Μετά την ψυχολογία, τι να δηλώσω στο μηχανογραφικό;

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, έβλεπα τις σχολές να κάνω ένα πρόχειρο μηχανογραφικό μέχρι τους βαθμούς.κ δεν ξέρω ποιες σχολές να βάλω μετά την ψυχολογία....ποια είναι η σχολή που θα μου δώσει καλύτερες πιθανότητες για πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;;; Έχω περάσει φιλολογία,οπότε αποκλείονται όλα τα παιδαγωγικά...τα δήλωσα πέρυσι γτ επέμεναν οι γονείς μου, όμως δεν με ιντριγκάρουν καθόλου. Ούτε ειδικής αγωγής δηλώνω,γτ πονάει η καρδιά μου, πιστεύω ότι επειδή είμαι πολύ συναισθηματική , δεν θα μπορώ να βοηθήσω πραγματικά όλα αυτά τα παιδιά....έχουν τον αμέριστο σεβασμό όλοι αυτοί οι εκπαιδευτικοί που κάνουν αυτό το λειτούργημα....οποία συμβουλή καλοδεχούμενη, σας ευχαριστώ
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, έβλεπα τις σχολές να κάνω ένα πρόχειρο μηχανογραφικό μέχρι τους βαθμούς.κ δεν ξέρω ποιες σχολές να βάλω μετά την ψυχολογία....ποια είναι η σχολή που θα μου δώσει καλύτερες πιθανότητες για πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;;; Έχω περάσει φιλολογία,οπότε αποκλείονται όλα τα παιδαγωγικά...τα δήλωσα πέρυσι γτ επέμεναν οι γονείς μου, όμως δεν με ιντριγκάρουν καθόλου. Ούτε ειδικής αγωγής δηλώνω,γτ πονάει η καρδιά μου, πιστεύω ότι επειδή είμαι πολύ συναισθηματική , δεν θα μπορώ να βοηθήσω πραγματικά όλα αυτά τα παιδιά....έχουν τον αμέριστο σεβασμό όλοι αυτοί οι εκπαιδευτικοί που κάνουν αυτό το λειτούργημα....οποία συμβουλή καλοδεχούμενη, σας ευχαριστώ
Αστυνομια, Πυροσβεστικη, Λιμενικο για αμεση αποκατασταση (αλλα δεν ξερω αν εχεις κανει δηλωση για στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, έβλεπα τις σχολές να κάνω ένα πρόχειρο μηχανογραφικό μέχρι τους βαθμούς.κ δεν ξέρω ποιες σχολές να βάλω μετά την ψυχολογία....ποια είναι η σχολή που θα μου δώσει καλύτερες πιθανότητες για πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;;; Έχω περάσει φιλολογία,οπότε αποκλείονται όλα τα παιδαγωγικά...τα δήλωσα πέρυσι γτ επέμεναν οι γονείς μου, όμως δεν με ιντριγκάρουν καθόλου. Ούτε ειδικής αγωγής δηλώνω,γτ πονάει η καρδιά μου, πιστεύω ότι επειδή είμαι πολύ συναισθηματική , δεν θα μπορώ να βοηθήσω πραγματικά όλα αυτά τα παιδιά....έχουν τον αμέριστο σεβασμό όλοι αυτοί οι εκπαιδευτικοί που κάνουν αυτό το λειτούργημα....οποία συμβουλή καλοδεχούμενη, σας ευχαριστώ

Εκτός των σχολών σωμάτων ασφαλείας θα μπορούσες να δηλώσεις τμήματα μετάφρασης. Οι μεταφραστές αυτή τη στιγμή έχουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Επίσης σκέψου και το τμήμα Τουρκικών και Ασιατικών σπουδών αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο. Επίσης καλή αποκατάσταση έχει και το τμήμα Κοινωνικής εργασίας αλλά είναι ψυχοφθόρα δουλειά , θα χεις να κάνεις με άσχημες καταστάσεις ανθρώπων συνεχώς.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά, έβλεπα τις σχολές να κάνω ένα πρόχειρο μηχανογραφικό μέχρι τους βαθμούς.κ δεν ξέρω ποιες σχολές να βάλω μετά την ψυχολογία....ποια είναι η σχολή που θα μου δώσει καλύτερες πιθανότητες για πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;;;

