Μα καλά τούρκικα;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Η κύπρος είναι πιο μπροστά από την Ελλάδα. Η κατεχόμενη είναι πιθηκοχώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγώ γουστάρω και τα αιγυπτιακά ιερογλυφικά. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με τα Τουρκικα. Είναι άλλη μια γλώσσα όπως τόσες άλλες χιλιάδες στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πολύ φαντασία έχεις...Δεν ειχε καμία διαθεση να υποτάξει συνειδήσεις ο Σουλτανος, δεν ηταν τόσο προχωρημένος. Υπηκόους ήθελε να μαζεύει λεφτά και τους άφηνε να πιστεύουν οπου θέλουν και να μιλανε οποια γλωσσα θελουν για να μην τον πρήζουν συνέχεια με επαναστάσεις.

Αυτό είναι λάθος που λές, αλλά και άσχετο συνάμα....

Η τουρκική γλώσσα δεν είναι απαραίτητο να μαθευτεί από ελλήνόπουλα κατ' εμέ..... Δεν χρειάζεται ούτε στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία ούτε στην ζωή τους γενικότερα..... Στους λατινοαμερικάνους ήταν απαραίτητο να μάθουν την αγγλική..... (διότι αναφέρθηκε μέχρι και ο Ούγκο Τσάβεζ.... έλεος...)
Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν καμμία σημασία στην κοινωνία που ζούμε..... Όταν έχουν ισωπεδωθεί όλα και ο αρνητισμός που βγάζει ο καθένας προς το έθνος του είναι τραγικός..... Γίνεται η λεγόμενη παγκοσμιοποίηση και όσοι έχουν αντίθετη γνώμη έστω και για κάτι τόσο ασήμαντο αποκαλούνται φασίστες ή στην καλύτερη γραφικοί..... Τι να λέμε τώρα.....
Τέλοσπάντων.... Έστω ότι ξεχνάμε τις σφαγές των οικογενειών μας, την υποδούλωση και τον διωγμό, τόσο των Ποντίων, όσο και των Μικρασιατών..... Περασμένα ξεχασμένα βρε αδερφέ..... Οι συνεχείς προκλήσεις, όμως, είτε είναι διπλωματικές, είτε είναι εισβολή στον εναέριο και υδάτινο χώρο της χώρας μου με κάνουν να είμαι αρνητικός στην εκμάθηση της τούρκικης γλώσσας..... Όσο κινδυνολόγο, παπαρολόγο ή ότι άλλο σε -λόγο κυκλοφορεί και να με πείτε, εγώ πιστεύω ότι καθ' αυτόν τον τρόπο ενυσχίεται η προπαγάνδα της Τουρκίας (της ηγεσίας πάντα, για να μην παρεξηγούμαστε) και πως κερδίζουν μακροπρόθεσμα στο πολιτικό "παιχνίδι", όταν όλη η πλειονότητα της Θράκης και όχι μόνο μιλάει την τουρκική γλώσσα.....
Δεν έχω κάτι με τον λαό, έχω φιλοξενίσει Τούρκο σε πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών και είμαστε ακόμα πολύ καλοί φίλοι, όπως και με άλλους Τούρκους..... Δεν θέλω όμώς να ενισχύσω την προπαγάνδα της ηγεσίας τους.... Μία συνομήλικη κοπέλα από το γκρουπ, μας είπε το εξής: "Τελικά είστε καλοί εσείς οι Έλληνες, όχι όπως μας μαθαίνουν στο σχολείο. Ο παππούς μου δεν με άφηνε με τίποτα να έρθω, δεν του το είπαμε, νόμιζε ότι πάω σε μία φίλη μου για μία εβδομάδα...." Τότε "έμεινα"....

Υ.Γ. Υπό τις δεδομένες συνθήκες δεν χρειάζεται να μάθουμε τούρκικα.....
Δεν θα οφελήσει άλλωστε..... Εδώ καλά καλά δεν μαθαίνουν αγγλικά και γερμανικά χωρίς φροντηστήριο, τούρκικα θα μάθουν? Αν θέλει κάποιος να μάθει τούρκικα, πρέπει να είναι διαθετημένος να πληρώσει και φροντηστήριο...;).:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μπορεί να εφαρμοστεί πρόγραμμα ανοιχτής παρακολούθησης γλωσσών. Δεν είναι αναγκαίο να είναι υποχρεωτική και να βαθμολογείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά τα μόνα άσχετα που λέγονται είναι αυτά που λες εσύ και ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Η κύπρος είναι πιο μπροστά από την Ελλάδα. Η κατεχόμενη είναι πιθηκοχώρα.

