Μεταπτυχιακά Φ.Π.Ψ.-Φιλολογίας

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εχω να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση στην οποια περιμενω συντομα μια εγκυρη απαντηση μιας και την Δευτερα καταθετω Μηχανογραφικο. Λοιπον, ξερει κανεις αν βγαζοντας φιλολογια εχεις δικαιωμα να κανεις μεταπτυχιακο που προσφερει το Φ.Π.Ψ.;;; Και το αντιστροφο: Αν δηλαδη, μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο που ανηκει στην φιλολογια εφοσον εχεις πτυχιο Φ.Π.Ψ. Περιμενω την απαντηση καπως ετσι:jumpy::jumpy::jumpy: Γι αυτο ας βοηθησει οποιος ξερει...Ευχαριστω παιδες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αυτό βεβαίως και γίνεται.Σε ένα μεταπτυχιακό συμμετέχουν άτομα διαφορετικής επιστημονικής ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Θεωρητικά γίνεται αν και σε βάζουν να παρακολουθήσεις αρκετά προπτυχιακά μαθήματα....Αλλα πρακτικά δεν ξέρω τι νόημα έχει με εξαίρεση τα μόρια στον ασεπ.Πχ κάποιος που τελείωσε φιλολογικό μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στην ιστορία της τέχνης ας πουμε και να δουλέψει;Η κάποιος που τελείωσε ιστορικό στην γλωσσολογία και να γίνει γλωσσολόγος;Αυτο δεν το ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δες εδώ..

https://www.ppp.uoa.gr/enhmerw8eite-gia-thn-orkwmosia-toy-tmimatos-edo/prokhryxeis-metaptyxiakon.html

στο πρώτο ας πούμε από φιλολογία δεν μπορείς να κάνεις, στο δεύτερο μπορείς. Είναι ανάλογα το μεταπτυχιακό..

ΥΓ: Μπορεί και να μπορείς, παίζει να είπα κοτσάνα!Αλλά σε κάθε προκύρηξη αναφέρονται οι σχολές που μπορούν να συμμετέχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εχω να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση στην οποια περιμενω συντομα μια εγκυρη απαντηση μιας και την Δευτερα καταθετω Μηχανογραφικο. Λοιπον, ξερει κανεις αν βγαζοντας φιλολογια εχεις δικαιωμα να κανεις μεταπτυχιακο που προσφερει το Φ.Π.Ψ.;;; Και το αντιστροφο: Αν δηλαδη, μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο που ανηκει στην φιλολογια εφοσον εχεις πτυχιο Φ.Π.Ψ. Περιμενω την απαντηση καπως ετσι:jumpy::jumpy::jumpy: Γι αυτο ας βοηθησει οποιος ξερει...Ευχαριστω παιδες!!

Δε θέλω να σας τρομάξω, αλλά η κοπέλα το ρώτησε αυτό πριν από σχεδόν ενάμιση χρόνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
χαχαχαχαχα
ούτε καν το είδα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θεωρητικά γίνεται αν και σε βάζουν να παρακολουθήσεις αρκετά προπτυχιακά μαθήματα....Αλλα πρακτικά δεν ξέρω τι νόημα έχει με εξαίρεση τα μόρια στον ασεπ.Πχ κάποιος που τελείωσε φιλολογικό μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στην ιστορία της τέχνης ας πουμε και να δουλέψει;Η κάποιος που τελείωσε ιστορικό στην γλωσσολογία και να γίνει γλωσσολόγος;Αυτο δεν το ξέρω...




Να σε ρωτησω κατι συναδελφε!
απο το ιστορικο-αρχαιολογικο μπορουμε να κανουμε μεταπτυχιακο στα αρχαια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Γεια σου συναδελφισσα!:DΕχω ακουσει οτι γινεται αλλα σε βαζουν να παρακολουθησεις αρκετα προπτυχιακα μαθηματα.Βεβαια ξαναλεω δεν ξερω τι νοημα εχει περα απο παραπανω γνωσεις και μορια αφου με ερευνα δεν νομιζω να μπορεις να ασχοληθεις....

