Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πως θα επιβιώσει η ζέβρα χωρίς το ριγέ ασπρόμαυρο μακιγιάζ της?? Πως θα προσκαλέσει το άλλο φύλο σε μια αέναη αναπαραγωγική διαδικασία?? Έτσι και η γυναίκα έχει ανάγκη, ή μάλλον έχει ΑΝΆΓΚΗ να χρησιμοποιήσει μακιγιάζ για να τονίσει την θηλυκότητα έτσι όπως την ορίζει η garnier, bodytalk κτλ. ώστε να ξεγελάσει το αρσενικό. Το αρσενικό ξεγελιέται και συνουσιάζεται με το τυχερό θηλυκό. Ύστερα ο απόγονος φέρει τα ίδια "μειονεκτικά" χαρακτηριστικά της μητέρας, οπότε πρέπει να καταφύγει πάλι στο μακιγιάζ. Το αρσενικό τότε αναρωτιέται: "Πως από αυτό το λουλούδι, βγήκε αυτό το σκατό?" Και με τον ίδιο τρόπο συνεχίζεται ο αέναος φαύλος κύκλος του sex and the species...

Υ.γ. Α, δεν είμαστε όμως μόνο ζώα, έχουμε και πνευματικό κόσμο, αλλά κανείς δεν δίνει βάση σε αυτό...
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
χαχαχα τι θυμηθηκα τωρα...οταν πηγαινα λυκειο και ερχεται μια γνωστη μου και μου λεει: "μα καλα δεν καταλαβαινω πως κατι κοριτσια βαφονται στο σχολειο και βαζει ρουζ η αλλη και παει ...που πας ρε κοπελια;να κανεις πασαρελλα;;"και ελεγε διαφορα τετοια και στο τελος μετα απο ποση ωρα της λεω "και εγω βαζω ρουζ στο σχολειο και αυτη εμεινε καπως ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
πρεπει λιγο να δειχθει με τον καταλληλο τροπο..
δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. αυτό είναι καθαρά θέμα μόδας και διαφήμισης ;)

@katara ευχαριστώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Όχι.Γιατί;Για να αρέσω στους άλλους; Έτσι είμαι.Ούτε πλαστική κούκλα ούτε πρόβατο να κάνω ότι κάνουν πολλές συμμαθήτριές μου.Δεν έχω όρεξη να βάζω όλα αυτά στο πρόσωπό μου από τόσο μικρή ηλικία ώστε να ξεγελάω τον εαυτό μου και τους άλλους. Άλλο αν υπάρχει πρόβλημα που σε κάνει να νιώθεις μειωνετκικά (πχ κάτι στο πρόσωπο) και πρέπει να βάλεις μεικ απ και άλλο για να αλλάξεις τη φάτσα σου.Προσωπικά προτιμώ τη φυσική ομορφιά,ειδικά στην καθημερινότητα.Τώρα σε κάποιο πάρτι ή γιορτή αλλάζει το θέμα. Γενικά πιστεύω ότι τέτοια στάση θα κρατήσω και στο μέλλον.Μόνο σε γιορτές και ειδικές περιστάσεις.Είμαι κατα της μεταμφίεσης των γυναικών με αυτό τον τρόπο. Δεν είναι θέμα ταμπού και ούτε συμφωνώ με το να κατηγορείς τις άλλες και να λες ότι κάνουν πασαρέλα.Απλά προσωπικά δεν συμφωνώ με την όλη ιδέα και κατάσταση.

Υ.Σ. Γουστάρω να δω πόσες αρνητικές ψήφους θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δίνεις επισημότητα, τι λέμε τώρα... Πχ παντρεύεσαι, θα πας άβαφτη; (ακραίο :P)

Για αυτό είμαι κατά του γάμου.Έχει γίνει πια ένα πάρτι με λαμπερά ρούχα και μακιγιαζ και το κουτσομπολιό των δύο πλευρών των συγγενών.

off topic
Το ίδιο ισχύει και στα μαλλιά φυσικά.