Κοινωνικής Εργασίας (ΠΑΔΑ, Πάτρας (ΜΗ αντίστοιχο), Κομοτηνής και Ηρακλείου) (πρόσεξε όχι Κοινωνικής Πολιτικής), Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης (απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) και ψάξε και το Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης του ΠΑΔΑ (νομίζω ότι με ένα μεταπτυχιακό σχετικό με την οργάνωση βιβλιοθηκών, αρχείων και μουσείων με τις νέες τεχνολογίες και την αξιοποίηση του ψηφιακού περιβάλλοντος θα σου δώσει επαγγελματικές διεξόδους).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγω με αυτά που έχεις πει κατα καιρούς για σενα αμφιβάλω αν και η ψυχολογία ειναι η κατάλληλη σχολή για σενα.
Βέβαια η ψυχολογία εχει ενα σωρό κλάδους αρα υποθέτω πως θες να στραφεις σε κατι διαφορετικό απο την κλινική ψυχολογία πχ.
Γενικά συνήθως ατομα που τα ενδιαφέρει η Ψυχολογία και οχι κατι αλλο μετα δηλωνουν κοινωνική εργασία, ειδική αγωγή, παιδαγωγικά ..δηλαδη ό.τι ακριβώς απορρίπτεις.
Btw ειδικη αγωγη και κοινωνική εργασία έχουν εν τελει καλύτερη αποκατάσταση απο ψυχολογία αρα πολλοί το γυρνάνε εκει ετσι κι αλλιώς.
Μην περιμένεις γενικά οτι σε καμια περίπτωση θα βγεις σε 4 χρόνια κι θα έχεις δουλειά ψυχολόγου.
Θα χρειαστείς οπωσδήποτε master.
Γενικα είναι μια σχολή που όπως και οι περισσότερες πρέπει να επενδύσεις πολυ μετά για να έχεις δουλειά απλα στην ψυχολογία λιγο παραπάνω.
Μηπως να πας καπου σχετικά με επαγγελματικό προσανατολισμό να σε βοηθήσουν;
Γιατι κι με την ψυχολογία θα έρθεις αντιμέτωπη με δύσκολες καταστάσεις (ναρκομανείς, παιδια με καρκινο κτλ).
Βέβαια ξαναλέω εχει ενα σωρο αλλα πραγματα να κάνεις αλλα εφοσον εσύ θες τα αλλα ουσιαστικά καλύτερα να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ποιά ειναι αυτα ώστε μετα την ψυχολογία να βάλεις αυτα .
Τα ειπα λιγο μπερδεμένα😂
Τι επάγγελμα φαντάζεσαι τον εαυτό σου να κάνει;
Τα ρωτάω ολα αυτά γιατί κι εγω δήλωσα μια σχολή που μαρεσε πολυ αλλα το τι θα εκανα υπήρχε μονο στο κεφάλι Μου και οχι στο real life .
Πάντως αν δηλώσεις ολες τις ψυχολογιες δεν νομίζω να εχεις θεμα να εισαχθείς εκτός αν έχεις γράψει πολυ χαμηλά.
Πολλοι απογοητεύτηκαν παρα πολυ με τη ψυχολογία Φλώρινας , μπορεί να πέσει και στο 15 με το παλιο .
Τωρα για το τι θα βάλεις μετα νομίζω πρέπει να σκεφτείς αρκετα out of the box.
Δες τις σχολές που προτείνει η Λενω.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εσένα τι θα σου άρεσε να κανεις; Αυτό να σκεφτείς πρώτα γιατί αν διαλέξεις μια σχολή που δεν σου αρέσει καθόλου μόνο και μόνο για την επαγγγελματικη αποκατάσταση, θα το μετανιώσεις... Εδώ άλλοι διαλέγουν αντικείμενα που τους αρέσουν και τελικά καταλαβαίνουν ότι δεν ήταν όπως τα φαντάζονταν... πού να πας και κάπου που δεν σου αρέσει καθόλου...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν σου αρέσει αυτή τι στιγμή η ιδέα της Ψυχολογίας να πας :)

Ευτυχώς, το πτυχίο ψυχολογίας αποτελεί γερή βάση σε θέματα Ψυχολόγιας και σου δίνει μία ιδέα λίγο από όλα. Μπορώ να σου απαριθμήσω τουλάχιστον 20 ειδικότητες Ψυχολογίας (ο κόσμος συνήθως γνωρίζει τις βασικές 4-5 ειδικότητες, Κλινική, Σχολική, Κοινωνική, Γνωστική, Συμβουλευτική). Επομένως, θα έχεις μεγάλη γκάμα επιλογών, τις οποίες θα ανακαλύπτεις σταδιακά.

