Μετανάστευση στην Ελβετια

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Άλλο ένα post που αγνοεί εντελώς τις πηγές που έβαλα παραπάνω μόνο και μόνο για να πεις ότι ο σοσιαλιστικός παράδεισος που θαυμάζεις είναι οκ.
Οι πηγές που έβαλες παραπάνω δείχνουν ότι η Κούβα παρά τις κυρώσεις έχει πολύ καλύτερο βιοτικό επίπεδο και αγοραστική δύναμη από αρκετές δεκάδες καπιταλιστικές χώρες όπου δεν τους έχουν επιβληθεί κυρώσεις(το μόνο που τους έχει επιβληθεί είναι εκμετάλλευση από τη δύση.

Εντωμεταξύ σε ρώτησα να μου απαντήσεις γιατί όταν συγκρίνεις τις καπιταλιστικές με τις σοσιαλιστικές χώρες επιλέγεις τις πλούσιες και όχι τις φτωχές? Και οι φτωχές το ίδιο καπιταλιστικές δεν είναι? 'Ενα από τα πολλά πράγματα που άφησες αναπάντητα...

Λοιπόν εγώ σου προτείνω να πας να ζήσεις στην κουβα με τα 150$ το μήνα ωστε να μας πεις εντυπώσεις, βέβαια δεν νομίζω να αντέξεις πάνω από 5 ημέρες αλλά οκ.
Λοιπόν εγώ σου υπενθυμίζω(για δεύτερη φορά) ότι ο λόγος που άρχισε αυτή τη συζήτηση είναι ότι έκραξες κάποιον που είπε οτι θέλει να ζήσει στην Κούβα. Αυτό νομίζω απαντάει στη συγκεκριμένη πρότασή σου

Το αστείο είναι ότι μένεις μόνο στην υγεία
Πριν έλεγες ότι η καλή υγεία της Κούβας είναι ψέμα του ριζοσπάστη τώρα το γύρισες το τροπάριο?
δεν αναφέρεις τίποτα όσο αφορά το 72% ποσοστού φτώχειας
Ο ισχυρισμός σου για "το 72% ποσοστό φτώχειας" βασίζεται σε ένα προπαγανδιστικό σαιτ που ως μόνο λόγο ύπαρξης έχει το να δυσφημίζει την Κούβα οπότε όχι δε θα κάτσω να "αναφέρω τίποτα". Φέρε μια αξιόπιστη πηγή πρώτα και θα το κάνω

Όντως οι Κουβανοί έχουν καλύτερες σκηνές από τους Αμερικανούς

IMG_0156.jpeg
IMG_0157.jpeg
IMG_0158.jpeg
Ωραία αν κάνεις ένα γρήγορο reverse image search για τις συγκεκριμένες εικόνες θα δεις τα εξής ενδιαφέροντα:

Καταρχάς, η τρίτη εικόνα δεν έχει καμία σχέση με την Κούβα και δείχνει τις Φιλιππίνες
Screenshot 2023-08-06 095035.png

Δηλαδή αυτή τη στιγμή πέρασες από το να δίνεις προπαγανδιστικές πηγές στο να λες outright ψέματα. Είναι κι αυτό μια αναβάθμιση όπως και να το δει κανείς

Και οι άλλες δύο εικόνες προέρχονται από δύο εξήσου προπαγανδιστικά άρθρα σε προπαγανδιστικά σαιτ, αυτά εδώ:
The Evil That's Killing Us - Havana Times
Life in landfill - the Cuban poverty hidden from sight | Huck (huckmag.com)

Εκ των οποίων το ένα προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει κατά της λήξης του εμπάργκο(τουλάχιστον γελοίο το ότι χρησιμοποιούν την "φτώχεια" ως επιχείρημα για αυτό) και το άλλο λέει ότι όσοι είναι υπέρ της επανάστασης έχουν σύνδρομο της Στοκχόλμης(!). Μπράβο σοβαρές πηγές στέλνεις
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,780 μηνύματα.
Οι πηγές που έβαλες παραπάνω δείχνουν ότι η Κούβα παρά τις κυρώσεις έχει πολύ καλύτερο βιοτικό επίπεδο και αγοραστική δύναμη από αρκετές δεκάδες καπιταλιστικές χώρες όπου δεν τους έχουν επιβληθεί κυρώσεις(το μόνο που τους έχει επιβληθεί είναι εκμετάλλευση από τη δύση.

