Μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά Πανεπιστήμια

jorge41

Νεοφερμένος

Ο jorge41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τι συμφερει περισσοτερο?αφου τελειωσει καποιος καποιο τει(πχ διοικηση επιχειρησεων) να παει κατευθειαν για μεταπτυχιακο η να παει και σε καποιο αει να παρει και απο εκει καποιο πτυχιο και μετα μεταπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γινεται να κανεις μεταπτυχιακο κατευθειαν μετα απο ΤΕΙ? Δε νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν τελειώσεις ΤΕΙ, ΑΕΙ και κάνεις και μεταπτυχιακό, τρως αμέσως αμέσως 10 χρόνια απο τη ζωή σου (4+4+2) στα οποία θα είσαι οικονομικά εξαρτημένος πιθανότατα απο τους γονείς σου.
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να πας σε κάποιο ΑΕΙ αφού αποφοιτήσεις απο το ΤΕΙ, εκτός αν είναι κάποια τελείως διαφορετική σχολή η οποία ήταν πάντα το όνειρο της ζωής σου ας πούμε.

Οπότε, ΤΕΙ και μεταπτυχιακό θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Α μαλιστα αφου γινεται... Συμφωνω με τα λεγομενα του Anarki
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τι συμφερει περισσοτερο?αφου τελειωσει καποιος καποιο τει(πχ διοικηση επιχειρησεων) να παει κατευθειαν για μεταπτυχιακο η να παει και σε καποιο αει να παρει και απο εκει καποιο πτυχιο και μετα μεταπτυχιακο?

Μεταπτυχιακό. Απλά κοίτα να έχεις καλό βαθμό απ' το ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jorge41

Νεοφερμένος

Ο jorge41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για μετα το τει σκεφτομαι να μπω με καταταρκτηριες σε αει που ειναι 3 χρονια,και επειδη εχω κερδισει χρονια δεν πιστευω να ειναι τοσο μεγαλο προβλημα τα χρονια σπουδων.Στη σχολη που θελω να μπω μετα τα τει ειναι η αδερφη μου τωρα οποτε θα εχω ετοιμες σημειωσεις και ολα οσα χρειαζονται για να την τελειωσω γρηγορα.Αλλα μονο με πτυχιο τει και μεταπτυχιακο θα εχεις τα απαραιτητα εφοδια?γιατι ακουω οτι μονο με πτυχιο αει μπορεις να βρεις καλη δουλεια και οτι τα τει ειναι χαμηλοτερου επιπεδου.Εχω μπερδευτει,οποιος ξερει ας με βοηθησει.Σε τι μετραει ο βαθμος του πτυχιου απο τει για το μεταπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο βαθμός μετράει στο αν θα σε πάρουν στο μεταπτυχιακό. Κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα έχουν συγκεκριμένο όριο στον βαθμό (πχ πάνω απο 7.5) και σε άλλα είναι περιορισμένες οι θέσεις οπότε διαλέγουν τους καλύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ΤΕΙ και κατευθείαν μεταπτυχιακό γίνεται -κι εγώ αυτό κάνω-, απλά πρέπει να έχεις αρκετά καλό βαθμό στο πτυχίο και καλό βιογραφικό, διότι όπως είπαν και τα άλλα παιδιά ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος.

Για το επίπεδο σπουδών στην διοικηση επιχειρήσεων δεν ξέρω να σου πω, αλλά για την πληροφορική που ξέρω, μπορώ να σου πω ότι το ΤΕΙ της Αθήνας είναι εξίσου δύσκολο με τα ΑΕΙ και οι γνώσεις που έχουν οι απόφοιτοι είναι ίδιου επιπέδου, για να μη σου πω ότι για την αγορά εργασίας προτιμούνται οι απόφοιτοι του ΤΕΙ μιας και έχουν και έχουν δουλέψει και περισσότερο το κομμάτι της εφαρμογής της γνώσης.

Δεν κάνει ο τίτλος του τμήματος αποφοίτησης κάποιον επιτυχημένο αλλά το προσωπικό του μεράκι και το πόσο πάλεψε.

Αν θες σόνι και καλά να μπεις πανεπιστήμιο, θα πρότεινα να γραφτείς όπου περάσεις και μετά να ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις για να μπεις στο ΑΕΙ που είναι και η αδερφή σου.