Το ακόμα καλύτερο είναι ότι με το πτυχίο Ψυχολογίας μπορείς να αλλάξεις εύκολα επαγγελματική κατεύθυνση, που δεν σχετίζεται καθόλου με το επάγγελμα του Ψυχολόγου όπως το έχουμε στο μυαλό μας. Αρκετοί ακολουθούν την οδό του Ψυχολόγου, αρκετοί όμως όχι.

Γενικότερα πάντως, αν δεν πιάσεις την Ψυχολογία, Κοινωνική Εργασία είναι καλή επιλογή. Νομίζω δεν έχεις δώσει αθλήματα, ξένες γλώσσες, για να δηλώσεις αυτά που αναφέρουν τα παιδιά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αν σου αρέσει αυτή τι στιγμή η ιδέα της Ψυχολογίας να πας :)

Ευτυχώς, το πτυχίο ψυχολογίας αποτελεί γερή βάση σε θέματα Ψυχολόγιας και σου δίνει μία ιδέα λίγο από όλα. Μπορώ να σου απαριθμήσω τουλάχιστον 20 ειδικότητες Ψυχολογίας (ο κόσμος συνήθως γνωρίζει τις βασικές 4-5 ειδικότητες, Κλινική, Σχολική, Κοινωνική, Γνωστική, Συμβουλευτική). Επομένως, θα έχεις μεγάλη γκάμα επιλογών, τις οποίες θα ανακαλύπτεις σταδιακά.

Το ακόμα καλύτερο είναι ότι με το πτυχίο Ψυχολογίας μπορείς να αλλάξεις εύκολα επαγγελματική κατεύθυνση, που δεν σχετίζεται καθόλου με το επάγγελμα του Ψυχολόγου όπως το έχουμε στο μυαλό μας. Αρκετοί ακολουθούν την οδό του Ψυχολόγου, αρκετοί όμως όχι.

Γενικότερα πάντως, αν δεν πιάσεις την Ψυχολογία, Κοινωνική Εργασία είναι καλή επιλογή. Νομίζω δεν έχεις δώσει αθλήματα, ξένες γλώσσες, για να δηλώσεις αυτά που αναφέρουν τα παιδιά.


