Μα καλά τούρκικα;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η Άντζελα δε μιλάει καμία.
σορρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ότι όταν μαθαίνεις πολλές γλώσσες μαζί δεν μαθαίνεις καμία ουσιαστικά σωστά και έτσι έχεις εκφραστικό πρόβλημα και μιλάς σαν την Αντζελα Δημητρίου αυτό είναι το πρόβλημα.
Ωστε αυτο ειναι ο πρόβλημα... Ε τι μαλακίες για πολιτικά και φασιστες λετε τοση ώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ότι όταν μαθαίνεις πολλές γλώσσες μαζί δεν μαθαίνεις καμία ουσιαστικά σωστά και έτσι έχεις εκφραστικό πρόβλημα και μιλάς σαν την Αντζελα Δημητρίου αυτό είναι το πρόβλημα.

χαχαχ σαν την αντζελα λολ

βασικα δεν νομιζω οτι ειναι εκει το προβλημα τοσο. Ακομα και μια ξενη γλωσσα να εκανες στο γυμνασιο δεν ειναι εγγυμενο οτι θα τη μαθεις καλα επειδη την κανεις πιο αργα. Σημασια εχει ο τροπος διδασκαλιας πανω απο ολα και οχι το ποτε τη μαθαινεις, οχι οτι δε παιζει ρολο, απλα δεν ειναι καθοριστικο. Ειναι βεβαια τραγικο οτι στην Ελλαδα κανουμε 8-10 χρονια αγγλικα στο σχολειο και ουσιαστικα (οι περισσοτεροι παντα) ξερουμε ακομα μονο τα βασικα. Το τελευταιο δεν ειναι δικο μου συμπερασμα (μονο). Μας το ελεγε και η καθηγητρια αγγλικων στη σχολη που διδασκει πολλα χρονια στο πανεπιστημιο και εβλεπε την κατασταση...Σε ενα φροντιστηριο σου παιρνει 2-3 χρονια για να μαθεις την αγγλικη τελεια και στο σχολειο 8 δε φτανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
χαχαχ σαν την αντζελα λολ

