Μαρτυράμε τα μηχανογραφικά μας

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ως προς τα μόρια (για τα οποία έχεις δίκιο, δεν σου απάντησα), αυτό δεν παίζει ρόλο. Δηλώνεις με σειρά προτίμησης. Το αν θα βάλεις ως πρώτη επιλογή μια σχολή με 11.000 μόρια και ως δεύτερη μια σχολή με 15.000 καμία διαφορά δεν έχει εφόσον εσύ προτιμάς περισσότερο την πρώτη.

Επειδή είδα πως δεν σου άρεσε και πολύ η απάντηση μου, αυτά στα είπα για να σκεφτείς λίγο περισσότερο τις επιλογές που σου δίνονται από το 1ο πεδίο. Αν όμως τα έχεις ψάξει όλα από τώρα και ξέρεις με βεβαιότητα τι θες να κάνεις στο μέλλον, απλά προχώρα :bigarmhug
Κατάλαβα..

Τις έχω ψάξει όλες τις σχολές... στρατιωτικές ούτε μου αρέσουν, ούτε μπορώ να τις δηλώσω..

Αγγλική φιλ. Δεν μου αρέσει

Ιστορικά αρχαιολογικά τα απεχθάνομαι όπως επίσης οτιδήποτε έχει κλασική φιλολογια, γραμματική και ιστορία

Τι άλλο πιστεύεις θα μπορούσα να δηλώσω; Δηλαδή εσύ ποιες σχολές έχεις κατά νου;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κατάλαβα..

Τις έχω ψάξει όλες τις σχολές... στρατιωτικές ούτε μου αρέσουν, ούτε μπορώ να τις δηλώσω..

Αγγλική φιλ. Δεν μου αρέσει

Ιστορικά αρχαιολογικά τα απεχθάνομαι όπως επίσης οτιδήποτε έχει κλασική φιλολογια, γραμματική και ιστορία

Τι άλλο πιστεύεις θα μπορούσα να δηλώσω; Δηλαδή εσύ ποιες σχολές έχεις κατά νου;
Δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις κάποια Φιλολογία, ξενόγλωσση ή μη.
Κατ' εμέ, εφόσον σε ενδιαφέρουν πολλά, μπορείς να δηλώσεις νομικές και ψυχολογιες. Κακά τα ψέματα, δύσκολη η αποκατάσταση από την θεωρητική, play it safe.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγω ολα τα βιολογικα εβαλα (που θελω να πιστευω οτι σε καποιο απο αυτα θα μπω), βιοτεχνολογια και χημικο κρητης (αν και αποκλειεται να εχω γραψει τοσο "χαμηλα" για να μην πιασω καποια απο τις προηγουμενες).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΚΠΑ - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΠΑΝΤΕΙΟ - ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

.....
ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΠΑΤΡΑ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Αυτό είναι το προσωρινό μου.. τι πιστύετε; Είναι κάποια τοποθέτηση παράλογη; Ως προς τα μόρια εννοώ..


Ψυχολογία προφανώς ενδιαφέρεσαι ....

Σωστά οι 2 πρώτες επιλογές, μετά θα βαζα παιδαγωγικό πρωτοβάθμια εκπαίδευσης και μετά κοινωνιολογίες (εγώ δε θα τις έβαζα καθόλου).. και θα σκεφτόμουνα πολύ στις πρώτες επιλογές να βαζα ειδική αγωγή..........
Επίσης σκέψου και τα τμήματα λογοθεραπεία και εργοθεραπείας αντί για κοινωνιολογίες ως 3η και 4η επιλογή.

Το γμήμα δημοσιογραφίας το βρίσκω ξέμπαρκο χωρίς να συνδέεται με τις άλλες επιλογές οποτε σκέψου αν πραγματικά το θέλεις.

Α
ρχική δημοσίευση από: kiyoshi
1. Φαρμακευτική
2. Βιολογικό/Βιοχημεία-Βιοτεχνολογία/Μοριακή Βιολογία
3. Χημικό
4. Δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω Βιοϊατρικών Επιστημών ή Επιστήμη Φυτικής Παραγωγής, ίσως φτιάξω θέμα για να λάβω γνώμες

Ωραίες επιλογές και φαίνεται ότι εισαι προσανατομισμένος το τι θέλεις να κάνεις...