Εντωμεταξύ σε ρώτησα να μου απαντήσεις γιατί όταν συγκρίνεις τις καπιταλιστικές με τις σοσιαλιστικές χώρες επιλέγεις τις πλούσιες και όχι τις φτωχές? Και οι φτωχές το ίδιο καπιταλιστικές δεν είναι? 'Ενα από τα πολλά πράγματα που άφησες αναπάντητα...


Λοιπόν εγώ σου υπενθυμίζω(για δεύτερη φορά) ότι ο λόγος που άρχισε αυτή τη συζήτηση είναι ότι έκραξες κάποιον που είπε οτι θέλει να ζήσει στην Κούβα. Αυτό νομίζω απαντάει στη συγκεκριμένη πρότασή σου


Πριν έλεγες ότι η καλή υγεία της Κούβας είναι ψέμα του ριζοσπάστη τώρα το γύρισες το τροπάριο?

Ο ισχυρισμός σου για "το 72% ποσοστό φτώχειας" βασίζεται σε ένα προπαγανδιστικό σαιτ που ως μόνο λόγο ύπαρξης έχει το να δυσφημίζει την Κούβα οπότε όχι δε θα κάτσω να "αναφέρω τίποτα". Φέρε μια αξιόπιστη πηγή πρώτα και θα το κάνω


Ωραία αν κάνεις ένα γρήγορο reverse image search για τις συγκεκριμένες εικόνες θα δεις τα εξής ενδιαφέροντα:

Καταρχάς, η τρίτη εικόνα δεν έχει καμία σχέση με την Κούβα και δείχνει τις Φιλιππίνες
View attachment 119498
Δηλαδή αυτή τη στιγμή πέρασες από το να δίνεις προπαγανδιστικές πηγές στο να λες outright ψέματα. Είναι κι αυτό μια αναβάθμιση όπως και να το δει κανείς

Και οι άλλες δύο εικόνες προέρχονται από δύο εξήσου προπαγανδιστικά άρθρα σε προπαγανδιστικά σαιτ, αυτά εδώ:
The Evil That's Killing Us - Havana Times
Life in landfill - the Cuban poverty hidden from sight | Huck (huckmag.com)

Εκ των οποίων το ένα προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει κατά της λήξης του εμπάργκο(τουλάχιστον γελοίο το ότι χρησιμοποιούν την "φτώχεια" ως επιχείρημα για αυτό) και το άλλο λέει ότι όσοι είναι υπέρ της επανάστασης έχουν σύνδρομο της Στοκχόλμης(!). Μπράβο σοβαρές πηγές στέλνεις
“Το 72% βασίζεται σε προπαγανδιστικό site”. Κλασική απάντηση αριστερού που δεν ξέρει τι να πει επειδή η χώρα που θαυμάζει είναι ένα σκέτο σκουπίδι όπου οι πολίτες ψηφάνε από την πείνα. Το αστείο είναι ότι παρολο που η Κούβα δεν είναι ούτε στις top 100 χώρες για να ζήσεις ακόμα θεωρείς ότι ζουν καλύτερα από άλλες χώρες, όντως σε σχέση με την υποσαχάρια Αφρική και κάποιες χώρες της Νότιας Ασίας η Κούβα είναι καλύτερη. Σε σχέση με την Ευρώπη, βόρεια Αμερική, ωκεάνια είναι απλά χώρα meme.