βασικα δεν νομιζω οτι ειναι εκει το προβλημα τοσο. Ακομα και μια ξενη γλωσσα να εκανες στο γυμνασιο δεν ειναι εγγυμενο οτι θα τη μαθεις καλα επειδη την κανεις πιο αργα. Σημασια εχει ο τροπος διδασκαλιας πανω απο ολα και οχι το ποτε τη μαθαινεις, οχι οτι δε παιζει ρολο, απλα δεν ειναι καθοριστικο. Ειναι βεβαια τραγικο οτι στην Ελλαδα κανουμε 8-10 χρονια αγγλικα στο σχολειο και ουσιαστικα (οι περισσοτεροι παντα) ξερουμε ακομα μονο τα βασικα. Το τελευταιο δεν ειναι δικο μου συμπερασμα (μονο). Μας το ελεγε και η καθηγητρια αγγλικων στη σχολη που διδασκει πολλα χρονια στο πανεπιστημιο και εβλεπε την κατασταση...Σε ενα φροντιστηριο σου παιρνει 2-3 χρονια για να μαθεις την αγγλικη τελεια και στο σχολειο 8 δε φτανουν.
Ακριβώς. Στη Λιθουανία που πήγαμε με το σχολείο τα παιδιά μιλούσαν εξήσου καλά αγγλικά με εμάς και μόνο στο σχολείο είχαν διδαχτεί. Αυτό σημαίνει ότι έχουν πολύ καλύτερο σύστημα απο το δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω θεία που μιλάει 4 γλώσσες και τα ελληνικά της φτάνουν για να πεί μέχρι τι αγόρασε χτες από το σούπερ μάρκετ ξερωγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Προς τους ασυνειδητους προπαγανδιστες θα πω τα εξης :
1)Το λεγομενο εθνος ειναι ενα φαντασμα , ενα τιποτα.
Ενα μελος ειχε γραψει παλια σε ενα θεμα κατι παρομοιο , το σημερινο εθνος δεν ηταν το ενθος το παλιο , η εννοια του ηταν καθαρα κοινωνικη μεχρι το 18ο αιωνα , οπου χαριν της δυναμωσης της δομης του οικονομικου συστηματος και της αναπτυξης δημιουργηθηκε ο σημερινος ορος , ο οποιος ενσφαλμενα χρησιμοποιειται ο διαχρονικος.
Ειναι ψευδαισθηση το οτι η ελευθερια του τοτε ειναι θυσια για τη μεγαλη ιδεα του ελληνικου εθνους που προυπηρχε ενω ηταν ενα προιον του νεοελληνικου διαφωτισμου.
2)Η οθωμανικη αυτοκρατορια δεν καταπιέζεται κανενα με εθνικα κριτηρια , το παιδομαζωμα αποτελουσε στρατολογηση νεαρων αγοριων απο χριστιανικες οικογενειες , τα εκαναν να ενστερνιστουν τη οθωμανικη θρησκεια και επειτα τα τοποθετουσαν σε διαφορες κρατικες υπηρεσιες.
3) Το θεμα του αιγιου για οσους δεν ειναι εντελως ανενημερωτοι χωριζεται σε δυο σκελη τα χωρικα υδατα και το διενθη/εθνικο αερα.Δεν προκαλουν οι τουρκοι διοτι θελουν εδαφη , ειναι μια διαφωνια περι του περιορισμου και της οριοθετησης .Το προβλημα του αιγιου ειναι οτι εμεις εχουμε κανει μια πρωτοτυπια εχουμε ορισει 6 ναυτικα μιλια τα χωρικα υδατα και 10 ναυτικα μιλια τον αερα.Οι τουρκοι μας εχουνε επισημανει την συνθηκη του ICAO του 1948 οτι αυτο που κανουμε δηλαδη ειναι ανήκουστο.Η απαντηση μας ηταν οτι η συνθηκη του 31 ως μια συνθηκη που ειχε ερθει πιο πριν ειναι εκεινη που ισχυει και ειχε γινει τοτε σε συμφωνια με τους γειτονες τις ελλαδας ( και η τουρκια μεσα) και οτι ο διεθνης νομος περι της θαλασσας + αερα κανει λογο για 12 ναυτικα μιλια (του 1982).Η διαφωνια τους ειναι με την επεκτατικη δυσαναλογια του UNCLOS 3-->6-->12 , λογο της ιδιαιτεροτητας των εδαφων κατι τετοιο θα ταν πολυ βλαβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
3) Το θεμα του αιγιου για οσους δεν ειναι εντελως ανενημερωτοι χωριζεται σε δυο σκελη τα χωρικα υδατα και το διενθη/εθνικο αερα.Δεν προκαλουν οι τουρκοι διοτι θελουν εδαφη , ειναι μια διαφωνια περι του περιορισμου και της οριοθετησης .Το προβλημα του αιγιου ειναι οτι εμεις εχουμε κανει μια πρωτοτυπια εχουμε ορισει 6 ναυτικα μιλια τα χωρικα υδατα και 10 ναυτικα μιλια τον αερα.Οι τουρκοι μας εχουνε επισημανει την συνθηκη του ICAO του 1948 οτι αυτο που κανουμε δηλαδη ειναι ανήκουστο.Η απαντηση μας ηταν οτι η συνθηκη του 31 ως μια συνθηκη που ειχε ερθει πιο πριν ειναι εκεινη που ισχυει και ειχε γινει τοτε σε συμφωνια με τους γειτονες τις ελλαδας ( και η τουρκια μεσα) και οτι ο διεθνης νομος περι της θαλασσας + αερα κανει λογο για 12 ναυτικα μιλια (του 1982).Η διαφωνια τους ειναι με την επεκτατικη δυσαναλογια του UNCLOS 3-->6-->12 , λογο της ιδιαιτεροτητας των εδαφων κατι τετοιο θα ταν πολυ βλαβερο.

