Μα καλά τούρκικα;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βεβαιως!
Που ειναι το κακο στο να εισαι Τουρκος;;

Γιατι να ληξει εδω η συζητηση φιλε;;
Εν συντομια αποκαλεσες ολους τους ελληνες πλην Κρητικων και νησιωτων απογονους Βλαχων. Δεν εχεις επιχειρηματα να στηριξεις την ανακριβεια και θελεις να κλεισει η συζητηση χωρις να παραδεχτεις οτι εσφαλλες στον ισχυρισμο σου. Κανω λαθος;

Και μανιατών. Ναι, απόγονους μίξεων ελλήνων με βλάχους κι αρβανίτες.

Όλα τα σε ίτης είναι από το ic. (Djorjevic ας πούμε) Ζαγοροχώρια. Όλα σε -ιτσα είναι σλάβικα. Λιβάδι, κότα, κοκόρι, όλ' αυτά είναι σλάβικα. Λέξεις που δεν φαντάζεσαι ότι δεν ειναι ελληνικες, ειναι σλαβικες και αρβανιτικες. Στην κρητη γινεται το ιδιο με τους ενετους. Πχ. Τσαμάνδουρας (καφετζής). Καζάρμα (οπλοστάσιο (?) ). Δε βλέπω το κακό. Μείξεις γίνονται. Απλά ήθελα να διορθώσω το λάθος του κωνσταντίνου.
-----------------------------------------
Βλάχοι οι Κρητικοί

Λυπάμαι, δεν δύναμαι να πέσω στο επίπεδό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Που χέστηκα όμως.
Απλά δεν αποδέχεσαι τίποτα άλλο πέραν της προπαγάνδας της Κρήτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Την ποίηση και την μουσική της Κρήτης ούτε το 2570 οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φιλε ξερεις τη σημαινει η λεξη βλαχος;;Σημαινε ατομο που καταγεται απο την Βλαχια.Δηλαδη απο τις αποκαλουμενες παραδουναβιες ηγεμονιες. Και πραγματι βλαχοι κατοικησαν στην Στερεα Ελλαδα, στην Μακεδονια και στην Πελοποννησο και αφομοιωθηκαν. Αλλα αντιθετα με την Κρητη ποτε δεν αφομοιωθηκαν οι Τουρκοι και οι Βενετοι. Ποτε! Πλεον, η λεξη βλαχος στην Νεοελληνικη γλωσσα εχει την ενοια του απολιτιστου ανθρωπου. Με αυτη την εννοια λεχθηκε πριν.

Αν δεν έχετε αποδείξεις ότι είναι τούρκοι, όχι δε μπορείτε.
Διαβασες τα προηγουμενα ποστ;;Επισης, εχεις εσυ αντιστοιχη αποδειξη για τους ισχυρισμους σου;
-----------------------------------------
Όλα τα σε ίτης είναι από το ic. (Djorjevic ας πούμε) Ζαγοροχώρια. Όλα σε -ιτσα είναι σλάβικα. Λιβάδι, κότα, κοκόρι, όλ' αυτά είναι σλάβικα.
Που το εχεις διαβασει αυτο;Εγω εχω μελετησει λαογραφια και δεν εχω συναντησει πουθενα κατι τετοιο. Ειναι λογικο να υπαρχουν γλωσσικα δανεια, αυτα ομως δεν αποδεικνυουν τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Διαβασες τα προηγουμενα ποστ;;Επισης, εχεις εσυ αντιστοιχη αποδειξη για τους ισχυρισμους σου;

Σαφώς. Δες 2-3 σελίδες πίσω.

Αυτό ακριβώς. Οι ενετοί και οι τούρκοι ποτε δν αφομοιωθηκαν. Γι' αυτο κι ο πληθυσμος ειναι αναλλοίωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=RwlacQQamDk[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Θεωρεις την παρομοια μουσικη παραδοση ικανη αποδειξη;;Λογω των μετακινησεων των εμπορων και αλλες αιτιες υπαρχουν δημοτικα τραγουδια παρομοια σε ολο τα Βαλκανια. Αυτα δεν ειναι σοβαρες αποδειξεις.

