Μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά Πανεπιστήμια

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
παιδια τελειωνω φετος οδε με καλ βαθμο, μαλλον με αριστα και δεν ξερω τι μεταπτυχιακο να κανω

mba στο HBS ή κάποιο άλλο master (πιο εξειδικευμενο) στο LSE;

πειτε καμια ιδεα

εχω δει λιγα πραγματα και για Sloan, Stanford και Chicago Booth


Καλύτερα να κάνεις ένα πιο εξειδικευμένο στοLondonSchool of Economics.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oditis

Νεοφερμένος

Ο oditis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
βασικα θα βγαλω καπου στο 8,65 αν και εχω ακουσει πως μπορουν να μετρησουν στο πτυχιο σου παραπανω απο 40 μαθηματα (το ελαχιστο για πτυχιο) οποτε ισως να ανεβει κι αλλο, αν τελικα ισχυει κατι τετοιο

για yale δεν εχω δει και τις καλυτερες κριτικες παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Για να παρεις μια ιδεα απο τα καλυτερα πανεπιστημιια, μπες στο https://www.forbes.com/2003/09/24/bschooland.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φίλε για να σε δεχτούν εκτός από καλό βαθμό χρειάζονται και αρκετά χρόνια προϋπηρεσία. Δες αυτό https://www.triumemba.org/program/?PHPSESSID=3461313dcedfd71de249d7b3fb350c75 . Είναι το MBA του LSE. Για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων δύσκολο. Γιατί δεν κάνεις στο ΟΠΑ? Η κάνε στο εξωτερικό ένα I.T Managment και μετά κάνε ΜΒΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Τουλάχιστον 10 χρόνια προϋπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αν θες τι γνώμη μου, μετά το ΟΔΕ ένα ΜΒΑ δεν θα σου προσφέρει τίποτα σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα κ από εμένα. θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το LSE.

Έχω τελειώσει κ εγώ Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων στο Πα.Μακ. με βαθμό 7,1.

Έκανα κ το μεταπτυχιακό στο πολυτεχνείο της Ξάνθης που είναι σε συνεργασία με το παραπάνω τμήμα του Πα.Μακ. Το μετ/κο λέγεται οργάνωση &διοίκηση τεχνικών συστημάτων κ το τελείωσα με βαθμό 8.

Προυπηρεσία έχω μικρή σε μια κρατική επιχ/ση που διαχειρίζεται ευρωπαικα προγραμματα.

Υπάρχουν πιθανότητες να με δεχθούν στο LSE? ψάχνω 1 μαστερ σε λογιστική- διεθνή λογιστικά πρότυπα- ευρωπαικα προγραμματα.

Το LSE πόσο σκορ Gmat απαιτεί? Για να δώσω Gmat πρέπει να πάω σε φροντιστήριο?

Επίσης έχει παρακολουθήσει κανείς summer course στο LSE?

Ελπίζω να μη σας κούρασα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oditis

Νεοφερμένος

Ο oditis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε για να σε δεχτούν εκτός από καλό βαθμό χρειάζονται και αρκετά χρόνια προϋπηρεσία. Δες αυτό https://www.triumemba.org/program/?PHPSESSID=3461313dcedfd71de249d7b3fb350c75 . Είναι το MBA του LSE. Για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων δύσκολο. Γιατί δεν κάνεις στο ΟΠΑ? Η κάνε στο εξωτερικό ένα I.T Managment και μετά κάνε ΜΒΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Τουλάχιστον 10 χρόνια προϋπηρεσία.

καλα δε το λενε και ολα για 10
τι υπερβολες ειναι αυτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα κ από εμένα. θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το LSE.

Έχω τελειώσει κ εγώ Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων στο Πα.Μακ. με βαθμό 7,1.

Έκανα κ το μεταπτυχιακό στο πολυτεχνείο της Ξάνθης που είναι σε συνεργασία με το παραπάνω τμήμα του Πα.Μακ. Το μετ/κο λέγεται οργάνωση &διοίκηση τεχνικών συστημάτων κ το τελείωσα με βαθμό 8.

Προυπηρεσία έχω μικρή σε μια κρατική επιχ/ση που διαχειρίζεται ευρωπαικα προγραμματα.

