Μα καλά τούρκικα;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ πάντως ακόμα να καταλάβω τι πειράζει να μαθαίνουμε Τούρκικα, ειδικά αν είναι προεραιτικά. Ο μόνος λόγος που δεν θα τα δεχόμουν, θα ήταν για να χάσω μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Λίγο.
Από την γλώσσα πήγαν πάλι στα πολιτικοτέτοια.

Άμα εσένα από μικρό σε έχουν βάλει στα βαθιά και σου κάνουμε πλύση εγκεφάλου δεν με απασχολεί.Την ακατάπαυστη μπουρδολογία που μοιράζεις,να την μοιράσεις αλλού.Κύριε μικρέ εθνικιστή-δήθεν πολιτικοποιημένε-δήθεν ιστορικά ευαισθητοποιημένε.
Εδώ μιλάμε για γλώσσα και πολιτισμό.
Εσύ να πας αν θες αλλού.
Μάθε να διαβάζεις τι λέει το θέμα.
Δεν γυρίζουν όλα γύρω από δύο πράγματα που διάβασες σε ένα βιβλίο και τα λες.

Το θέμα είναι η τούρκικη γλώσσα.

Όταν μαθαίνεις μια γλώσσα μαθαίνεις μια κουλτούρα, έναν τρόπο σκέψης που όλο αυτό συνεπάγεται πολιτικοτέτοια. Εγώ επαναλαμβάνω οτι αν εμείς καταφέρουμε μέσω από την εκπαίδευση να περάσουμε στις νεότερες γενιές την πολιτισμική μας ταυτότητα και δεν υπάρχει θέμα αφομοίωσης τότε...νο προμπλεμ όμως είμαι σίγουρη οτι θα υπάρξει θέμα προπαγάνδας...

και οσοι το παιζουν υπερανω και μη ρατσιστες καλυτερα να πανε σε φορουμ των οικολογων πρασινων και του ουρανιου τοξου

Το να δηλώνεις την θέση σου όπως την Sozi δεν είναι πρόβλημα..
το να κάνεις οτι είσαι τόσο υπεράνω που δεν καταλαβαίνεις τις διαφωνίες και την θέση των άλλων...αυτό είναι πρόβλημα


Αυτη τη μαλακία ποιος στην είπε πάλι; Πότε ακριβώς ο Σουλτάνος έβαλε Χριστιανούς να μιλήσουν Τούρκικα; Στα όνειρά σου; Γιατί στην Ιστορία φιλαράκο, πουθενά. Στην πραγματικότητα η μοναδική στιγμή που πατούσε Τούρκος στα χωριά των Ελλήνων ηταν για να μαζέψει το φόρο, που ηταν και η μόνη αιτία που ο Σουλτάνος ήθελε να κρατήσει εδάφη. Ούτε για τα Τούρκικα ενδιαφερόταν, ούτε για το Ισλάμ, ούτε εκτούρκισε ποτέ χριστιανικούς πληθυσμούς, ούτε ανάγκασε κανέναν να μιλήσει άλλη γλώσσα εκτός από τη δική του. Ακριβώς γι'αυτό κατάφερε να κρατήσει τόσους αιώνες την αυτοκρατορία με μηδενικές αντιδράσεις, αλλά οταν δεν ξέρεις Ιστορία, τέτοια λες...

Λάθος....οι Τούρκοι ζούσαν και υπήρχαν μεταξύ μας....μας είχαν υποταγμένους
, φρόντιζαν ακόμα και για την εκπαίδευση, αφού όταν έχεις υπό τον έλεγχο σου την εκπαίδευση τότε έχεις και την συνείδηση των υποταγμένων...

Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα.....

