Μετά το master τι να κάνω;

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, έχω τελειώσει Μηχανολόγος Μηχανικός και φέτος τελειώνω και το ΜBA μου, παράλληλα έχω προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου και συνεχίζω να εργάζομαι. Το ερώτημα μου είναι το εξής: αξίζει να συνεχίσω για διδακτορικό και αν ναι πάνω σε τι ώστε να με βοηθήσει και να με εξελίξει ;

Τo Mba το είχα επιλέξει επειδή είμαι Μηχανικός Πωλήσεων, παρόλα αυτά σκέφτομαι ότι αν προχωρήσω σε διδακτορικό να το πάω σε μηχανική ώστε σε μεταγενέστερη προκήρυξη να πιάνω τα πλήρη μόρια λόγω συνάφειας του πτυχίου.

Προφανώς θα κυνηγήσω επιδοτούμενο διδακτορικό και αν με δεχτούν θα σταματήσω να εργάζομαι καθώς δεν γίνεται και παράλληλα.

Ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ:cool2:
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, έχω τελειώσει Μηχανολόγος Μηχανικός και φέτος τελειώνω και το ΜBA μου, παράλληλα έχω προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου και συνεχίζω να εργάζομαι. Το ερώτημα μου είναι το εξής: αξίζει να συνεχίσω για διδακτορικό και αν ναι πάνω σε τι ώστε να με βοηθήσει και να με εξελίξει ;

Τo Mba το είχα επιλέξει επειδή είμαι Μηχανικός Πωλήσεων, παρόλα αυτά σκέφτομαι ότι αν προχωρήσω σε διδακτορικό να το πάω σε μηχανική ώστε σε μεταγενέστερη προκήρυξη να πιάνω τα πλήρη μόρια λόγω συνάφειας του πτυχίου.

Προφανώς θα κυνηγήσω επιδοτούμενο διδακτορικό και αν με δεχτούν θα σταματήσω να εργάζομαι καθώς δεν γίνεται και παράλληλα.

Ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ:cool2:


Μια επιλογη ειναι να δεις νεα δουλεια σε αλλη εταιρια

Διδακτορικο θες σε κατι σε βιομηχανικη διοικηση πχ . Οι λογοι που θες να κανεις διδακτορικο ποιοι ειναι ;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, έχω τελειώσει Μηχανολόγος Μηχανικός και φέτος τελειώνω και το ΜBA μου, παράλληλα έχω προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου και συνεχίζω να εργάζομαι. Το ερώτημα μου είναι το εξής: αξίζει να συνεχίσω για διδακτορικό και αν ναι πάνω σε τι ώστε να με βοηθήσει και να με εξελίξει ;

Τo Mba το είχα επιλέξει επειδή είμαι Μηχανικός Πωλήσεων, παρόλα αυτά σκέφτομαι ότι αν προχωρήσω σε διδακτορικό να το πάω σε μηχανική ώστε σε μεταγενέστερη προκήρυξη να πιάνω τα πλήρη μόρια λόγω συνάφειας του πτυχίου.

Προφανώς θα κυνηγήσω επιδοτούμενο διδακτορικό και αν με δεχτούν θα σταματήσω να εργάζομαι καθώς δεν γίνεται και παράλληλα.

Ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ:cool2:

Καλησπέρα κι από μένα , θα συνιστούσα να συνεχίσεις στη βιομηχανία γιατί με το MBA μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά σε μια επιχείρηση. Το Διδακτορικό συνήθως είναι απαραίτητο αν θες να γίνεις καθηγητής σε Πανεπιστήμιο ή ερευνητής, στην αγορά εργασίας δεν βοηθά ιδιαίτερα (μπορεί να σου πουν ότι είσαι υπερεξειδικευμένος πχ). Επίσης σου δίνει μόρια για τον ΑΣΕΠ αλλά πέρα από αυτά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει να εξελιχθείς περαιτέρω.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω ότι το βασικότερο για να ξεκινήσεις ένα διδακτορικό είναι να έχεις εσύ κίνητρο να κάνεις έρευνα πάνω σε κάτι που σε ενδιαφέρει και που είσαι διατεθιμμένος για τουλάχιστον 3 χρόνια να είναι το μεγαλύτερο μέρος της καθημερινότητάς σου. Δεν είναι «ένα πιο μεγάλο Master» το PhD, οπότε, αν δεν έχεις κάτι που να σε απασχολεί/ενδιαφέρει τόσο πολύ και αφού έχεις σχετική δουλειά, καλύτερα μην πας για διδακτορικό - αν σε ενδιαφέρει το να σπουδάσεις περαιτέρω, κάνε ένα δεύτερο Master ή ακόμα κι ένα δεύτερο πτυχίο.
 