Άντε καλό ταξίδι εύχομαι στην Κούβα, θεωρώ ότι σε 2 ημέρες θα επιστρέψεις πίσω στην καπιταλιστική Δύση καθώς θα δεις ότι ο ριζοσπάστης έλεγε ψέματα για τον παράδεισο της Κουβας.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
“Το 72% βασίζεται σε προπαγανδιστικό site”.
είναι προπαγανδιστικό σαιτ όχι επειδή "είμαι αριστερός και δεν ξέρω τι να πω" αλλά επειδή όλο του το περιεχόμενο δυσφημίζει την Κούβα και το σαιτ είναι ειδικά φτιαγμένο για αυτό τον σκοπό. Σου είπα δώσε μια σοβαρή πηγή για αυτό το "72% φτώχειας" και θα σου απαντήσω. Ποιο είναι το πρόβλημα? Μήπως το οτι δεν μπορείς να βρεις σοβαρή πηγή που να το υποστηρίζει?
Κλασική απάντηση αριστερού που δεν ξέρει τι να πει
Αδερφέ εσύ έδειξες φωτογραφία από τις Φιλιππίνες για να δείξεις "την φτώχεια στην Κούβα" εγώ δεν ξέρω τι να πω? Εγώ σου έδειξα ως πηγή το london school of economics κι εσύ το translatingcuba εγώ δεν ξέρω τι να πω? Κόψε τις βλακείες γιατί γίνεσαι γελοίος...
Το αστείο είναι ότι παρολο που η Κούβα δεν είναι ούτε στις top 100 χώρες για να ζήσεις ακόμα θεωρείς ότι ζουν καλύτερα από άλλες χώρες, όντως σε σχέση με την υποσαχάρια Αφρική και κάποιες χώρες της Νότιας Ασίας η Κούβα είναι καλύτερη.
Οχου πάλι τα ίδια θα λέμε? Η υποσαχάρια Αφρική και οι κάποιες χώρες της νότιας Ασίας έχουν εμπάργκο εναντίον τους? Όχι. Η Κούβα έχει εμπάργκο εναντίον της? Ναι. Παρ' όλα αυτά το βιοτικό επίπεδο στην Κούβα είναι καλύτερο? Ναι. Γιατί? Γιατί το οικονομικό μοντέλο της Κούβας είναι φτιαγμένο με σκοπό την εξύψωση του βιοτικού επιπέδου του λαού της ενώ το οικονομικό μοντέλο "της υποσαχάριας Αφρικής και των κάποιων χωρών της νότιας Ασίας" είναι φτιαγμένο με σκοπό την μεγιστοποίηση των κερδών της ντόπιας και κυρίως διεθνής ελιτ που εκμεταλλεύεται τις χώρες αυτές. Για να το πω πιο απλά η Κούβα έχει σοσιαλισμό και η υποσαχαρια αφρικη και καποιες χωρες της νοτιας ασιας καπιταλισμο.

Για να το τελειώνουμε, χωρίς παρεξήγηση αλλά η όποια πολιτική συζήτηση μαζί σου είναι χάσιμο χρόνου και δεν έχει τίποτα να προσφέρει αφού όλο λες τις ίδιες βλακείες και λες ψέματα για να τις τεκμηριώσεις(αν και ακόμα και τα ψέματα δεν αρκούν όπως αποδείχθηκε). Καλή συνέχεια........
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,780 μηνύματα.
είναι προπαγανδιστικό σαιτ όχι επειδή "είμαι αριστερός και δεν ξέρω τι να πω" αλλά επειδή όλο του το περιεχόμενο δυσφημίζει την Κούβα και το σαιτ είναι ειδικά φτιαγμένο για αυτό τον σκοπό. Σου είπα δώσε μια σοβαρή πηγή για αυτό το "72% φτώχειας" και θα σου απαντήσω. Ποιο είναι το πρόβλημα? Μήπως το οτι δεν μπορείς να βρεις σοβαρή πηγή που να το υποστηρίζει?

Αδερφέ εσύ έδειξες φωτογραφία από τις Φιλιππίνες για να δείξεις "την φτώχεια στην Κούβα" εγώ δεν ξέρω τι να πω? Εγώ σου έδειξα ως πηγή το london school of economics κι εσύ το translatingcuba εγώ δεν ξέρω τι να πω? Κόψε τις βλακείες γιατί γίνεσαι γελοίος...

Οχου πάλι τα ίδια θα λέμε? Η υποσαχάρια Αφρική και οι κάποιες χώρες της νότιας Ασίας έχουν εμπάργκο εναντίον τους? Όχι. Η Κούβα έχει εμπάργκο εναντίον της? Ναι. Παρ' όλα αυτά το βιοτικό επίπεδο στην Κούβα είναι καλύτερο? Ναι. Γιατί? Γιατί το οικονομικό μοντέλο της Κούβας είναι φτιαγμένο με σκοπό την εξύψωση του βιοτικού επιπέδου του λαού της ενώ το οικονομικό μοντέλο "της υποσαχάριας Αφρικής και των κάποιων χωρών της νότιας Ασίας" είναι φτιαγμένο με σκοπό την μεγιστοποίηση των κερδών της ντόπιας και κυρίως διεθνής ελιτ που εκμεταλλεύεται τις χώρες αυτές. Για να το πω πιο απλά η Κούβα έχει σοσιαλισμό και η υποσαχαρια αφρικη και καποιες χωρες της νοτιας ασιας καπιταλισμο

Η φάση που το 72% δεν το έβγαλε το site από το μυαλό του αλλά βασίζεται στην έρευνα του Cuban observatory for Human rights (OCDH) σε δείγμα πολιτών. Βέβαια για να το ήξερες θα έπρεπε να ανοίξεις να διαβάσεις και το site πραγμα που δεν έκανες.