Για τα μαλλιά;Τι σχέση έχουν τα μαλλιά;Δηλαδή αν μια κοπέλα χτενιστεί θέλει να δείξει κάτι; Δηλαδή εσύ προτιμάς να πηγαίνουν στο σχολείο απεριποίητες; Γιατί άλλο να βάφεσαι και να κάνεις υπερβολές και να χτενίζεσαι.
Είναι σαν να λες ακριβώς αυτό:

Τα αγορια ξυριζονται για να ειναι ωραιοι?? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όχι.Γιατί;Για να αρέσω στους άλλους; Έτσι είμαι.Ούτε πλαστική κούκλα ούτε πρόβατο να κάνω ότι κάνουν πολλές συμμαθήτριές μου.Δεν έχω όρεξη να βάζω όλα αυτά στο πρόσωπό μου από τόσο μικρή ηλικία ώστε να ξεγελάω τον εαυτό μου και τους άλλους. Άλλο αν υπάρχει πρόβλημα που σε κάνει να νιώθεις μειωνετκικά (πχ κάτι στο πρόσωπο) και πρέπει να βάλεις μεικ απ και άλλο για να αλλάξεις τη φάτσα σου.Προσωπικά προτιμώ τη φυσική ομορφιά,ειδικά στην καθημερινότητα.Τώρα σε κάποιο πάρτι ή γιορτή αλλάζει το θέμα. Γενικά πιστεύω ότι τέτοια στάση θα κρατήσω και στο μέλλον.Μόνο σε γιορτές και ειδικές περιστάσεις.Είμαι κατα της μεταμφίεσης των γυναικών με αυτό τον τρόπο. Δεν είναι θέμα ταμπού και ούτε συμφωνώ με το να κατηγορείς τις άλλες και να λες ότι κάνουν πασαρέλα.Απλά προσωπικά δεν συμφωνώ με την όλη ιδέα και κατάσταση.

Υ.Σ. Γουστάρω να δω πόσες αρνητικές ψήφους θα πάρω.

Δε νομίζεις ότι είσαι επιθετική; Δε τίθεται θέμα ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗΣ. Η μεταμφίεση είναι για τις απόκριες.


Για αυτό είμαι κατά του γάμου.Έχει γίνει πια ένα πάρτι με λαμπερά ρούχα και μακιγιαζ και το κουτσομπολιό των δύο πλευρών των συγγενών.

off topic

Come on! seriously ? Α γυμνασίου και έχεις άποψη περί γάμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Λοιπον απο καθαρα αισθητικης πλευρας δεν μου αρεσει γενικα το βαρυ makeup οπου και αν εισαι (απο σχολειο εως μπουζουκια). σχολειο το θεωρω περιττο ενω ενταξει σε μια εξοδο ενα ελαφρυ. δεν χρειαζεται να γινεσαι λετερνα για να βγεις.

Υπαρχει ομως και το θεμα της υγειας.

Σε πολλα καλλυντικα βαζουν μεσα διαφορα χημικα ως συντηριτικα με σκοπο τα μεγαλωσει η διαρκεια ζωης τους. Και μιλαμε για χημικα οπως Υδραργυρο, φορμαλδευλη, νιτροσαμινες, χρωστικες και πολλα αλλα. Ολα αυτα μπορουν να προκαλεσουν απο απλη ζαλαδα, ναυτια και ξηροτητα στο δερμα εως και ΘΑΝΑΤΟ. φανταστητε να τα βαζετε ολα αυτα απο τα 15 σας:hmm:

Γενικα η κοσμιτικη βιομηχανια δεν υπαγεται σε αυστηρους ελεγχους και πρεπει να ''αυτο-περιοριζεται''

Ενα αλλο που πρεπει να σκεφτουμε ειναι οτι πολλες εταιριες χρησημοποιουν ζωα σαν πειραματοζωα ή και παιρνουν την βαση των καλλυντικων τους απο αυτα (πχ λιπος φαλαινας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δε νομίζεις ότι είσαι επιθετική;
Από πότε η ελεύθερη έκφραση θεωρείται επίθεση; Και..επίθεση προς τι; Προς τον αέρα; Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα.

Δε τίθεται θέμα ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗΣ. Η μεταμφίεση είναι για τις απόκριες.

Για τις απόκριες; Mistake. Στην εποχή μας η μεταμφίεση χαρακτηρίζει την καθημερινότητα. Τώρα πόσοι το καταλαβαίνουν αυτό..it's their call.