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο κύριος λόγος που το σκέφτομαι για διδακτορικό είναι ότι ήδη εργάζομαι σε έντονους ρυθμούς λόγω επαγγέλματος (τουλάχιστον 11 ώρες ημερησίως) οπότε σε περίπτωση επιδοτούμενου διδακτορικού και θα πληρωνόμουν και θα οργάνωνα εγώ το πρόγραμμα μου. Όλα αυτά με την ελπίδα να μου προσφέρει μόρια και να κερδίσω μια αξιοπρεπή θέση στον δημόσιο τομέα. Κατανοώ προφανώς ότι στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να θεωρηθώ overqualified και να με δυσκολέψει στο να βρώ εργασία μετέπειτα. Προφανώς είμαι σε σκέψεις, και αν ξεκινήσω κάτι θα το κάνω μόνο αν μ αρέσει και είμαι 100% σίγουρος.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κοιτα ετσι που τα λες νιωθω οτι απλα εχεις κουραστει απο την δουλεια γενικα να ξερεις οτι και ενα διδακτορικο εχει αρκετες υποχρεωσεις . Κατα την αποψη μου ισως να δεις για αλλη δουλεια
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κάνεις κάποια «πατέντα» και να ρίξεις στο part-time την τρέχουσα δουλειά σου για να βρεις παράλληλα μια άλλη; Ή να βρεις απλά μια άλλη; Σε αντικείμενο κοντινό αλλά όχι το ίδιο;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όλα αυτά με την ελπίδα να μου προσφέρει μόρια και να κερδίσω μια αξιοπρεπή θέση στον δημόσιο τομέα.
To δημόσιο τελείωσε. Κοίτα τι μπορείς να κάνεις στο ιδιωτικό τομέα γιατί πλέον δεν είναι θέμα επιλογής.
 

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κάνεις κάποια «πατέντα» και να ρίξεις στο part-time την τρέχουσα δουλειά σου για να βρεις παράλληλα μια άλλη; Ή να βρεις απλά μια άλλη; Σε αντικείμενο κοντινό αλλά όχι το ίδιο;

Δουλειά μπορώ να βρώ αρκετά ευκολά. Ο λόγος που παραμένω στην ίδια είναι καθαρά για το βιογραφικό. Δηλαδή να φαίνεται μια συνεχόμενη προϋπηρεσία στην εταιρεία και όχι ότι άλλαξα γρήγορα δουλειά. Όσο αντέξω δηλαδή, γιατί το επάγγελμα του μηχανικού πωλήσεων έχει τρελό άγχος και υπερβολική πίεση. Ιδιαίτερα όταν περνάς 11 ώρες σε ένα γραφείο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

To δημόσιο τελείωσε. Κοίτα τι μπορείς να κάνεις στο ιδιωτικό τομέα γιατί πλέον δεν είναι θέμα επιλογής.
Δεν πιστεύω πως τελείωσε, ανά διαστήματα βγαίνουν προκηρύξεις . Αν κάποιος διαθέτει τα απαραίτητα προσόντα και μόρια γιατί να μην μπει;
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως τελείωσε, ανά διαστήματα βγαίνουν προκηρύξεις . Αν κάποιος διαθέτει τα απαραίτητα προσόντα και μόρια γιατί να μην μπει;
Δεν το λέει από άποψη θέσεων εργασίας.

Το δημόσιο πέθανε εδώ και χρόνια, οι τρελοί μισθοί, τα δώρα, οι τεράστιες συντάξεις κτλ. ανήκουν στο παρελθόν (και εκεί να μείνουν).