Δεν πειράζει είσαι ακόμα 18 χρόνων τώρα που πέρασες σε οικονομικό τμήμα και θα κανείς πραγματική οικονομική επιστήμη, όχι δηλαδή οικονομία από τον ριζοσπάστη, θα δεις ότι τα πράγματα στην Κούβα δεν είναι όμως τα έχεις πλάσει στο μυαλό σου.

IMG_0172.png




IMG_0170.jpeg


Δεν θα σχολιάσω καν το γεγονός ότι μας είπες ότι η Κούβα έχει υψηλότερο προσδόκιμο ζωής σε σχέση μα τις ΗΠΑ, πραγμα που είναι fake news και δείχνει ότι δεν ψάχνεις καθόλου τα στατιστικά στοιχεία πρώτου γράψεις κάτι. Εντελώς φιλικά αλλά αν το κανείς αυτό στο πανεπιστήμιο/ εργασία σου τότε θα είσαι αναξιόπιστος και δεν θα βρίσκεις δουλειά καθώς είναι σαν να κοροϊδεύεις το κοινό που βασίζεται στις έρευνες σου. Τα στατιστικά είναι το Α και το Ω στην οικονομία και το να τα μαγειρεύεις δεν είναι επαγγελματικό.

IMG_0165.jpeg
IMG_0166.jpeg
IMG_0167.jpeg
IMG_0168.jpeg


IMG_0171.jpeg




Σταματάω εδώ την συζήτηση καθώς δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν έχεις εικόνα των στατιστικών στοιχείων και απλά βασίζεσαι σε πολιτικές πεποιθήσεις. Εύχομαι καλή αρχή στις σπουδές σου και θα ήταν χαρά μου στο μέλλον να μιλήσουμε από κοντά σε κάποιο οικονομικό συνέδριο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,305 μηνύματα.
Του το π#δ#ξατε το thread του ανθρώπου μιλάμε...

Η Κούβα είναι ονειρική για όσους θα ήθελαν να ξαναζήσουν 60s φάση. Αφού εκεί κόλλησε η χώρα. Ωραία φάση με παλιά αμάξια, απλοϊκή ζωή κλπ. Τώρα αυτό που θα έλεγα είναι πως σταματήστε να φανατίζεστε. Αυτό πάει γενικά για οιαδήποτε χώρα είτε καπιταλιστική είτε σοσιαλιστική. Αν δεν έχετε ζήσει εκεί τα "άκουσα από έναν γνωστό μου στο ίντερνετ" και τέτοια δεν έχουν σημασία. Η Κούβα ούτε ένας παράδεισος για να ζεις είναι ούτε η κόλαση επί της Γης. Όπως κάθε χώρα στον κόσμο έχει τα καλά και τα κακά της.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,780 μηνύματα.
Εδώ παραθέτω τις τιμές που παίζουν στην Ελβετία ώστε να έχει μια εικόνα ο συντάκτης σχετικά με το κόστος ζωής.

 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Δεν θα σχολιάσω καν το γεγονός ότι μας είπες ότι η Κούβα έχει υψηλότερο προσδόκιμο ζωής σε σχέση μα τις ΗΠΑ, πραγμα που είναι fake news και δείχνει ότι δεν ψάχνεις καθόλου τα στατιστικά στοιχεία πρώτου γράψεις κάτι. Εντελώς φιλικά αλλά αν το κανείς αυτό στο πανεπιστήμιο/ εργασία σου τότε θα είσαι αναξιόπιστος και δεν θα βρίσκεις δουλειά καθώς είναι σαν να κοροϊδεύεις το κοινό που βασίζεται στις έρευνες σου. Τα στατιστικά είναι το Α και το Ω στην οικονομία και το να τα μαγειρεύεις δεν είναι επαγγελματικό.