Τι σχεση εχει αυτο που εβαλες με τη συζητηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
δεν θεωρώ τίποτα παραπάνω το μόνο που λέω είναι ότι θεωρώ την Κρητική τέχνη απείρως ανώτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Θεωρεις την παρομοια μουσικη παραδοση ικανη αποδειξη;;Λογω των μετακινησεων των εμπορων και αλλες αιτιες υπαρχουν δημοτικα τραγουδια παρομοια σε ολο τα Βαλκανια. Αυτα δεν ειναι σοβαρες αποδειξεις.

Τι σχεση εχει αυτο που εβαλες με τη συζητηση;

Λάβε παράδειγμα τα τσάμικα. Είναι αλβανικός χωρός που χορεύεται στην ελλάδα με διαφορετικό στίχο. Δε νομίζω να έγινε από εμπόρους αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Και εγω θεωρω τον ουρανο πρασινο!Ο καθενας θεωρει τον τοπο καταγωγης του ανωτερο απο τα αλλα μερη και αυτο ειναι λογικο, αλλα δεν νομιζεις οτι ξεπερασες καθε οριο στις κοτσανες;Χωρις να θελω να σε προσβαλλω!

Επισης πρεπει να ξερεις οτι αυτο ακριβως το τοπικιστικο ηταν αιτια για πολλες ηττες στην Ελληνικη ιστορια. Ενδεικτικα, το 1897, δεν δημιουργηθηκε δευτερη γραμη αμυνας γιατι οι πελοποννησιοι αρνηθηκαν να κατσουν πισω απο τους Στερεοελλαδιτες και οι Στερεοελλαδιτες αρνηθηκαν να κατσουν πισω απο τους Πελοποννησιους. Επιπροσθετως, εχεις ακουσει το Ζυμβρακακη;Για αυτο καλα θα κανεις να επισκεφτεις και αλλα μερη και να προσπαθησεις να απαλλαγεις απο αυτο ως ενα βαθμο, οπως εκανα και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τσάκω.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=qXPN53xVzmk&feature=related[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JExUU31mGBQ&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Και εγω θεωρω τον ουρανο πρασινο!Ο καθενας θεωρει τον τοπο καταγωγης του ανωτερο απο τα αλλα μερη και αυτο ειναι λογικο, αλλα δεν νομιζεις οτι ξεπερασες καθε οριο στις κοτσανες;Χωρις να θελω να σε προσβαλλω!

Αν αναφέρεσαι σε εμένα δεν έχω καμία σχέση με Κρήτη, έχω πάει μόνο μια φορά, στα Ανώγεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Οχι φιλε Mefistofelis, δεν εννοω εσενα. Το φιλο πιο πανω εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
α οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Λάβε παράδειγμα τα τσάμικα. Είναι αλβανικός χωρός που χορεύεται στην ελλάδα με διαφορετικό στίχο. Δε νομίζω να έγινε από εμπόρους αυτό.
Μηπως οι Αλβανοι αντεγραψαν απο τα τσαμικα? Ειναι γνωστο πως στην Αλβανια σημερα υπαρχει μεγαλος αριθμος Ελληνων Βορειοηπειρωτων.
Οι γειτονικοι λαοι οπως και να χει επηρεαζονται ο ενας απο τον αλλο σε καποια σημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Οχι φιλε Mefistofelis, δεν εννοω εσενα. Το φιλο πιο πανω εννοω.

