"Μαργαριτάρια" που έχουμε πει ή ακούσει!

coy0te

Νεοφερμένος

Ο Wile E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καθ: Τί είναι ο γαλαξίας;
Μαθ: Σούπερμαρκετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θέλετε μερικά ακόμα?

Τρισκατάρατον είναι το πλοίον το έχον κατάρτια και στα τρία ιστία.

Τα βρέφη θηλάζουν εκ της μητρός τους. Το γάλα αυτό λέγεται μητρικόν γάλα. Νοθευμένον γάλα πίνουν μόνον τα νόθα βρέφη διότι αυτά δεν θηλάζουν.

Η δονοβλεψία είναι ασθένεια όπου δονεί το αίσθημα της οράσεως.

Ετεροφαλή είναι τα αδέρφια που προέρχονται από τον ίδιο πατέρα. Από την ίδια μάνα λέγονται ετεροθηλή.

Ένας αλλοδαπός μπορεί να γίνει Έλληνας μόνον δια της γονιμοποιήσεως. Αλλιώς, παραμένει πάντα άλλος δαπός, επάπειρον.

Η ουρά στα ζώα χρησιμοποιεί με το που να την βλέπουν τα ζώα πόρχονται πίσω, ότι μπροστά υπάρχει κι άλλο ζώον. Στον άνθρωπο είναι αχρείαστη.

Ο αλιγάτορας είναι συνδυασμένο ζώον: μισός άλιγας, μισός γάτορας.

Το μητρικόν γάλα είναι προτιμότερον του αγελαδινού, λόγω καλυτέρας εμφανίσεως στήθους γυναίκας.Στην αρχαιότητα ήταν όλα ηθικά και γνήσια, ακόμα και οι πόρνες λεγόντουσαν ιέρειες.

Ψευδώνυμο είναι αυτό που χρησιμοποιείται από τους ποιητές, όταν ντρέπονται για την ποίησή τους.

Η παρτιτούζα είναι οι νότες που έχουν μπροστά τους οι μουσικοί της συμφωνικής ορχήστρας. Ο μαέστρος δεν θέλει παρτιτούζα. Αυτός και μόνον αυτός, κρατάει τη βακέτα και την κουνάει τεντωμένη δώθε-κείθε, έχοντας κάτι το κοινόν στα οπίσθιά του. Το κοινόν δεν παίρνει μέρος σ' όλα αυτά, μόνον βλέπει και ακούει έντονα καταγοητευμένον από την διέγερσιν.

Χαρμόσυνοι ήχησαν οι κώδωνες των ναών και των εκκλησιών οι καμπάνες. Παρ όλο που ο γέρος ήταν τυφλός, άκουσε τα πάντα!

Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν προστυχόλογα. Προχτές στο πανηγύρι του Σταυρού, κάτω στην Καρούτα, κάποιος είπε ανυπερθέτος. Οι άλλοι έκαναν πως δεν κατάλαβαν.

Σε περίπτωση λιποθυμίας, ξεκουμπώνουμε το πουκάμισο και τρίβουμε με οινόπνευμα. Αν είναι κορίτσι, ζητάμε συγνώμη και συνεχίζουμε ασταμάτητοι το τρίψιμο ανενόχλητοι, αλλά κάπως πιο απαλά, με ρυθμικό τρίψιμο επαφής, ώστε να το ευχαριστιέται και η ίδια.

Πειστήρια έχομε πολλών ειδών. Δυο απο αυτά, τα γνωστότερα, είναι τα αστυνομικά και τα άχραντα.

Το εθνικό σήμα της Ολλανδίας είναι το άνθος της τουλούμπας.

Δρυός παιδούσης πάσα υήρ ψιλεύεται. Θέλει να δείξει την αρπακόλα του επιπόλαιου και του πλεονέκτη.

Καλύτερα μια χώρα με ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χώρες σκλαβιά και φυλακή.

Οι χορευτές δεν κάνουν παιδιά γιατί αν κάνουν θα βγουν ομοφυλότερα.

Και ο νοών νοήμων.

Εκ τη πρέφας του αναγεννάται, ως άλλος φοίνιξ.

Το εμφιαλωμένο νερό προκαλεί εμφιάλτες.

Ίδιος κι απαράδεκτος!

Της έταξε λαχνούς με πετραχείλια.

Το άλλο παιδί ήταν άσχημο, κακότροπο και οξύμωρο.

Νου σιγής, ενσωματωμένη σιγή.