Come on! seriously ? Α γυμνασίου και έχεις άποψη περί γάμου;
Sorry,misunderstood.Τρίτη γυμνασίου είμαι. Λάθος ρύθμιση.Συνήθως οι απόψεις διαμορφώνονται κατά τη διάρκεια της εφηβικής ηλικίας. Also, η διαφορά ηλικίας μας δεν είναι τόσο μεγάλη.Δεν είμαι και δημοτικό για να μην μπορώ να διαμορφώσω άποψη.Και νομίζω ότι η άποψή μου είναι πολύ πιο ώριμη από τις πράξεις ατόμων μεγαλύτερης ηλικίας οι οποίοι καταλήγουν με διαλυμένους γάμους και παιδιά στη μέση, don't you think so?





Ενα αλλο που πρεπει να σκεφτουμε ειναι οτι πολλες εταιριες χρησημοποιουν ζωα σαν πειραματοζωα ή και παιρνουν την βαση των καλλυντικων τους απο αυτα (πχ λιπος φαλαινας)

Ε βέβαια αλλά ποιος δίνει δεκάρα για τα ζώα.Να δούμε πόσες θα χρησιμοποιούσαν καλυντικά αν σαν πειραματόζωα χρησιμοποιούσαν τα παιδιά τους.


ΟMG, κάποιος έπρεπε να το πει.

Γενικα η κοσμιτικη βιομηχανια δεν υπαγεται σε αυστηρους ελεγχους και πρεπει να ''αυτο-περιοριζεται''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πραγματικά αν δε καταλαβαίνεις ότι ο τόνος σου είναι επιθετικός, τότε τι να πω. Η ελεύθερη έκφραση έχει όρια ξέρεις (η επιθετικότητα πάλι δε χρειάζεται να έχει παραλήπτη).

Πραγματικά αν πιστεύεις ότι στα 15 έχεις την ίδια άποψη με τα 18, τότε το μόνο που σου λέω είναι περίμενε και θα δεις :P
Στο λέω γιατί και εγώ τα ίδια έλεγα τότε... στην εφηβεία αποκτάς άποψη νομίζεις; Ένα μπουρδούκλωμα δήθεν απόψεων(για το οποίο φταίνε οι ορμόνες) αποκτάς (συγγνώμη για την έκφραση) και μετά όταν μεγαλώνεις... γελάς!
Επίσης, δε μπορείς έτσι αψήφιστα και αφοριστικά να ισοπεδώνεις τα πάντα (αυτό είναι το συνηθέστερο στην εφηβεία). Αυτό είναι ανώριμο. πχ ένα ζευγάρι που χωρίζει είναι ανώριμο; Ξέρεις τις συνθήκες; Ξέρεις τι σκέφτονται αν δεν είσαι στη θέση τους; Γι αυτό πριν γράψουμε, βουτάμε τη γλώσσα μας μέσα στο μυαλό.

άθελά μας προσβάλλουμε ανθρώπους έτσι...εκεί πάει η επιθετικότητα. Επειδή δε συμφωνούμε με κάτι δε σημαίνει ότι εμείς είμαστε σωστοί και οι άλλοι είναι λανθασμένοι. Ε εκεί κολλάει η ελεύθερη έκφραση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Η ελεύθερη έκφραση έχει όρια ξέρεις.
όχι δεν έχει όρια. τα όρια που λες και εσύ παρακάτω πρέπει να τα βάζει ο ίδιος αν θέλει. αν δεν θέλει απλά δημιουργεί χειρότερη εικόνα για εσένα ή μπορεί να τιμωρηθεί από τους συντονιστές
(η επιθετικότητα πάλι δε χρειάζεται να έχει παραλήπτη).
σε αυτό έχεις δίκιο
Δε νομίζεις ότι είσαι επιθετική; Δε τίθεται θέμα ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗΣ. Η μεταμφίεση είναι για τις απόκριες.
μια μεταμφίεση είναι και το make up. αλλάζεις εμφάνιση, στο πρόσωπο. χρησιμοποιείτε κυρίως στις απόκριες γιατί εκεί αλλάζεις και εμφάνιση όσο αφορά τις στολές.