Υπάρχουν πιθανότητες να με δεχθούν στο LSE? ψάχνω 1 μαστερ σε λογιστική- διεθνή λογιστικά πρότυπα- ευρωπαικα προγραμματα.

Το LSE πόσο σκορ Gmat απαιτεί? Για να δώσω Gmat πρέπει να πάω σε φροντιστήριο?

Επίσης έχει παρακολουθήσει κανείς summer course στο LSE?

Ελπίζω να μη σας κούρασα... :D


Το LSE έχει βάση GMAT 660-690. Ανάλογα για το τι θε να κάνεις. Πόση προϋπηρεσία ενοείς όταν λες λίγη? Γιατί άμα κοίταξες αυτό το λινκ που έδωσα λέει 10 χρόνια για MBA και από ότι έχω ακούσει θέλει περίπου 2-4 χρόνια για τα περισσότερα μεταπτυχιακά. Επίσης για Λογιστική πολύ καλό είναι και το Warwick που δεν απαιτεί ή απαιτεί μικρότερη περίοδο προϋπηρεσίας. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
randy1989 σ ευχαριστώ πολύ!!

Κυρίως ενδιαφέρομαι για λογιστική κ όχι για ΜΒΑ . Αλλά μου φαίνεται βουνό αυτό το σκορ για GMAT. Νομίζω πάντως ότι πέρα από το ΜΒΑ τα υπόλοιπα μαστερ δεν απαιτούν ως απαραίτητο προσόν την προυπηρεσία.

Σ ευχαριστώ πολύ κ πάλι :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ότι καλύτερο κυκλοφορεί στη χώρα μας σχετικά με λογιστική.

https://pg-finacc.econ.uoa.gr/

Πλήρως αναγνωρισμένο, για να μπεις είναι δύσκολο. Τσέκαρε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
statistikos σ ευχαριστω πολυ!!!

Αλλά πραγματικά είναι τόσο καλό αυτό το μεταπτυχιακό? Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι στο καποδιστριακό κ όχι σε κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο.

Σ ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
statistikos σ ευχαριστω πολυ!!!

Αλλά πραγματικά είναι τόσο καλό αυτό το μεταπτυχιακό? Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι στο καποδιστριακό κ όχι σε κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο.

Σ ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ!!

Είναι σχεδιασμένο από τους Ορκωτούς λογιστές. Αν διαβάσεις τι λέει θα καταλάβεις. Εγώ δεν τα πάω καλά με τη λογιστική.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oditis

Νεοφερμένος

Ο oditis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σου ξαναλεω αυτο που εστειλες ειναι ενα μεταπτυχιακο απο τα πανεπιστημια NYU Stern, LSE, and HEC Paris. δε σου ζητανε σε ολα ειδικα στα full time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freerider88

Νεοφερμένος

Ο Freerider88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωριζει κανεις αν δεχεται το LSE Gmat score χωρις τις εκθεσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ένα μεταπτυχιακό μπορεί να είναι και ετήσιο αλλά πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον 2 εξάμηνα και πάνω για να είναι αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος.Ωστόσο όπως σου ανέφερε και ο προλαλήσαντας εξαρτάται η σχολή,το αντικείμενο,το πανεπιστήμιο και η χώρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kamenos0202