Φαρμακευτική (συμφωνώ ως πρώτη επιλογή) .Συφμωνώ απολυτα και με τις 2ες και την 3η
Το τμήμα στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο θα το έβγαζα τελείως από τις επιλογές μου...
Αρχική δημοσίευση από: Agnwsth
1 ΜΜ ΑΘΗΝΑ
2 ΜΜ ΑΠΘ
3 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΠ
4 ΜΜ ΒΟΛΟΣ
5 ΗΜΜΥ ΒΟΛΟΣ
6 ΗΜΜΥ ΞΑΝΘΗ
7 CEID
8 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΛΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

Νομίζω ότι αντιπροσωπεύει αρκετά καλά αυτά που θέλω. Γνωμούλες; :cool2:

Αν έχεις γνωρίμίες με μηχανικούς όπου θα σου μάθουν την δουλειά συμφωνώ με την επιλογή σου.

Αν δεν έχεις θα βαζα μόνο CEID.... και τπτ αλλο...
το νέο νομοσχέδιο κατέστρεψε τους μηχανικουςςς
 
Τελευταία επεξεργασία:

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μόρια:17771
Σχολή:Νομική ΔΠΘ

απλό , λιτό, λακωνικό μηχανογραφικό, σε στυλ "ή όλα ή τίποτα" :P
Κι εγώ μια από τα ίδια με τον φίλο από το 2017, τουλάχιστον στο προσωρινό...
Αν δω ότι βαθμολογικα είναι επισφαλης η εισαγωγή μου, ίσως προσθέσω ως 2η επιλογή το Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης (δπθ).
Δεν θα ήθελα καθόλου να φύγω πολύ μακριά από το χωριό μου
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η γνωμη μου ειναι να δηλωσετε αποκλειστικα σχολες του Στρατου και της Αστυνομιας. Σε οποιαδηποτε αλλη σχολη περασετε ειναι ασαφής η επαγγελματικη σας αποκατασταση. π.χ. σπουδαζετε φαρμακοποιος και με το νεο νομοσχεδιο θα μπορει ο καθενας να ανοιγει φαρμακείο και ετσι αυτοματως υποβαθμιζετε το πτυχιο σας. Επισης στις περισσοτερες σχολες υπαρχουν καθηγητες που δεν εξηγουν σωστα το μαθημα , ειναι παντελώς αδιαφοροι μιας και αυτοι εχουν δεμενο το γαϊδαρό τους και η ιδια η σχολη ουτε καν ενδιαφέρεται αν θα εχετε μελλοντικα εργασια. Θα αποκτησετε πολλες θεωρητικες γνωσεις οι οποίες δεν εφαρμοζονται στην αγορα εργασιας.

Γι αυτο σας προτεινω να πατε στις σχολες στρατου και αστυνομιας μιας και μετα την αποφοιτηση σας ξερετε στα σιγουρα οτι θα εχετε δουλεια. Επισης ως δημοσιοι υπαλληλοι που θα ειστε μετα ποτε δεν θα ακουσετε τις λεξεις : ανεργια, μαυρη εργασια , ανασφαλιστη εργασία κτλ

Αν ανοίξει το επάγγελμα τοτε θα δώσει αξία στο πτυχίο του φαρμακοποιού. Τώρα ουσιατικά τα λεφτά καθορίζουν να ανοίξεις φαρμακείο ή όχι και οι πτυχίουχοι φαρμακοποιοι ειναι υπάληλοι των λεφτάδων. Η πίτα θα μειωθεί κατά πολύ αλλα θα δοθεί αξία στο πτυχίο του φαρμακοποιού.

