Μείωση της ύλης τρίτης λυκείου για τους γεννηθέντες το 1993 και μετά

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δεν το έκανε για την "αναβαθμιση" της παιδείας. Ο λόγοι είναι προφανείς:
*Να διευκολύνει την εισαγωγή σε σχολές που δεν έχουν και την καλύτερη ζήτηση
*Για να μπορέσει η ΚΕΕ να βάλει δύσκολα θέματα χωρίς να έχει το άγχος να μπουν θέματα στα οποία πρέπει να γράφεται εύκολα το 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν το έκανε για την "αναβαθμιση" της παιδείας. Ο λόγοι είναι προφανείς:
*Να διευκολύνει την εισαγωγή σε σχολές που δεν έχουν και την καλύτερη ζήτηση
*Για να μπορέσει η ΚΕΕ να βάλει δύσκολα θέματα χωρίς να έχει το άγχος να μπουν θέματα στα οποία πρέπει να γράφεται εύκολα το 10.
Ναι αυτό είναι το πρόβλημα ότι κανείς δεν κάνει τίποτα για την ουσιαστική αναβάθμιση της παιδείας παρά αρκούνται σε μικροαλλαγές τις οποίες έχουμε δεί και ξαναδεί εδώ και τόσα χρόνια.

Γενικότερα πάντως δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις που το πάω,το θέμα μου δεν είναι το αν θα μειωθεί η ύλη ή όχι αλλά αν θα κάνουν κάτι ουσιαστικό για τους επόμενους που έρχονται.Μικροαλλαγές έχουν κάνει όλοι,είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο,δεν είναι εκεί το πρόβλημά μου.

Όσο για την κατάργηση της βάσης του 10,νομίζω πως αν κάτσω να το αναλύσω θα πάμε σε άλλα λημέρια και θα βγούμε οff-topic,το ανέφερα καθαρά ως παράδειγμα,πάντως δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνη η κατάργηση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η ύλη στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα δεν θα μειωθεί, ίσως ελάχιστα. Μην περιμένετε μεγάλες αλλαγές γιατί θα απογοητευτείτε.
Οι αλλαγές είναι στις άλλες τάξεις και όχι στη Γ. Για τη Γ μόνο στα μαθηματικά θα έχει μείωση 8%. Άρα μάλλον οι μιγαδικοί πάνε για σφάξιμο (κρίμα γιατί τους έκανα και μου άρεσαν).

Δυστυχώς οι αλλαγές που θέλουμε θα αργήσουν πολύ να γίνουν... Το θέμα είναι να είμαστε εμείς σωστοί απέναντι στον εαυτό μας...
+10²³ !!!!

Η ύλη σε πολλά μαθήματα ήταν αρκετά μεγάλη. Καλά κάνουν και τη μειώνουν, γιατί ουκ ολίγες φορές χρειάστηκε να κάνουμε πράγματα γρήγορα, χωρίς να τα κατανοήσουμε απλά και μόνο για να βγει η ύλη..
Σιγά την μεγάλη ύλη!!! Έχεις δει την ύλη τότε με τις δέσμες? Τώρα αν για 10³ λόγους χάνονται μαθήματα και βγαίνει η ύλη βιαστικά ή κάποιος καθηγητής δεν ξέρει καλά τη δουλειά του για σωστό προγραμματισμό, δεν φταίει η ύλη. Και τι σημαίνει λιγότερη ύλη? Πιο δύσκολα και πιο απίθανα θέματα. Άρα μηδέν το κέρδος. Και το άλλο: το να μπάινουμε με ελάχιστες γνώσεις στα πανεπιστήμια μόνο καλό δεν είναι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε παιδιά μη κλαίγεστε! Οι αλλαγές δε γίνονται μέσα σε ένα βράδυ. Η ύλη σε πολλά μαθήματα ήταν αρκετά μεγάλη. Καλά κάνουν και τη μειώνουν, γιατί ουκ ολίγες φορές χρειάστηκε να κάνουμε πράγματα γρήγορα, χωρίς να τα κατανοήσουμε απλά και μόνο για να βγει η ύλη. Οι αλλαγές γίνονται έτσι... σταδιακά.