:hmm:
Νομίζω οτι με αυτό κρατάς μια πολύ ώριμη στάση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι ακριβώς το πρόβλημα σας..=/
εμάς στην Κύπρο(που μας έχουν πιάσει και το μισό νησί) στα λύκεια τα τούρκικα είναι μέσα στις γλώσσες επιλογής και αρκετοί είναι οι μαθητές που τα διαλέγουν..
ααα και για να μην ξεχνιόμαστε είναι και η δεύτερη επίσημη μας γλώσσα μετά τα Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
η ''βλάβη'' ήταν καθαρά δικαιολογία, και εκτός απο το περιστατικό στην ικαρία έχουμε και άλλες υπερπτήσεις οι οποίες έχουν πλέων καθιερωθεί

https://www.naftemporiki.gr/news/static/09/08/19/1703810.htm

https://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_07/08/2009_291885

https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=70108


στην αρχή οι τούρκοι κάνανε απλώς παραβιάσεις στα όρια των 6 μιλίων, αργότερα προχωρήσανε σε παραβίαση των 6 μιλίων χωρίς όμως να πετάνε πάνω απο έδαφος.
τώρα αρχίσανε τις υπερτήσεις πάνω απο ελληνικά νησιά όπως η ικαρία η ρώ το φαρμακονήση.

άν αυτό δέν είναι επιθετική διάθεση τότε τί είναι?
Το λαθος σου ειναι να νομιζεις οτι αυτες η χωρα εχει σκοπο να κατακτησει την ελλαδα ή πως προκειται περι καποιου εθνικου ρατσισμου , οι λογοι οπως ξαναπα πριν ειναι καθαρα οικονομικοι , η ενταση ηταν με μεγαλυτερη το 80 με τον παπανδρεου οταν υπηρχε η υποψια της υπαρξης κοιτασματων πετρελαιου.Καμια σχεση με την ακυρη κινδυνολογια σου το τι εγινε τα τελευταια 30 χρονια (κυριως απο το 76)
Αλλωστε εαν διαβασεις την αποφαση του ICAO , θα δεις πως δεν εχουμε το δικαιωμα να απαγορευσουμε την πτηση ξενων αεροσκαφων , ομως πρεπει η χωρα να στειλει τα σχεδια πτησης στην FIR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αλλά συμφωνώ όμως ότι για κάποιους εθνικούς λόγους, προτιμότερο θα ήταν η γλώσσα αυτή προς το παρόν τουλάχιστον ,να μην εντάσσεται στις γλώσσες επιλογής των Ελληνικών σχολείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι ακριβώς το πρόβλημα σας..=/
εμάς στην Κύπρο(που μας έχουν πιάσει και το μισό νησί) στα λύκεια τα τούρκικα είναι μέσα στις γλώσσες επιλογής και αρκετοί είναι οι μαθητές που τα διαλέγουν..
ααα και για να μην ξεχνιόμαστε είναι και η δεύτερη επίσημη μας γλώσσα μετά τα Ελληνικά.

Αλλά συμφωνώ όμως ότι για κάποιους εθνικούς λόγους, προτιμότερο θα ήταν η γλώσσα αυτή προς το παρόν τουλάχιστον ,να μην εντάσσεται στις γλώσσες επιλογής των Ελληνικών σχολείων.

Μετά από τόσο καιρό που η Κύπρος είναι κατεχόμενη αυτό είναι λογικό γιατί σε αυτή την περίπτωση τίθεται θέμα επικοινωνίας, τα τούρκικα είναι η γλώσσα που πρέπει να γνωρίζεται για να συναναστραφείται με τον πληθυσμό. Σε οποιαδήποτε δουλεία και επιχείρηση θα μπείτε θα πρέπει να μπορείτε να επικοινωνίσετε. Και υποχρεωτική εκεί να ήταν θα τους δικαιολογούσα σε ένα επίπεδο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν συμφωνω με την καμια ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν μαθαίνεις μια γλώσσα μαθαίνεις μια κουλτούρα, έναν τρόπο σκέψης που όλο αυτό συνεπάγεται πολιτικοτέτοια. Εγώ επαναλαμβάνω οτι αν εμείς καταφέρουμε μέσω από την εκπαίδευση να περάσουμε στις νεότερες γενιές την πολιτισμική μας ταυτότητα και δεν υπάρχει θέμα αφομοίωσης τότε...νο προμπλεμ όμως είμαι σίγουρη οτι θα υπάρξει θέμα προπαγάνδας...