Για να πας στρατό πρέπει να είσαι διαθετημένος να πεθάνεις και να σκοτώσεις για την πατρίδα και να ακούς τυφλά στην ιεραρχία. Περί αστυνομίας μια απο τα ίδια .. Δε θα πήγαινα σε καμία από τις 2 σχολές... καλύτερα να μάθεις καμία τέχνη παρά να είσαι στρατιωτάκι....
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Να και το δικό μου! Αν και, πιστεύω, περνάω στην πρώτη επιλογή...
Παιδιά, βάλτε τα πρώτα τμήματα προτίμησης και σε περιφερειακές πόλεις. Η σχολή είναι 4-5 χρόνια, το επάγγελμα είναι για 40-50 χρόνια. Ναι, η Κοζάνη δεν θα έχει τη φοιτητική ζωή που έχει η Θεσσαλονίκη ή η Αθήνα, αλλά αυτό είναι κάτι που μετά το 2ο ή το 3ο χρόνο δεν θα σας ενδιαφέρει. Η φοιτητική ζωή κρατάει 1 ή 2 το πολύ χρόνια και μετά όλοι καταπιάνονται με τη σχολή και το αντικείμενό τους. Εάν πάτε πρωτεύουσα/συμπρωτεύουσα με την προοπτική της μεγάλης πόλης, σε αντικείμενο που δεν σας ενδιαφέρει τόσο, απλά για να μην πάτε περιφέρεια, μόλις συνειδητοποιήσετε ότι η σχολή είναι ανεξάρτητη της πόλης σπουδών, δεν θα μπορείτε να φύγετε...
Ιδίως οι του πολυτεχνείου, σταθμίστε πάρα πολύ το τι θέλετε. Το επάγγελμα του μηχανικού είχε παλιά μεγάλη αίγλη, που συνοδευόταν από πολλά προνόμια. Με την κρίση, επιβαρύνθηκε με πολλά φορτία και εισφορές, αλλά εξακολουθεί να διατηρεί κάποια βασικά προνόμια. Εάν πας πολυτεχνείο και δεν δουλέψεις μηχανικός, φορτώνεσαι βάση χωρίς λόγο. Εάν δεν πας πολυτεχνείο και εργαστείς σε συναφές επάγγελμα μηχανικού, χάνεις σημαντικά πλεονεκτήματα, χωρίς λόγο.
Το ΤΕΕ εξακολουθεί να είναι από τους πιο βαρβάτους συνδικαλιστικούς φορείς στην Ελλάδα. Η συνδρομή του είναι αστεία, εάν σκεφτεί κανείς ότι πολλές εργασίες μηχανικού περνάνε μέσα από πλατφόρμα δικιά του, το οποίο εξασφαλίζει ότι οπουρτουνιστές δεν θα σας παίρνουν τη δουλειά και διαθέτει και δίκλειδες ασφαλείας που εξασφαλίζουν ότι ο πελάτης θα σας πληρώσει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Να και το δικό μου! Αν και, πιστεύω, περνάω στην πρώτη επιλογή...
Παιδιά, βάλτε τα πρώτα τμήματα προτίμησης και σε περιφερειακές πόλεις. Η σχολή είναι 4-5 χρόνια, το επάγγελμα είναι για 40-50 χρόνια. Ναι, η Κοζάνη δεν θα έχει τη φοιτητική ζωή που έχει η Θεσσαλονίκη ή η Αθήνα, αλλά αυτό είναι κάτι που μετά το 2ο ή το 3ο χρόνο δεν θα σας ενδιαφέρει. Η φοιτητική ζωή κρατάει 1 ή 2 το πολύ χρόνια και μετά όλοι καταπιάνονται με τη σχολή και το αντικείμενό τους. Εάν πάτε πρωτεύουσα/συμπρωτεύουσα με την προοπτική της μεγάλης πόλης, σε αντικείμενο που δεν σας ενδιαφέρει τόσο, απλά για να μην πάτε περιφέρεια, μόλις συνειδητοποιήσετε ότι η σχολή είναι ανεξάρτητη της πόλης σπουδών, δεν θα μπορείτε να φύγετε...
Ιδίως οι του πολυτεχνείου, σταθμίστε πάρα πολύ το τι θέλετε. Το επάγγελμα του μηχανικού είχε παλιά μεγάλη αίγλη, που συνοδευόταν από πολλά προνόμια. Με την κρίση, επιβαρύνθηκε με πολλά φορτία και εισφορές, αλλά εξακολουθεί να διατηρεί κάποια βασικά προνόμια. Εάν πας πολυτεχνείο και δεν δουλέψεις μηχανικός, φορτώνεσαι βάση χωρίς λόγο. Εάν δεν πας πολυτεχνείο και εργαστείς σε συναφές επάγγελμα μηχανικού, χάνεις σημαντικά πλεονεκτήματα, χωρίς λόγο.
Το ΤΕΕ εξακολουθεί να είναι από τους πιο βαρβάτους συνδικαλιστικούς φορείς στην Ελλάδα. Η συνδρομή του είναι αστεία, εάν σκεφτεί κανείς ότι πολλές εργασίες μηχανικού περνάνε μέσα από πλατφόρμα δικιά του, το οποίο εξασφαλίζει ότι οπουρτουνιστές δεν θα σας παίρνουν τη δουλειά και διαθέτει και δίκλειδες ασφαλείας που εξασφαλίζουν ότι ο πελάτης θα σας πληρώσει.


