Μετανάστευση στην Ελβετια

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Οπως μερικοί γνωρίζουν ειμαι φοιτητής ιατρικής που σε 4 χρόνια από τώρα θα έχω τελειώσει την σχολή μου και σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Ελβετία.

Θα ήθελα να ρωτήσω για ειδικότητα σε ποια πόλη πιστεύεται ότι αξίζει να μετακομίσεις, στην Ζυρίχη ή Γενευη;

Έχω πιστοποιητικό Γαλλικής γλώσσας και σκέφτομαι να ξεκινήσω τα Γερμανικα για να έχω περισσότερες επιλογές στην Ελβετία, μπορεί και τα Ιταλικά μέχρι Β2.

Για όσους είναι στην Ελβετία τι συμβουλές έχετε να μου δώσετε και μιας που έχω λιγο χρόνο μέχρι να τελειώσω την σχολή σε τι μου προτείνεται να προετοιμαστώ πριν έρθω στην Ελβετία;

ΥΓ παλιότερα είχα ρωτήσει για τις Σκανδιναβικές χώρες αλλά άλλαξα γνώμη πριν λίγο καιρό και αποφάσισα οριστικά για Ελβετία
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
να το ξανασκεφτεις.
Το κοστος ζωης ειναι τεραστιο.
Να αποφασισεις σε ποια πολη θες να πας συντομα για να μαθεις και την καταλληλη γλωσσα.
Το έχω σκεφτεί, παιρνω ένα αυτοκίνητο και πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα Γερμανία ή Γαλλία για ψώνια 😂

Αν και οι μισθοί είναι τεράστιοι
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Αν και οι μισθοί είναι τεράστιοι
Λογικό, αν σκεφτείς ότι το ενοίκιο για διαμέρισμα με ένα δωμάτιο στην Ζυρίχη είναι 2,500€ τον μήνα, σαφώς οι μισθοί θα πρέπει να ανταποκρίνονται στα έξοδα.

, παιρνω ένα αυτοκίνητο και πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα Γερμανία ή Γαλλία για ψώνια 😂
Θα σε βολεύει να πληρώνεις βενζίνες για να αλλάζεις χώρες; Επίσης έχουν διαφορετικό νόμισμα οπότε δεν θα σε συμφέρει η συνεχή μετατροπή νομίσματος.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Λογικό, αν σκεφτείς ότι το ενοίκιο για διαμέρισμα με ένα δωμάτιο στην Ζυρίχη είναι 2,500€ τον μήνα, σαφώς οι μισθοί θα πρέπει να ανταποκρίνονται στα έξοδα.


Θα σε βολεύει να πληρώνεις βενζίνες για να αλλάζεις χώρες; Επίσης έχουν διαφορετικό νόμισμα οπότε δεν θα σε συμφέρει η συνεχή μετατροπή νομίσματος.

Ένα δωμάτιο συνήθως κοστίζει 800-1300 Ελβετικά φράγκα.
Χρησιμοποιείς εφαρμογές όπως révolut που έχουν χαμηλή προμηθεια.

Ευτυχώς η Γενευη όπως και η Ζυριχη είναι δίπλα στα σύνορα. Ο πληθωρισμός στην Ελβετία είναι αρκετά χαμηλός και τα Lidl της Γερμανίας έχουν αρκετά χαμηλότερες τιμές από super market Ελλάδας
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ένα δωμάτιο συνήθως κοστίζει 800-1300 Ελβετικά φράγκα.
Χρησιμοποιείς εφαρμογές όπως révolut που έχουν χαμηλή προμηθεια.