Λάθος....οι Τούρκοι ζούσαν και υπήρχαν μεταξύ μας....μας είχαν υποταγμένους
, φρόντιζαν ακόμα και για την εκπαίδευση, αφού όταν έχεις υπό τον έλεγχο σου την εκπαίδευση τότε έχεις και την συνείδηση των υποταγμένων...


Εμαθες εσυ ετσι τα Αγγλικα; Γιατι εγω απο το νηπιαγωγειο που εκανα σαν αγγλιδα δεν εγινα...μπορει μαζι με τη γλωσσα να μαθαινεις και την κουλτουρα κτλ του λαου αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα σε αφομοιωσει, αν ειναι δυνατον να υπερισχυσει μια γλωσσα που τη μαθαινεις για 3 χρονια οταν εχεις γεννηθει και μεγαλωσει με αλλη, που ειναι πολυ πιο ισχυρο.

Οι Τουρκοι δεν εμεναν στην Ελλαδα περα απο ελαχιστους ισως για διοικητικους λογους και για τους φορους, δεν κατεκτησαν την Ελλαδα για να αποικησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εμαθες εσυ ετσι τα Αγγλικα; Γιατι εγω απο το νηπιαγωγειο που εκανα σαν αγγλιδα δεν εγινα...μπορει μαζι με τη γλωσσα να μαθαινεις και την κουλτουρα κτλ του λαου αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα σε αφομοιωσει, αν ειναι δυνατον να υπερισχυσει μια γλωσσα που τη μαθαινεις για 3 χρονια οταν εχεις γεννηθει και μεγαλωσει με αλλη, που ειναι πολυ πιο ισχυρο.

Οι Τουρκοι δεν εμεναν στην Ελλαδα περα απο ελαχιστους ισως για διοικητικους λογους και για τους φορους, δεν κατεκτησαν την Ελλαδα για να αποικησουν.

Η αγγλική κουλτούρα είναι πολύ μακριά από μας...και σε απόσταση....
Δεν νομίζω οτι ισχύει...αλλά δεν ξέρω που να ψάξω για πηγές....
-----------------------------------------
Δεν συμφωνω με την καμια ομως.

Δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε μεταξύ μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Η αγγλική και η αμερικάνικη κουλτούρα είναι πολύ κοντά μας νομίζω στα τζιν που φοράμε, στα πρότυπα που έχουμε, στις ταινίες που βλέπουμε στη μουσική που ακούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η αγγλική και η αμερικάνικη κουλτούρα είναι πολύ κοντά μας νομίζω στα τζιν που φοράμε, στα πρότυπα που έχουμε, στις ταινίες που βλέπουμε στη μουσική που ακούμε

σωστο και δεν τα πηραμε απο τη γλωσσα ομως αυτα τα στοιχεια οποτε δεν ηταν και τοσο καλο παραδειγμα, καλυτερο ειναι πχ για γερμανικα ή γαλλικα που ολοι κανουμε μια απο τις δυο αλλα δεν μας εχει αφομοιωσει καμια...
-----------------------------------------
Η αγγλική κουλτούρα είναι πολύ μακριά από μας...και σε απόσταση....

δες αυτο που ειπε ο nikos georg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Όταν μαθαίνεις μια γλώσσα μαθαίνεις μια κουλτούρα, έναν τρόπο σκέψης που όλο αυτό συνεπάγεται πολιτικοτέτοια. Εγώ επαναλαμβάνω οτι αν εμείς καταφέρουμε μέσω από την εκπαίδευση να περάσουμε στις νεότερες γενιές την πολιτισμική μας ταυτότητα και δεν υπάρχει θέμα αφομοίωσης τότε...νο προμπλεμ όμως είμαι σίγουρη οτι θα υπάρξει θέμα προπαγάνδας...