Φίλε μου δε μου αρέσει καθόλου η Αθήνα τη μισώ παρολα αυτά δήλωσα ειδικότητα εκεί, ο λόγος είναι ότι στην Αθήνα μπορείς και να εκπαιδευτείς καλύτερα και να βρεις πιο εύκολα δουλειά.

Δήλωσες Κοζάνη (που το δικαιολογώ ως πρώτη επιλογή μόνο αν έχεις σπίτι εκει), τα ΤΕΙ θα γίνουν ισάξια με τα ΑΕΙ. Θα γεμίσει ο κόσμος άνεργους μηχανικούς, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε 10 χρόνια από τώρα θα υπάρχει το τμήμα μηχανικών της Κοζάνης;;;;;;.

Λοιπόν διάλεξε Θεσσαλονικη πρώτη επιλογή για να είσαι σχετικά κοντά στον τόπο σου και μετά Αιγάλεω...(δεδομένου ότι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Μετσοβίου διαλέγεις Θεσσαλονίκη)....

ο κόσμος έχει γεμίσει ήδη άνεργους μηχανικούς.... ότι λιγοστά προνόμια έχουν μείνει θα φύγουν και αυτά...
έχει καταντήσει το ΤΕΕ να πληρώνεται από άνεργους Μηχανικούς... ρεζίλι πράγματα δηλσδή....

Μακρία από Πολυτεχνεία.. αν δεν έχετε διασυνδέσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Φίλε μου δε μου αρέσει καθόλου η Αθήνα τη μισώ παρολα αυτά δήλωσα ειδικότητα εκεί, ο λόγος είναι ότι στην Αθήνα μπορείς και να εκπαιδευτείς καλύτερα και να βρεις πιο εύκολα δουλειά.

Δήλωσες Κοζάνη (που το δικαιολογώ ως πρώτη επιλογή μόνο αν έχεις σπίτι εκει), τα ΤΕΙ θα γίνουν ισάξια με τα ΑΕΙ. Θα γεμίσει ο κόσμος άνεργους μηχανικούς, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε 10 χρόνια από τώρα θα υπάρχει το τμήμα μηχανικών της Κοζάνης;;;;;;.

Λοιπόν διάλεξε Θεσσαλονικη πρώτη επιλογή για να είσαι σχετικά κοντά στον τόπο σου και μετά Αιγάλεω...(δεδομένου ότι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Μετσοβίου διαλέγεις Θεσσαλονίκη)....

ο κόσμος έχει γεμίσει ήδη άνεργους μηχανικούς.... ότι λιγοστά προνόμια έχουν μείνει θα φύγουν και αυτά...
έχει καταντήσει το ΤΕΕ να πληρώνεται από άνεργους Μηχανικούς... ρεζίλι πράγματα δηλσδή....

Μακρία από Πολυτεχνεία.. αν δεν έχετε διασυνδέσεις...
Όντως δύσκολα τα πράγματα και με τα Πολυτεχνεία. Ιδιαίτερα τωρα που τα ΤΕΙ γίνονται Πανεπιστημίου. Ομως Σχετικά με τους μηχανολόγος μηχανικους στην Κοζάνη, δεν είναι από τα νέα τμήματα που δημιουργήθηκαν πέρσυ και φέτος.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ψυχολογία προφανώς ενδιαφέρεσαι ....

Σωστά οι 2 πρώτες επιλογές, μετά θα βαζα παιδαγωγικό πρωτοβάθμια εκπαίδευσης και μετά κοινωνιολογίες (εγώ δε θα τις έβαζα καθόλου).. και θα σκεφτόμουνα πολύ στις πρώτες επιλογές να βαζα ειδική αγωγή..........
Επίσης σκέψου και τα τμήματα λογοθεραπεία και εργοθεραπείας αντί για κοινωνιολογίες ως 3η και 4η επιλογή.

Το γμήμα δημοσιογραφίας το βρίσκω ξέμπαρκο χωρίς να συνδέεται με τις άλλες επιλογές οποτε σκέψου αν πραγματικά το θέλεις.
Γεια σου!

Καταρχάς να πω ότι λογω κάποιων προσωπικών θεμάτων θα μπορέσω να δηλώσω σχολές μόνο από Αθήνα, Πάτρα, Πύργο, Ζάκυνθο και Κεφαλονιά.. δεν είναι ότι τα υπόλοιπα αποκλείονται, απλώς οι πιθανότητες να δηλωθούν είναι λίγες..