Η κόμπρα είναι τελείως ακίνδυνη για τους Έλληνες. Πέρυσι χάσαμε χιλιάδες σε τροχαία δυστυχήματα. Ούτε ένας θάνατος από κόμπρα!

Η υψηλότερη κορφή του Ολύμπου ήταν το Δωδεκάθεον. Πάνω στο ψηλότερο σημείο, ακριβώς πάνω στη μύτη της κορυφής, καθόταν ο Δίας, διάσημος για αυτή την επίμονη στάση του.

Όταν ο Χριστός ήταν μικρός, ο πατέρας του, ο μαραγκός Ιωσήθ, τον φώναζε Χρηστάκη.

Ο Λουδοβίκος ο XVI, αμέσως μετά την επανάσταση, αποκεφαλίστηκε για πρώτη φορά στη ζωή του το έτος 1792.

Ο Διονύσιος ο Σολομών έγραψε τον Ύμνον εις μίαν και μόνον στιγμήν εθνικής εξάρσεως και υπερηφανείας. Όχι για άλλους λόγους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Η δονοβλεψία είναι ασθένεια όπου δονεί το αίσθημα της οράσεως.

εγω που δεν ηξερα τι σημαινει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Θέλετε μερικά ακόμα?

Η δονοβλεψία είναι ασθένεια όπου δονεί το αίσθημα της οράσεως.

Ετεροφαλή είναι τα αδέρφια που προέρχονται από τον ίδιο πατέρα. Από την ίδια μάνα λέγονται ετεροθηλή.

Ο Λουδοβίκος ο XVI, αμέσως μετά την επανάσταση, αποκεφαλίστηκε για πρώτη φορά στη ζωή του το έτος 1792.



Κλαίω με αυτά τα 3 :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
-Παει το χασαμε το 608!
-Μην εισαι απαισιοδοξος μπορει να μην ηταν 608 αλλα 230
-Μα αφου ειναι διπλο λεωφορειο
-Ε ενταξει ηταν δυο 230, 460
-Εχεις σκεφτει ποτε το σεξ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια φορά ζήτησε η καθηγήτρια της έκθεσης το συνώνυμο του ''σύντομος'' ή κάτι τέτοιο και της λέω "κοφτός" και αυτήν απάντησε "σιγά μην είναι και μακαρόνι" και καπάκι θυμήθηκε πως είχαν μαζεφτεί πολλά μακαρόνια κοφτά στο ντουλάπι της γιατί έπερνε πολλά τον τελευταίο καιρό με τις εκπτώσεις και μαζεύτηκαν... εμένα βέβαια ακόμα μου πάει η λέξη ως συνώνυμο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
1) Μία συζήτηση που είχε γίνει μεταξύ εμένα και του καθηγητή των μαθηματικών γενικής παιδείας στην Γ΄ Λυκείου:

Καθηγητής: Ρίχνουμε δύο αμερόληπτα ζάρια. Ποιος είναι ο δειγματικός χώρος του πειράματος τύχης;
Εγώ: Το τάβλι

2) Συζήτηση μεταξύ εμένα και ενός φίλου πέρυσι το καλοκαίρι στην παραλία

Ο φίλος φορούσε καπελάκι και κάποια στιγμή άρχισε να ξύνει το κεφάλι του χωρίς να βγάλει το καπέλο. Μετά ακολούθησε ο εξής διάλογος:

Εγώ: Καλά ρε Μήτσο. Ξύνεις το κεφάλι σου πάνω από το καπέλο;
Μήτσος: Γιατί ρε Γιώργο; Εσένα όταν σε τρώει ο κ***ς σου βγάζεις το παντελόνι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
στην κοινωνιολογία μέσα φέτος
''Ε,όλοι γνωρίζετε την οκτωβριανή επανάσταση..''
(γυρίζει σ'έναν συμμαθητή)
''ναι,28η Οκτωβρίου''
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλοκαίρι στη Χαλκιδική 4-5 χρόνια πριν,ανάμικτη παρέα 10+ ατόμων έξω και ψηστήρι σε ξανθιά...