Απλα τα αναφέρα αυτά γιατί διακρίνω οτι υπάρχει μια λανθασμένη εικόνα σχετικά με το πτυχίο Ψυχολογίας απο πολλούς .
Οπως ξέρουν όλο εδω κι εμένα αυτό με ενδιαφέρει και θα δήλωσω αλλα έχοντας πλεον μιλήσει με πολυ κοσμο εχω καταλάβει οτι ειναι ενα πτυχίο που πραγματικά έχοντας μονο αυτο μπορείς να δουλέψεις μονο ως ανειδικευτος(στην Ελλάδα πάντα).
Φυσικα και ειμαι υπερ οτι σαρεσει στην γ' να το δηλώνεις.Αμη τι αλλο θα ζεις με αμφιβολίες για πάντα και μεταξυ μας πιστεύω οτι ειναι μια σχολή που απαξ κι μπεις θα σαρεσει.
Επίσης αυτο που λες οτι μπορείς να το γυρίσεις αλλου το βλέπω και στην περίπτωση μου, πολυ πιο εύκολα θα το γυρνούσα αλλου αν είχα ενα πτυχίο Ψυχολογίας.
Παρολαυτα θεωρώ οτι υπάρχουν ποσες αλλες σχολές που δίνουν την ιδια αν οχι καλύτερη αποκατάσταση και μπορεί να τις δηλώσει μετα την ψυχολογία :)
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αστυνομια, Πυροσβεστικη, Λιμενικο για αμεση αποκατασταση (αλλα δεν ξερω αν εχεις κανει δηλωση για στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες)
Όχι δυστυχώς,λόγω τραυματισμού στο γόνατο πέρυσι, δεν έδωσα καθόλου αθλήματα .κ είχα στεναχωρηθεί αρκετά πέρυσι, αλλά μάζεψα ξανά τις δυνάμεις μου κ είπα να το παλέψω για δεύτερη φορά....στην αρχή είπα για νομική, αλλά όσο άρχιζα να το ψάχνω κ να διαβάζω σχετικά με τον κύκλο σπουδών,με τις κατευθύνσεις κ όλα αυτά που μαθαίνεις σπουδάζοντας ψυχολογία ,πορωθηκα τόσο πολύ,που φοβάμαι την απογοήτευση για δεύτερη φορά.... αλλά όπως είπαμε θετική σκέψη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκτός των σχολών σωμάτων ασφαλείας θα μπορούσες να δηλώσεις τμήματα μετάφρασης. Οι μεταφραστές αυτή τη στιγμή έχουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Επίσης σκέψου και το τμήμα Τουρκικών και Ασιατικών σπουδών αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο. Επίσης καλή αποκατάσταση έχει και το τμήμα Κοινωνικής εργασίας αλλά είναι ψυχοφθόρα δουλειά , θα χεις να κάνεις με άσχημες καταστάσεις ανθρώπων συνεχώς.
Ναι όντως η κοινωνική εργασία μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα κ παρόμοια με την ψυχολογία ...αν κ η αλήθεια είναι ότι όντως είναι ένα επάγγελμα που θέλει γερό στομάχι!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοινωνικής Εργασίας (ΠΑΔΑ, Πάτρας (ΜΗ αντίστοιχο), Κομοτηνής και Ηρακλείου) (πρόσεξε όχι Κοινωνικής Πολιτικής), Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης (απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) και ψάξε και το Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης του ΠΑΔΑ (νομίζω ότι με ένα μεταπτυχιακό σχετικό με την οργάνωση βιβλιοθηκών, αρχείων και μουσείων με τις νέες τεχνολογίες και την αξιοποίηση του ψηφιακού περιβάλλοντος θα σου δώσει επαγγελματικές διεξόδους).
Σε ευχαριστώ Λενιώ, αυτό με το αρχεινομιας κ συστήματος πληροφοησης δεν το είχα δει καν....θα το ψάξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω με αυτά που έχεις πει κατα καιρούς για σενα αμφιβάλω αν και η ψυχολογία ειναι η κατάλληλη σχολή για σενα.
Βέβαια η ψυχολογία εχει ενα σωρό κλάδους αρα υποθέτω πως θες να στραφεις σε κατι διαφορετικό απο την κλινική ψυχολογία πχ.
Γενικά συνήθως ατομα που τα ενδιαφέρει η Ψυχολογία και οχι κατι αλλο μετα δηλωνουν κοινωνική εργασία, ειδική αγωγή, παιδαγωγικά ..δηλαδη ό.τι ακριβώς απορρίπτεις.
Btw ειδικη αγωγη και κοινωνική εργασία έχουν εν τελει καλύτερη αποκατάσταση απο ψυχολογία αρα πολλοί το γυρνάνε εκει ετσι κι αλλιώς.
Μην περιμένεις γενικά οτι σε καμια περίπτωση θα βγεις σε 4 χρόνια κι θα έχεις δουλειά ψυχολόγου.
Θα χρειαστείς οπωσδήποτε master.
Γενικα είναι μια σχολή που όπως και οι περισσότερες πρέπει να επενδύσεις πολυ μετά για να έχεις δουλειά απλα στην ψυχολογία λιγο παραπάνω.
Μηπως να πας καπου σχετικά με επαγγελματικό προσανατολισμό να σε βοηθήσουν;
Γιατι κι με την ψυχολογία θα έρθεις αντιμέτωπη με δύσκολες καταστάσεις (ναρκομανείς, παιδια με καρκινο κτλ).
Βέβαια ξαναλέω εχει ενα σωρο αλλα πραγματα να κάνεις αλλα εφοσον εσύ θες τα αλλα ουσιαστικά καλύτερα να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ποιά ειναι αυτα ώστε μετα την ψυχολογία να βάλεις αυτα .
Τα ειπα λιγο μπερδεμένα😂
Τι επάγγελμα φαντάζεσαι τον εαυτό σου να κάνει;
Τα ρωτάω ολα αυτά γιατί κι εγω δήλωσα μια σχολή που μαρεσε πολυ αλλα το τι θα εκανα υπήρχε μονο στο κεφάλι Μου και οχι στο real life .
Πάντως αν δηλώσεις ολες τις ψυχολογιες δεν νομίζω να εχεις θεμα να εισαχθείς εκτός αν έχεις γράψει πολυ χαμηλά.
Πολλοι απογοητεύτηκαν παρα πολυ με τη ψυχολογία Φλώρινας , μπορεί να πέσει και στο 15 με το παλιο .
Τωρα για το τι θα βάλεις μετα νομίζω πρέπει να σκεφτείς αρκετα out of the box.
Δες τις σχολές που προτείνει η Λενω.
Δεν έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, η ψυχολογία σαν επάγγελμα μου αρέσει κ πιστεύω μου ταιριάζει πολύ, γενικά είμαι άνθρωπος πολύ της προσφοραςυ, με αρέσει να βοηθάω, ότι προβλήματα έχουν οι φίλοι μου, σε μένα θα έρθουν πρώτα να μου μιλήσουν κ γενικά πάντα προσπαθώ να βλέπω τη θετική πλευρά κ την καλή πλευρά του καθενός, κ φυσικά δεν μπορώ την αδικία... Ξέρεις πόσες φορές έφαγα αποβολή στο σχολείο, γτ υποστήριξα μικρότερα παιδιά ή αδύναμα, που δεν είχαν το θάρρος κ το θράσος να υπερασπιστούν τον εαυτό τους κ έβλεπα ότι τα εκμεταλλεύονταν;;;; Άσε χαμός...ακόμα κ με καθηγητές τα έβαλα..... γενικά το έχω πολύ με την βοήθεια κ την ανθρωπιά....καταλαβαίνεις τί λέω, μην παρεξηγηθω. . αλλά δυστυχώς είναι κ αυτό το άτιμο σύστημα των εξετάσεων ,που δεν καθορίζουμε εμείς τα θέλω μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κάτι που είναι κοντά στη δουλειά του Ψυχολόγου είναι το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας..ψάξε το προγραμμα του κ τις προοπτικες του ..εχει καλες!
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ανάμεσα σε κοινωνική εργασία και νοσηλευτική ποιο έχει καλύτερες προοπτικές?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγω παλι σκοπευω να δηλωσω μονο δυο τμήματα για να μη φαω καμια θέση χωρίς λογο , απο την αλλη όμως θα έχω ενα χρονο κενο στο βιογραφικό μου σε περίπτωση που δε πιάσω καμια απο τις δυο αρα προβληματίζομαι 😕
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εγω παλι σκοπευω να δηλωσω μονο δυο τμήματα για να μη φαω καμια θέση χωρίς λογο , απο την αλλη όμως θα έχω ενα χρονο κενο στο βιογραφικό μου σε περίπτωση που δε πιάσω καμια απο τις δυο αρα προβληματίζομαι 😕
Κι εγώ μόνο ιατρικές θα δηλώσω. Σκέψου ότι θα ναι σαν να παίρνεις ένα gap year. Ή χρειάστηκε να προετοιμαστεις 2 χρόνια για να μπεις ψυχολογία
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγω παλι σκοπευω να δηλωσω μονο δυο τμήματα για να μη φαω καμια θέση χωρίς λογο , απο την αλλη όμως θα έχω ενα χρονο κενο στο βιογραφικό μου σε περίπτωση που δε πιάσω καμια απο τις δυο αρα προβληματίζομαι 😕
Μην αγχώνεσαι άδικα, αποτι θυμάμαι τα πήγες τέλεια !!!! Άρα περίμενε την βαθμολογία, που πιστεύω ότι θα έχεις 18000+ κ θα ηρεμήσεις μόλις δεις ότι τις πιάνεις...εκτός από Αθήνα ,ποια άλλη θα βάλεις;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μην σε προβληματίζει αυτό με τον <κενό> 1 χρόνο στο βιογραφικό.