Παιδαγωγικο δευτεροβάθμιας δεν έχω πρόβλημα να το δηλώσω, αλλά δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για τα προγράμματα σπουδών.. στα προσχολικής κάνουν περισσότερη ψυχολογία, εικαστικές τέχνες κ.λπ.

Τις κοινωνιολογίες τις βάζω επειδή αρχικά την λατρεύω σαν επιστήμη και μετά επειδή ξέρω ότι μπορείς να ασχοληθεις με χιλια δυο πράγματα. Από διαχειριση εθνικων κρισεων μέχρι εργονομία και ανθρωπινο δυναμικό..

Την ειδικη αγωγη την λατρεύω αλλά δυστυχως βολο όπως είπα πριν, δύσκολο να βάλω... :/

Δεν εχω δηλωσει βιολογια αρα δεν έχω δικαιωμα για εργοθεραπεία κλπ

Ως προς τα τμηματα επικοινωνίας, τα αγαπω επειδή γενικοτερα η ψυχολογια η τεχνη και η επικοινωνία συνδέονται απίστευτα και ειδικα στα τμηματα της αθηνας που βγαινεις επικοινωνιολογος και οχι δημοσιογραφος, τα μαθηματα γλωσσολογιας και κοινωνικης ψυχολογιας ειναι αρκετά. Μπορώ δηλ να ασχοληθω αργοτερα και με διαφημιση, ψυχολογια των ταινιων, ψυχοφυσικη κλπ (αρκει να κάνω και αντιστοιχο μεταπτυχιακό)..
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΚΠΑ - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΠΑΝΤΕΙΟ - ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ (ΑΘΗΝΑ) - ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΚΠΑ - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΠΑΝΤΕΙΟ - ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΜΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ (ΙΛΙΟΝ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ΠΑΤΡΑ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΡΧΕΙΟΝΟΜΙΑΣ, ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ (ΑΙΓΑΛΕΩ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΠΑΤΡΑ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ) - ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΠΑΤΡΑ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Αυτό είναι το προσωρινό μου.. τι πιστύετε; Είναι κάποια τοποθέτηση παράλογη; Ως προς τα μόρια εννοώ..

Στη θέση σου θα έβαζα το Κοινωνικής Εργασίας μετά τις ψυχολογιες. Έχει πολύ καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές από Επικοινωνια
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν ανοίξει το επάγγελμα τοτε θα δώσει αξία στο πτυχίο του φαρμακοποιού. Τώρα ουσιατικά τα λεφτά καθορίζουν να ανοίξεις φαρμακείο ή όχι και οι πτυχίουχοι φαρμακοποιοι ειναι υπάληλοι των λεφτάδων. Η πίτα θα μειωθεί κατά πολύ αλλα θα δοθεί αξία στο πτυχίο του φαρμακοποιού.

Για να πας στρατό πρέπει να είσαι διαθετημένος να πεθάνεις και να σκοτώσεις για την πατρίδα και να ακούς τυφλά στην ιεραρχία. Περί αστυνομίας μια απο τα ίδια .. Δε θα πήγαινα σε καμία από τις 2 σχολές... καλύτερα να μάθεις καμία τέχνη παρά να είσαι στρατιωτάκι....

Θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν γίνεσαι "στρατιωτάκι", άλλα μορφωμένος άνθρωπος με στρατιωτικές γνώσεις, που δεν θα είναι απαραίτητα μάχιμος άλλα σε πόστα τα οποία είναι πολύ σημαντικά και για την καθημερινή ζωή, και για την άμυνα της πατρίδος. Τέτοια απαξιωτικά σχόλια για αυτές τις σχολές τα απεχθάνομαι.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν γίνεσαι "στρατιωτάκι", άλλα μορφωμένος άνθρωπος με στρατιωτικές γνώσεις, που δεν θα είναι απαραίτητα μάχιμος άλλα σε πόστα τα οποία είναι πολύ σημαντικά και για την καθημερινή ζωή, και για την άμυνα της πατρίδος. Τέτοια απαξιωτικά σχόλια για αυτές τις σχολές τα απεχθάνομαι.