Μάλλον δεν μιλάς για τις πανελλήνιες εξετάσεις στη Γ΄ Λυκείου γιατί να μιλάς γι αυτές τότε μου κάνεις πλάκα, έτσι??? Και που να ήσουνα στις δέσμες, θα είχες πηδη...χτεί από το παράθυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Να μειωθει κι αλλο να παει που?
Αποτελεσμα αυτου θα ειναι να υπαρχουν πολλοι εισαχθεντες αλλα να δυσκολευονται να βγουν...Ισως ομως δσκολεψουν οι βασεις πραγμα το οποιο ειναι λογικο επομενο αν και δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος εαν δεν γνωριζει τις επιδειωξεις τους...
Παντως δεν πιστευω αυτα περι οριου κ.τ.λ. διοτι
1)Τα λενε εδω και πολλα χρονια
2)Χρειαζονται στο πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Παιδιά να μειωθει η ύλη τρίτη λυκείου λίγο δύσκολο..Πάντως anyway μακάρι να γινόταν κάτι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Aλλαγές όπως αυτή της μείωσης της ύλης και της κατάργησης της βάσης του 10,συγγνώμη αλλά εμένα δεν μου λένε κάτι. :)

'Εχω την αίσθηση ότι κάνουν αυτές τις "αλλάγες" για να λένε ότι κάτι κάνουν ας πούμε,κάπως έτσι.