Come on! seriously ? Α γυμνασίου και έχεις άποψη περί γάμου;
αυτό δεν είναι και από τα γαμώ τα επιχειρήματα :P

συμφωνώ με την άποψη ότι ο γάμος έχει γίνει ένα πάρτυ, όπου φοράς στολές και αποκτάς διάφορους ρόλους σε μία παράσταση. και ναι δεν γουστάρω να δώσω τις χιλιάδες ευρώ που χρειάζεται ένας γάμος για μια επιφανειακότητα. Ευχαριστώ δεν είμαι πελάτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πραγματικά αν δε καταλαβαίνεις ότι ο τόνος σου είναι επιθετικός, τότε τι να πω. Η ελεύθερη έκφραση έχει όρια ξέρεις (η επιθετικότητα πάλι δε χρειάζεται να έχει παραλήπτη).

Το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβα πως επιτέθηκα.Είπα την άποψη μου.Είπα τι θεωρώ εγώ προσωπικά.Μάλιστα στο τέλος έγραψα ότι δεν είναι σωστό να σχολιάζουμε αυτές που βάφονται απλά ΕΓΩ σαν ιδέα δεν την υποστηρίζω. Αν αυτό είναι επιθετικότητα τι να πω.

Πραγματικά αν πιστεύεις ότι στα 15 έχεις την ίδια άποψη με τα 18, τότε το μόνο που σου λέω είναι περίμενε και θα δεις :P
Στο λέω γιατί και εγώ τα ίδια έλεγα τότε... στην εφηβεία αποκτάς άποψη νομίζεις; Ένα μπουρδούκλωμα δήθεν απόψεων(για το οποίο φταίνε οι ορμόνες) αποκτάς (συγγνώμη για την έκφραση) και μετά όταν μεγαλώνεις... γελάς!
Επίσης, δε μπορείς έτσι αψήφιστα και αφοριστικά να ισοπεδώνεις τα πάντα (αυτό είναι το συνηθέστερο στην εφηβεία).
Δεν μπορώ να πω κάτι για αυτό, ίσως να είναι και αλήθεια.

Αυτό είναι ανώριμο. πχ ένα ζευγάρι που χωρίζει είναι ανώριμο; Ξέρεις τις συνθήκες; Ξέρεις τι σκέφτονται αν δεν είσαι στη θέση τους; Γι αυτό πριν γράψουμε, βουτάμε τη γλώσσα μας μέσα στο μυαλό.

Excuse me, αλλά ποιος γίνεται επιθετικός τώρα; Δεν είπα ότι όλοι είναι ανώριμοι,απλά ότι οι περισσότεροι δεν παίρνουν ώριμες αποφάσεις, για αυτό καταλήξαμε και με τόσα διαζύγια.Isn't it true?

άθελά μας προσβάλλουμε ανθρώπους έτσι...εκεί πάει η επιθετικότητα. Επειδή δε συμφωνούμε με κάτι δε σημαίνει ότι εμείς είμαστε σωστοί και οι άλλοι είναι λανθασμένοι. Ε εκεί κολλάει η ελεύθερη έκφραση. ;)

Και ξαναλέω δεν προσέβαλα κανέναν.Διάβασε ξανά το κόμμεντ μου.Είναι προσβλητικό;

Δεν είναι θέμα ταμπού και ούτε συμφωνώ με το να κατηγορείς τις άλλες και να λες ότι κάνουν πασαρέλα.Απλά προσωπικά δεν συμφωνώ με την όλη ιδέα και κατάσταση.

μια μεταμφίεση είναι και το make up. αλλάζεις εμφάνιση, στο πρόσωπο. χρησιμοποιείτε κυρίως στις απόκριες γιατί εκεί αλλάζεις και εμφάνιση όσο αφορά τις στολές.

Αυτό εννοούσα. Από τη στιγμή που δεν είναι το πραγματικό σου πρόσωπο, είναι ένα είδος μεταμφίεσης.Αυό δεν σημαίνει ότι κατηγορώ όσους το κάνουν.Δικαίωμά τους είναι.