Δηλαδή;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Έλεος αυτή η καταστροφολογία. Ναι μπορ ι τα πολυτεχνεία να μην είναι πλέον όπως ήταν στα golden years της Ελλάδας Αλλά ποιο επάγγελμα είναι το ίδιο; Παρουσιάζετε μια κατασταση λες και οι μηχανικοί θα εκλείψουν Αύριο μεθαύριο μιας και μόνο με διασυνδέσεις θα κάνεις πράγματα, άρα μόνο οι ελάχιστοι δικτυωμενοι θα τα καταφέρνουν. Παιδιά τα πράγματα για τους μηχανικούς δεν είναι ρόδινα. Δεν θα τελειώσετε την σχολή και θα σας παρακαλάνε για δουλειά. Ωστόσο η κατάσταση δεν είναι ούτε όπως την παρουσιάζει το παιδί από πανω. Αν θέλετε να γίνετε μηχανικοί δηλώστε πολυτεχνεία και αφήστε τέτοιου είδους κινδυνολογίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Στρατολόγοι, γενικοί οπλουργοί, ραδιοναυτίλοι, πληροφορικάριοι, μηχανοσυνθέτες, ηλεκτρολόγοι, τηλεπικοινωνιών-ηλεκτρονικών, ταμιακοί, υλικονόμοι, συντηρητές εγκαταστάσεων, μηχανικοί μεταφορικών μέσων και μηχανημάτων και πολλά άλλα, που δεν σε καθιστούν "στρατιωτάκι".
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Φίλε μου δε μου αρέσει καθόλου η Αθήνα τη μισώ παρολα αυτά δήλωσα ειδικότητα εκεί, ο λόγος είναι ότι στην Αθήνα μπορείς και να εκπαιδευτείς καλύτερα και να βρεις πιο εύκολα δουλειά.

Δήλωσες Κοζάνη (που το δικαιολογώ ως πρώτη επιλογή μόνο αν έχεις σπίτι εκει), τα ΤΕΙ θα γίνουν ισάξια με τα ΑΕΙ. Θα γεμίσει ο κόσμος άνεργους μηχανικούς, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε 10 χρόνια από τώρα θα υπάρχει το τμήμα μηχανικών της Κοζάνης;;;;;;.

Λοιπόν διάλεξε Θεσσαλονικη πρώτη επιλογή για να είσαι σχετικά κοντά στον τόπο σου και μετά Αιγάλεω...(δεδομένου ότι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Μετσοβίου διαλέγεις Θεσσαλονίκη)....

ο κόσμος έχει γεμίσει ήδη άνεργους μηχανικούς.... ότι λιγοστά προνόμια έχουν μείνει θα φύγουν και αυτά...
έχει καταντήσει το ΤΕΕ να πληρώνεται από άνεργους Μηχανικούς... ρεζίλι πράγματα δηλσδή....

Μακρία από Πολυτεχνεία.. αν δεν έχετε διασυνδέσεις...


Ρε focko, με τρολλάρεις τώρα;
1) Η Κοζάνη έχει Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών στο Παν. Δυτικής Μακεδονίας πριν τις μαλακίες Γαβρόγλου. Το Τμήμα, μάλιστα, αποτελεί παράρτημα του ΑΠΘ.
2) Ακόμα και στο καινούργιο πανεπιστημιοποιημένο ΤΕΙ να πήγαινα, την ίδια δουλειά θα μου έκανε.
3) Ακόμα και αν κλείσει κάποια στιγμή στο μέλλον το Παν. Δυτικής Μακεδονίας, τι μου επηρέαζει εμένα τον τίτλο; Όλα τα ΤΕΙ έκλεισαν με νόμο το Πάσχα, είδες κανέναν απόφοιτο να χάνει αξία το πτυχίο του; Δηλαδή, συγγνώμη, ο τίτλος Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης διατηρεί την ισχύ του, όσο βρίσκεται σε ενεργεία το Τμήμα; Οι γνώσεις που πιστοποιούνται από τον τίτλο, "εξανεμίζονται" εάν αυτό κλείσει;
4) Το καλοκαίρι ορκίζομαι πολιτικός μηχανικός στο ΑΠΘ, ήδη κλείνω εξάμηνο που εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο στο αντικείμενο μου και εσύ μου λες για την ανεργεία; Ναι, υπάρχει ανεργεία, αλλά δεν είδα και κανένα άλλο επάγγελμα να βγαίνει και να λέει ότι περνάει ζωή χαρισάμενη...
5) Όσο για το αστείο της υπόθεσης με το ΤΕΕ... απλά γελάω. Η συνδρομή είναι 50 ευρώ ετησίως στην αρχή και ανεβαίνει στα 65 max. Όταν μια τακτοποίηση αυθαιρέτου ξεκινάει από 3ψήφιο και φτάνει μέχρι 4ψήφιο ποσό αμοιβής, το οποίο ο μηχανικός εξασφαλίζεται ότι θα πληρωθεί 100% από το σύστημα, θεωρώ μιζέρια να μην θέλει να συνεισφέρει στο σύστημα.
6) Και στην τελική, εάν κάποιος δεν δουλεύει πάνω στο αντικείμενό του, εάς μην πληρώνει εισφορές ΤΕΕ. Το μόνο πρόβλημα που του δημιουργείται από το να οφείλει συνδρομές, είναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τη σφραγίδα του και τις υπηρεσίας του ΤΕΕ... Τις οποίες δεν χρειάζεται, αφού δεν έχει δουλειά.