Ευτυχώς η Γενευη όπως και η Ζυριχη είναι δίπλα στα σύνορα. Ο πληθωρισμός στην Ελβετία είναι αρκετά χαμηλός και τα Lidl της Γερμανίας έχουν αρκετά χαμηλότερες τιμές από super market Ελλάδας
Σκέφτηκες καθόλου την ελβετική πόλη Βασιλεία(Basel); Την έχω επισκεφτεί στο παρελθόν με την οικογένειά μου κι έχω να σου πω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Η Βασιλεία λοιπόν είναι γερμανόφωνη πόλη στα Ελβετογαλλικογερμανικά σύνορα. Με μια μικρή διαδρομή του τραμ (ναι καλά διάβασες, τραμ!) βρίσκεσαι στην γαλλική πόλη Saint-Louis. Μάλιστα πολλοί Ευρωπαίοι που δουλεύουν στην Βασιλεία, νοικιάζουν στο Saint Louis όπου τα ενοίκια,τα σούπερ μάρκετ και γενικά το κόστος ζωής είναι πολύ φθηνότερα.
Επίσης υπάρχει και γραμμή τραμ που μπαίνει σε γερμανική πόλη (το όνομα της μου διαφεύγει).
Η Θεσσαλονίκη συνδέεται αεροπορικώς με την Βασιλεία εδώ και πολλά χρόνια μεσω easyJet οπότε βολεύει αν είσαι από Βόρεια Ελλάδα.
Το αεροδρόμιο της Βασιλείας βρίσκεται επίσημα σε γαλλικό έδαφος και όταν προσγειωθεί εκεί το αεροπλάνο, υπάρχουν 3 διαφορετικές έξοδοι, η ελβετική, η γαλλική και η γερμανική.
Η Βασιλεία συνδέεται
με τραίνο με τη γαλλική πόλη Μυλούζη και τη γερμανική πόλη Φράιμπουργκ τις οποίες και επισκεφτήκαμε. Πάνω στα τρένα υπήρχαν εργαζόμενοι που δούλευαν στην Βασιλεία αλλά έμεναν στις δύο πόλεις που προανέφερα.
Και κάτι τελευταίο με ιατρικό ενδιαφέρον: Στην Βασιλεία βρίσκεται η έδρα της φαρμακοβιομηχανίας Novartis. Το campus της καταλαμβάνει μερικά τεράστια τετράγωνα μέσα στην πόλη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,832 μηνύματα.
Για οιαδήποτε συγκεκριμμένη απορία αδερφέ στείλε μου pm. Έχω έναν φίλο από παλιά Τούρκο συνάδελφο σου που έκανε ένα διάστημα Ελβετία αλλά για κάτι προσωρινό. Θα τον ρωτήσω αν ξέρει κάτι συγκεκριμμένο από αυτά που θες να μάθεις.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Σκέφτηκες καθόλου την ελβετική πόλη Βασιλεία(Basel); Την έχω επισκεφτεί στο παρελθόν με την οικογένειά μου κι έχω να σου πω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Η Βασιλεία λοιπόν είναι γερμανόφωνη πόλη στα Ελβετογαλλικογερμανικά σύνορα. Με μια μικρή διαδρομή του τραμ (ναι καλά διάβασες, τραμ!) βρίσκεσαι στην γαλλική πόλη Saint-Louis. Μάλιστα πολλοί Ευρωπαίοι που δουλεύουν στην Βασιλεία, νοικιάζουν στο Saint Louis όπου τα ενοίκια,τα σούπερ μάρκετ και γενικά το κόστος ζωής είναι πολύ φθηνότερα.
Επίσης υπάρχει και γραμμή τραμ που μπαίνει σε γερμανική πόλη (το όνομα της μου διαφεύγει).
Η Θεσσαλονίκη συνδέεται αεροπορικώς με την Βασιλεία εδώ και πολλά χρόνια μεσω easyJet οπότε βολεύει αν είσαι από Βόρεια Ελλάδα.
Το αεροδρόμιο της Βασιλείας βρίσκεται επίσημα σε γαλλικό έδαφος και όταν προσγειωθεί εκεί το αεροπλάνο, υπάρχουν 3 διαφορετικές έξοδοι, η ελβετική, η γαλλική και η γερμανική.
Η Βασιλεία συνδέεται
με τραίνο με τη γαλλική πόλη Μυλούζη και τη γερμανική πόλη Φράιμπουργκ τις οποίες και επισκεφτήκαμε. Πάνω στα τρένα υπήρχαν εργαζόμενοι που δούλευαν στην Βασιλεία αλλά έμεναν στις δύο πόλεις που προανέφερα.
Και κάτι τελευταίο με ιατρικό ενδιαφέρον: Στην Βασιλεία βρίσκεται η έδρα της φαρμακοβιομηχανίας Novartis. Το campus της καταλαμβάνει μερικά τεράστια τετράγωνα μέσα στην πόλη.
Δεν την γνώριζα, φαίνεται καταπληκτική πόλη και συμφέρει υπερβολικά η κατοικία σε αυτή! Βλέπω έχει και πολλά μουσεία που έχουν σχέση με την ιατρική και εφόσον η Novartis στεγάζεται εκεί λογικά η ιατρική επιστήμη θα ακμάζει σε αυτό το μέρος, σ ευχαριστώ παρά πολύ!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
Για πολη δεν ξερω, αλλα για ειδικοτητες διαδικασιες κλπ τσεκαρε το καναλι @EutopianDoctor στο youtube!