οι υπερπτήσεις όμως δέν είναι απλές παραβιάσεις στα όρια των 6 μιλίων, είναι σοβαρή παραβίαση.

https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=8391&Itemid=49
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
"Η ιδιαιτερότητα είναι ότι αυτή την φορά ενημέρωσαν το ΑΤΑ/ΕΚΑΕ στην Λάρισα μέσω της hotline , οι Τούρκοι από το στρατηγείο του Εσκί Σεχίρ, για την υπέρπτηση επάνω από την Ικαρία, με την δικαιολογία ότι το τουρκικό αεροσκάφος είχε βλάβη"
και?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki

Νεοφερμένος

Η Ντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδιά παρακολουθώ αρκετή ώρα όλο το θέμα. Δυστηχώς ξεφύγαμε. Εγώ απλά ζήτησα τη γνώμη σας για αυτό το μέτρο. Θα σας παρακαλούσα να σταματήσουμε για να μην μαλώσουμε και μεταξύ μας! Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Παιδιά παρακολουθώ αρκετή ώρα όλο το θέμα. Δυστηχώς ξεφύγαμε. Εγώ απλά ζήτησα τη γνώμη σας για αυτό το μέτρο. Θα σας παρακαλούσα να σταματήσουμε για να μην μαλώσουμε και μεταξύ μας! Ε;

τζερτζελές να γίνεται μωρέ
καλαμπούρι.
μουχαμπέτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eσύ χρησιμοποιείς τέτοιες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κουτσούβελα; Τι έχουν τα κουτσούβελα; -.-

Η προέλευσή της είναι τουρκική [τουρκ. küçük: «μικρός»]. Στη Θεσσαλία χρησιμοποιείται και ως «κούτσ(ι)κο» [πληθ. «κούτσ(ι)κα»].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ τη λέξη αυτή την έμαθα πέρυσι. Μέχρι τότε ήξερα μόνο τα παιδιά. Εσείς οι βλάχοι της ηπειρωτικής ελλάδας μου το μάθατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Εγώ τη λέξη αυτή την έμαθα πέρυσι. Μέχρι τότε ήξερα μόνο τα παιδιά. Εσείς οι βλάχοι της ηπειρωτικής ελλάδας μου το μάθατε.

δε ξέρω αλλά στα μέρη μου το "παλαιοελλαδίτης" είναι βρισιά μεγαλύτερη απ το βλάχος. κουτές κουτούτσικες προκαταλήψεις τσ τσ τσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ τη λέξη αυτή την έμαθα πέρυσι. Μέχρι τότε ήξερα μόνο τα παιδιά. Εσείς οι βλάχοι της ηπειρωτικής ελλάδας μου το μάθατε.

Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα...
-----------------------------------------
δε ξέρω αλλά στα μέρη μου το "παλαιοελλαδίτης" είναι βρισιά μεγαλύτερη απ το βλάχος. κουτές κουτούτσικες προκαταλήψεις τσ τσ τσ.

Κάτι έπρεπε να ειπωθεί...εμμμ εμμμ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
πασιγνωστη λεξη ειναι το κουτσουβελα, επειδη δε την ξερεις εσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι, στην Κρήτη δεν υπάρχει.

Η κοπελια παρέθεσε το ποστ χωρίς να παραθέσει και το ποστ στο οποίο απάντησα, το οποίο αναφερόταν στα κουτσούβελα. Εγώ να της απαντήσω σε παιδιά; Να δω αν θα το κανατε σεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
τζαναμπέτης είναι αστον. σιχτιρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι, στην Κρήτη δεν υπάρχει.

Η κοπελια παρέθεσε το ποστ χωρίς να παραθέσει και το ποστ στο οποίο απάντησα, το οποίο αναφερόταν στα κουτσούβελα. Εγώ να της απαντήσω σε παιδιά; Να δω αν θα το κανατε σεις...

Λογω ηλικιας δεν την ξερεις οχι λογω καταγωγης, μιας και μενεις Αθηνα, απλα δεν ειχε τυχει να τη συναντησεις μεχρι τωρα, αυτες οι λεξεις ειναι πολυ γνωστες και χρησιμοποιουνται αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top