Λοιπόν, δεν είμαι κανένα τοπικιστικό γουρούνι. Ξέρω τι είναι η ελλάδα και από τι αποτελείται, δεν υποστηρίζω ανεξαρτησίες κρήτης και κουραφέξαλα. Απλά ως υπερήφανος για τον τόπο μου δε δέχομαι κανένας αθηναίος κουρνόβλαχος να μου τον προσβάλλει γιατί θα προσβάλλω κι εγώ το δικό του. Αυτά. Γεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φιλε qwertyuiop, για πολλοστη φορα ειναι λογικο να υπαρχουν κοινα πολιτιστικα στοιχεια. Δεν αποδεικνυει τιποτα αυτο. Σιγουρα οι δυο πολιτισμοι ηρθαν σε επαφη. Να σου πω, βαρεθηκα τουτη τη συζητηση!Η Κρητη δεν εχει δεχτει πολιτισμικες επιρροες απο τους Αρβανιτες και τους Βλαχους λογω της θαλασσας. Εχεις δεχτει ομως τετοιες επιροες απο τους βενετους και απο τους Τουρκους. Τουλαχιστο στην ηπειρωτικη Ελλαδα δεν υπαρχει κανενα ονομα Τουρκικης, Βενετικης ή Βλαχικης προελευσης. Ενω στη Κρητη, Μανουσος(απο το Manuzzo). πολλες φορες η Ελενη λεγεται Λελα(απο το τουρκικο Λέιλα). Οι Ελληνες σε καθε γωνια της Ελλαδος κατα την διαρκεια χιλιαδων χρονων υπαρξης τους εχουν ερθει φυσικα σε επαφη με τους γειτονικους πολιτισμους με ο,τι αυτο συνεπαγεται αλλα σιγουρα ειτε Μακεδονες, ειτε κρητικοι ειτε Επτανησιου ειτε Πελοποννησιοι δεν μπορουν να χαρακτηριστουν απογονοι αλλων λαων ή προιον επιμειξιων.

Απλά ως υπερήφανος για τον τόπο μου δε δέχομαι κανένας αθηναίος κουρνόβλαχος να μου τον προσβάλλει γιατί θα προσβάλλω κι εγώ το δικό του. Αυτά. Γεια.
Προσεβαλλες ομως κι εσυ τον δικο μου τοπο καταγωγης, χωρις να εχει προηγηθει δικη μου προσβολη. Δεχομαι οτι δεν ηξερες τι ελεγες αλλα σε παρακαλω να μην επαναληφθει. Δες και τα λεγομενα του Panzerfaust
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Φιλε qwertyuiop, για πολλοστη φορα ειναι λογικο να υπαρχουν κοινα πολιτιστικα στοιχεια. Δεν αποδεικνυει τιποτα αυτο. Σιγουρα οι δυο πολιτισμοι ηρθαν σε επαφη. Να σου πω, βαρεθηκα τουτη τη συζητηση!Η Κρητη δεν εχει δεχτει πολιτισμικες επιρροες απο τους Αρβανιτες και τους Βλαχους λογω της θαλασσας. Εχεις δεχτει ομως τετοιες επιροες απο τους βενετους και απο τους Τουρκους. Τουλαχιστο στην ηπειρωτικη Ελλαδα δεν υπαρχει κανενα ονομα Τουρκικης, Βενετικης ή Βλαχικης προελευσης. Ενω στη Κρητη, Μανουσος(απο το Manuzzo). πολλες φορες η Ελενη λεγεται Λελα(απο το τουρκικο Λέιλα). Οι Ελληνες σε καθε γωνια της Ελλαδος κατα την διαρκεια χιλιαδων χρονων υπαρξης τους εχουν ερθει φυσικα σε επαφη με τους γειτονικους πολιτισμους με ο,τι αυτο συνεπαγεται αλλα σιγουρα ειτε Μακεδονες, ειτε κρητικοι ειτε Επτανησιου ειτε Πελοποννησιοι δεν μπορουν να χαρακτηριστουν απογονοι αλλων λαων ή προιον επιμειξιων.

Προσεβαλλες ομως κι εσυ τον δικο μου τοπο καταγωγης, χωρις να εχει προηγηθει δικη μου προσβολη. Δεχομαι οτι δεν ηξερες τι ελεγες αλλα σε παρακαλω να μην επαναληφθει. Δες και τα λεγομενα του Panzerfaust

Μια χαρά ήξερα τι έλεγα.

Συμφωνώ με τα μπολντ.

Αυτό με το λέλα δεν το έχω ακούσει ποτέ. Στη μάνη μια φορά μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
και τα -ογλού τι προελεύσεως είναι τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Νταβούτογλου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top