Μην σε μπερδεψει η προφορα, δεν ειναι ελληνας, ισπανος ειναι.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Για οιαδήποτε συγκεκριμμένη απορία αδερφέ στείλε μου pm. Έχω έναν φίλο από παλιά Τούρκο συνάδελφο σου που έκανε ένα διάστημα Ελβετία αλλά για κάτι προσωρινό. Θα τον ρωτήσω αν ξέρει κάτι συγκεκριμμένο από αυτά που θες να μάθεις.
Σ ευχαριστω Γιάννη! Αν μου βρεθεί μια συγκεκριμένη απορία θα σου πω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για πολη δεν ξερω, αλλα για ειδικοτητες διαδικασιες κλπ τσεκαρε το καναλι @EutopianDoctor στο youtube!

Μην σε μπερδεψει η προφορα, δεν ειναι ελληνας, ισπανος ειναι.
Αρκετά ωραία βίντεο έχει, Ευχαριστω Ryu!
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Είχα μείνει Γενεύη με μια κοπέλα που έκανε ειδικότητα ψυχιατρικής εκεί.Υπαρχει μεγάλο πρόβλημα να βρεις οικονομική στέγη.Εμεις μέναμε σε δωμάτιο εστίας το οποίο ήταν στο όνομα μιας άλλης κοπέλας αλλά ακόμα κ εκεί έπρεπε να πληρώνεις 400€(τίποτα) για δεδομένα Ελβετίας.Γενικοτερα για συγκατοίκηση θα δώσεις γύρω στο 1000€ το μήνα.Επισης καλό είναι να ξεκινήσεις τη γλώσσα από τώρα,γερμανικά Ζυρίχη ,γαλλικά Γενεύη γιατί θα δυσκολευτεί να τα κάνεις παράλληλα.Η ζωή γενικά είναι ωραία,πολύ καθαρά κ κανείς πολύ ποδήλατο,έχει αρκετά μαγαζιά κ δε σ λείπει τίποτα.Απλα ενδεχομένως το πρώτο διάστημα να πληρώνεισαι κάνα 2χιλαρο το μήνα τα οποία ίσα ίσα σε φτάνουν για τα βασικά από τα λιντλ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,198 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Οπως μερικοί γνωρίζουν ειμαι φοιτητής ιατρικής που σε 4 χρόνια από τώρα θα έχω τελειώσει την σχολή μου και σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Ελβετία.

Θα ήθελα να ρωτήσω για ειδικότητα σε ποια πόλη πιστεύεται ότι αξίζει να μετακομίσεις, στην Ζυρίχη ή Γενευη;

Έχω πιστοποιητικό Γαλλικής γλώσσας και σκέφτομαι να ξεκινήσω τα Γερμανικα για να έχω περισσότερες επιλογές στην Ελβετία, μπορεί και τα Ιταλικά μέχρι Β2.

Για όσους είναι στην Ελβετία τι συμβουλές έχετε να μου δώσετε και μιας που έχω λιγο χρόνο μέχρι να τελειώσω την σχολή σε τι μου προτείνεται να προετοιμαστώ πριν έρθω στην Ελβετία;