Να πεις στα παιδιά ότι ο μηχανικός έχει καταντήσει γραφειοκράτης, να μαζεύει δικαιολογητικά, να διαβάζει τόνους νομοθεσίας και να μην ασχολείται με ουσιαστικά τεχνικά ζητήματα του αντικειμένου του, να το δεχτώ. Αλλά αυτά που παρουσιάζεις μου ακούγονται σαν δικαιολογίες αποτυχημένων (με το συμπάθειο) συναδέλφων, που για όλα τους φταίνε οι άλλοι.

Τέλος πάντων, το ζήτημα δεν είναι της παρούσης, αλλά επειδή αρκετά παιδιά βλέπουν το θέμα, ενόψει των βαθμών, θέλω να καταλήξω ότι ο μηχανικός του 2019 έχει αντικείμενα να ασχοληθεί. Αλλά, θέλει να το κυνηγήσει, γιατί οι εποχές που καθόταν σε ένα γραφείο και έκαναν ουρά οι πελάτες έφυγαν και δεν γυρνάνε. Θα βαρέσει μύγες, θα κυνηγήσει ο ίδιος πελάτες, θα ιδρώσει, θα κοπιάσει, ΑΛΛΑ το μεροκάματο ΘΑ βγει.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Ρε focko, με τρολλάρεις τώρα;
1) Η Κοζάνη έχει Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών στο Παν. Δυτικής Μακεδονίας πριν τις μαλακίες Γαβρόγλου. Το Τμήμα, μάλιστα, αποτελεί παράρτημα του ΑΠΘ.
2) Ακόμα και στο καινούργιο πανεπιστημιοποιημένο ΤΕΙ να πήγαινα, την ίδια δουλειά θα μου έκανε.
3) Ακόμα και αν κλείσει κάποια στιγμή στο μέλλον το Παν. Δυτικής Μακεδονίας, τι μου επηρέαζει εμένα τον τίτλο; Όλα τα ΤΕΙ έκλεισαν με νόμο το Πάσχα, είδες κανέναν απόφοιτο να χάνει αξία το πτυχίο του; Δηλαδή, συγγνώμη, ο τίτλος Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης διατηρεί την ισχύ του, όσο βρίσκεται σε ενεργεία το Τμήμα; Οι γνώσεις που πιστοποιούνται από τον τίτλο, "εξανεμίζονται" εάν αυτό κλείσει;
4) Το καλοκαίρι ορκίζομαι πολιτικός μηχανικός στο ΑΠΘ, ήδη κλείνω εξάμηνο που εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο στο αντικείμενο μου και εσύ μου λες για την ανεργεία; Ναι, υπάρχει ανεργεία, αλλά δεν είδα και κανένα άλλο επάγγελμα να βγαίνει και να λέει ότι περνάει ζωή χαρισάμενη...
5) Όσο για το αστείο της υπόθεσης με το ΤΕΕ... απλά γελάω. Η συνδρομή είναι 50 ευρώ ετησίως στην αρχή και ανεβαίνει στα 65 max. Όταν μια τακτοποίηση αυθαιρέτου ξεκινάει από 3ψήφιο και φτάνει μέχρι 4ψήφιο ποσό αμοιβής, το οποίο ο μηχανικός εξασφαλίζεται ότι θα πληρωθεί 100% από το σύστημα, θεωρώ μιζέρια να μην θέλει να συνεισφέρει στο σύστημα.
6) Και στην τελική, εάν κάποιος δεν δουλεύει πάνω στο αντικείμενό του, εάς μην πληρώνει εισφορές ΤΕΕ. Το μόνο πρόβλημα που του δημιουργείται από το να οφείλει συνδρομές, είναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τη σφραγίδα του και τις υπηρεσίας του ΤΕΕ... Τις οποίες δεν χρειάζεται, αφού δεν έχει δουλειά.

