2-3 συστατικές επιστολές οι οποίες να γράψουν άριστα λόγια για 'σενα ώστε να πείσουν τους καθηγητές στο (κορυφαίο) πανεπιστήμιο που θες να πας. Πρέπει να έχεις πτυχία ξένων γλωσσών, συμμετοχές σε σεμινάρια/συνέδρια/ημερίδες με βεβαιώσεις παρακολούθησης. Και τέλος ενα καλό background, δηλαδή συμμετοχές σε έρευνες κ.α. Θέλουν δηλαδή δραστήριους φοιτητές. Μη ξεχνάς οτι πανεπιστήμια όπως το Cambridge προάγουν την έρευνα. Λίγο απίθανο να δεχτούν έναν απλό φοιτητή με άριστο βαθμό πτυχίου, χωρίς να έχει κάνει κάτι άλλο, πέρα απο τις σπουδές του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ο βαθμός 8 είναι άριστος

Έλα που δεν ειναι!


«Καλώς»: Βαθμός πτυχίου από 5.0 έως 6.5 ( < 6.5 ).

«Λίαν Καλώς»: Βαθμός πτυχίου από 6.5 έως 8.5 ( < 8.5 ).

«Άριστα»: Βαθμός πτυχίου από 8.5 έως και 10.0 ( > 8.5 ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top