Στο βιογραφικό δεν καλύπτουμε τα χρόνια ζωής μας απλώς με εργασιακή εμπειρία ή πτυχία...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό με το αρχεινομιας κ συστήματος πληροφοησης δεν το είχα δει καν....θα το ψάξω

 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
"Δεν έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, η ψυχολογία σαν επάγγελμα μου αρέσει κ πιστεύω μου ταιριάζει πολύ, γενικά είμαι άνθρωπος πολύ της προσφοραςυ, με αρέσει να βοηθάω, ότι προβλήματα έχουν οι φίλοι μου, σε μένα θα έρθουν πρώτα να μου μιλήσουν κ γενικά πάντα προσπαθώ να βλέπω τη θετική πλευρά κ την καλή πλευρά του καθενός, κ φυσικά δεν μπορώ την αδικία... Ξέρεις πόσες φορές έφαγα αποβολή στο σχολείο, γτ υποστήριξα μικρότερα παιδιά ή αδύναμα, που δεν είχαν το θάρρος κ το θράσος να υπερασπιστούν τον εαυτό τους κ έβλεπα ότι τα εκμεταλλεύονταν;;;; Άσε χαμός...ακόμα κ με καθηγητές τα έβαλα..... γενικά το έχω πολύ με την βοήθεια κ την ανθρωπιά....καταλαβαίνεις τί λέω, μην παρεξηγηθω. . αλλά δυστυχώς είναι κ αυτό το άτιμο σύστημα των εξετάσεων ,που δεν καθορίζουμε εμείς τα θέλω μας. "