ΥΓ παλιότερα είχα ρωτήσει για τις Σκανδιναβικές χώρες αλλά άλλαξα γνώμη πριν λίγο καιρό και αποφάσισα οριστικά για Ελβετία
Βρετανία, Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Ολλανδία, Αυστρία πολύ καλύτερες επιλογές για μετανάστευση με πολύ χαμηλότερο κόστος ζωής έναντι της Ελβετίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,483 μηνύματα.
Σκέφτηκες καθόλου την ελβετική πόλη Βασιλεία(Basel); Την έχω επισκεφτεί στο παρελθόν με την οικογένειά μου κι έχω να σου πω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Η Βασιλεία λοιπόν είναι γερμανόφωνη πόλη στα Ελβετογαλλικογερμανικά σύνορα. Με μια μικρή διαδρομή του τραμ (ναι καλά διάβασες, τραμ!) βρίσκεσαι στην γαλλική πόλη Saint-Louis. Μάλιστα πολλοί Ευρωπαίοι που δουλεύουν στην Βασιλεία, νοικιάζουν στο Saint Louis όπου τα ενοίκια,τα σούπερ μάρκετ και γενικά το κόστος ζωής είναι πολύ φθηνότερα.
Επίσης υπάρχει και γραμμή τραμ που μπαίνει σε γερμανική πόλη (το όνομα της μου διαφεύγει).
Η Θεσσαλονίκη συνδέεται αεροπορικώς με την Βασιλεία εδώ και πολλά χρόνια μεσω easyJet οπότε βολεύει αν είσαι από Βόρεια Ελλάδα.
Το αεροδρόμιο της Βασιλείας βρίσκεται επίσημα σε γαλλικό έδαφος και όταν προσγειωθεί εκεί το αεροπλάνο, υπάρχουν 3 διαφορετικές έξοδοι, η ελβετική, η γαλλική και η γερμανική.
Η Βασιλεία συνδέεται
με τραίνο με τη γαλλική πόλη Μυλούζη και τη γερμανική πόλη Φράιμπουργκ τις οποίες και επισκεφτήκαμε. Πάνω στα τρένα υπήρχαν εργαζόμενοι που δούλευαν στην Βασιλεία αλλά έμεναν στις δύο πόλεις που προανέφερα.
Και κάτι τελευταίο με ιατρικό ενδιαφέρον: Στην Βασιλεία βρίσκεται η έδρα της φαρμακοβιομηχανίας Novartis. Το campus της καταλαμβάνει μερικά τεράστια τετράγωνα μέσα στην πόλη.
Πολλοί είναι αυτοί που νοικιάζουν σε γαλλικές πόλεις και πηγαινοέρχονται για να εργαστούν Ελβετία. Ειδικά αν είσαι νέος, είναι πολύ εύκολο.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
Είχα μείνει Γενεύη με μια κοπέλα που έκανε ειδικότητα ψυχιατρικής εκεί.Υπαρχει μεγάλο πρόβλημα να βρεις οικονομική στέγη.Εμεις μέναμε σε δωμάτιο εστίας το οποίο ήταν στο όνομα μιας άλλης κοπέλας αλλά ακόμα κ εκεί έπρεπε να πληρώνεις 400€(τίποτα) για δεδομένα Ελβετίας.Γενικοτερα για συγκατοίκηση θα δώσεις γύρω στο 1000€ το μήνα.Επισης καλό είναι να ξεκινήσεις τη γλώσσα από τώρα,γερμανικά Ζυρίχη ,γαλλικά Γενεύη γιατί θα δυσκολευτεί να τα κάνεις παράλληλα.Η ζωή γενικά είναι ωραία,πολύ καθαρά κ κανείς πολύ ποδήλατο,έχει αρκετά μαγαζιά κ δε σ λείπει τίποτα.Απλα ενδεχομένως το πρώτο διάστημα να πληρώνεισαι κάνα 2χιλαρο το μήνα τα οποία ίσα ίσα σε φτάνουν για τα βασικά από τα λιντλ.
Στην Ελβετία μόνο 2κ ; Ο κατώτατος μισθός νομίζω είναι πιο πάνω ( με ένα γρήγορο googlarisma δείχνει 3800 ελβετικά φράγκα )
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Στην Ελβετία μόνο 2κ ; Ο κατώτατος μισθός νομίζω είναι πιο πάνω ( με ένα γρήγορο googlarisma δείχνει 3800 ελβετικά φράγκα )
It's called ✨tax✨
Στο εξωτερικό αυτομάτως κρατάνε επίσης λεφτά από τον μισθό σου για ασφάλιση οπότε τα καθαρά από τα μεικτά έχουν μεγάλη απόκλιση.
Πάντως αυτό που είπε ένα παιδί πιο πάνω για την Βασιλεία το έχω ακούσει και από άλλους Έλληνες. Μένουν σε μια γαλλική πόλη που είναι δίπλα και πηγαινοέρχονται (μικρή διαδρομή). Τους συμφέρει οικονομικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενδεικτικά η ασφάλεια υγείας η βασική για άτομα άνω των 26 είναι 300 φράγκα ελβετικά τον μήνα. Οπότε με βασικό ίσα ίσα που σου βγαίνει η διαβίωση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτή η σελίδα σου υπολογίζει τον καθαρό από τον μεικτό στην Ελβετία χωρίς όμως την μηνιαία ασφάλιση.
Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, για έναν 25 ετών άνθρωπο που παίρνει μισθό 4.000 ελβετικά φράγκα τον μήνα, είναι άγαμος και άτεκνος και δηλώνει χριστιανός (ναι σου βάζουν φόρο για την συντήρηση των εκκλησιών)