συμφωνώ με την άποψη ότι ο γάμος έχει γίνει ένα πάρτυ, όπου φοράς στολές και αποκτάς διάφορους ρόλους σε μία παράσταση. και ναι δεν γουστάρω να δώσω τις χιλιάδες ευρώ που χρειάζεται ένας γάμος για μια επιφανειακότητα. Ευχαριστώ δεν είμαι πελάτης.

Ο γάμος έχει γίνει ΕΜΠΟΡΙΟ. Πληρώνεις πολλά λεφτά τα οποία στην τελική άμα εγώ τα είχα και μπορούσα να τα ξοδέξω για έναν γάμο θα τα έδινα σε κάποια φιλανθρωπική ή φιλοζωική οργάνωση.Δεν θα ήθελα να επενδύσω σε αυτό το εμπόριο. Επίσης συμφωνώ σε αυτό με τους ρόλους. Έχει καταντήσει φιάσκο.Οι περισσότεροι το κάνουν για τα μάτια του κόσμου και για την ικανοποίηση της κοινωνίας. Επιλογή του καθενός είναι.Εγώ διαφωνώ με αυτό το πάρτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Επειδή έγινε αναφορά στα πειράματα των ζώων, εγώ χρησιμοποιώ καλλυντικά και μου αρέσει να βαφομαι, με εκφράζει. Ωστόσο, έχω ψάξει τις εταιρίες και δεν αγοράζω καλλυντικά από εκείνες που χρησιμοποιούν πειραματοζωα.
My point is, ακόμα και να παστωνομουν, δεν σημαίνει ότι αδιάφορω για τα ζώα (αν και οι περισσότερες δεν νοιαζονται -.-).

Γενικά με το θέμα, δεν με ενοχλεί αν η άλλη βάφεται, ακόμα και στο σχολείο κτλ. Με ενοχλεί να ΜΗΝ ΞΈΡΕΙ να βάφεται, με αποτέλεσμα να πετάει ότι βρει στο πρόσωπο της και να δείχνει γελοία. Το έντονο ειδικά βαψιμο πρέπει να γίνεται σωστά, αλλιώς δείχνεις σαν κλοουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αυτό που προκύπτει από τις προηγούμενες σελίδες είναι ότι τα "κακά" κορίτσια φοράνε μακιγιάζ ενώ τα "καλά" δε φοράνε.
Συνεπώς, τα "κακά" κορίτσια στην εφηβεία είναι :
1. ρηχά (γιατί ασχολούνται με την εξωτερική εμφάνιση αποκλειστικά)
2. κομπλεξικά (γιατί φορούν μακιγιάζ για να αρέσουν σε άλλους και να δείχνουν κάτι που δεν είναι + μεταμφιέζονται)
3. επιδιώκουν σχέσεις της μιας βραδιάς (αυτό με το γάμο δε το βάζω γιατί είναι off topic)
4. καθόλου ενήμερες για την επικινδυνότητα των καλλυντικών και το animal testing της βιομηχανίας καλλυντικών.

Επίσης κάποιοι έχουν πάρει ως δεδομένο ότι το μακιγιάζ για το οποίο μιλάμε είναι μακιγιάζ drag queen ή καρνάβαλου.


Δηλαδή, ένα κορίτσι, πείτε 15-16 χρονών (1η λυκείου; ), καθημερινά στο σχολείο δε φοράει πολύ μακιγιάζ και για να διευκρινίσω το "πολύ", λέω μόνο κονσίλερ (αν έχει π.χ ακμή και νιώθει μειονεκτικά-αναφέρθηκε παραπάνω-) και στις εξόδους της, βάφεται (επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις) Κάτι τέτοιο έχω υπ'όψιν μου:



Αυτή η κοπέλα είναι drag queen ή να χρησιμοποιήσω όρους προαναφερθέντες, μεταμφιέζεται?