Παιδιά το ξέρω ότι αυτό που θα γράψω είναι άσχετο με το θέμα αλλά θα το πω. @nefeli πραγματικά συγχαρητήρια!!! Θαυμάζω πάρα πολύ τους ανθρώπους που αντιδρούν μπροστά στην αδικία και την εκμετάλλευση!!! Χαίρομαι πραγματικά που μαθαίνω πως υπαρχούν άτομα που βοήθουν τους πιο αδύναμους... Που δεν κάνουν πώς δεν βλέπουν... Που δεν υποστηρίζουν τέτοιες συμπεριφορές... Και δεν μένουν μόνο στα λόγια! Ειδικά στο σχολικό περιβάλλον... Θέλω να σε ευχαριστήσω ως ένα από τα πιο αδυναμα στόμα κι ας μην σε ξέρω... Μακάρι να το έκαναν κι άλλοι αυτό...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοινωνικής Εργασίας (ΠΑΔΑ, Πάτρας (ΜΗ αντίστοιχο), Κομοτηνής και Ηρακλείου) (πρόσεξε όχι Κοινωνικής Πολιτικής), Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης (απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) και ψάξε και το Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης του ΠΑΔΑ (νομίζω ότι με ένα μεταπτυχιακό σχετικό με την οργάνωση βιβλιοθηκών, αρχείων και μουσείων με τις νέες τεχνολογίες και την αξιοποίηση του ψηφιακού περιβάλλοντος θα σου δώσει επαγγελματικές διεξόδους).
Θα δώσω του χρόνου πανελλήνιες και το επάγγελμα της κοινωνικής λειτουργού είναι η δεύτερη επιλογή μου... Επειδή μένω Πάτρα σκέφτομαι να μπω στο τμήμα "Επιστημών Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας". Στην ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει πως τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πλήρως εξασφαλισμένα. Σε μια άλλη ιστοσελίδα διάβασα ότι τα πτυχία δεν θα είναι διακριτά... Πιστεύεις ότι αξίζει να πάω σε κάποιο από τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Όχι δυστυχώς,λόγω τραυματισμού στο γόνατο πέρυσι, δεν έδωσα καθόλου αθλήματα .κ είχα στεναχωρηθεί αρκετά πέρυσι, αλλά μάζεψα ξανά τις δυνάμεις μου κ είπα να το παλέψω για δεύτερη φορά....στην αρχή είπα για νομική, αλλά όσο άρχιζα να το ψάχνω κ να διαβάζω σχετικά με τον κύκλο σπουδών,με τις κατευθύνσεις κ όλα αυτά που μαθαίνεις σπουδάζοντας ψυχολογία ,πορωθηκα τόσο πολύ,που φοβάμαι την απογοήτευση για δεύτερη φορά.... αλλά όπως είπαμε θετική σκέψη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι όντως η κοινωνική εργασία μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα κ παρόμοια με την ψυχολογία ...αν κ η αλήθεια είναι ότι όντως είναι ένα επάγγελμα που θέλει γερό στομάχι!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε ευχαριστώ Λενιώ, αυτό με το αρχεινομιας κ συστήματος πληροφοησης δεν το είχα δει καν....θα το ψάξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, η ψυχολογία σαν επάγγελμα μου αρέσει κ πιστεύω μου ταιριάζει πολύ, γενικά είμαι άνθρωπος πολύ της προσφοραςυ, με αρέσει να βοηθάω, ότι προβλήματα έχουν οι φίλοι μου, σε μένα θα έρθουν πρώτα να μου μιλήσουν κ γενικά πάντα προσπαθώ να βλέπω τη θετική πλευρά κ την καλή πλευρά του καθενός, κ φυσικά δεν μπορώ την αδικία... Ξέρεις πόσες φορές έφαγα αποβολή στο σχολείο, γτ υποστήριξα μικρότερα παιδιά ή αδύναμα, που δεν είχαν το θάρρος κ το θράσος να υπερασπιστούν τον εαυτό τους κ έβλεπα ότι τα εκμεταλλεύονταν;;;; Άσε χαμός...ακόμα κ με καθηγητές τα έβαλα..... γενικά το έχω πολύ με την βοήθεια κ την ανθρωπιά....καταλαβαίνεις τί λέω, μην παρεξηγηθω. . αλλά δυστυχώς είναι κ αυτό το άτιμο σύστημα των εξετάσεων ,που δεν καθορίζουμε εμείς τα θέλω μας