Νεοφερμένος

Ο kamenos0202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γίνεται ένας απόφοιτος ΤΕΦΑΑ με μεταπτυχιακές σπουδές στην φυσι(κ)οθεραπεία να ασκήσει το επάγγελμα του φυσι(κ)οθεραπευτή με πλήρη δικαιώματα; Όταν λέω πλήρη εννοώ τα ίδια με εκείνα των αποφοίτων τμημάτων φυσι(κ)οθεραπείας.(π.χ. ν' ανοίξω δικό μου ιατρείο-γραφείο και να το διευθύνω)
Αν όχι, γίνεται να τα αποκτήσεις, και αν γίνεται να τα αποκτήσεις με κάποιον άλλο τρόπο, τότε ποιος είναι αυτός;
Η επόμενη ερώτηση είναι λίγο άκυρη αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Έστω ότι κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην φυσι(κ)οθεραπεία. Το γεγονός αυτό μου αναιρεί τα επαγγελματικά δικαιώματα ως γυμναστής της ειδικότητας που θα έχω επιλέξει ή θα μπορώ να ασκώ και τα 2 επαγγέλματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Γίνεται ένας απόφοιτος ΤΕΦΑΑ με μεταπτυχιακές σπουδές στην φυσι(κ)οθεραπεία να ασκήσει το επάγγελμα του φυσι(κ)οθεραπευτή με πλήρη δικαιώματα; Όταν λέω πλήρη εννοώ τα ίδια με εκείνα των αποφοίτων τμημάτων φυσι(κ)οθεραπείας.(π.χ. ν' ανοίξω δικό μου ιατρείο-γραφείο και να το διευθύνω)
Αν όχι, γίνεται να τα αποκτήσεις, και αν γίνεται να τα αποκτήσεις με κάποιον άλλο τρόπο, τότε ποιος είναι αυτός;
Η επόμενη ερώτηση είναι λίγο άκυρη αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Έστω ότι κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην φυσι(κ)οθεραπεία. Το γεγονός αυτό μου αναιρεί τα επαγγελματικά δικαιώματα ως γυμναστής της ειδικότητας που θα έχω επιλέξει ή θα μπορώ να ασκώ και τα 2 επαγγέλματα;

όχι δεν γίνεται, Μόνη λύση να εχει δικαιωματα φυσιοθεραπευτή είναι με κατακτηριες σε σχολη φυσιοθεραπείας.....
__________________

Αλλά αφού θέλεις να κάνεις επιχείρηση γιατί δεν φτιάχνεις ενα γυμναστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kamenos0202

Νεοφερμένος

Ο kamenos0202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!
Δηλαδή τα δικαιώματα κάποιου που το κάνει αυτό που περιορίζονται;
Όσο για την επιλογή του γυμναστηρίου...έχει γεμίσει ο τόπος!
Από πού γνωρίζεις ότι δεν γίνεται;
Γνωρίζεις κάποια πηγή απ' όπου μπορώ ν' αντλήσω περαιτέρω πληροφορίες;
Σε κάποια υπουργική απόφαση αναφέρομαι περισσότερο..(ΦΕΚ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!
Δηλαδή τα δικαιώματα κάποιου που το κάνει αυτό που περιορίζονται;
Όσο για την επιλογή του γυμναστηρίου...έχει γεμίσει ο τόπος!
Από πού γνωρίζεις ότι δεν γίνεται;
Γνωρίζεις κάποια πηγή απ' όπου μπορώ ν' αντλήσω περαιτέρω πληροφορίες;
Σε κάποια υπουργική απόφαση αναφέρομαι περισσότερο..(ΦΕΚ)

Τα μεταπτυχιακά γενικά δεν προσφέρουν επαγγελματικά δικαιώματα μόνο τα προπτυχιακά πρόγραμματσ. . Π.χ. ένας που θα κάνει μεταπτυχιακό στην ψυχολογία και δεν έχει προτυχιακό στην ψυχολογία δεν είναι ψυχολόγος. Δικαίωμα φυσικοθεραπευτηριου εχουν δικαιώμα να ανοίξουν μόνο οι φυσιοθεραπευτες.
πηγή δεν έχω η revekka το είχε πει σε παρόμοιο θέμα νομίζω με την ψυχολογία. (διδακτορικός είναι τα ξέρει πολύ καλά τα ακαδημαϊκά)



Καθώς εψαχνα όμως έπεσε το μάτι μου εκεί

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=75&artid=178279&dt=14/01/2007

ίσως υπάρχει παραθυράκι...... και να γίνεται αυτο που λες (αλλά και πάλι δε νομίζω να εχει τα ίδια επαγγελματικα δικαιώματα με τους φυσιοθεραπευτες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
επισης υπαρχει και κατι αλλο το οποιο ισχυει για καποιους αλλους κλαδους αλλα για φυσικοθεραπευτες δεν ξερω...
κανεις ενα μαστερ στη φυσικοθεραπεια στο εξωτερικο(ευρωπη) και παιρνεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος της εκαστοτε χωρας.
Επειτα λογω της ελευθερης μετακινησης επαγγελματιων εντος ευρωπης η κατι παρομοιο την αναγνωριζεις και εδω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top