Έχει καθαρά 3,320 ελβετικά φράγκα τον μήνα
Μειον 300 φράγκα ασφάλεια πάμε στα ~3.000 ελβετικά φράγκα
Από αυτά πρέπει να κανονίσει τα έξοδα μεταφοράς (81 φράγκα μηνιαία κάρτα μέσων στην βασιλεία), το ενοίκιο (με συγκατοίκηση σε νόμιμο διαμέρισμα ένα χιλιάρικο), τα έξοδα διατροφής (ας πούμε ότι πάει Γαλλία για ψώνια και πληρώνει την προμήθεια 200 φράγκα τον μήνα ), ίντερνετ WiFi 40 CHF, τηλέφωνο το πιο φθηνό 30 CHF, ρεύμα/νερο (πανφθηνο, 70-75~ CHF τον μήνα ανάλογα με την κατανάλωση)

Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι σου μένουν:
3,000
-1000
-81
-200
-140
~1,500στην τσέπη
Pretty decent. Εκτός αν πας να τιναξεις την μπάνκα στην νυχτερινή ζωή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Βρετανία, Νορβηγία, Δανία, Σουηδία, Ολλανδία, Αυστρία πολύ καλύτερες επιλογές για μετανάστευση με πολύ χαμηλότερο κόστος ζωής έναντι της Ελβετίας.
Εγώ το σκέφτομαι για Κούβα,αλλά θαρρώ πως θέλει ισπανικά κ έχω μιααα όρεξη να μαθαίνω γλώσσες......
Βέβαια επειδή φημίζονται για τους εξαιρετικούς ιατρούς που βγάζουν,ίσως στην ειδικότητα να μην είναι πολύ απαιτητικοί μαζί μ όσον αφορά τα ισπανικά κ να αρκούν τα βασικά.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Εγώ το σκέφτομαι για Κούβα,αλλά θαρρώ πως θέλει ισπανικά κ έχω μιααα όρεξη να μαθαίνω γλώσσες......
προσοχη με την Κουβα λογω του πολιτευματος.
Αν εισαι γιατρος συμφερει να πας Βραζιλια,εφοσον σε ενδιαφερει η Λατινικη Αμερικη, εχουν ενα πολυ καλο νοσοκομειο στο Ριο Ντε Τζανειρο που κανουν πρωτοτυπα πραγματα. Μιλουν Πορτογαλικα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,832 μηνύματα.
Εγώ το σκέφτομαι για Κούβα,αλλά θαρρώ πως θέλει ισπανικά κ έχω μιααα όρεξη να μαθαίνω γλώσσες......
Βέβαια επειδή φημίζονται για τους εξαιρετικούς ιατρούς που βγάζουν,ίσως στην ειδικότητα να μην είναι πολύ απαιτητικοί μαζί μ όσον αφορά τα ισπανικά κ να αρκούν τα βασικά.
Και διακοπές στο ηλιόλουστο Αφγανιστάν μετά.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Δε ξέρω τι σχέση έχει το αφγανισταν με την Κούβα ,αλλά κ Αφγανιστάν θα πήγαινα,για 1 1,5 χρόνο όμως, οιι παραπάνω κ φυσικά όχι ως ειδικευόμενος αλλά ως ιατρός μιας κ πολύ αμφιβάλλω ότι υπάρχουν άτομα πραγματικά ικανά να διδάξουν εκεί σε επίπεδο που θα ήθελα(ελπίζω βέβαια να υπάρχουν).
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να σας κανω μια ερωτηση , γνωριζετε μηπως αν μπορω να εργαστω στην ελβετια (εχω γερμανικα , ιταλικα , αγγλικα c2) ως κτηνιατρος ; Με ενδιαφερει πολυ να εργαζομαι ως χειρουργος ζωων αλλα δεν ξερω αν ειναι ευκολο εκει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top