;) συμφωνώ μαζί σου. το να γίνει μια μείωση της ύλης δεν είναι τίποτα. και πάλι οι μαθητές θα είναι αναγκασμένοι να στραφούν στην παραπαιδεία και να είναι ντοπαρισμένοι με 12 ώρες διαβάσματος για να πετύχουν το στόχο τους. Αυτό που πρέπει να αλλάξει κάποιος υπουργός παιδείας είναι αυτό το χαζό εκπαιδευτικό σύστημα. Τότε ας μιλήσουμε για αλλαγές. Προς το παρόν αυτού του τύπου αλλαγές μπορούμε να τις αποκαλούμε καλύτερα με τον όρο "πασαλείμματα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Η υλλη των μαθηματων που εξεταζονται παννελαδικα μπορει να μην ειναι μεγαλη αλλα η προετοιμασια που κανουμε εμεις οι μαθητες για τα μαθηματα αυτα ειναι τεραστιαααααααα!!! Ειδικα τα παιδια που στοχεουν ψηλα μεστη χρονια λυνουν χιλιαδες ασκησεις!!! Αυτο ειναι το θεμα!!Το επιπεδο ανταγωνισσμου ειναι στα υψη!Ετσι προκειμενου να εξασφαλισει καποιος μια θεση στην 3βαθμια θυσιαζει πολλες ωρες διαβασματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η υλλη των μαθηματων που εξεταζονται παννελαδικα μπορει να μην ειναι μεγαλη αλλα η προετοιμασια που κανουμε εμεις οι μαθητες για τα μαθηματα αυτα ειναι τεραστιαααααααα!!! Ειδικα τα παιδια που στοχεουν ψηλα μεστη χρονια λυνουν χιλιαδες ασκησεις!!! Αυτο ειναι το θεμα!!Το επιπεδο ανταγωνισσμου ειναι στα υψη!Ετσι προκειμενου να εξασφαλισει καποιος μια θεση στην 3βαθμια θυσιαζει πολλες ωρες διαβασματος
Συμφωνω αγόρι μου,ομως αν εισαι συνειδητοποιημενος φοιτητης θα βιωνεις τον ανταγωνισμο συνεχως απο δω και περα στη ζωη σου.Κι οταν μπεις σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο(δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα γενικα)και σου πουν οι καθηγητες παιδια εγω δεν μπορω να κατσω να σας μαθω ολοκληρωμα επρεπε να σας τα δειχναν στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση-κακως δεν εγιναν,τα ολοκληρωματα υπαρχουν στον ταδε τομο,διαβαστε τα μονοι σας κι εγω προχοραω,τοτε θα προτιμησεις να τα ειχες διδαχθει στο λυκειο σε μια ταξη 20 παιδιων.Το οτι θα τα βρεις μπροστα σου ειναι σιγουρο.Τελικα οσοι μπαινουμε πανεπιστημιο συμφωνουμε σε ενα πραγμα:Οσα περισσοτερα διδαχθηκαμε στο λυκειο τοσο καλυτερο.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με βοηθουν οι βασεις που ειχα απο πριν Χημεια.Ακομη κι αν στο Λυκειο δυσανασχετουσα κι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mειώστε τη βιολογία pleaseeeeeee:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Mειώστε τη βιολογία pleaseeeeeee:'(
Ηθελες να πεις αλλαξτε τον βλακωδη τροπο που εξεταζεται η Βιολογια και μπερδευτηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η υλη των μαθηματων που εξεταζονται παννελαδικα μπορει να μην ειναι μεγαλη αλλα η προετοιμασια που κανουμε εμεις οι μαθητες για τα μαθηματα αυτα ειναι τεραστια!!!
Τελικά όση και να έιναι η ύλη την ίδια ποσοτικά προετοιμασία θα κάνουμε. Με τις δέσμες είχαν 4πλάσια ύλη σε κάθε μάθημα, το 2000 έδωσαν 14 μαθήματα και ως το 2005 έδιναν 9 μαθήματα. Όλοι και τότε και τώρα διαβάζουμε και διαβάζανε το ίδιο. Τώρα που η ύλη είναι λίγη ψάχνουμε τα απίθανα των απιθάνων. Αυτά για μειώσεις ύλης των υπουργών είναι πυροτεχνήματα. Και να μειωθεί κι άλλο η ύλη θα ζητάνε τα πιο περιεργα. Για μένα η ύλη των μαθημάτων των πανελλαδικών θα επρεπε να είναι αρκετά πιο μεγάλη, αλλά οι απαιτήσεις πιο βασικές και ο τρόπος εξέτασης διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδιά ΕΛΕΟΟΟΟΣ! Αν μειωθεί η ύλη (που μειώνεται όντως, εγώ έδωσα φέτος και ξαναδίνω του χρόνου και άκουσα ότι μαθηματικά πχ βγαίνουν μάλλον μιγαδικοί ή κάτι από ολοκληρώματα) ΔΕΝ θα είναι για τα παιδιά του '93, αλλά για όποιους ανθρώπους δίνουν πανελλήνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Παιδιά ΕΛΕΟΟΟΟΣ! Αν μειωθεί η ύλη (που μειώνεται όντως, εγώ έδωσα φέτος και ξαναδίνω του χρόνου και άκουσα ότι μαθηματικά πχ βγαίνουν μάλλον μιγαδικοί ή κάτι από ολοκληρώματα) ΔΕΝ θα είναι για τα παιδιά του '93, αλλά για όποιους ανθρώπους δίνουν πανελλήνιες...
Δεν καταλαβα τι εννοεις εδω,θα ειναι για οσους δινουν πανελλαδικες?Μα του χρονου δινουν οι-του '93.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι εννοεις εδω,θα ειναι για οσους δινουν πανελλαδικες?Μα του χρονου δινουν οι-του '93.:/:
Μπορεί να δίνουν και απόφοιτοι του '92 ή από άλλες χρονιές,προφανώς θα εννοεί πως όλοι όσοι δίνουν του χρόνου θα έχουν μείωση της ύλης.

@MurdereSs: Το άκουσες? Α δηλαδή δεν είναι σίγουρο.

