Μετά το master τι να κάνω;

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ε μετά από Μαθηματικό μπορείς να το πας σε τίποτα Χρηματοοικονομικα η με Διοίκηση κάτι που θα ταίριαζε. Για πιο ιδιωτικό τομέα
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
σε τμήματα στην Αθήνα από ποιο πανεπιστήμιο προτείνεις;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε τμήματα στην Αθήνα από ποιο πανεπιστήμιο προτείνεις;
Για κάποιον που δεν γνωρίζει, όπως εγώ, κατευθείαν μου έρχονται παπει και οπα (και θα επέλεγα βάσει τοποθεσίας διαμονής μου, αν είναι σχεδόν όμοια τα προγράμματα):
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
γίνου instagramer και κάνε λεφτά με φόλοουερς math lovers :P


Ε μετά από Μαθηματικό μπορείς να το πας σε τίποτα Χρηματοοικονομικα η με Διοίκηση κάτι που θα ταίριαζε. Για πιο ιδιωτικό τομέα

Mια συμβουλή είναι να μην κάνεις σπουδές μόνο και μόνο επειδή αυτές "πουλάνε" ή επειδή αυτές ζητάνε αλλά και κάτι που να σε εκφράζει ως προσωπικότητα. Οι περισσότεροι απόφοιτοι του Μαθηματικού αφού τρώνε τη φλασιά της ανεργίας, ξαφνικά θυμούνται ότι το Finance έχει ψωμί. Θέλω να πω ότι για να βρεις μετά δουλειά σε τραπεζικό ή γενικά ιδιωτικό τομέα με έμφαση στα data επειδή βρωμάει η αγορά από τέτοιες σπουδές, πρέπει να τους κάνεις εντύπωση για να σε πάρουν. Ψάξε το λίγο καλύτερα και στην απορρόφηση γιατί η γυάλα του Πανεπιστημίου κάποια στιγμή τελειώνει και όσοι πήραν Μάστερ δεν σημαίνει ότι βρίσκουν και εύκολα δουλειά. Αν δεν με πιστεύεις ψάξε σε φόρουμ Άγγλων ή Γερμανών αποφοίτων Μαθηματικών ή Οικονομικών Τμημάτων να πάρεις μια γεύση τι συμβαίνει στον ανεπτυγμένο κόσμο.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ισχύει. Αν και πέρα από την αποκατάσταση θα ήθελα ένα μεταπτυχιακό με απογευματινές ώρες κατά προτίμηση το οποίο να μη διαγράφει κόσμο σε περίπτωση αποτυχίας. Σε τι άλλους τομείς πέρα από data analytics θα προτείνατε;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό που δεν διαγράφει κόσμο σε περίπτωση αποτυχίας κάνει μόνο για το Δημόσιο.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό που δεν διαγράφει κόσμο σε περίπτωση αποτυχίας κάνει μόνο για το Δημόσιο.
σε περίπτωση αποτυχίας δεν εννοώ να μην περνάει κάποιος ποτέ αλλά να υπάρχει κάποια σχετική ευελιξία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
To Πανεπιστήμιο Πατρών από όσο ξέρω έχει αυστηρό πλαίσιο διαγραφών στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα με ρήτρες επιτυχίας ανά μάθημα άσχετα πόσα μαθήματα χρωστάς. Μάλιστα, παίζουν και διάφορα περιστατικά σχιζοφρένειας με μη ισορροπημένους καθηγητές που εκμεταλλεύονται την "Ελληνική ανοσία" και την "ατιμωρησία" από πάνω και το παίζουν καίσαρες. Βέβαια οι φοιτητές δεν μιλάνε επειδή ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του κάτι που με επιτυχία διδάσκει το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα από μικρή ηλικία, δηλαδή, ατομικισμό.

Στα Ελληνικά Πανεπιστήμια νομίζω ελάχιστοι φοιτητές που είναι στα μεταπτυχιακά προγράμματα δεν έχουν σκιώδεις σχέσεις εξάρτησης και διαπλοκής-προώθησης με καθηγητές που διδάσκουν στο πρόγραμμα. Γι' αυτό το λόγο και επιλέγουν να κάνουν μεταπτυχιακά στο ίδιο Τμήμα ή σε συγκεκριμένα Τμήματα επειδή έχουν σίγουρο το κωλόχαρτο και τις διάφορες προωθήσεις μετά. Τα βατράχια απολαμβάνουν να κάθονται στη λίμνη. Αν πήγαιναν στο εξωτερικό όπου δεν τους ξέρει κανείς και τα προσόντα τους είναι κάτω του μετρίου από τον χειρότερο απόφοιτο του εξωτερικού, θα έπρεπε να διαβάσουν για πρώτη φορά στη ζωή τους για να τους δώσει λίγη σημασία ο ξένος καθηγητής στην καλύτερη περίπτωση μήπως και περάσουν το μάθημα και φυσικά αυτό δεν τους συμφέρει. Είναι μεγάλο πράγμα στην Ελλάδα να έχεις μπάρμπα στην κορώνα και να το παίζεις μαϊντανός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top