Προσωπικά δε βάφομαι καθημερινά, μόνο σε εξόδους. Εκτιμώ αυτούς που υποστηρίζουν την φυσική ομορφιά, αλλά δε νομίζετε ότι είναι λίγο υποκριτικό να κατακρίνουμε έτσι αψήφιστα μια μεγάλη μερίδα γυναικών που βάφονται, όταν μάλιστα εμείς οι ίδιοι και κυρίως οι άνδρες, τρελαίνονται για "γυναικάρες" τύπου Bellucci (φουλ μακιγιάζ, ποτέ άβαφτη);
Και στο κάτω κάτω ποια είμαι εγώ ή ποιοι είστε εσείς (που το διαβάζετε :P) για να κρίνουμε κάποια/ες που θέλουν να βαφτούν;
Δηλαδή είναι κάποιο έγκλημα; Αν θέλουν το κάνουν αν δε θέλουν δε το κάνουν.
Αναφέρθηκε πριν ο dannaros στην ελεύθερη έφραση. Για κάποιους και το μακιγιάζ ή το ντύσιμο είναι είδος έκφρασης. Εφόσον λοιπόν, ζούμε σε ελεύθερη χώρα, η έκφραση είναι δικαίωμα του καθενός και δεν έχει όρια.

(Στην Ελλάδα έχουμε γενικά θέματα ...πολλά... Από τη μία κατηγορούμε τα πρέπει και τα "παλαιακά" και είμαστε "μοντέρνοι" αλλά κατά τα άλλα είμαστε μεταμφιεσμένοι συντηρητικοί. Κατακρίνουμε με άπλετη ευκολία ανθρώπους από την εξωτερική τους εμφάνιση, θα πούμε : ποπο τι φοράει αυτός/ή ;
Από τη μικρή μου εμπειρία στο εξωτερικό , εξεπλάγην όταν είδα πόσο χαλαροί ήταν οι άνθρωποι όταν πχ έβλεπαν έναν οδηγό λεωφορείου που ήταν goth τύπος. Χαλαρότατοι! Τον αντιμετώπιζαν με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζαν τον οποιονδήποτε. Εδώ ; Κάτι αντίστοιχο; Θα είχε βιώσει την κοινωνική κατακραυγή ο άνθρωπος!)

Αυτό ήταν απλά μια διαπίστωση. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει (μέσα στους κανόνες του αντίστοιχου περιβάλλοντος και συγκεκριμένα στην περίπτωση του σχολείου, ανάλογα με την αυστηρότητα που επιβάλλει αυτό). Συμφωνώ επίσης, εν μέρει, ότι δεν μου αρέσει να βλέπω μικρά κορίτσια να φοράνε έντονο μακιγιάζ στο σχολείο. Όμως, δεν τις κατακρίνω. Δε ξέρω η καθεμιά για ποιους λόγους το φοράει, αλλά δεν είναι δουλειά μου.

Ο καθένας ας κοιτάει την καμπούρα του.
*και εγώ τσεκάρω πάντα αν η εταιρεία κάνει animal testing.
Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
το Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες ειναι ένα θέμα που μπορεί να πάρει μεγάλες διαστάσεις. Δεν ειναι δεδομένο οτι αυτα τα κορίτσια που βάφονται ειναι ''κακά'' και αυτα που δεν φαβονται είναι ''καλά''. Ειναι επιλογή του κάθε κοριτσιού να βάφεται η όχι. Προσωπικά το βλεπω υπερβολη να βάφονται τα κοριτσια να ρίχνουν πανω τους ένα τονο μακιγιάζ και να πανε σχολειο μονο και μονο για να κάνουν εντύπωση. Αλλα όπως ανέφερα πιο πριν ειναι επιλογη του κάθε κοριτσιου τι θα κάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giasmin...

Νεοφερμένος

Η Giasmin... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ειμαι κατα του μακιγιαζ σε εφηβικη ηλικια οκ ενταξει δεν λεω κανενα Σαββατο μπορουν τα κοριτσια να φοραμε κανα ρουζ κραγιον ... αλλα με ορια εινια τελειως ανουσιο το μακιγιαζ απο τη στιγμη που εχεις την φυσικη ομορφια και τα νιατα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonaki96

Νεοφερμένος

Η tonaki96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια παιδια! κατα την γνωμη μου το υπερβολικα εντονο μακιγιαζ ειναι απλωσ γελοιο. Βεβαια εχει τρομερη πλακα οταν καποια κοπελα εχει βαλει καποιο μεικ-υπ στο προσωπο που αλλοιωνει το φυσικο τησ χρωμα δερματος και δεν εχει βαψει τον λαιμο αρα κανει τρομερη αντιθεση. Φυσικα δεν ειναι για γελια το γεγονος οτι πιστευουν πως το βαψιμο θα τις κανει θεες και το οτι οι αντρες ψαρωνουν με τετοια αμφιεση.