Τώρα, αν θες εσύ να πάρεις την προϋπηρεσία σου και τα πτυχία σου, για να μπεις στο δημόσιο με τα ψίχουλα ενώ ειδικά στον τομέα σου και ειδικά αυτές τις εποχές μπορείς να φτάσεις πολύ μακριά. Δική σου επιλογή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως τελείωσε, ανά διαστήματα βγαίνουν προκηρύξεις . Αν κάποιος διαθέτει τα απαραίτητα προσόντα και μόρια γιατί να μην μπει;
Γιατί οι καλές θέσεις στο δημόσιο είναι φωτογραφικές. Και τα προσόντα να έχεις αν θέλουν να διορίσουν κάποιον θα βρουν το τρόπο. Οι αξιοκρατικές θέσεις είναι λίγες και όσο περνούν τα χρόνια μειώνονται.

Να το πω διαφορετικά.
Γιατί να πάρεις τι θέση εσύ και να μην τη πάρει ο άλλος που εδώ και χρόνια αγωνίζεται για το κόμμα; Θες να μπεις στο δημόσιο; Μπες σε κάποιο κόμμα και ασχολήσου ενεργά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Γιατί οι καλές θέσεις στο δημόσιο είναι φωτογραφικές. Και τα προσόντα να έχεις αν θέλουν να διορίσουν κάποιον θα βρουν το τρόπο. Οι αξιοκρατικές θέσεις είναι λίγες και όσο περνούν τα χρόνια μειώνονται.

Να το πω διαφορετικά.
Γιατί να πάρεις τι θέση εσύ και να μην τη πάρει ο άλλος που εδώ και χρόνια αγωνίζεται για το κόμμα; Θες να μπεις στο δημόσιο; Μπες σε κάποιο κόμμα και ασχολήσου ενεργά.

Έχεις κάποια εμπειρία στο δημόσιο και τα λες αυτά; Συμμετέχεις στην επιτροπή του ΑΣΕΠ και ξέρεις κάτι από μέσα;
Μόνο στο bold συμφωνώ με το μήνυμά σου.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν χρειάζεται να ρωτήσεις εμάς για το αν είναι καλή ιδέα να κάνεις διδακτορικό το πιο πιθανό είναι πως δεν είναι. Εϊναι σαν το στρατό, αντικειμενικά και για την πλειονότητα του πληθυσμού είναι κακή ιδέα, με εξαίρεση μια μικρή μερίδα ανθρώπων όπου δε θα μπορούσαν να δουν τον εαυτό τους να κάνει κάτι άλλο. Όπως και να χει είναι πολύ λίγες οι δουλειές όπου ένα διδακτορικό θα σε βοηθήσει παραπάνω από τα αντίστοιχα χρόνια σε προϋπηρεσία.

Κάτσε industry, αν δε σου αρέσει η τωρινή σου δουλειά πας αλλού δεν την παντρεύεσαι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχεις κάποια εμπειρία στο δημόσιο και τα λες αυτά; Συμμετέχεις στην επιτροπή του ΑΣΕΠ και ξέρεις κάτι από μέσα;
Μόνο στο bold συμφωνώ με το μήνυμά σου.
Τσέκαρε εδώ:

Πώς ήξεραν τόσοι πολλοί ότι θα βγουν τόσες θέσεις για ειδική αγωγή και τα τελευταία χρόνια πηγαίναν έκαναν όλοι εκπαίδευση για ειδική αγωγή.

Τώρα δες εδώ:
https://elearningekpa.gr/categories/eidiki-agogi. Έχει παραπάνω σεμινάρια ειδικής αγωγής από web development. Η ειδική αγωγή είχε ζήτηση και έδινε μόρια. Όποιος είχε τη πληροφορία (που την ειχαν αρκετοί) με αυτά τα σεμινάρια και με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή πηγαίνουν πάνω από τη μάζα.
___