Το παρακάτω είναι απο το site του τμήματος Ιστορίας του Ιονίου.Αναφέρει οτι σπουδάζοντας ιστορία μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό μέχρι και στην ψυχολογία....Δεν ξέρω κατα πόσο είναι παραπλανητικό όμως αυτό.Πως απο ιστορικός θα γίνεις ψυχολόγος(με δικαιώματα επαγγελματικά) δεν το καταλαβαίνω....πολιτικές επιστήμες η οικονομικά οκ έχουν κάποια σχέση πιστεύω αλλα ψυχολογία;Για δείτε το...:hmm:

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Γιατί το Tμήμα Iστορίας;
[/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Στην εποχή της εξειδίκευσης και του κατακερματισμού των επιστημών, το Tμήμα Iστορίας παρέχει στους φοιτητές του μια στέρεα γενική επιστημονική κατάρτιση σε ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών αντικειμένων δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο να αποκτήσουν οι φοιτητές παράλληλα με την επιστημονική τους κατάρτιση, σύγχρονη μεθοδολογία και σκέψη καθώς και γλωσσική υποδομή. Oι σπουδές στο Tμήμα Iστορίας πέραν της δυνατότητας άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης στον εκπαιδευτικό τομέα, δίνουν όλα τα εφόδια για την περαιτέρω εξειδίκευση σε όλα τα πεδία των ανθρωπιστικών επιστημών από την ψυχολογία έως την λογοτεχνία, και των κοινωνικών επιστημών, από την δημοσιογραφία και την πολιτική έως την οικονομία. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γεια σου συναδελφισσα!:DΕχω ακουσει οτι γινεται αλλα σε βαζουν να παρακολουθησεις αρκετα προπτυχιακα μαθηματα.Βεβαια ξαναλεω δεν ξερω τι νοημα εχει περα απο παραπανω γνωσεις και μορια αφου με ερευνα δεν νομιζω να μπορεις να ασχοληθεις....

Το παρακάτω είναι απο το site του τμήματος Ιστορίας του Ιονίου.Αναφέρει οτι σπουδάζοντας ιστορία μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό μέχρι και στην ψυχολογία....Δεν ξέρω κατα πόσο είναι παραπλανητικό όμως αυτό.Πως απο ιστορικός θα γίνεις ψυχολόγος(με δικαιώματα επαγγελματικά) δεν το καταλαβαίνω....πολιτικές επιστήμες η οικονομικά οκ έχουν κάποια σχέση πιστεύω αλλα ψυχολογία;Για δείτε το...:hmm:

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Γιατί το Tμήμα Iστορίας; [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Στην εποχή της εξειδίκευσης και του κατακερματισμού των επιστημών, το Tμήμα Iστορίας παρέχει στους φοιτητές του μια στέρεα γενική επιστημονική κατάρτιση σε ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών αντικειμένων δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο να αποκτήσουν οι φοιτητές παράλληλα με την επιστημονική τους κατάρτιση, σύγχρονη μεθοδολογία και σκέψη καθώς και γλωσσική υποδομή. Oι σπουδές στο Tμήμα Iστορίας πέραν της δυνατότητας άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης στον εκπαιδευτικό τομέα, δίνουν όλα τα εφόδια για την περαιτέρω εξειδίκευση σε όλα τα πεδία των ανθρωπιστικών επιστημών από την ψυχολογία έως την λογοτεχνία, και των κοινωνικών επιστημών, από την δημοσιογραφία και την πολιτική έως την οικονομία. [/FONT]





Moυ εχουν πει οτι οι αποφοιτοι του τμηματος Ιστοριας-Αρχαιολογιας μπορουν να κανουν μεταπτυχιακο στην Ψυχολογια ειδικης αγωγης και οτι ετσι βγαινουν φιλολογοι για παιδια με ειδικες αναγκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karaap

Νεοφερμένος

Ο karaap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τελεώνω φιλολογία κλασικό και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό σε προγράμματα του παιδαγωγικού ή του ΦΠΨ .
Στις οδηγείες βλέπω οτι ζητούν οι υποψήφιοι να είναι απο τμήματα ΑΕΙ του ίδιου γνωστικού αντικειμένου.
Η φιλολογία έχει το ίδιο γνωστικό αντικείμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οι οδηγίες διαφέρουν απο μεταπτυχιακό σε μεταπτυχιακό.Στα περισσότερα μεταπτυχιακά ιδίως της Φιλοσοφικής γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι διαφορετικών τμημάτων,πάντα όμως προτεραιότητα έχουν οι απόφοιτοι του ιδίου τμήματος και αντικειμένου.Αν πρέπει να επιλέξουν πχ εσένα απο το κλασικό και έναν απόφοιτο παιδαγωγικής του φπψ θα προτιμήσουν πιθανότατα τον δεύτερο.Αυτό όμως δεν σε εμποδίζει να δοκιμάσεις,άλλα και να μην πετύχεις υπάρχει πάντα και η επιλογή του εξωτερικού.Η φιλολογία με την παιδαγωγική διαφέρουν αρκετά θα έλεγα ώς αντικείμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karaap

Νεοφερμένος

Ο karaap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση

Στο νόμο για την επάρκεια αναφέρει οτι :
Επάρκεια έχου
1) κάτοχοι πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ
2) κάτοχοι παιδαγωγικού πτυχίου και νηπιαγωγών
3)Κάτοχοι μεταπτυχιακού στη αγωγή - εκπαίδευση (που το δίνει το παιδαγωγικό)
5)κάτοχοι βεβαίωσης επάρκειας που θα δίνου τα ΑΕΙ οταν κάνουν τέτοια τμήματα ( μέχρι τώρα έκαναν το οικονικικό Κρήτης και νομίζω το πληροφορικής Αθηνών)

Με αυτά τα δεδομένα μόνο οι πτυχιούχοι των παιδαγωγικών σχολών και πιθανόν οι νηπιαγωγοί έχουν την επάρκεια και μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό που θα τους δίνει επάρκεια .
Ολοι οι άλλοι δεν μπορούν λόγω διαφορετικού γνωστικού αντικειμένου .

ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν είναι κάτι σίγουρο ακόμα με την παιδαγωγική επάρκεια.Για τους δύο επόμενους ασεπ ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα.Το πιο πιθανό είναι να απαιτηθούν τελικά λιγότερα μαθήματα απο 8 που λένε δηλαδή ίσως 4.Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρόκειται να ισχύσει καθόλου η επάρκεια.Αλλά είναι καθαρά δική μου η εκτίμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδια το ξερω οτι ειναι ακομη πολυ πολυ πολυ πολυ νωρις να μιλαω για μεταπτυχιακα αλλα θελω να ξερω τι μπορω να κανω μετα το πανεπιστημιο...πειτε μου εξυπνα και καλα μεταπτυχιακα για φιλολογους...επισης θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το μεταπτυχιακο Ιστορικής και Βαλκανικής Γλωσσολογίας που προσφερει το ΑΠΘ :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
μεταπτυχιακό στη φιλολογία που είναι καθαρά θεωρητική σχολή έχει νόημα μόνο αν θέλεις να συνεχίσεις για διδακτορικό, η έρευνα είναι περιορισμένη. Αν θέλεις να γίνεις καθηγητής και θέλεις να ειδικευτείς κάπου θα μπορούσες να κάνεις στη διδακτική σε κάποιο παιδαγωγικό τμήμα. Για το μεταπτυχιακό που αναφέρεις δε γνωρίζω πολλά αλλά μπορείς να στείλεις ένα mail στον καθηγητή που είναι υπεύθυνος για το μεταπτυχιακό αυτό και να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί του για να σε ενημερώσει.Αλλά όντως είναι πολύ νωρίς ακόμα. Καταρχήν είσαι σίγουρος ότι στο προπτυχιακό θα πάρεις ειδίκευση γλωσσολογικό? Μπορεί να σε κερδίσει το νεοελληνικό ή το κλασσικό.Αυτά τα αποφασίζεις στο 3ο έτος ,αφού περάσεις τα εισαγωγικά του κορμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
βασικα θελω εννοειται να ειμαι καθηγητης απλως σκεφτομαι τι αλλες εναλλακτικες μπορω να εχω απο φιλολογια...πχ με το μεταπτυχιακο αυτο που εχει σχεση με βαλκανικη φιλολογια ισως μπορω να μαθω καποια ξενη γλωσσα βαλκανικη και να ασχοληθω με κατι εντελως διαφορετικο...τετοια πραγματα προσπαθω να ψαχνω...τετοια θελω δηλαδη να μου πειτε...τι μεταπτυχιακα κυκλοφορουν και τι μπορω να κανω με αυτα(ειδικης αγωγης,νεες τεχνολογιες τι αλλο?)παντως εχω βρει αυτο ... οι αποφοιτοι μπορουν να εργαστουν...
- Σε Bιβλιοθήκες και Aρχεία
- Σε Eφημερίδες και περιοδικά
- Σε Eκδοτικούς οίκους και οργανισμούς
- Στην Tοπική Aυτοδιοίκηση
- Ως Φιλόλογοι στη Δευτεροβάθμια Eκπαίδευση (Δημόσια και Iδιωτική)
- Σε εργασίες με φιλολογικό αντικείμενο στο χώρο των εκδόσεων (μεταφραστές και επιμελητές εκδόσεων, γλωσσολόγοι, επίβλεψη εκδόσεων, συγγραφή βοηθημάτων για τα φιλολογικά μαθήματα του σχολείου) και στον Tύπο
- Ως καθηγητές της Eλληνικής ως Ξένης γλώσσας
- Ως ωρομίσθιοι καθηγητές / εκπαιδευτές σε διάφορες σχολές (I.E.K., K.E.K., Σχολές του O.A.E.Δ., Σχολές Tουριστικών Eπαγγελμάτων, Σχολές Eνόπλων Δυνάμεων, Σχολή Aστυνομίας, Σχολή Nοσηλευτικής, κ.ά.)
- Σε N.E.Λ.E. για διδασκαλία Eλληνικών σε Προγράμματα Aναλφαβητισμού και σε Oμάδες Kοινωνικά Aποκλεισμένων (π.χ. Tσιγγάνων).
- Σε ερευνητικά κέντρα
- Σε Θεατρικούς Oργανισμούς και Mέσα Mαζικής Eνημέρωσης
δεν εχω καταληξει παντως σε καποια κατευθυνση...αληθεια ποια διαφορα εχουν μεταξυ τους οι 3 κατευθυνσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
βασικα θελω εννοειται να ειμαι καθηγητης απλως σκεφτομαι τι αλλες εναλλακτικες μπορω να εχω απο φιλολογια...πχ με το μεταπτυχιακο αυτο που εχει σχεση με βαλκανικη φιλολογια ισως μπορω να μαθω καποια ξενη γλωσσα βαλκανικη και να ασχοληθω με κατι εντελως διαφορετικο...τετοια πραγματα προσπαθω να ψαχνω...τετοια θελω δηλαδη να μου πειτε...τι μεταπτυχιακα κυκλοφορουν και τι μπορω να κανω με αυτα(ειδικης αγωγης,νεες τεχνολογιες τι αλλο?)παντως εχω βρει αυτο ... οι αποφοιτοι μπορουν να εργαστουν...
- Σε Bιβλιοθήκες και Aρχεία
- Σε Eφημερίδες και περιοδικά
- Σε Eκδοτικούς οίκους και οργανισμούς
- Στην Tοπική Aυτοδιοίκηση
- Ως Φιλόλογοι στη Δευτεροβάθμια Eκπαίδευση (Δημόσια και Iδιωτική)
- Σε εργασίες με φιλολογικό αντικείμενο στο χώρο των εκδόσεων (μεταφραστές και επιμελητές εκδόσεων, γλωσσολόγοι, επίβλεψη εκδόσεων, συγγραφή βοηθημάτων για τα φιλολογικά μαθήματα του σχολείου) και στον Tύπο
- Ως καθηγητές της Eλληνικής ως Ξένης γλώσσας
- Ως ωρομίσθιοι καθηγητές / εκπαιδευτές σε διάφορες σχολές (I.E.K., K.E.K., Σχολές του O.A.E.Δ., Σχολές Tουριστικών Eπαγγελμάτων, Σχολές Eνόπλων Δυνάμεων, Σχολή Aστυνομίας, Σχολή Nοσηλευτικής, κ.ά.)
- Σε N.E.Λ.E. για διδασκαλία Eλληνικών σε Προγράμματα Aναλφαβητισμού και σε Oμάδες Kοινωνικά Aποκλεισμένων (π.χ. Tσιγγάνων).
- Σε ερευνητικά κέντρα
- Σε Θεατρικούς Oργανισμούς και Mέσα Mαζικής Eνημέρωσης
δεν εχω καταληξει παντως σε καποια κατευθυνση...αληθεια ποια διαφορα εχουν μεταξυ τους οι 3 κατευθυνσεις?

