Μεταπτυχιακό και δουλειά

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στον κλαδο που με ενδιαφερει στην Αττικη μονο ΟΠΑ και ΕΚΠΑ υπαρχει ζητηση. Σε ολα τα αλλα πανε απο παραταση προκηρυξης σε παραταση και λίγο πόλυ κοιτανε να τους παρουν ολους.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Μπορείς να τα κάνεις και τα δύο full-time, αλλά πράγματι, θα κουραστείς αρκετά.

Ok αλλά αν υπάρχουν μαθήματα που γίνονται πρωι μεσημέρι απόγευμα? πως μανατζάρετε το πρόγραμμά σας? Το ρωτάω απλά γιατί ενδιαφέρομαι και γω για ένα μεταπτυχιακό αλλά τα χει λίγο ανάκατα τα μαθήματα.. :( (ωρολογιακά μιλώντας , και φυσικά υποχρεωτική παρουσία).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ok αλλά αν υπάρχουν μαθήματα που γίνονται πρωι μεσημέρι απόγευμα? πως μανατζάρετε το πρόγραμμά σας? Το ρωτάω απλά γιατί ενδιαφέρομαι και γω για ένα μεταπτυχιακό αλλά τα χει λίγο ανάκατα τα μαθήματα.. :( (ωρολογιακά μιλώντας , και φυσικά υποχρεωτική παρουσία).
Δεν πιάνεις δουλειά Δημήτρη ή το μεταπτυχιακό :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ok αλλά αν υπάρχουν μαθήματα που γίνονται πρωι μεσημέρι απόγευμα? πως μανατζάρετε το πρόγραμμά σας? Το ρωτάω απλά γιατί ενδιαφέρομαι και γω για ένα μεταπτυχιακό αλλά τα χει λίγο ανάκατα τα μαθήματα.. :( (ωρολογιακά μιλώντας , και φυσικά υποχρεωτική παρουσία).

Κοίτα, προσωπικά είμαι τυχερός και έχω καλό αφεντικό στο φροντιστήριο και όσες άλλες δουλειές κάνω ρυθμίζονται εν πολλοίς από εμένα - τα καλά των ελεύθερων επαγγελματιών. Αλλά, ανάλογα με τη δουλειά, όλο και κάποια άκρη θα μπορέσεις να βρεις, όρεξη να υπάρχει! ;)

Εσύ για τι δουλειά μιλάς, εν προκειμένω;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πέρα από το θέμα των μαθημάτων που μπορεί να συμπίπτουν είναι και το θέμα του πόσο αυστηρός είναι ο κανονισμός όσον αφορά τις προθεσμίες και αν προβλέπονται και διαγραφές φοιτητών.
Το κάθε μεταπτυχιακό είναι διαφορετικό ως προς τον κανονισμό και στα θέματα διαγραφών, υποχρεωτικών παρακολουθήσεων, τρόπου εξέτασης (εργασίες ή εξέταση στο τέλος) οπότε δεν νομίζω πως υπάρχει μια απάντηση. Εξάρταται από το μεταπτυχιακό το αν συνδυάζεται ή όχι με δουλειά. Αν ρωτήσεις παλαιότερους φοιτητές από το μεταπτυχιακό σου (είτε απόφοιτους είτε τελειόφοιτους) θα μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα. Ενδεχομένως και κάποιος καθηγητής να μπορεί να σε βοηθήσει, στο δικό μου έχουμε από την αρχή που μπαίνουμε κάποιον επόπτη με τον οποίο μπορούμε να συζητήσουμε οποιοδήποτε θέμα μας απασχολεί σχετικά με τις σπουδές μας και αργότερα είναι επόπτης και στην διλωματική.
Ας πούμε στο δικό μου full time 8ωρο δουλειά θα το θεωρούσα από εξαιρετικά δύσκολο εως και ακατόρθωτο. Έχουμε άτομα που δουλεύουν λίγες ώρες σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα αλλά και αυτό δυσκολεύει αρκετά τις σπουδές. Υπάρχει συχνά πρόβλημα με τα μαθήματα αν συμπίπτουν οι ώρες. Έχουμε την ευελιξία καμιά φορά να επιλέξουμε ποιά μαθήματα θα παρακολουθήσουμε( αν και είναι περιορισμένες οι επιλογές) οπότε κάποιος που δουλεύει κιόλας έχει ακόμα πιο περιορισμένες επιλογές στα μαθήματα. Υπάρχουν καθηγητές που είναι συννενοήσιμοι και αν κάποιος πει πως δεν μπορεί την τάδε μέρα/ώρα προσπαθούν να βρουν άλλη λύση αλλά δεν είναι πάντα αυτό εφικτό. Πέρα από αυτό, που ενδεχομένως να λύνεται, είναι και το θέμα της προσωπικής μελέτης που απαιτεί αρκετές ώρες.
Σε εμάς άλλαξε ο κανονισμός αρκετά πρόσφατα και προέκυψε το ζήτημα των διαγραφών. Το μεταπτυχιακό μου είναι διετές και αρχικά το έκαναν έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να δηλώσει 3ετές πρόγραμμα και να έχεις έναν έξτρα χρόνο να ολοκληρώσει τις σπουδές του πριν τεθεί θέμα διαγραφής του. Μετά το έκαναν ακόμα πιο αυστηρό ώστε να πρέπει να ισχύουν ειδικά κριτήρια για να δηλώσει κάποιος 3ετές π.χ. να δουλεύει τουλάχιστον 21 ώρες την εβδομάδα (κάτι που είναι και δύσκολο να αποδειχθεί αν κάποιος κάνει ιδιαίτερα ακόμα και αν δουλεύει τόσες ώρες). Όσα άτομα ξέρω που είναι από προηγούμενες χρονιές και έχουν τελειώσει κάναν γύρω στα 3,5-4 χρόνια (κάποιοι και παραπάνω). Μερικοί δουλευαν κάνοντας μερικά μαθήματα,άλλοι κάποιες ώρες μόνο σαββατοκύριακα, άλλοι δεν δούλευαν καθόλου ή δούλευαν κάποια σύντομη περίοδο και όχι ολόκληρο το διάστημα των σποουδών τους αλλά δεν ξέρω κανέναν που να δούλευε κανονικό 8ωρο. Το να τελειώσει κάποιος στα 3 (χωρίς δουλειά παράλληλα) θεωρείται ένα εύλογο διάστημα. Στα δύο χρόνια (εννοείται χωρίς να δουλεύει) γνωρίζω μόνο ένα άτομο που το πέτυχε τα τελευταία χρόνια και ένα που τελείωσε στα 2,5.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Κοίτα, προσωπικά είμαι τυχερός και έχω καλό αφεντικό στο φροντιστήριο και όσες άλλες δουλειές κάνω ρυθμίζονται εν πολλοίς από εμένα - τα καλά των ελεύθερων επαγγελματιών. Αλλά, ανάλογα με τη δουλειά, όλο και κάποια άκρη θα μπορέσεις να βρεις, όρεξη να υπάρχει! ;)