Συγνωμη δεν ηθελα να σε αποθάρρυνω απο τη Ψυχολογία και δυστυχώς έτσι φάνηκε.
Και σίγουρα δεν έχω καμια ιδεα για το ποιος ειναι κάποιος μεσω ενος φόρουμ και συνεπως δεν μπορω να κρίνω αν κάνει η αν δεν κανει για ενα επάγγελμα.
Για να απαντησω στο ερώτημα σου τωρα προσωπικά χωρίς να ειμαι εσυ γιατί πιο πολύ απο όλους εδω μεσα εσυ ξέρεις , θα δηλωνα
μετα την Ψυχολογία κοινωνική εργασία .
Ειναι μια σχολή με αντικειμενικά καλες προοπτικές και "κοντά" στην πρώτη σου επιλογή.
Πραγματικά σου εύχομαι ολόψυχα να μπεις😊
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην αγχώνεσαι άδικα, αποτι θυμάμαι τα πήγες τέλεια !!!! Άρα περίμενε την βαθμολογία, που πιστεύω ότι θα έχεις 18000+ κ θα ηρεμήσεις μόλις δεις ότι τις πιάνεις...εκτός από Αθήνα ,ποια άλλη θα βάλεις;;;


Σε ευχαριστώ πολυ.
Μακαρι😊
Μετα απο πολυ σκέψη σκοπεύω να βάλω μονο Εκπα και Πάντειο καθως ειλικρινά δεν νομίζω να βγάλω την σχολη αμα περάσω σε αλλη πολη.
Και ειναι κρίμα γιατί τόσα παιδιά την θέλουν να φάω μια θέση έτσι χωρίς λόγο.
Πλεον δεν ειμαι 18, κι ψάχνομαι με δουλειά/μαστερ κτλ για την Ψυχολογία το προσπάθησα επειδή το θέλω πολύ αλλα δεν μπορω αλλα 4 χρονια να σπουδάζω Κρήτη πχ πηγαίνοντας σεζόν κι μην κάνοντας τίποτα αλλο για να εξελιχθω όπως θέλω.
Ουσιστικα εγω τωρα ορκίστηκα Νοέμβρη και κάθισα ενα 6μηνο και το προσπάθησα, τώρα αν μου βγει μου βγήκε.Παντως το προσπάθησα αρκετά και το θελω πολύ.
Εν τω μεταξυ δεν ειμαι καν απο Αθήνα αλλα ναι αλλη ιστορία αυτη😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι εγώ μόνο ιατρικές θα δηλώσω. Σκέψου ότι θα ναι σαν να παίρνεις ένα gap year. Ή χρειάστηκε να προετοιμαστεις 2 χρόνια για να μπεις ψυχολογία

Τέλεια, fingers croosed να περάσουμε🤞🤞🤞🤞
Εισαι πάντως αποφασισμένη γι αυτο κι θα τα καταφέρεις.
Τωρα εγω τελείωσα κι τη σχολή στα 5 , αρα πραγματικά ελπίζω να μπω καθώς νιώθω οτι τα χρόνια περνάνε (cringe alert)
Βλέπεις το δα πολύ σίγουρη και δεν εκανα καθόλου αιτήσεις για κατι αλλο (πχ μαστερ) μεσα στη χρονια ωστε να μαι "εξασφαλισμένη" για του χρόνου.
Οχι οτι δεν θα κανω τίποτα αλλο του χρόνου (φέτος απο Νοέμβρη κι μετα δεν εκανα) αλλα πραγματικά δε μπορω να το εξηγήσω , θα νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου αν τα καταφέρω.
Σε αυτο το σημείο να πω οτι ναι μεν ειμαι 23 και Απόφοιτη φιλολογίας και ισως ολα αυτα που γράφω σε κάποιους να μοιάζουν περίεργα αλλα εχω τέτοιο τεράστιο θέμα άγχους που δυστυχώς έχει τύχει να κανω χοντρές απροσεξιες σε εξετάσεις στη ζωή μου αρα αγχώνομαι τρελα μεχρι να βγουν οι βαθμοί.
Κυρίως εκθεση που μετα κατάλαβα οτι το φιλοσοφήσα λιγο το θεμα😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην σε προβληματίζει αυτό με τον <κενό> 1 χρόνο στο βιογραφικό.