IMG_0165.jpeg
IMG_0166.jpeg
IMG_0167.jpeg
IMG_0168.jpeg


IMG_0171.jpeg

Life Expectancy 2022/2023
όντως έχεις δίκιο συγγνώμη που είμαι λίγο outdated και δεν τσεκάρω συνέχεια τα στατιστικά του προσδόκημου ζωής κάθε χώρας
Screenshot 2023-08-06 113316.png


Screenshot 2023-08-06 113554.png

Americans Can Now Expect to Live Three Years Less than Cubans (newsweek.com)

Πάντως, προς υπεράσπιση μου να αναφέρω το ότι μεχρι ελάχιστα χρόνια πριν, η Κούβα ήταν όντως μπροστά από τις ΗΠΑ. Παρ' όλα αυτά όμως όντως, έπρεπε να το διευκρινήσω ότι η "τριτοκοσμική πάμφτωχη χώρα" όπως λες εσύ, είχε καλύτερο προσδόκημο ζωής από τη μεγαλύτερη υπερδύναμη του πλανήτη τρια χρόνια πριν και τώρα η υπερδύναμη έκανε το comeback.

Η διαφορά όμως ξέρεις ποια είναι? Ότι η φωτογραφία από τις Φιλιππίνες που έστειλες είναι τελείως ψεύτικη και θα είναι πάντα ψεύτικη δεν είναι απλά τρια χρόνια outdated και μόνος της σκοπός ήταν να "δείξει" ότι στην Κούβα υπάρχουν άστεγοι. Το δικό μου λάθος ευθύνεται στο ότι απλά δεν έψαξα τα φετινά στατιστικά. Αν τα είχα ψάξει θα έγραφα ότι η Κούβα έχει λίγο μικρότερο προσδόκιμο ζωής από την μεγαλύτερη υπερδύναμη, ενώ 3 χρόνια πριν είχε μεγαλύτερο

Δεν πειράζει είσαι ακόμα 18 χρόνων τώρα που πέρασες σε οικονομικό τμήμα και θα κανείς πραγματική οικονομική επιστήμη, όχι δηλαδή οικονομία από τον ριζοσπάστη, θα δεις ότι τα πράγματα στην Κούβα δεν είναι όμως τα έχεις πλάσει στο μυαλό σου.
Χάρηκα που ανέφερες κάτι σχετικό με τα πανεπιστήμια καθώς μου δίνεται η ευκαιρία να σου υπενθυμίσω ότι στη συζήτηση αυτή ο ένας μας ήταν αυτός όπου χρησιμοποίησε βίντεο του lse(ενός εκ των καλύτερων οικονομικών πανεπιστημίων του πλανήτη αν δεν το ξέρεις) ως πηγή ενώ ο άλλος χρησιμοποιούσε σαιτ που λένε ότι κάποιος έχει ψυχικές ασθένειες λόγω των πολιτικών του απόψεων

και θα ήταν χαρά μου στο μέλλον να μιλήσουμε από κοντά σε κάποιο οικονομικό συνέδριο.
Ελπίζω βέβαια μέχρι να φτάσεις στο οικονομικό συνέδριο να έχεις καταλάβει το πόσο σημαντικό είναι για την οικονομία μιας χώρας να έχει πρόσβαση στο διεθνές εμπόριο και πόσα προβλήματα δημιουργούν οι κυρώσεις...
 

Συνημμένα

  • 1691311056564.png
    1691311056564.png
    72.5 KB · Εμφανίσεις: 126

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,661 μηνύματα.
Ακόμα τις μετράτε; (τις χώρες)

Ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα παίζει να έχει μεταναστεύσει ήδη Ελβετία από την απόγνωση.

ΥΓ: Μόνο Βυζαντιάρα. Πήγαινε το κόψιμο μυτης και το βγάλσιμο ματιών συννεφο. Ζάχαρη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,924 μηνύματα.
Παιδιά μη μαλώνετε. Σας προτείνω Βιετνάμ. :)
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ακόμα τις μετράτε; (τις χώρες)

Ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα παίζει να έχει μεταναστεύσει ήδη Ελβετία από την απόγνωση.

ΥΓ: Μόνο Βυζαντιάρα. Πήγαινε το κόψιμο μυτης και το βγάλσιμο ματιών συννεφο. Ζάχαρη.
Εχω πεθανει
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,661 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 839 μηνύματα.
Καθώς μιλούσα με τους γονείς μου και τους φίλους μου, μου είπαν το εξής.