Το προηγούμενο βράδυ (όντας φιλοξενούμενος σε σπίτι φίλου) είχα στραβοκοιμηθεί κι είχα πιαστεί ολόκληρος οπότε ασυναίσθητα σε κάποια φάση πιάνω την ωμοπλάτη μου,με τη χαρακτηριστική κίνηση του χεριού που κάνει κάποιος που νιώθει "πιασμένος" και θέλει να νιώσει σε τι κατάσταση βρίσκεται...τι γυρνάει και με ρωτάω το πλαγκτόν;

"Μα καλά τώρα γιατί κάνεις μπράτσο";;;:stunned:
Περιττό να τονίσω ότι οι μισοί παρεβρισκόμενοι-ες που το άκουσαν έμειναν κόκκαλο μαζί μ'εμένα κι ακολούθησε μια 5λεπτη σιγή,μ'εμένα να αναρωτιέμαι στο υπόλοιπο της βραδιάς αν θα ακούσω ποτέ στη ζωή μου κάτι πιο ανόητο από αυτό (προς το παρόν ΟΧΙ)!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katelovea7

Νεοφερμένος

Η Katelovea7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Φίλος μου στο ΕΜΠ έλαβε την θεική ερώτηση:

"Ποπο είσαι στο Μετσόβιο??? Και πως πας κάθε μέρα μέχρι το Μέτσοβο?"

Ατάκα διάσημης:

Δόξα τω Θεω είμαι άθεη


Ατάκα δημοσιογράφου (νομίζω Χατζινικολάου)
Το πρωτοφανές αυτό γεγονός συνέβη για 2η φορά


I do not wanna live on this planet any more
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ενα δικο μου "μαργαριταρι", το οποιο δυστυχως βλεπω μου αφησε "σημαδι", το ειπα σε μια ομιλια μου στο σχολειο. Αντι να πω μεταναστες, μου χε κολλησει και ελεγα συνεχεια μεταναστατες και μεταναστατες, και ολοι να λιωνουν στα γελια και να μη ξερω γιατι...... :'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
στην 3η γυμνασιου μετα τις διακοπες του Πασχα..η φιλολογος ρωταει ολα τα παιδια πως τα περασαν...ολοι λεγανε:τελεια κυρια σουγλισαμε και αρνι και τα κλασσικα...πεταγεται ενασ και λεει...Και εμεις κθρια με την οικογενεια μου ψησαμε ενα αρνι..μα ενα αρνι Κατσικισιο..!!! χα0χα0χα0χα ακομα και η καθηγητρια ελιωσε απο το γελιο!!!

(ουπς..σουβλισαμε και κυρια) μην με παρεξηγειτε ειναι πρωι ακομα και δεν ξερω τι γραφω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Deutsch... Lover



Το πρώτο όριο δεν υπάρχει.Η φωτογραφία είναι τελείως ηλίθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"Η Εκπαίδευση ενηλίκων μπορεί να εφαρμοστεί και στα νήπια;" ατάκα φίλου στα πλαίσια συζήτησή μας για τη θεματική ενότητα "Εκπαίδευση Ενηλίκων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς φέτος χάσαμε μισό μάθημα ιστορίας για να αντιληφθεί ο καθηγητής ότι ο Περικλής ήταν δημοκρατικός και όχι ολιγαρχικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

an_ancient_muse

Νεοφερμένος

Η an_ancient_muse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φίλος μου στο ΕΜΠ έλαβε την θεική ερώτηση:

"Ποπο είσαι στο Μετσόβιο??? Και πως πας κάθε μέρα μέχρι το Μέτσοβο?"

Ατάκα διάσημης:

Δόξα τω Θεω είμαι άθεη
:hehe::hehe::hehe::clapping::clapping:

Όλοι λίγο-πολύ έχουμε πει κατά καιρούς διάφορα μαργαριτάρια(for whom the bell tolls??) αλλά νομίζω ότι αυτό το thread ανήκει δικαιωματικά στην τεράστια Άντζελα! Όχι μόνο για αυτά που λέει αλλά και για τον τρόπο που τα λέει..:D



''Που πιστεύει? Στην καρέκλα?'':P και η αλλη(η Μπάρμπα) την πέταξε την κοτσάνα της βέβαια ..''δε σημαίνει ότι ένας καλός καλλιτέχνης(στον Σφακιανάκη-περί ορέξεως κολοκυθόπιτα- αναφέρεται που δήλωσε ότι δεν πιστεύει στο θεό) είναι και καλός άνθρωπος'':xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Πού βρίσκεται η Λάρισα;
ΑΠ.: Πέμπτη μετά τον Ολυμπιακό.


Το νερό ανακατεύεται με όλα τα υγρά, εκτός από το αίμα. Υπάρχει
και παροιμία γι’ αυτό

Το παιδί που οι γονείς του είναι απο την Υδρα, λέγεται Υδρονόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top