Συμφωνώ μαζί σου.. Δεν νομίζω πως είναι άσχημο μία κοπέλα να προσέχει τον εαυτό της, χωρίς να ξεπερνά βέβαια τα όρια της ηλικίας της.. Το σημαντικότερο είναι να είναι ο εαυτός της και να μην χρησιμοποιεί την εμφάνιση μόνο ως μέσο αποτύπωσης της προσωπικότητας της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αυτό που προκύπτει από τις προηγούμενες σελίδες είναι ότι τα "κακά" κορίτσια φοράνε μακιγιάζ ενώ τα "καλά" δε φοράνε.
Συνεπώς, τα "κακά" κορίτσια στην εφηβεία είναι :
1. ρηχά (γιατί ασχολούνται με την εξωτερική εμφάνιση αποκλειστικά)
2. κομπλεξικά (γιατί φορούν μακιγιάζ για να αρέσουν σε άλλους και να δείχνουν κάτι που δεν είναι + μεταμφιέζονται)
3. επιδιώκουν σχέσεις της μιας βραδιάς (αυτό με το γάμο δε το βάζω γιατί είναι off topic)
4. καθόλου ενήμερες για την επικινδυνότητα των καλλυντικών και το animal testing της βιομηχανίας καλλυντικών.
Δεν είπα ποτέ ότι είναι "κακά" ή "καλά"... τώρα για τα δύο πρώτα μπορεί να το πιστεύω αυτό, στην πλειοψηφία του σίγουρα ισχύει. τα δύο τελευταία δεν τα είχα υπόψην. Και δικαιολογώ: ένα κορίτσι δεν μπορεί έτσι στα ξαφνικά να αρχίζει να βάφεται. ή θα το δει από διαφημίσεις [πλύση εγκεφάλου, μόδα], ή από φίλες της [ζήλια, μαζοποίηση], ή από την μητέρα της [οπότε θέλει να αισθανθεί μεγαλύτερη, είτε φορώντας τα τακούνια της ή χρησιμοποιώντας τα καλλυντικά της].
άμα έχει ακμή η κοπέλα, ας χρησιμοποιήσει κρέμες. Άμα θέλει ας βάλει μακιγιάζ, αυτό όμως δεν θα αλλάξει κάτι, είναι κάτι επιφανειακό μόνο. αλλά δεν βλέπω κακό στο να έχει σπυράκια, φυσικό είναι. Φυσικά και μπορεί να υπάρχουν κοπέλες που μπορεί να βάφονται και να είναι πολύ πιο έξυπνα από κορίτσια που δεν το κάνουν...

Αυτή η κοπέλα είναι drag queen ή να χρησιμοποιήσω όρους προαναφερθέντες, μεταμφιέζεται?
οκ, η λέξη μεταμφίεση σχετίζεται με τα ρούχα (αμφίεση). αυτό που θέλω να πω είναι η αλλαγή στο πρόσωπο δεν ξέρω πως να το πω. αυτή μπορεί να είναι σε μικρό ή μεγάλο βαθμό

Προσωπικά δε βάφομαι καθημερινά, μόνο σε εξόδους. Εκτιμώ αυτούς που υποστηρίζουν την φυσική ομορφιά, αλλά δε νομίζετε ότι είναι λίγο υποκριτικό να κατακρίνουμε έτσι αψήφιστα μια μεγάλη μερίδα γυναικών που βάφονται.
δεν κατακρίνω αυτό που κάνουν. μπορεί να μην μου αρέσει κάτι, να μου φαίνεται ηλίθιο, αλλά αυτό είναι μια άποψη. Στο κάτω κάτω υπάρχουν πολλά καλύτερα πράγματα για να ασχοληθούμε :clapup:

Αναφέρθηκε πριν ο dannaros στην ελεύθερη έφραση. Για κάποιους και το μακιγιάζ ή το ντύσιμο είναι είδος έκφρασης. Εφόσον λοιπόν, ζούμε σε ελεύθερη χώρα, η έκφραση είναι δικαίωμα του καθενός και δεν έχει όρια.
Ακριβώς, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και λέει ό,τι θέλει, σύμφωνα με τους κανόνες. Δεν βρίζεις στο φόρουμ, δεν πας γυμνός έξω. Εγώ ποτέ δεν κατακρίνω κανέναν, είτε κάνει κάτι είτε όχι. στα @@ μου, δεν είμαι του κουτσομπολιού, που μειώνοντας τους άλλους αναδεικνύω εμένα. Δεν έχω αυτές τις αυταπάτες.