Εσύ για τι δουλειά μιλάς, εν προκειμένω;

Κατάλαβα , μιλάω για 8ωρη εργασία σε εταιρία , ή τράπεζα που δεν υπάρχει ευέλικτο ωράριο και δουλεύεις απ το πρωί εως το μεσημέρι. Εκεί ξέρω ότι υπάρχει δυνατότητα μερικής φοίτησης αλλά μεγαλώνει πολύ τα χρόνια φοίτησης (τα διπλασιάζει συνήθως).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κατάλαβα , μιλάω για 8ωρη εργασία σε εταιρία , ή τράπεζα που δεν υπάρχει ευέλικτο ωράριο και δουλεύεις απ το πρωί εως το μεσημέρι. Εκεί ξέρω ότι υπάρχει δυνατότητα μερικής φοίτησης αλλά μεγαλώνει πολύ τα χρόνια φοίτησης (τα διπλασιάζει συνήθως).

Αν δουλεύεις 9-5 είναι όντως πιο δύσκολο να βολευτείς, αλλά τότε μάλλον το part-time - ή μεταπτυχιακό που έχει, μαθήματα μόνο Παρασκευή και Σάββατο, για παράδειγμα - είναι η προφανέστερη λύση.
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κατάλαβα , μιλάω για 8ωρη εργασία σε εταιρία , ή τράπεζα που δεν υπάρχει ευέλικτο ωράριο και δουλεύεις απ το πρωί εως το μεσημέρι. Εκεί ξέρω ότι υπάρχει δυνατότητα μερικής φοίτησης αλλά μεγαλώνει πολύ τα χρόνια φοίτησης (τα διπλασιάζει συνήθως).

Μακαρι να ηταν μεχρι το μεσημερι...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

φέτος μετα απο 3 χρονια δουλειάς αποφάσισα να παρακολουθήσω ενα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. Μάλιστα έχω επιλέξει να παρακολουθήσω full-time το προγραμμα στο οποίο έγινα δεκτός. Ξέρω οτι θα είναι δύσκολο να το συνδυασω με την δουλειά και οτι πρακτικά δεν θα εχω ελευθερο χρόνο, αλλα είναι κατι που ήθελα να κανω τα τελευταία 2 χρόνια. Υπάρχει κάποιος που να έχει συνδυασει full-time δουλεια και full-time σπουδές;


Εγώ το Μεταπτυχιακό μου το έκανα στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο.Κατά την διάρκεια των σπουδών μου εργάστηκα 8 ωρο 7:00-15:00 σε Δημαρχείο για 8 μήνες και δεν είχα θέμα να παρακολουθήσω και να επιτύχω 2 ΘΕ στο ακαδημαϊκό έτος(6 εξαμηνιαία μαθήματα).

Θα μπορούσες λοιπόν να κάνεις Μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ.

Εγώ σκέφτομαι αν μπορώ να συνδυάσω Διδακτορικό με 8ωρη Δουλειά.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για το ΕΑΠ απλά να έχεις κατά νου - όπως και, γενικότερα, για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση - ότι είναι πολύ περισσότερο πάνω σου το πόσο θα εμβαθύνεις ή απλά θα μείνεις στο ελάχιστο που χρειάζεται για να βγάλεις το μεταπτυχιακό - το οποίο έχει να κάνει κυρίως με τη φύση της διδασκαλίας κ.λπ..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top