Οι επιλογές σου έτσι όπως τις βλέπω είναι αυτές:
a. TEI + AEI (αρκεί ή πρέπει να πας στο Β???)
β. TEI + AEI και μαστερ
γ. TEI + μάστερ
δ. ΤΕΙ + πανελλήνιες --> ΑΕΙ

Απλά σκέψου ότι αν επιλέξεις το a ίσως "φας" τσάμπα 3 χρόνια extra και ότι πιθανόν να μην αρκούν κιόλας. Γιατί κάποιος με μεταπτυχιακό θα προηγείται (οπότε θα αναγκαστείς να κάνεις το Β)!

Επέλεξε καλύτερα μεταξύ γ και δ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vitruve

Νεοφερμένος

Ο vitruve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ηθελα να ρωτισω γι την ισχυ που εχει ενα μεταπτυχιακο...

Για παραδειγμα εγω θελω να περασω Διαιτολογια αλλα επειδη ειναι πολυ ψηλα σκεφτομαι την 2η επιλογη μου που ειναι το ΤΕΦΑΑ.Μου ειπαν οτι οταν τελειωσεις την σχολη μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο πανω στην Διαιτολογια...

Ξερετε ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο το μεταπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θέλεις να δουλέψεις σαν διατροφολόγος/διαιτολόγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vitruve

Νεοφερμένος

Ο vitruve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι με ενδιαφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σωστος ενδοιασμος.Εγω θα σκεφτομουν σοβαρα και το ΤΕΙ διαιτολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vitruve

Νεοφερμένος

Ο vitruve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν υπαρχει στην Αθηνα μονο Θεσσαλονικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
και Κρητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αν θέλεις αφότου τελειώσεις την σχολή μπορείς να δώσεις και κατατακτήριες και να μπεις στην σχολή Διατροφολογίας / Διαιτολογίας. Το μεταπτυχιακό, εξαρτάται αν είναι Ελλάδα ή εξωτερικό, θέλει ψάξιμο αλλά καλός τομέας ειδίκευσης ακούγεται.
Έχω ακούσει γενικά ότι παιδιά που τελειώνουν τα ΤΕΦΑΑ συνήθως κάνουν μεταπτυχιακά πάνω σε φυσικοθεραπείες και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Στη σήμερον ημέρα να ξέρεις ένα απλό πτυχίο δεν φτάνει...Θέλει μεταπτυχιακό όπως δήποτε..μη σου πω και 2 μεταπτυχιακά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Παιδιά, για ένα μεταπτυχιακό χρειάζεσαι 2 χρόνια ή αυτό εξαρτάται από το αντικείμενό του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο όρος "μεταπτυχιακό" περιλαμβάνει διάφορους κύκλους σπουδών.
Τίτλοι τύπου M.Sc., MBA κτλ απονέμονται γενικά μετά απο σπουδές 4 εξαμήνων ενώ για τίτλους τύπου PhD χρειάζονται συνήθως πάνω απο 3-4 χρόνια.
Υπάρχουν αποκλίσεις προφανώς, εξαρτάται απο το πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oditis

Νεοφερμένος

Ο oditis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια τελειωνω φετος οδε με καλ βαθμο, μαλλον με αριστα και δεν ξερω τι μεταπτυχιακο να κανω

mba στο HBS ή κάποιο άλλο master (πιο εξειδικευμενο) στο LSE;

πειτε καμια ιδεα

εχω δει λιγα πραγματα και για Sloan, Stanford και Chicago Booth
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ποια κατευθυνση εχεις τελειωσει και τι βαθμο ακριβως πιστετεις οτι θα εχεις?
-----------------------------------------
Αναμφισβητητα το HBS ειναι το κορυφαιο business school του κοσμου. Εφαμιλλες επιλογες αποτελουν το CBS καθως και το business school του Yale. Στην Ευρωπη τωρα κορυφαιες επιλογες αποτελουν το Judge και το Said. Για mba μην ξεχνας το LBS. Το LSE δεν δινει mba αλλα και το msc management του ειναι πολυ καλο. Της μοδας ειναι και το πανεπιστημιο του Αμστερνταμ και της Κοπεγχαγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top