Να πεις στα παιδιά ότι ο μηχανικός έχει καταντήσει γραφειοκράτης, να μαζεύει δικαιολογητικά, να διαβάζει τόνους νομοθεσίας και να μην ασχολείται με ουσιαστικά τεχνικά ζητήματα του αντικειμένου του, να το δεχτώ. Αλλά αυτά που παρουσιάζεις μου ακούγονται σαν δικαιολογίες αποτυχημένων (με το συμπάθειο) συναδέλφων, που για όλα τους φταίνε οι άλλοι.

Τέλος πάντων, το ζήτημα δεν είναι της παρούσης, αλλά επειδή αρκετά παιδιά βλέπουν το θέμα, ενόψει των βαθμών, θέλω να καταλήξω ότι ο μηχανικός του 2019 έχει αντικείμενα να ασχοληθεί. Αλλά, θέλει να το κυνηγήσει, γιατί οι εποχές που καθόταν σε ένα γραφείο και έκαναν ουρά οι πελάτες έφυγαν και δεν γυρνάνε. Θα βαρέσει μύγες, θα κυνηγήσει ο ίδιος πελάτες, θα ιδρώσει, θα κοπιάσει, ΑΛΛΑ το μεροκάματο ΘΑ βγει.

1) Αποτελούσε <<παράρτημα>> του ΑΠΘ , καθώς συστάθηκε από καθηγητές του ΑΠΘ ως μηχανικοί ενεργειακών πόρων .
Έχει πάνω από 10ετία που είναι μόνο του .
2) Το ΠΔΜ δεν έκλεισε επί Διαμαντοπούλου και Γιαννάκου θα κλέισει τώρα ; (μπορεί να τα δούμε όλα με τη νέα κυβέρνηση ...)

Ο Γαβρόγλου ήταν αναγκασμένος να το κάνει , τα πτυχία έξω είναι ισότιμα και δικαιώματα αποκτούν στο 3ο έτος σπουδών.



Καλά αποτελέσματα σε όλους .
 

mermaid31

Νεοφερμένος

Ο mermaid31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μονο εγω πιστευω πως δεν εχω γραψει ουτε 3;:happy::happy: f*ck my life
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ιατρικες (ολες βαριεμαι να τις γραφω ετσι κι αλλιως για διακοσμητικες τις βαζω δεν τις πιανω εκτος αμα γινει κανα θαυμα και πεσουν 1000+ μορια)

Φαρμακευτικη Αθηνας

Φαρμακευτικη Θεσσαλονικης

Φαρμακευτικη Πατρας

Βιολογια Αθηνας

Βιολογια Κρητης

Βιολογια Πατρας

Βιολογικων Εφαρμογων και Τεχνολογιων Ιωαννινων

Νοσηλευτικη ΕΚΠΑ

και μετα δεν εχω ιδεα, θα βαλω και αλλες μετα απο αυτες για να μαι safe αλλα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα τιποτα αλλο, ουτε η νοσηλευτικη με ενθουσιαζει σαν ιδεα...
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρείς υπάρχει νόημα που έχεις ολες αυτές τις σχολές; Γνώμη μου ήταν και πέρυσι ότι τζάμπα βάζαμε σχολές στο μηχανογραφικό. Και στο δικο μου θυμάμαι όταν το φτιάχναμεμε καθηγητές μου είχαν βάλει 9 σχολές με το ζόρι μιας και δεν έβλεπα τον λόγο να συνεχίζουμε μετά τις πρώτες 3 επιλογές.
Όταν δίναμε εμείς (μια φορά και έναν καιρό) βάζαμε κάμποσες σχολές καλού κακού. Έτσι και αλλιώς επηρεάζει σε τίποτα είτε βάλεις 5 ή 15; Ειδικά αν τα μόρια με τις σχολές που βάζεις παίζονται. Μια φίλη μου με 17,5κ ήθελε το τμήμα γεωλογίας που ήταν σαν βάση πάρα πολύ χαμηλότερα από το βαθμό της οπότε δήλωσε μόνο αυτό αλλά μάλλον μόνο έτσι στιλ είναι σίγουρος κανείς ότι περνάει εκεί που θέλει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top