Προφανώς ο εκφραστής της παραπάνω άποψης είναι φορέας του ελληνικού φωτεινού πνεύματος του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η τουρκική γλώσσα δεν είναι απαραίτητο να μαθευτεί από ελλήνόπουλα κατ' εμέ..... Δεν χρειάζεται ούτε στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία ούτε στην ζωή τους γενικότερα.
Μία γλώσσα δεν την μαθαίνεις(μόνο) επειδή θα σου χρειαστεί κάπου.Την μαθαίνεις γιατί θέλεις,σου αρέσει κτλ

Μία συνομήλικη κοπέλα από το γκρουπ, μας είπε το εξής: "Τελικά είστε καλοί εσείς οι Έλληνες, όχι όπως μας μαθαίνουν στο σχολείο. Ο παππούς μου δεν με άφηνε με τίποτα να έρθω, δεν του το είπαμε, νόμιζε ότι πάω σε μία φίλη μου για μία εβδομάδα...." Τότε "έμεινα"....
Όπως ένα ποσοστό Ελλήνων έχει διαμορφώσει μία λάθος εντύπωση για του Τούρκους έτσι κι άλλο ένα ποσοστό Τούρκων έχει διαμορφώσει λάθος εντύπωση για τους Έλληνες.

Αν θέλει κάποιος να μάθει τούρκικα, πρέπει να είναι διαθετημένος να πληρώσει και φροντηστήριο..
Μα εδώ μιλάμε για δωρεάν εκμάθηση της γλώσσας και τώρα θα πούμε ''Όχι θα πλήρωσουμε''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Καλα δεν ειναι τοσο τραγικά τα πράγματα...Τούρκικα μπορείς να μάθεις εδώ και καιρό στο Ελληνοτουρκικό Εμπορικό Επιμελητήριο και σε χαμηλές τιμές, δίνουν και πτυχία από πανεπιστήμια της Τουρκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
:nono::mad2:Σιγά μη μάθω τούρκικα...
Δεν τρελάθηκα ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μία γλώσσα δεν την μαθαίνεις(μόνο) επειδή θα σου χρειαστεί κάπου.Την μαθαίνεις γιατί θέλεις,σου αρέσει κτλ


Όπως ένα ποσοστό Ελλήνων έχει διαμορφώσει μία λάθος εντύπωση για του Τούρκους έτσι κι άλλο ένα ποσοστό Τούρκων έχει διαμορφώσει λάθος εντύπωση για τους Έλληνες.


Μα εδώ μιλάμε για δωρεάν εκμάθηση της γλώσσας και τώρα θα πούμε ''Όχι θα πλήρωσουμε''?

Συμφωνώ..... Στο τελευταίο όμως, εσύ πιστεύεις ότι το ελληνικό σχολείο στην σημερινή του μορφή είναι ικανό να σου διδάξει την τουρκική είτε κάποια άλλη γλώσσα? Εδώ καλά καλά δεν μας μαθαίνουν ελληνικά, τα τουρκικά που δεν μαθαίνουμε είναι το πρόβλημα?
-----------------------------------------
Λυπάμαι, αλλά τα μόνα άσχετα που λέγονται είναι αυτά που λες εσύ και ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα.


Δεν το νομίζω.... Απλά βλέπεις το θέμα πιο επιφανεικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έμαθε κανείς καλά αγγλικά ή γαλλικά στα δημόσια σχολεία. Αν δεν υπήρχε ιδιωτική εκπαίδευση θα είμασταν κουμπούρες στις ξένες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Συμφωνώ..... Στο τελευταίο όμως, εσύ πιστεύεις ότι το ελληνικό σχολείο στην σημερινή του μορφή είναι ικανό να σου διδάξει την τουρκική είτε κάποια άλλη γλώσσα? Εδώ καλά καλά δεν μας μαθαίνουν ελληνικά, τα τουρκικά που δεν μαθαίνουμε είναι το πρόβλημα?
-----------------------------------------



Δεν το νομίζω.... Απλά βλέπεις το θέμα πιο επιφανεικά....


Η απλά δεν κάνω συνειρμούς ενός ψυχάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν είναι ωραίο να φερόμαστε υποτιμητικά ή προσβλητικά στους συνομιλητές μας νομίζω γιατί κερδίζει περισσότερη εκτιμηση ο συνομιλητής μας από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Υπονοείς ότι είμαι ψυχάκιας? Εγώ τουλαχιστον δεν σε προσέβαλα..... Θα μπορούσα, αλλά σέβομαι τους κανόνες του site..... Και δόξα τον θεό, τα έχω τετρακόσια..... Τώρα πως συμπαιρένεις πως είμαι ψυχάκιας ή έστω πως κάνω συνειρμούς ενός ψυχάκια, τι να πω.... Μόνο λύπηση και γέλιο μου προκαλείς.....
-----------------------------------------
προς costantinekots
-----------------------------------------
Δεν είναι ωραίο να φερόμαστε υποτιμητικά ή προσβλητικά στους συνομιλητές μας νομίζω γιατί κερδίζει περισσότερη εκτιμηση ο συνομιλητής μας από εμάς.