Το να δηλώνεις την θέση σου όπως την Sozi δεν είναι πρόβλημα..
το να κάνεις οτι είσαι τόσο υπεράνω που δεν καταλαβαίνεις τις διαφωνίες και την θέση των άλλων...αυτό είναι πρόβλημα




Λάθος....οι Τούρκοι ζούσαν και υπήρχαν μεταξύ μας....μας είχαν υποταγμένους
, φρόντιζαν ακόμα και για την εκπαίδευση, αφού όταν έχεις υπό τον έλεγχο σου την εκπαίδευση τότε έχεις και την συνείδηση των υποταγμένων...



:hmm:
Νομίζω οτι με αυτό κρατάς μια πολύ ώριμη στάση....


Πολύ φαντασία έχεις...Δεν ειχε καμία διαθεση να υποτάξει συνειδήσεις ο Σουλτανος, δεν ηταν τόσο προχωρημένος. Υπηκόους ήθελε να μαζεύει λεφτά και τους άφηνε να πιστεύουν οπου θέλουν και να μιλανε οποια γλωσσα θελουν για να μην τον πρήζουν συνέχεια με επαναστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να δηλώνεις την θέση σου όπως την Sozi δεν είναι πρόβλημα..
το να κάνεις οτι είσαι τόσο υπεράνω που δεν καταλαβαίνεις τις διαφωνίες και την θέση των άλλων...αυτό είναι πρόβλημα
Δεν μπορείς μάλλον να δεχτείς ότι υπάρχουν άτομα με διαφορετική άποψη από την δική σου και απλά νιώθεις καλύτερα λέγοντας ότι κάνω την υπεράνω.





Νομίζω οτι με αυτό κρατάς μια πολύ ώριμη στάση..
Νομίζω με το να ασχολείσαι με μένα ενώ μιλάμε για την τουρκική γλώσσα και την ένταξή της στα σχολεία είναι μία ακόμα ωριμότερη στάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δεν πάνε να γ@#$θούνε!;:mad:
Στο δ@#$ολο να πάνε οι κ@#$$#_(*=_+)*()(&(^&(%^




:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Παντως ολες αυτές οι αηδίες που λέτε δεν έχουν καμια σχέση με το μάθημα επιλογής της Τουρκικής στο σχολείο. Δεκάρα δε δίνω, αυτά που λέτε είναι εντελώς άσχετα, ο Hugo Chavez κι ο Fidel δεν απαγόρευσαν να μιλάνε Αγγλικά οι πολίτες τους επειδή ειναι η γλώσσα των γιάνκηδων. Λέτε βλακείες, δε μ'ενδιαφέρουν τα χρόνια της σκλαβιάς, δεκάρα δε δίνω για τίποτα παρόμοιο, όλοι αυτοί οι σχιζοφρενείς συνειρμοί δεν έχουν καμία σχέση με την τούρκικη γλώσσα ως γνωστικό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
μα καλα τουρκικα???δεν η σκλαβια στα ιστορικα χρονια που διαφωνω αλλα ειναι πολυ πισω οι τουρκοι νομιζω οτι εχουν ακομα λυρα!!!και εξαλου διαφωνω διοτι ειναι παρα πλ δυσκολη η γλωσσα τους ελεος εγω διαφωνω !!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
αν εννοείς το νόμισμα είχαμε κι εμείς μέχρι πέρσυ και οι Αγγλοι έχουν ακόμα... Είμαστε τριτοκοσμικοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
αν εννοείς το νόμισμα είχαμε κι εμείς μέχρι πέρσυ και οι Αγγλοι έχουν ακόμα... Είμαστε τριτοκοσμικοι?


διαφορετική λύρα είχαμε εμείς:)
-----------------------------------------
αα και τριτοκοσμικοί δεν είμαστε:Dδευτεροκοσμικοί πέζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
το ξέρω καλό μου παιδι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top