Στο βιογραφικό δεν καλύπτουμε τα χρόνια ζωής μας απλώς με εργασιακή εμπειρία ή πτυχία...


Φέτος ηταν πραγματικά κενος χρόνος απο Νοέμβρη κι μετα ομως😂
Ενα 0.
Αλλα ναιιι εχεις δίκιο , θα προσπαθήσω να αγνοήσω το γεγονός οτι πολλοί φίλοι μου ήδη τελειώνουν το μαστερ κι εγω ακομα "ψάχνομαι" τι κάνω με τη ζωη μου, που βαδιζω κτλ😂😂😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα δώσω του χρόνου πανελλήνιες και το επάγγελμα της κοινωνικής λειτουργού είναι η δεύτερη επιλογή μου... Επειδή μένω Πάτρα σκέφτομαι να μπω στο τμήμα "Επιστημών Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας". Στην ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει πως τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πλήρως εξασφαλισμένα. Σε μια άλλη ιστοσελίδα διάβασα ότι τα πτυχία δεν θα είναι διακριτά... Πιστεύεις ότι αξίζει να πάω σε κάποιο από τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας;

Ναι, αξίζει να δηλώσεις τα Τμήματα Κοινωνικής Εργασίας!
Το θέμα με το Τμήμα που αναφέρεις προέκυψε όταν με τον Ν.4610/2019 (κατάργηση των ΤΕΙ), το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Παν/μίου Πατρών μετονομάστηκε σε Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας και στην ουσία απορρόφησε το Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας.
Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες αφού τα αντικείμενα σπουδών των δύο αυτών Τμημάτων δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και θα υπήρχε ασάφεια στα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων.
Το πρόβλημα λύθηκε με υπουργική απόφαση που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3260 τ.Β΄/26-8-2019 και στην οποια αναφέρεται ότι ιδρύονται δύο κατευθύνσεις προχωρημένου εξαμήνου: α) Εκπαιδευτικών Δημοτικής Εκπαίδευσης και β) Κοινωνικής Εργασίας https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2019-08/FEK DIGALAKHS.pdf.
Οπότε τώρα τα επαγγελματικά δικαιώματα και στις δύο κατευθύνσεις είναι διακριτά και κατοχυρωμένα.
Οι φοιτητές κατά τα δύο πρώτα εξάμηνα (1ο έτος) παρακολουθούν μαθήματα κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις (γι΄αυτό είναι ΜΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ με τα άλλα Τμήματα Κοινωνικής Εργασίας) και πριν από την έναρξη του 2ου έτους δηλώνουν σε ποια από τις δύο κατευθύνσεις επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους και ακολουθούν τον δικό τους οδηγό σπουδών.
Μπορείς λοιπόν να το δηλώσεις άφοβα!
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι, αξίζει να δηλώσεις τα Τμήματα Κοινωνικής Εργασίας!
Το θέμα με το Τμήμα που αναφέρεις προέκυψε όταν με τον Ν.4610/2019 (κατάργηση των ΤΕΙ), το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Παν/μίου Πατρών μετονομάστηκε σε Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας και στην ουσία απορρόφησε το Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας.
Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες αφού τα αντικείμενα σπουδών των δύο αυτών Τμημάτων δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και θα υπήρχε ασάφεια στα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων.
Το πρόβλημα λύθηκε με υπουργική απόφαση που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3260 τ.Β΄/26-8-2019 και στην οποια αναφέρεται ότι ιδρύονται δύο κατευθύνσεις προχωρημένου εξαμήνου: α) Εκπαιδευτικών Δημοτικής Εκπαίδευσης και β) Κοινωνικής Εργασίας https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2019-08/FEK DIGALAKHS.pdf.
Οπότε τώρα τα επαγγελματικά δικαιώματα και στις δύο κατευθύνσεις είναι διακριτά και κατοχυρωμένα.
Οι φοιτητές κατά τα δύο πρώτα εξάμηνα (1ο έτος) παρακολουθούν μαθήματα κοινά και για τις δύο κατευθύνσεις (γι΄αυτό είναι ΜΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ με τα άλλα Τμήματα Κοινωνικής Εργασίας) και πριν από την έναρξη του 2ου έτους δηλώνουν σε ποια από τις δύο κατευθύνσεις επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους και ακολουθούν τον δικό τους οδηγό σπουδών.
Μπορείς λοιπόν να το δηλώσεις άφοβα!
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!:give_rose:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top