Ναι βλακειούλες νομίζω η μείωση της ύλης,τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι εννοεις εδω,θα ειναι για οσους δινουν πανελλαδικες?Μα του χρονου δινουν οι-του '93.:/:

Και για τους απόφοιτους του '92 και άλλων χρόνων θα εννοεί...


Btw εγώ έχω ακούσει ότι βγάζουν de L'Hospital από μαθηματικά κατεύθυνσης...Αλλά δεν είμαι σίγουρη.Θεωρώ πως το είπε έγκυρη πηγή.
Για μιγαδικούς ή ολοκληρώματα ε, κάτι θα ακουγόταν πιο νωρίς...Όλοι έχουν ήδη αρχίσει φροντιστήρια και τα διδάσκονται... =/ ειδικά μιγαδικούς...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λοιπόν, για μαθηματικά κατεύθυνσης λένε πως θα βγει η παράγραφος με τους κανόνες De l'Hospital και οι παράγραφοι 3.1 και 3.2, δηλαδή το αόριστο ολοκλήρωμα.

Πάρτε και πηγή απο μαθηματικό forum:
https://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=7861&start=0&hilit=Μείωση+της+ύλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Λοιπόν, για μαθηματικά κατεύθυνσης λένε πως θα βγει η παράγραφος με τους κανόνες De l'Hospital και οι παράγραφοι 3.1 και 3.2, δηλαδή το αόριστο ολοκλήρωμα.

Πάρτε και πηγή απο μαθηματικό forum:
https://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=7861&start=0&hilit=Μείωση+της+ύλης
Στην νέα ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση.

Ναι αυτό το Link που έδωσες δεν είναι κάτι επίσημο και εκεί λένε πως απλά άκουσαν πως θα βγούν δηλαδή.

Τεσπα απλά μέχρι την τελική ανακοίνωση,κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Έλεος!!! Και τι θα αλλάξει αν μειωθεί η ύλη? Όσο πιο λίγη είναι η ύλη τόσο πιο δύσκολα και ψαγμένα θα είναι τα θέματα. Φαντάσου να ήταν όλη η ύλη μαθηματικών 10 σελίδες και τι θέματα θα έβαζαν τότε!!!
+10 απο εμενα...
Η υλη μια χαρα ειναι.Εισαμε που αφαιρεσαν δυο κεφαλαια απο αο8 τι εγινε...

Λοιπόν, για μαθηματικά κατεύθυνσης λένε πως θα βγει η παράγραφος με τους κανόνες De l'Hospital και οι παράγραφοι 3.1 και 3.2, δηλαδή το αόριστο ολοκλήρωμα.

Πάρτε και πηγή απο μαθηματικό forum:
https://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=7861&start=0&hilit=Μείωση+της+ύλης
Απαραδεκτο τα ολοκληρωματα μια χαρα ειναι που σε πανε διαβαθμησμενα απο τα δυσκολα στα ευκολα (αοριστο--->ορισμενο).
Δηλαδη δεν θα ξερουν οι μαθητες τι ειναι αρχικη παραγουσα η υπολογισμος ολοκληρωματος με κλασματα και τετοια?
Η 3,2 ειναι αδυνατον να βγει γιατι εκει μαθαινεις υπολογισμο εκτος και αφαιρεσουν ολη την εννοια του εμβαδου και απλα σας κανουν μια νυξη για το τι ειναι ''ολοκληρωμα''...
Αμα αφαιρεσουν και παραγουσες τοτε οκ τι να πω εγω φταιω που ελυσα ολο τον Γκαστον φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tziaki

Νεοφερμένος

Η tziaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς που έχουμε ξεκινήσει από τώρα την προετοιμασία με βάσει τα θέματα των προηγουμενων χρονων διαβάζουμε ότι να ναι.......! θα ναι άδικο πάντως αν αφήσουν το92 στην απ έχω τουλάχιστον να δεχτούν όσους ξανά δώσουν....!:hmm:γεια σε όλους είμαι καινούργια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top