Τι να πεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Καλά συγχωρείται γιατί το κάνει συνέχεια. Αν διαβάσεις τα μηνύματά του θα δεις ότι βρίθουν από ανάλογους χαρακτηρισμούς και συμπεριφορές. Δε χρειάζεται καν να δώσεις την παραμικρή σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Μην τρώγεστε μωρέ.

Εγώ πιστεύω πως είναι καλή ιδέα - το να ξέρεις τη γλώσσα ενός γειτονικού κράτους, ανεξάρτητα από τις διπλωματικές σχέσεις της χώρας σου μαζί του, είναι πάντα χρήσιμο. Πόσο μάλλον όταν η συγκεκριμένη γλώσσα διευκολύνει τις σχέσεις μ' ένα ευρύτερο πλαίσιο ανατολικών χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλά συγχωρείται γιατί το κάνει συνέχεια. Αν διαβάσεις τα μηνύματά του θα δεις ότι βρίθουν από ανάλογους χαρακτηρισμούς και συμπεριφορές. Δε χρειάζεται καν να δώσεις την παραμικρή σημασία.

Δεν το συνεχίζω..... Ας τον αφήσω....:P
-----------------------------------------
Μην τρώγεστε μωρέ.

Εγώ πιστεύω πως είναι καλή ιδέα - το να ξέρεις τη γλώσσα ενός γειτονικού κράτους, ανεξάρτητα από τις διπλωματικές σχέσεις της χώρας σου μαζί του, είναι πάντα χρήσιμο. Πόσο μάλλον όταν η συγκεκριμένη γλώσσα διευκολύνει τις σχέσεις μ' ένα ευρύτερο πλαίσιο ανατολικών χωρών.


Συμφωνώ, αλλά δεν είναι απαραίτητα, πόσο μάλλον την στιγμή που τα σύνορα δεν είναι ανοιχτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ..... Στο τελευταίο όμως, εσύ πιστεύεις ότι το ελληνικό σχολείο στην σημερινή του μορφή είναι ικανό να σου διδάξει την τουρκική είτε κάποια άλλη γλώσσα? Εδώ καλά καλά δεν μας μαθαίνουν ελληνικά, τα τουρκικά που δεν μαθαίνουμε είναι το πρόβλημα?


Mια χαρά μας τα μαθαίνουν τα ελληνικά.Αν δεν μας τα είχα μάθει δεν θα μπορούσες τώρα να συντάξεις μία πρόταση και να μου πεις αυτά που θες.Άλλο η γλώσσα μας κι άλλο μαθηματικά,φυσική κτλ.
Θα μπορούσε να μας διδάξει το σχολείο τα τούρκικα αλλά ίσως όχι σε τόσο ικανοποιητικό βαθμό όπως συμβάινει και με τα αγγλικά.Ωστόσο δεν φταίει μόνο το σχολείο που δεν διδάσκονται οι γλώσσες σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το σχολείο δε μας διδάσκει ξένη γλώσσα. Να ναι καλά τα φροντιστήρια. Και μη μου πείτε ότι υπάρχουν πολλοί που δίνουν λόουερ μόνο με τα αγγλικά του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Mια χαρά μας τα μαθαίνουν τα ελληνικά.Αν δεν μας τα είχα μάθει δεν θα μπορούσες τώρα να συντάξεις μία πρόταση και να μου πεις αυτά που θες.Άλλο η γλώσσα μας κι άλλο μαθηματικά,φυσική κτλ.
Θα μπορούσε να μας διδάξει το σχολείο τα τούρκικα αλλά ίσως όχι σε τόσο ικανοποιητικό βαθμό όπως συμβάινει και με τα αγγλικά.Ωστόσο δεν φταίει μόνο το σχολείο που δεν διδάσκονται οι γλώσσες σωστά.

Σωστά, ίσως υπερέβαλα λίγο..... Αλλά και πάλι δεν θα μάθαινες κατά την γνώμη μου την τούρκικη γλώσσα σε ένα επίπεδο ούτως ώστε να είσαι σε θέση να συζητήσεις με έναν Τούρκο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top