Τέλος, πιστεύω ότι σαν νεαρά κορίτσια δεν έχετε κάτι άσχημο να κρύψετε, εκτός από τον κωλοχαρακτήρα που έχουν ορισμένες, που κοροϊδεύουν άλλα κορίτσια που είτε φοράνε τα ίδια ρούχα δύο μέρες [αααα:eek: έγκλημα], είτε δεν είναι μάρκα, είτε έχει σπυράκια κτλ. το τελευταίο όμως επιδεικνύεται με υπερηφάνεια, ενώ το να έχεις σπυράκια είναι σημάδι "ασχημιάς"

Επίσης τελευταίο, θέλω να πω ότι το μακιγιάζ σε μικρές ηλικίες είναι σαν να κάνεις προσθετική στήθους [σαν λογική] είτε για να δείξεις μεγαλύτερη είτε γιατί δεν έχεις υπομονή να σου φυτρώσουν [ή να σου φύγουν τα σπυράκια αντίστοιχα]:P. το τελευταίο όμως φαίνεται γελοίο, γιατί είναι πιο απρόσιτο, και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανόν να γίνει τέτοια επέμβαση σε μικρή ηλικία αλλά δείτε αυτό. φαίνεται υπερβολικό, γελοίο, στο μέλλον δεν νομίζω να είναι και τόσο. Το μόνο που θέλει είναι διαφήμιση και χαμηλό κόστος επέμβασης. Δεν θέλω να θεωρούμαι οπισθοδρομικός τότε, όταν θα θέλω να υποστηρίζω το φυσικό και το αληθινό, από το πλαστό και ψεύτικο. Απλά δεν θέλω να αυταπατώμαι με μία οφθαλμαπάτη. Όταν ακούω άντρα να λέει "μου αρέσουν μόνο οι βαμμένες γυναίκες", απλά τον περνάω για ηλίθιο. πρέπει η άλλη να είναι 24/24 και 7/7 με μια "μάσκα" γιατί εσύ έχεις ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ έτσι από τα πρότυπα που προβάλλονται τριγύρω σου? θα την θεωρείς πιο άσχημη ξεβαμμένη? λίγη σκέψη δεν θα σου κάνει κακό.

Και ένα παράδειγμα:
- εγώ θέλω να πάω με το αγόρι μου διακοπές, να τρώμε μαζί, να κοιμόμαστε μαζί, να ξυπνάμε μαζί.
- δηλαδή θα σε δει και άβαφη?
- αααα:eek: αυτό δεν το είχα σκεφτεί........... [και το έλεγε σοβαρά όχι για πλάκα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Καλά οποίες το συζητούσαν αυτό (στο παράδειγμα) είναι τραγικες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ δεν βάφομαι υπερβολικά , ξέρετε τα βασικά λίγο μέικ απ , λίγο μάσκαρα και λίγο μολύβι. Αλλά φυσικά δεν ντρέπομαι να βγω άβαφτη . Αυτό που με εκνευρίζει είναι κάτι κορίτσια που έρχονται στο σχολείο σαν καρναβάλι. Τι είναι αυτό το πράγμα δηλαδή..:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
- εγώ θέλω να πάω με το αγόρι μου διακοπές, να τρώμε μαζί, να κοιμόμαστε μαζί, να ξυπνάμε μαζί.
- δηλαδή θα σε δει και άβαφη?
- αααα:eek: αυτό δεν το είχα σκεφτεί........... [και το έλεγε σοβαρά όχι για πλάκα]

ok seriously ? :P:P:P:P:P
Αμερικάνες ήταν και κάνεις μετάφραση ; :P Γιατί μόνο έτσι θα μου φαινόταν νορμάλ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top