Το δημόσιο τελείωσε γιατί το μοντέλο έχει αλλάξει. Οι δημόσιοι οργανισμοί από την Ηδίκα μέχρι και με τους δήμους όταν θέλουν να κάνουν ένα project δεν προσλαμβάνουν δημόσιους υπαλληλους αλλά δίνουν την δουλειά σε ιδιώτες προκηρύσσοντας διαγωνισμούς. Ακόμα και οι φύλακες στα νοσοκομεία είναι με σύμβαση από ιδιωτικές εταιρείες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους, έχω τελειώσει Μηχανολόγος Μηχανικός και φέτος τελειώνω και το ΜBA μου, παράλληλα έχω προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου και συνεχίζω να εργάζομαι. Το ερώτημα μου είναι το εξής: αξίζει να συνεχίσω για διδακτορικό και αν ναι πάνω σε τι ώστε να με βοηθήσει και να με εξελίξει ;


Η γνώμη μου είναι ότι αν αποφασίσεις να συνεχίσεις να εργάζεσαι στον ιδιωτικό τομέα, δεν χρειάζεσαι το διδακτορικό.
Είσαι μια χαρά καλυμμένος με το βασικό σου πτυχίο και με το μεταπτυχιακό σου.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι προϋπηρεσία.΄Οση περισσότερη έχεις τόσο το καλύτερο! Οπότε συνέχισε να δουλεύεις διεκδικώντας όλο και καλύτερες θέσεις μέχρι να βρεις αυτήν που θα σε ικανοποιεί.

Το διδακτορικό χρειάζεται αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα ή έρευνα, που από ο,τι κατάλαβα κάτι τέτοιο δεν σε ενδιαφέρει.

Στον δημόσιο τομέα (ΑΣΕΠ), το διδακτορικό σου δίνει 400 μόρια (τα οποία υπολογίζονται τόσο στο σύνολο των μορίων που συγκεντρώνεις για την κατάταξή σου στον πίνακα διορισμού όσο και για την εξέλιξή σου στην υπηρεσία σου όταν χρειαστεί να διεκδικήσεις μια ανώτερη θέση όπως προϊσταμένου, διευθυντή κτλ).
Αν λάβουμε υπόψη μας ότι αυτοί που έχουν διδακτορικό είναι λίγοι και ότι όσοι το έχουν κατευθύνονται στους τομείς που είπαμε παραπάνω, τότε πράγματι σου δίνει μεγάλο προβάδισμα.
ΟΜΩΣ (με κεφαλαία) το διδακτορικό είναι ένα project μεγίστης δυσκολίας και δεν ξέρω αν αξίζει να αποφασίσεις να μπεις σ΄αυτήν την επίπονη διαδικασία χρόνων μόνο και μόνο για να πάρεις αυτά τα μόρια (τα οποία όπως είπαμε θα σου χρειαστούν μόνο γι΄αυτήν την περίπτωση).
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
για μεταπτυχιακό τι έχετε να προτείνετε; Θα ήθελα ένα μεταπτυχιακό εύκολο για να το βγάλεις (με διάβασμα μεν αλλά χωρίς πίεση και διαγραφές σε περίπτωση αποτυχίας) .
 

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
για μεταπτυχιακό τι έχετε να προτείνετε; Θα ήθελα ένα μεταπτυχιακό εύκολο για να το βγάλεις (με διάβασμα μεν αλλά χωρίς πίεση και διαγραφές σε περίπτωση αποτυχίας) .
για μεταπτυχιακό τι έχετε να προτείνετε; Θα ήθελα ένα μεταπτυχιακό εύκολο για να το βγάλεις (με διάβασμα μεν αλλά χωρίς πίεση και διαγραφές σε περίπτωση αποτυχίας) .
Το αρχικό σου πτυχίο ποιο είναι;
 

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μαθηματικό
Τώρα σε σένα είναι και λίγο συγκεκριμένο το πτυχίο. Οι πιο πολλοι πιστεύω θα το πήγαιναν σε ειδικής αγωγής. Κυρίως εξαρτάται με το τι θες να ασχοληθείς όμως εσυ. Πιστεύω με διάβασμα βγαίνει κάθε μεταπτυχιακό, αρκεί να σαρεσει. Για αυτό επέλεξε αυτό που πιστεύεις οτι σαρεσει και θες να ασχοληθείς πραγματικά.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
ειδικής αγωγής σε περιορίζει στο σχολείο πάλι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top