Μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά Πανεπιστήμια

kamenos0202

Νεοφερμένος

Ο kamenos0202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιώργο διάβασα το άρθρο και σ'ευχαριστώ διότι μου δίνεις καινούριο υλικό. Πάντως φένεται λιγό ασαφής η κατάσταση διότι το άρθρο δημοσιεύθηκε το 2006 και δηλώνεται ότι λόγω αντιδράσεων θα υπάρξουν αλλαγές στην νομοθεσία. Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου...απ'ότι κατάλαβα θα έχουν περισσότερο τα δικαιώματα αθλιάτρου και όχι φυσι(κ)οθεραπευτή.
Freya σε ευχαριστώ και εσένα! Είναι μία επιλογη και αυτή που θα πρέπει όμως πρώτα να σιγουρέψω αν ισχύει και για τον κλάδο τον φυσι(κ)οθεραπευτών.
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία γνωρίζεται θα μου ήταν πολύ χρήσιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
μπορεις να στειλεις ενα μειλ να ρωτησεις στα πανεπιστημια που οργανωνουν τετοια μεταπτυχιακα....ετσι εκανα εγω τουλαχιστον...η αδεια ασκησεως λεγεται license αν δεν το ξερεις ηδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγω φετος περασα μηχανικων πληροφορικησ αρτα(εχω ακουσει καλα λογια ελπιζω να ισχυουν εσεισ τι λετε?)τελος παντων και θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο στην ελλαδα σε ΑΕΙ συμφερει δηλαδη θελω να πω μετραει στο βιογραφικο μου η απλα κερδιζεις γνωσεις αλλα δεν εχει καθολου σημασια σαν χαρτι στο βιογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Εγω φετος περασα μηχανικων πληροφορικησ αρτα(εχω ακουσει καλα λογια ελπιζω να ισχυουν εσεισ τι λετε?)τελος παντων και θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο στην ελλαδα σε ΑΕΙ συμφερει δηλαδη θελω να πω μετραει στο βιογραφικο μου η απλα κερδιζεις γνωσεις αλλα δεν εχει καθολου σημασια σαν χαρτι στο βιογραφικο

Ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα όπως και να το πάρεις, σαν διαδικασία αφενός δεν είναι εύκολη και αφετέρου σαν εφόδιο δεν είναι άχρηστο. Αν μιλάμε για ένα σοβαρό μεταπτυχιακό που έχει βαρύ πρόγραμμα σπουδών διάρκειας 1.5 ή 2 ετών που να απαιτεί εκπόνηση διπλωματικής εργασίας διάρκειας 2 ακαδημαϊκών εξαμήνων εκεί αξίζει τον κόπο. Το αν θα μάθει κάποιος, εξαρτάται από τον ίδιο πόσο και τι θα μάθει. Η μάθηση είναι ερευνητικού τύπου και όχι ...με νοοτροπία να περάσουμε το μάθημα, όπως συμβαίνει προπτυχιακά. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου κάποια γιατί, επειδή πολλοί το κάνουν λόγω μόδας και το τελειώνουν αισίως ελάχιστοι επειδή το γουστάρουν. Μπορεί να σε βγάλει εκτός αγοράς για 1.5-2 χρόνια, αν έχει πολλές απαιτήσεις (που να μην σ' αφήνει χρόνο για παράλληλη εργασία) όμως είναι τι ανταποδοτικό τέλος θέλεις στην χ χρονική στιγμή. Πάνω εκεί πρέπει να εστιάσεις. Ανεξαρτήτως επιστημονικής περιοχής, θα πρέπει να είσαι αρκετά συνειδητοποιημένος και αποφασισμένος για 10πλάσιο διάβασμα σε σχέση με το προπτυχιακό ειδικά αν μιλάμε για αντικειμενικά δύσκολες επιστήμες.

ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Τα Ελληνικά ΑΕΙ προσφέρουν μεγάλη ποικιλία μεταπτυχιακών προγραμμάτων (και χωρίς δίδακτρα) όπου τα περισσότερα έχουν καλό επίπεδο σπουδών, άκρως αξιόλογο και ισάξιο (ίσως και καλύτερο) από ομώνυμα προγράμματα του εξωτερικού. Από γνωστούς μου, γνωρίζω ότι αξιοποίησαν το μεταπτυχιακό τους δίπλωμα στο βιογραφικό τους για μια καλή καριέρα στο εξωτερικό (και όχι μόνο ακαδημαϊκά). Στο εσωτερικό είναι γνωστή η κατάσταση που επικρατεί, στην αγορά εργασίας. Βέβαια σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο και διάθεση για πολλή δουλειά με την διεθνή βιβλιογραφία. Ένα θετικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στα Ελληνικά μεταπτυχιακά προγράμματα, διδάσκουν με βάση ξενόγλωσση διεθνή βιβλιογραφία μεγάλων εκδ.οίκων του εξωτερικού: βιβλία που διδάσκονται την τρέχουσα περίοδο και στο εξωτερικό. Τα μειονέκτημα στα Ελληνικά μεταπτυχιακά προγράμματα είναι η έλλειψη συντονισμού πολλών καθηγητών μεταξύ τους ή και με τη γραμματεία αλλά και απουσία διασύνδεσής τους με την αγορά εργασίας. Σ' αυτό βέβαια ευθύνεται τόσο η Ελληνική κοινωνία όσο και η πολιτική των Ελληνικών Πανεπιστημίων στο ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης των φοιτητών τους.

Σε κάθε περίπτωση, αποτελεί μια σοβαρή επένδυση εφ' όρου ζωής. Δεν είναι "χαρτί" της πλάκας. Το τελειώνουν όσοι μπορούν να το τελειώσουν το μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top