Γιατί δεν συνεχίζεις για Γ2 στα γαλλικά εφόσον έχω Γ1 και να πάω σε γαλλόφωνη πόλη;

Έψαξα λίγο τα πράγματα, είναι σχεδόν τα ίδια αλλά γνωρίζει κανείς για την Γαλλική πλευρά και πως είναι;

Θα ξεκινήσω τα Γερμανικά επίσης και θα δω πως θα τα πάω με την γλώσσα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,924 μηνύματα.
Τα Γερμανικά γενικά είναι δύσκολη γλώσσα ειδικά αν δεν μένεις σε γερμανόφωνη περιοχή, δεν είναι εύκολη η συνήθεια μέσω ενός φροντιστηριακού μαθήματος (ας λένε το αντίθετο οι καθηγητές ξένων γλωσσών).
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 839 μηνύματα.
Τα Γερμανικά γενικά είναι δύσκολη γλώσσα ειδικά αν δεν μένεις σε γερμανόφωνη περιοχή, δεν είναι εύκολη η συνήθεια μέσω ενός φροντιστηριακού μαθήματος (ας λένε το αντίθετο οι καθηγητές ξένων γλωσσών).
Μάλιστα όποτε είτε θέλω είτε όχι προς Γαλλία θα πάω αλλά δεν πειράζει εφόσον ξέρω την γλώσσα, ενδιάμεσα θα μάθω και τα Γαλλικά
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μην ξεχνας Νικ οτι γνωριζοντας και τις 2 γλωσσες, ακομη και οχι στον ιδιο βαθμο, ειναι ενα ατου που θα σε προωθησει σε συγκριση με τους αντιστοιχους υποψηφιους σε αυτη τη χωρα.. ;) you can do this!!!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,924 μηνύματα.
Σκέψου ότι και ο Μητσοτάκης μιλάει πολύ καλά Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Θα είσαι τόσο ανταγωνίσιμος Νικ, που μπορεί να γίνεις και ο επόμενος πρωθυπουργός της χώρας μας. Έλα να μας σώσεις. :jumpy: :happy:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Σκέψου ότι και ο Μητσοτάκης μιλάει πολύ καλά Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Θα είσαι τόσο ανταγωνίσιμος Νικ, που μπορεί να γίνεις και ο επόμενος πρωθυπουργός της χώρας μας. Έλα να μας σώσεις. :jumpy: :happy:


ΠΘ άκουσα!!!

Ω, να σου γαμ...

Τελικά αυτός ο άνθρωπος είναι ένα κινούμενο meme.

Συνονόματε νηματοθέτη, η αδερφούλα μου είναι Ζυρίχη τα τελευταία χρόνια, όπου εργάζεται ως γιατρός και μάλιστα πρόσφατα απέκτησε και τον τίτλο της υποειδικότητα της. Νταξ, την ακούω να γκρινιάζει ενίοτε, αλλά εδώ καi 8 έτη εκεί έχει στρατοπεδεύσει, γουστάρει και δεν σκοπεύει να γυρίσει πίσω. Ακριβή πόλη, αλλά καλοί μισθοί για γιατρούς. Πράσινο, πολιτισμός, καλύτερες προοπτικές για τα παιδιά της (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο!) κλπ.

Προχώρα δυναμικά! Βέβαια, αν θες Ζυρίχη, θα πρέπει να μάθεις γερμανικά. Μπλιαχ! :P
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 719 μηνύματα.


ΠΘ άκουσα!!!

Ω, να σου γαμ...

Τελικά αυτός ο άνθρωπος είναι ένα κινούμενο meme.

Συνονόματε νηματοθέτη, η αδερφούλα μου είναι Ζυρίχη τα τελευταία χρόνια, όπου εργάζεται ως γιατρός και μάλιστα πρόσφατα απέκτησε και τον τίτλο της υποειδικότητα της. Νταξ, την ακούω να γκρινιάζει ενίοτε, αλλά εδώ καi 8 έτη εκεί έχει στρατοπεδεύσει, γουστάρει και δεν σκοπεύει να γυρίσει πίσω. Ακριβή πόλη, αλλά καλοί μισθοί για γιατρούς. Πράσινο, πολιτισμός, καλύτερες προοπτικές για τα παιδιά της (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο!) κλπ.

Προχώρα δυναμικά! Βέβαια, αν θες Ζυρίχη, θα πρέπει να μάθεις γερμανικά. Μπλιαχ! :P
Αχ,αυτά τα γερμανικά ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top