Ισχύουν θεωρητικά όλα τα παράπανω. Οι κατευθύνσεις στο Α.Π.Θ. σου δίνουν ειδίκευση, το πτυχίο όμως είναι ενιαίο . Οι διαφορές στους 3 τομείς είναι οι ομάδες μαθημάτων που εμπεριέχουν και έχουν να κάνουν με 1.κλασσικες σπουδές(αρχαία-λατινικά),2. νεοελληνικές (λογοτεχνία ,συγκριτική λογοτεχνία κτλ.)3. γλωσσολογικές( σύνταξη, μορφολογία, σημασιολογία, κοινωνιογλωσσολογία κτλ). Ελπίζω να σε βοηθάω !

α ! επίσης γι αυτό που αναφέρεις για το μεταπτυχιακό ,δεν παίρνεις επάρκεια σε ξένη (βαλκανική) γλώσσα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
φυσικα και με βοηθας...δεν τα ηξερα αυτα τα πραγματα....χμμ μαλιστα...ετσι οπως το κοβω κατα κλασσικο ή νεοελληνικο με βλεπω παντως...ναι σιγουρα θεωρητικα ακριβως γιατι δεν τα εχει ψαξει κανεις....ολοι πανε φιλολογια με την προοπτικη του ιδιαιτερου και του φροντιστηριου...εγω θελω εκτος απο αυτο να το παω λιγο παρα περα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
νομίζω πως μπορείς να κάνεις και μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή...να γίνεις φιλόλογος ειδικής αγωγής!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ναι αυτο σιγουρα γινεται..εχω μια γνωστη μου που το εκανε και κανει τωρα μαθημα και σε παιδια ειδικης αγωγης...καποιο αλλο μεταπτυχιακο που να ανταποκρινεται στις συγχρονες αναγκες της κοινωνιας?κατι με τεχνολογια,διαδραστικη εκπαιδευση ξερω γω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top